ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2024 року
м. Київ
cправа № 902/489/23
Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду: Рогач Л. І. - головуюча, Багай Н. О., Берднік І. С., Волковицька Н. О., Дроботова Т. Б., Зуєв В. А., Краснов Є. В., Мачульський Г. М., Случ О. В., Чумак Ю. Я.,
секретар судового засідання - Салівонський С. П.,
за участю представників:
позивача - Потапенка С. В., Шнурової О. М (в режимі відеоконференції),
відповідача - Кривоногих О. Ф. (в режимі відеоконференції),
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Приватного підприємства "Конекс"
на рішення Господарського суду Вінницької області від 30.11.2023 (суддя Матвійчук В. В.) та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 11.03.2024 (колегія суддів: Крейбух О. Г. - головуючий, Василишин А. Р., Розізнана І. В.) у справі
за позовом Квартирно-експлуатаційного відділу м. Вінниці
до Приватного підприємства "Конекс"
про усунення перешкод у користуванні приміщенням,
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст позовних вимог
1.1. У квітні 2023 року Квартирно-експлуатаційний відділ м. Вінниці (далі - КЕВ м. Вінниці) звернувся до Господарського суду Вінницької області з позовом (з урахуванням заяви від 14.07.2023 № 573/2088 про зміну предмета позову) до Приватного підприємства "Конекс" (далі - ПП "Конекс") про усунення перешкод КЕВ м. Вінниці у користуванні державним майном шляхом звільнення приміщення № 7 площею 33,6 м2, що знаходиться на 1 поверсі будівлі поліклініки (літ. "Ж") за адресою: вул. Пирогова, буд. 109-А, м. Вінниця.
1.2. Позовні вимоги КЕВ м. Вінниці обґрунтовані тим, що строк дії договору оренди закінчився 31.05.2021 та не був продовжений. Однак відповідач продовжує використовувати майно, вчасно сплачує рахунки зі сплати неустойки у розмірі подвійної плати, що, на думку позивача, свідчить про визнання відповідачем неправомірного знаходження в приміщенні. При цьому відповідач не вчинив дій, спрямованих на повернення майна, а отже, не виконав обов`язку щодо повернення об`єкта оренди.
2. Короткий зміст судових рішень
2.1. Згідно з рішенням Господарського суду Вінницької області від 30.11.2023 у справі № 902/489/23 задоволено позов КЕВ м. Вінниці.
Зобов`язано ПП "Конекс" усунути перешкоди в користуванні КЕВ м. Вінниці державним майно шляхом звільнення приміщення № 7 площею 33,6 м2, що знаходиться на 1 поверсі будівлі поліклініки (літ. "Ж") за адресою: вул. Пирогова, буд. 109-А, м. Вінниця.
2.2. Задовольняючи позовні вимоги КЕВ м. Вінниці, суд першої інстанції виходив із того, що орендар не дотримався встановленого законодавством порядку продовження строку дії договору оренди на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором, а саме: не подав у встановлені строки відповідної заяви про продовження договору оренди шляхом заповнення електронної форми через особистий кабінет в електронній торговій системі (далі - ЕТС), що відповідно до положень статті 18 Закону України від 03.10.2019 № 157-IX "Про оренду державного та комунального майна" унеможливлює продовження строку його дії на той самий термін і на тих самих умовах.
2.3. Згідно з постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 11.03.2024 залишено без змін рішення Господарського суду Вінницької області від 30.11.2023 у справі № 902/489/23.
2.4. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення господарського суду першої інстанції в апеляційному порядку, погодився з висновками місцевого господарського суду про те, що у зв`язку із закінченням 31.05.2021 строку дії договору оренди від 04.07.2019 № 8 у відповідача немає правових підстав для користування орендованим майном, і таке майно підлягає поверненню власнику - Міністерству оборони України в особі КЕВ м. Вінниці. З урахуванням наведеного апеляційний господарський суд погодився з висновком суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог про усунення перешкод у користуванні КЕВ м. Вінниці державним майном шляхом звільнення ПП "Конекс" приміщення № 7 площею 33,6 м2, що знаходиться на 1 поверсі будівлі поліклініки (літ. "Ж") за адресою: вул. Пирогова, буд. 109-А, м. Вінниця.
3. Короткий зміст касаційної скарги та заперечень
3.1. Не погоджуючись із постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 11.03.2024 та рішенням Господарського суду Вінницької області від 30.11.2023 у справі № 902/489/23, до Верховного Суду звернулося ПП "Конекс" із касаційною скаргою, в якій просить скасувати зазначені судові рішення та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
3.2. Обґрунтовуючи підстави касаційного оскарження, ПП "Конекс" зазначає, що оскаржувані судові рішення ухвалені з порушенням норм процесуального права та неправильним застосуванням норм матеріального права. ПП "Конекс", звертаючись із касаційною скаргою, посилається на підстави касаційного оскарження, передбачені пунктами 3, 4 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України.
