РІШЕННЯ
Іменем України
11 листопада 2024 року
м. Київ
справа №990/103/24
адміністративне провадження № П/990/103/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Соколова В.М.,
суддів: Губської О.А., Білак М.В., Загороднюка А.Г., Мацедонської В.Е.,
за участю:
секретаря судового засідання Кандиби Є.С.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Предоляк Н.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засідання за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
І. Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 (звернулася до Верховного Суду як суду першої інстанції з адміністративним позовом до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі також - ВККС; Комісія; відповідач), у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення ВККС від 04 березня 2024 року №120/ас-24;
- зобов`язати ВККС (ідентифікаційний код 37316378) допустити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошеному рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року №94/зп-23.
ІІ. Стислий виклад позиції сторін
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що єдиною підставою для відмови ОСОБА_1 у допуску до конкурсних процедур добору суддів апеляційних суддів Комісією, згідно з оскаржуваним рішенням, визначено відсутність досвіду професійної діяльності адвоката щонайменше сім років (на думку ВККС позивачкою підтверджено досвід професійної діяльності судовими рішеннями лише за п`ять років). Водночас, позивачкою на підтвердження досвіду професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді, до ВККС подано документи, які підтверджують щонайменше п`ятнадцять років такої діяльності. Проте ці документи безпідставно не взяті до уваги Комісією при вирішенні питання щодо допуску ОСОБА_1 до участі у конкурсі. Таким чином ВККС належним чином не здійснила перевірку відповідності ОСОБА_1 установленим вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду. Результатом такої неналежної перевірки стало прийняття відповідачем оскаржуваного рішення. Позивачка вважає, що подані нею документи для участі у конкурсі є достатніми для підтвердження відповідності вимогам пункту 3 частини першої статті 28 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" (по тексту - Закон № 1402-VIII).
У відзиві на позовну заяву представник ВККС зазначає, що ОСОБА_1 у заяві просила допустити її до участі в конкурсі як особу, яка відповідає вимогам пункту 3 частини першої статті 28 Закону № 1402-VIII, а саме, має досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення щонайменше сім років.
Втім, із поданих позивачкою документів установлено (шляхом відкриття посилань з електронними адресами сторінок рішень у Єдиному державному реєстрі судових рішень (по тексту - ЄДРСР), зазначених на підтвердження періодів визначених в Анкеті кандидата на посаду судді (далі по тексту - Анкета кандидата)), що досвід професійної діяльності адвоката щодо здійснення представництва в суді підтверджено судовими рішеннями тільки за п`ять років, а саме: за 2013 рік (постановою від 10 квітня 2013 року у справі № 7/034-12), за 2015 рік (ухвалою від 20 травня 2015 року у справі № 826/2277/14), за 2019 рік (рішенням від 21 листопада 2019 року у справі № 904/3597/19), за 2021 рік (постановою від 21 жовтня 2021 року у справі № 904/5423/20, рішенням від 21 жовтня 2021 року у справі № 911/1158/21), за 2023 рік (постановою від 18 січня 2023 року у справі № 205/2018/17, постановою від 04 травня 2023 року у справі № 533/301/23). У решті судових рішень не зазначено "Прізвище, Ім`я та По-батькові" позивачки у повній або скороченій формі та прямо не встановлено її участь у судовому процесі. Водночас будь-яких інших документів (журнал судових засідань, договір, ордер тощо), які б посвідчували повноваження адвоката ОСОБА_1, у цих справах до ВККС не надано.
З урахуванням викладеного Комісією установлено відсутність досвіду професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення, щонайменше сім років, що є підставою для відмови в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на посаду судді апеляційного суду.
За таких обставин ВККС у складі колегії обґрунтовано прийнято рішення від 04 березня 2024 року за № 120/ас-24 про відмову у допуску ОСОБА_1 до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі у конкурсі на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошеному рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23.
На основі таких аргументів відповідач просить Суд відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 .
У відповіді на відзив відповідача ОСОБА_1 зауважила, що Комісія з метою перевірки наявності у неї достатнього досвіду професійної діяльності адвоката перевіряла виключно пункт 6.7 розділу 6 Анкети кандидата, а не всі подані документи, як того вимагає, зокрема Закон №1402-VIII. Інші документи, які надавались позивачкою згідно із приписами пункту 4.2 розділу IV Положення проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, затвердженого рішення ВККС від 02 листопада 2016 року № 141/зп-16 (далі - Положення № 141/зп-16), на підтвердження досвіду професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді, Комісією перевірялись вибірково.
