ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2024 року
м. Київ
справа №200/638/24
адміністративне провадження № К/990/33226/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Губської О.А.,
суддів: Білак М.В., Мартинюк Н.М.
розглянувши у порядку письмового провадження як суд касаційної інстанції адміністративну справу
за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2024 року, прийняте у складі судді - Череповського Є.В., та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 11 липня 2024 року, ухвалену у складі колегії суддів: Блохіна А.А. (головуючий суддя), Гайдар А.В., Компанієць І.Д.
ВСТАНОВИВ:
І. Суть спору
1. ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (далі також - відповідач), у якому просив:
2. визнати протиправною бездіяльність Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України щодо не включення при розрахунку ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції індексації грошового забезпечення;
3. зобов`язати Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України нарахувати одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби в поліції ОСОБА_1 з урахуванням індексації грошового забезпечення на момент звільнення, та виплатити ОСОБА_1 різницю недоотриманої грошової допомоги, з урахуванням раніше виплачених сум.
ІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
4. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2024 року, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 11 липня 2024 року, позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України щодо не включення при розрахунку ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції індексації грошового забезпечення. Зобов`язано Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України нарахувати одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби в поліції ОСОБА_1 з урахуванням індексації грошового забезпечення на момент звільнення, та виплатити ОСОБА_1 різницю недоотриманої грошової допомоги, з урахуванням раніше виплачених сум.
5. Вирішуючи спір та задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив із того, що індексація має спеціальний статус виплати у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії; оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому, індексація є невід`ємною складовою частиною грошового забезпечення.
6. У підсумку суди попередніх інстанцій констатували, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому індексація має бути врахована у складі грошового забезпечення позивача для розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні.
ІІІ. Касаційне оскарження
7. Ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 09 вересня 2024 року відкрито касаційне провадження у цій справі на підставі пункту 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). У контексті таких посилань зазначає про неправильне застосування судами першої і апеляційної інстанцій частини першої, другої та п`ятої статті 94 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII Про Національну поліцію (далі Закон № 580-VIII) (далі також - Закону № 580-VIII), пункту 3 розділу І, пункту 6 розділу VI Наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі також - Порядок № 260), та підпунктів "а", "в" пункту 2 частини п`ятої статті 328 КАС України.
8. Відповідач своїм правом на подання відзиву на касаційну скаргу не скористався.
IV. Установлені судами фактичні обставини справи
9. ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 .
10. Згідно посвідчення серії НОМЕР_3 від 10 жовтня 2015 року позивач є учасником бойових дій.
11. Наказом Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 21 січня 2022 року № 21о/с відповідно до пункту 7 (за власним бажанням) частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" підполковника поліції ОСОБА_1 (НОМЕР_4), начальника 6-го відділу (інформаційно-аналітичного забезпечення) управління стратегічних розслідувань в Чернігівській області звільнено з 31 січня 2022 року. Станом на день звільнення: стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років становить 15 років 11 місяців 14 днів; час навчання - 02 роки 04 місяці 29 днів; усього вислуга років для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції - 18 років 04 місяці 13 днів; вислуга років на пільгових умовах - 07 років 01 місяць 01 день.
12. Згідно довідок від 14 грудня 2023 року № 50, від 12 грудня 2023 року № 274, від 15 грудня 2023 року № 431 виданих Департаментом стратегічних розслідувань Національної поліції України, позивачу в період з листопада 2017 року по січень 2022 року виплачувалась індексація грошового забезпечення.
13. 11 січня 2014 року представник позивача звернувся з адвокатським запитом до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, у якому зокрема просив здійснити перерахунок розміру одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації грошового забезпечення на дату його звільнення, а також нарахувати та виплатити різницю недоплаченої одноразової грошової допомоги при звільненні.
14. Листом Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 23 січня 2024 року № СЕД-1249-2024, було зазначено, що згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі також - Постанова № 988) грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, установлені наказами на день звільнення, згідно з пунктом 6 розділу VIII Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260. Відповідно до Постанови № 988 індексація не включена до складових грошового забезпечення, у зв`язку з чим для здійснення перерахунку одноразової грошової допомоги при звільненні немає підстав.
15. Відповідно до інформаційної довідки про потребу в коштах на виплату одноразової грошової допомоги при звільненні поліцейським станом на 01 лютого 2022 року (форма № 1-ОГДЗВ) позивачу було нараховано одноразову грошову допомогу у сумі 76 882,14 грн, яка складається з: календарна вислуга років - 18 років, відсоток для нарахування одноразової грошової допомоги - 25%, складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 3100,00 грн, оклад за спец. званням - 2200,00 грн, надбавка за стаж служби в поліції 30% - 1590,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби 65% - 4478,50 грн, премія 50,283% - 5716,42 грн. Разом грошове забезпечення для нарахування одноразової грошової допомоги - 17084,92 грн.
16. Відповідно до витягу з відомості від 28 квітня 2022 року № 96 відповідачем було перераховано на картковий рахунок позивача грошове забезпечення за квітень 2022 року у сумі 75728,91 грн з урахування утриманого військового збору 1,5% у сумі 1153,23 грн, що підтверджується розрахунковим листом за квітень 2022 року.
17. Вважаючи бездіяльність відповідача щодо виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції без включення індексації грошового забезпечення протиправною, позивач звернувся до суду із цим позовом.
V. Релевантні джерела права й акти їхнього застосування
18. Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
19. Згідно з пунктами 4, 5 частини десятої статті 62 Закону № 580-VIII поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України; у повному обсязі користується гарантіями соціального та правового захисту, передбаченими цим Законом та іншими актами законодавства.
20. Відповідно до частин першої, другої статті 94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
21. Згідно з частиною п`ятою статті 94 Закону № 580-VIII грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
22. Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку № 260 (у редакцій чинній на момент виникнення спірних правовідносин) грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
23. Абзацом 1 пункту 6 розділу VI Порядку № 260 передбачено, що нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення.
24. Статтею 18 Закону України від 05 жовтня 2000 року № 2017-III "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" (далі також - Закон № 2017-III) визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
25. За приписами статті 1 Закону України від 03 липня 1991 року № 1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" (далі також - Закон № 1282-XII) індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
26. Статтею 2 Закону № 1282-XII передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
27. Частиною другою статті 6 Закону № 1282-XII передбачено, що порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
28. Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078).
29. Згідно з пунктом 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення поліцейських.
30. Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.