3.3. ПП "Конекс" у касаційній скарзі зазначає, що відсутній висновок Верховного Суду щодо застосування у подібних правовідносинах:
- статті 764 Цивільного кодексу України, частини 5 статті 18 Закону України від 03.10.2019 № 157-ІХ "Про оренду державного та комунального мана" (далі - Закон № 157-ІХ), пункту 135 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483 (далі - Порядок № 483) стосовно того, що договір оренди вважається продовженим, якщо орендар не отримав у визначені законодавством строки відповіді щодо продовження договору оренди;
- пункту 136 Порядку № 483 щодо відсутності технічної можливості подачі відповідних документів на продовження договору оренди через ЕТС.
3.4. ПП "Конекс" стверджує, що суд самостійно не дослідив наявність технічної можливості для подачі заяви на продовження договору оренди через ЕТС, а позивач не надав жодного доказу, який би підтверджував наявність такої можливості. При цьому ПП "Конекс" зазначає, що суди першої та апеляційної інстанцій не дослідили, коли було включено до переліку першого чи другого типу об`єкт, що перебуває в оренді ПП "Конекс", та чи була оприлюднена інформація про цей об`єкт в електронній торговій системі.
Скаржник зазначає, що суди попередніх інстанцій не надали належної оцінки наявним у матеріалах справи доказам: відповіді Вінницької обласної ради, відповіді Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області.
На думку скаржника, суд апеляційної інстанції не врахував пояснення відповідача про те, що місцевий господарський суд відмовив у наданні часу на отримання доказів про відсутність технічної можливості подання документів на продовження терміну дії договору оренди через електронний кабінет.
3.5. КЕВ м. Вінниці у відзиві на касаційну скаргу просить залишити постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 11.03.2024 та рішення Господарського суду Вінницької області від 30.11.2023 у справі № 902/489/23 без змін, а касаційну скаргу ПП "Конекс" - без задоволення. Позивач зазначає, що оскаржувані рішення відповідають вимогам закону і підстави для їх скасування відсутні.
4. Розгляд справи Верховним Судом та підстави передачі справи на розгляд судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності
4.1. Згідно з ухвалою Верховного Суду від 16.04.2024 у справі № 902/489/23 відкрито касаційне провадження у справі № 902/489/23 за касаційною скаргою ПП "Конекс" на рішення Господарського суду Вінницької області від 30.11.2023 і постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 11.03.2024.
4.2. Ухвалою Верховного Суду від 16.04.2024 у справі № 902/489/23 вирішено справу № 902/489/23 передати на розгляд судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.
4.3. Ухвала Верховного Суду від 16.04.2024 у справі № 902/489/23 мотивована тим, що колегія суддів вважала за необхідне відступити від висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 13.12.2022 у справі № 916/4073/21, про те, що оскільки орендарем не було дотримано передбаченого законодавством (пункт 136 Порядку № 483) порядку продовження строку дії договору оренди на той самий термін і на тих самих умовах, які були визначені договором, а саме: не подано у встановлені строки відповідної заяви про продовження договору оренди шляхом заповнення електронної форми через особистий кабінет в ЕТС, тому в цьому випадку немає правових підстав для продовження договору оренди. Колегія суддів вважала, що оскільки метою, єдиним призначенням подання заяви орендаря про продовження договору оренди є доведення до відома орендодавця пропозиції орендаря щодо такого продовження, але якщо таке доведення до відома орендодавця фактично відбулося, проте не шляхом заповнення електронної форми через особистий кабінет в ЕТС, а іншим чином (шляхом подання заяви у паперовому форматі), то це порушення пункту 136 Порядку № 483 не означає, що мета подання заяви орендаря не була досягнута, а орендар з відповідною заявою не звертався.
5. Обставини справи, встановлені судами
5.1. Господарські суди попередніх інстанцій установили, що 04.07.2019 між Вінницьким обласним клінічним госпіталем ветеранів війни (орендодавець) та ПП "Конекс" (орендар) укладено договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого та іншого) майна, що є об`єктом права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Вінницької області № 8 (далі - договір оренди від 04.07.2019 № 8), відповідно до пункту 1.1 якого орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування (оперативну оренду) майно (надалі - об`єкт оренди) вбудоване приміщення загальною площею 33,6 м2, розташоване за адресою: м. Вінниця, вул. Пирогова, 109-А, згідно з викопіюванням із поповерхового плану, що становить невід`ємну частину цього договору (додаток № 1), для розміщення аптечного кіоску.