Позивачка звертає увагу, що за твердженням відповідача, кандидатом на підтвердження досвіду професійної діяльності адвоката долучено свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № 1026 від 13 вересня 2001 року (в оскаржуваному рішенні Комісії помилково зазначено рік видачі свідоцтва - 2011, що додатково свідчить про неповноту дослідження наданих мною документів), копії розрахунків сум страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування за 2008, 2009 роки, копію повідомлення про взяття на облік платника страхових внесків від 22 червня 2009 року, копію декларації про доходи за 2009 рік. Однак, окрім сканованих копій вищевказаних документів, у розділі "Документ про трудову діяльність" Кабінету суддівської кар`єри містяться копії трудової книжки, судових рішень у справах, де позивачка брала участь як представник фізичних, юридичних осіб, копії ордерів про надання правової допомоги, довіреностей на представництво інтересів фізичних, юридичних осіб в судах.
Позивачка зауважує, що ВККС у відзиві не спростовує, що у розділі "Документ про трудову діяльність" Кабінету суддівської кар`єри кандидатом надано скановані копії понад 30 (тридцяти) судових рішень, ухвалених судами різних інстанцій, у справах, де ОСОБА_1 брала участь як адвокат - представник фізичних і юридичних осіб, скановані копії ордерів про надання правничої (правової) допомоги особам, яких вона представляла у судах, а також довіреностей від фізичних та юридичних осіб, виданих на її ім`я з повноваженнями представляти інтереси цих осіб у судах різної юрисдикції та різних інстанцій. Проте відомостей про дослідження цих документів, висновків за результатами дослідження цих документів оскаржуване рішення Комісії взагалі не містить. Ні в оскаржуваному рішенні, ні у відзиві на позов відповідач не зазначає, чому та з яких підстав ним на підтвердження досвіду професійної діяльності адвоката перевірялись виключно відомості, наведені в пункті 6.7 розділу 6 Анкети кандидата, а інші документи не брались до уваги або взагалі не перевірялись Комісією.
З цього приводу ОСОБА_1 відзначає, що пункт 6.7 розділу 6 Анкети кандидата взагалі не передбачає технічної можливості завантаження будь-яких документів, у тому числі визначених у пункті 4.2 розділу IV Положення № 141/зп-16. Тому дослідження і перевірка пункту 6.7 розділу 6 Анкети кандидата без урахування документів, розміщених у розділі "Документ про трудову участь" Кабінету суддівської кар`єри, не може за будь-яких умов надати об`єктивну інформацію про досвід професійної діяльності адвоката, який звертається для участі у Конкурсі.
Позивачка наголошує, що у розділі "Документ про трудову участь" Кабінету суддівської кар`єри вона розмістила скановані копії 33 (тридцяти трьох) судових рішень, у справах, де представляла інтереси фізичних і юридичних осіб, до 29 (двадцяти дев`яти) з яких додала активні посилання на ці рішення в ЄДРСР. При цьому в 24 (двадцяти чотирьох) сканованих копіях із 33 судових рішень містяться відомості про ОСОБА_1 як представника, адвоката у відповідній справі (прізвище, ініціали, інколи дані про ордер або довіреність, договір про надання правової допомоги).
Зважаючи на це позивачка вважає, що Комісія без додаткових зусиль мала можливість перевірити надані нею у розділі "Документ про трудову діяльність" судові рішення безпосередньо у ЄДРСР (шляхом активації посилання на відповідну сторінку) і пересвідчитися у тому, що адвокат ОСОБА_1 дійсно брала участь у судових процесах, як представник, у 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 роках, адже у кожному із цих рішень зазначено її персональні дані, щонайменше прізвище та ініціали. Відповідно, за належної перевірки Комісією, ці судові рішення дають підстави для очевидного і беззаперечного висновку про те, що позивачка має необхідний досвід професійної діяльності адвоката щодо здійснення представництва в судах
З уваги на викладене ОСОБА_1 уважає, що ВККС не здійснила перевірку поданих нею документів і прийняла протиправне рішення № 120/ас-24 від 04 березня 2024 року, яке підлягає скасоване.
У додаткових поясненнях, поданих на вимогу Суду, представник ВККС наполягає на тому, що період (періоди), яким підтверджується досвід професійної діяльності адвоката, визначається кандидатом самостійно і зазначається тільки в Анкеті кандидата, яка подається згідно з додатком 4 до Положення № 141/зп-16. Пункт 6.7 розділу 6 "Ваш досвід професійної діяльності щодо здійснення представництва у національних судах та/або захисту від кримінального обвинувачення" Анкети кандидата містить графи, зокрема, щодо періодів професійної діяльності кандидата та передбачає підтвердження зазначених кандидатом періодів професійної діяльності через посилання в електронній формі, що повинно містити дійсні електронні адреси електронних ресурсів - постійних сторінок таких рішень у ЄДРСР. Комісія, шляхом активації посилань на відповідні судові рішення, які кандидат надав для підтвердження вказаних у анкеті періодів, здійснює перевірку досвіду професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення, установленого пунктом 3 частини першої статті 28 Закону № 1402-VIII. Однак, при вирішенні питання допуску ОСОБА_1 та при ухваленні оскаржуваного рішення Комісією надано оцінку документам, поданим кандидатом в електронній формі відповідно до зазначених в Анкеті кандидата періодів, які не дали можливості отримати підтвердження фактичного здійснення адвокатом ОСОБА_1 її представницьких повноважень упродовж визначеного пунктом 3 частини першої статті 28 Закону № 1402-VIII строку.
У відповідь на ці пояснення ВККС позивачка стверджує, що Закон № 1402-VIII і Положення №141/зп-16 зобов`язують Комісію встановлювати відповідність осіб, які звернулись для участі в Конкурсі, вимогам до кандидатів на посаду судді на підставі поданих кандидатом документів. Формулювання вказаних положень законодавства передбачає, що Комісія зобов`язана розглянути (перевірити) всі документи, подані кандидатом (а не лише анкету чи інші окремі документи, окремі групи документів).
ІІІ. Рух справи у Верховному Суді
Протоколом автоматизованого розподілу справи між суддями від 05 квітня 2024 року позовну заяву ОСОБА_1 передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя - Соколов В.М., судді: Губська О.А., Білак М.В., Загороднюк А.Г., Мацедонська В.Е.
Ухвалою Верховного Суду від 08 квітня 2024 року відкрито провадження в адміністративній справі № 990/103/24 та призначено її до розгляду в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін за правилами спрощеного позовного провадження колегією суддів у складі п`яти суддів на 13 травня 2024 року.
26 квітня 2024 року надійшов відзив відповідача на позовну заяву.
07 травня 2024 року надійшла заява позивачки про ознайомлення з матеріалами справи в електронному вигляді.
09 травня 2024 року надійшла відповідь позивачки на відзив відповідача, а також клопотання про огляд доказів за їхнім місцезнаходженням.
13 травня 2024 судове засідання не відбулося у зв`язку з відпусткою головуючого судді Соколова В.М.
17 червня 2024 року судове засідання не відбулось у зв`язку з відпусткою члена судової колегії - судді Загороднюка А.Г.
08 липня 2024 судове засідання не відбулося у зв`язку з відпусткою головуючого судді Соколова В.М.
У судовому засіданні 05 серпня 2024 року колегія суддів на місці вирішила об`єднати розгляд справи з оглядом доказів за їхнім місцезнаходженням.
30 вересня 2024 року розгляд справи не відбувся у зв`язку з відсутністю складу суду.
У судовому засіданні 14 жовтня 2024 року Суд дослідив докази з інтернет ресурсів та оголосив перерву для надання часу ВККС подати додаткові пояснення щодо розгляду документів, поданих позивачкою для участі в конкурсі на посаду судді апеляційного суду.0
05 листопада 2024 року надійшли додаткові пояснення відповідача.
06 листопада 2024 року надійшли додаткові пояснення позивачки.
ІV. Установлені у справі обставини та зміст спірних правовідносин
14 вересня 2023 року ВККС прийняла рішення № 94/зп-23 (зі змінами, внесеними рішення Комісії від 14 грудня 2023 року № 171/зп-23), яким вирішено:
1. Оголосити конкурс на зайняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах, з яких: в апеляційних судах із розгляду цивільних і кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення - 425; в апеляційних судах із розгляду господарських справ - 58; в апеляційних судах із розгляду адміністративних справ - 67 (далі - Конкурс).
2. Затвердити умови проведення Конкурсу згідно з додатком 2.
3. Затвердити оголошення про проведення Конкурсу згідно з додатком 3.
4. Розмістити оголошення про проведення Конкурсу на офіційному вебсайті Комісії, вебпорталі судової влади та опублікувати відповідне оголошення в газеті "Голос України".
5. Питання допуску до участі у Конкурсі вирішити ВККС у складі колегій.
6. Формування рейтингу та питання рекомендування для призначення кандидатів суддями розглянути ВККС у пленарному складі.
Згідно з додатком 3 до рішення Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 визначено строк подання документів для участі у Конкурсі з 15 грудня 2023 року до 31 грудня 2023 року (включно).
Рішенням ВККС від 07 грудня 2023 року № 163/зп-23 визначено, що форма направлення документів для участі в Конкурсі - електронна, шляхом подання на офіційному вебсайті Комісії, якщо рішенням Комісії не буде встановлено інше.
29 грудня 2023 року ОСОБА_2, у встановленій Комісією формі через Кабінет суддівської кар`єри сформовано заяву про участь у конкурсі та подано всі необхідні документи, передбачені статтею 72 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", з урахуванням особливостей, визначених частиною третьою статті 79¬3 Закону, Положенням про проведення конкурсу, затвердженим рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України 02 листопада 2016 року № 141/зп-16, зі змінами та доповненнями (далі за текстом - Положення).
29 грудня 2023 року позивачка звернулася до ВККС із заявою, у якій просила допустити її до участі в Конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного господарського суду як особу, яка відповідає вимогам пункту 3 частини першої статті 28 Закону № 1402-VIII, а також провести стосовно неї кваліфікаційне оцінювання для підтвердження здатності здійснювати правосуддя у відповідному суді. За результатами конкурсу просила рекомендувати її для призначення на вакантну посаду судді апеляційного господарського суду.
Рішенням ВККС від 04 березня 2024 року № 120/ас-24 відмовлено ОСОБА_1 у допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в Конкурсі. Підставою для його прийняття зазначено встановлення Комісією відсутності досвіду професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення, щонайменше сім років.
Не погодившись з таким рішенням, ОСОБА_1 звернулася до суду з цим позовом.
V. Релевантні джерела права й акти їхнього застосування
Частина друга статті 19 Конституції України закріплює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу частини першої статті 28 Закону № 1402-VІІІ (у редакції на час оголошення Конкурсу) установлено, що суддею апеляційного суду може бути особа, яка відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя в апеляційному суді, а також відповідає одній із таких вимог:
1) має стаж роботи на посаді судді не менше п`яти років;
2) має науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права щонайменше сім років;
3) має досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення щонайменше сім років;
4) має сукупний стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) відповідно до вимог, визначених пунктами 1-3 цієї частини, щонайменше сім років.
30 грудня 2023 року набув чинності Закон України від 09 грудня 2023 року № 3511-IX "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедур суддівської кар`єри" (далі - Закон № 3511-IX), яким внесено низку змін до Закону № 1402-VІІІ.
Зокрема, пунктом 4 розділу І Закону № 3511-IX викладено у новій редакції розділ IV Закону №1402-VIII, а пунктом 23 - доповнено розділ XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1402-VIII пунктом 57, відповідно до якого Вища кваліфікаційна комісія суддів України завершує конкурс на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошений рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23, за правилами, які діють після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедур суддівської кар`єри".
Так, розділ IV Закону № 1402-VIII регулює питання порядку зайняття посади судді.
Згідно із частиною першою статті 69 Закону №1402-VIII на посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший тридцяти та не старший шістдесяти п`яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п`ять років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови.
У частині сьомій цієї ж статті Закону № 1402-VIII визначено, що для цілей цього Закону вважається стажем професійної діяльності у сфері права - стаж професійної діяльності особи за спеціальністю після здобуття нею вищої юридичної освіти (пункт 2 частини сьомої статті 69 Закону № 1402-VIII).
Приписами частини першої статті 72 Закону № 1402-VIII унормовано, що особа, яка виявила намір стати суддею, для участі у доборі на посаду судді подає до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України: 1) письмову заяву про участь у доборі на посаду судді; 2) копію документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України; 3) анкету кандидата на посаду судді; 4) мотиваційний лист кандидата на посаду судді; 5) декларацію родинних зв`язків та декларацію доброчесності кандидата на посаду судді; 6) копію диплома про вищу юридичну освіту (з додатками), здобуту в Україні, та/або копії документів про вищу юридичну освіту, здобуту за кордоном, разом із копіями документів, що підтверджують їх визнання в Україні, а також копії документів про науковий ступінь, вчене звання, навчання в аспірантурі чи докторантурі за денною (очною) формою навчання (за наявності); 7) копії документів, що підтверджують стаж професійної діяльності у сфері права; 8) документи встановленої форми з медичних установ про проходження психіатричних та наркологічних оглядів; 9) письмову згоду на збирання, зберігання, обробку та використання інформації про кандидата на посаду судді з метою оцінки його готовності до роботи на посаді судді; 10) письмову згоду на проведення спеціальної перевірки відповідно до цього Закону та документи, необхідні для проведення спеціальної перевірки відповідно до Закону України "Про запобігання корупції"; 11) копію декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка охоплює період року, що передує року подання документів, та посилання на відповідну сторінку Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; 12) копію документа, що підтверджує володіння державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови; 13) інші документи, що підтверджують відповідність особи вимогам, передбаченим статтею 69 цього Закону.
Згідно з частиною першою статті 79 Закону № 1402-VIII конкурс на зайняття вакантної посади судді проводиться відповідно до цього Закону та положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, що затверджується Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, з дотриманням вимог законодавства про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.
Особливості проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або судді Верховного Суду визначені статтею 79-3 Закону № 1402-VIII.
За змістом частини другої цієї статті у конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду може брати участь особа, яка відповідає вимогам до кандидата на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді та з відповідною спеціалізацією, а також відповідає одній із вимог, визначених частиною першою статті 28 (для апеляційного суду), частиною першою чи другою статті 33 (для вищого спеціалізованого суду) цього Закону.
З метою допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або судді Верховного Суду кандидат на посаду судді подає до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України: 1) письмову заяву про участь у конкурсі та про проведення кваліфікаційного оцінювання; 2) документи, визначені пунктами
2- 13 частини першої статті 72 цього Закону; 3) документи, що підтверджують дотримання однієї з вимог, визначених частиною першою статті 28, частиною першою чи другою статті 33, частиною першою статті 38 цього Закону відповідно (частина третя статті 79-3 Закону № 1402-VIII).
Пунктом 1 частини четвертої статті 79-3 Закону № 1402-VIII визначено, що на підставі поданих документів встановлює відповідність особи вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або судді Верховного Суду та формує його досьє. Відповідність особи критеріям компетентності, доброчесності та професійної етики встановлюється Комісією під час проведення її кваліфікаційного оцінювання як кандидата на посаду судді.
За змістом пунктів 2.1, 2.2 розділу ІІ Положення № 141/зп-16 у редакції рішення ВККС від 07 грудня 2023 року № 161/зп-23 (станом на день подання позивачкою заяви та документів для участі в Конкурсі), конкурс оголошується на підставі рішення Комісії.
Оголошення про проведення конкурсу Комісія розміщує на своєму офіційному веб-сайті і веб-порталі судової влади та публікує у визначених Комісією друкованих засобах масової інформації не пізніш як за місяць до дня проведення конкурсу.
В оголошенні про конкурс зазначаються: найменування судів, де є вакантні посади суддів; кількість вакантних посад суддів; порядок та строки подання заяви для участі в конкурсі; перелік документів, що додаються до заяви, та вимоги до них; умови проведення конкурсу; дата, час і місце проведення конкурсу; інша необхідна інформація.
Відповідно до пунктів 4.1, 4.2 Положення № 141/зп-16 на підставі поданих кандидатом документів член Комісії-доповідач здійснює перевірку: відповідності осіб, які звернулися для участі в конкурсі, вимогам до кандидатів на посаду судді, встановлених Конституцією України та Законом; дотримання кандидатом встановлених умовами конкурсу строку та процедури звернення для участі в конкурсі; поданих документів на відповідність переліку та вимогам до їх оформлення.
Досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення підтверджується копією свідоцтва на право зайняття адвокатською діяльністю, копією витягу з реєстру адвокатів та документами:
договорами, ордерами або іншими документами, що посвідчували повноваження адвоката на надання правової допомоги під час здійснення ним професійної діяльності;
деклараціями про доходи від професійної діяльності для самозайнятої особи або фізичної особи-підприємця;
довідками з місця роботи, про заробітну плату, трудовою книжкою - для осіб, що здійснюють адвокатську діяльність у складі юридичної особи чи адвокатського об`єднання;
документами про доходи за період здійснення професійної діяльності адвоката;
належним чином засвідченими копіями судових рішень та інших процесуальних документів, які у сукупності дозволяють встановити участь адвоката у справі (провадженні);
іншими документами, поданими відповідно до умов проведення конкурсу.
У разі встановлення Комісією невідповідності кандидата вимогам до кандидата на посаду судді його участь у конкурсі припиняється на підставі рішення Комісії (пункт 4.9 Положення № 141/зп-16).
Згідно з Умовами проведення Конкурсу, які є додатком 2 до рішення ВККС від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23, до участі в першій стадії Конкурсу допускаються особи, які:
1) у порядку та строки, визначені оголошенням, подали всі необхідні документи;
2) на день подання документів відповідають встановленим статтями 28 та 69 Закону № 1402-VIII вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду.
За правилом, установленим частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.