5.2. Згідно з пунктом 1.2 договору оренди від 04.07.2019 № 8 вартість об`єкта визначена згідно зі звітом про оцінку/актом оцінки на 25.05.2019 і становить за незалежною оцінкою 331 900 грн.
5.3. Об`єкт оренди є спільною власністю територіальних громад області і знаходиться на балансі Вінницького обласного клінічного госпіталю ветеранів війни (пункт 1.4 зазначеного договору).
5.4. За змістом пункту 2.1 договору оренди від 04.07.2019 № 8 вступ орендаря у володіння та користування об`єктом оренди настає одночасно із підписанням сторонами акта приймання-передачі вказаного об`єкта, який складається протягом десяти днів з моменту підписання сторонами цього договору.
5.5. Відповідно до пункту 2.2 договору оренди від 04.07.2019 № 8 передача об`єкта в оренду не спричиняє передачу прав власності на нього. Об`єкт оренди залишається спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Вінницької області, а орендар володіє і користується ним протягом строку оренди.
5.6. У разі припинення цього договору об`єкт оренди повертається орендодавцю в належному стані, не гіршому, ніж на момент передач його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, відповідно до порядку, встановленого пунктом 2.1 договору оренди від 04.07.2019 № 8. Об`єкт оренди вважається поверненим із моменту підписання сторонами акта приймання-передачі (пункт 2.3 цього договору).
Обов`язок зі складання акта приймання-передачі покладається на сторону, яка передає об`єкт оренди іншій стороні за договором (пункт 2.4 зазначеного договору).
5.7. Відповідно до пункту 3.1 договору оренди від 04.07.2019 № 8 за користування об`єктом оренди орендар сплачує орендну плату, яка визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої рішенням 16 сесії Вінницької обласної ради 3 скликання від 15.09.2000 № 241 зі змінами та доповненнями, або за результатами конкурсу на право оренди і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (останній місяць, за який є інформація про індекс інфляції) - травень 2019 року 8216,90 грн. Орендна плата за перший місяць оренди - червень 2019 року визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за червень 2019 року.
Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць (пункт 3.2 договору оренди від 04.07.2019 № 8).
За змістом пункту 3.6 цього договору визначена орендна плата (відшкодування за комунальні послуги та експлуатаційні витрати) перераховується орендарем орендодавцю в повному обсязі щомісячно не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним. Необхідні платежі нараховуються з моменту підписання акта приймання-передачі.
Пунктом 3.8 договору оренди від 04.07.2019 № 8 визначено, що орендодавець до 15 числа кожного місяця готує рахунки з орендної плати (відшкодування за комунальні послуги та експлуатаційні витрати), а орендар зобов`язаний протягом двох робочих днів отримати зазначені рахунки, розписавшись про їх отримання у відомості на отримання рахунків.
Згідно з пунктом 3.9 цього договору орендар має право протягом трьох днів з моменту отримання рахунку в разі незгоди із сумою, визначеною в рахунку, надати орендодавцю свої обґрунтовані письмові заперечення. Орендодавець розглядає заперечення орендаря протягом трьох робочих днів та в разі погодження змінює суму, визначену в рахунку.
Відповідно до пункту 3.10 договору оренди від 04.07.2019 № 8 в разі якщо орендар в термін, передбачений пунктом 3.8 договору, не з`явився для отримання рахунку або своєчасно не надав свої письмові заперечення щодо загальної суми, передбаченої в рахунку, загальна сума, визначена в рахунку до сплати, є безспірною.
5.8. За змістом пункту 3.12 зазначеного договору у разі припинення дії цього договору орендна плата (відшкодування за комунальні послуги та експлуатаційні витрати) сплачується орендарем по день фактичної передачі приміщення орендодавцю.
5.9. Цей договір укладено строком на 2 роки, що діє з 01.06.2019 до 31.05.2021 включно (пункт 11.1 договору).
За змістом пункту 11.5 договір оренди від 04.07.2019 № 8 може бути продовжений у порядку, визначеному органом управління майном.
5.10. Згідно з пунктом 11.7 дія цього договору припиняється внаслідок:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- приватизації об`єкта оренди;
- загибелі об`єкта оренди;
- достроково за згодою сторін або за рішенням господарського суду;
- ліквідації орендаря або орендодавця;
- у разі смерті орендаря (якщо орендарем є фізична особа).
5.11. Господарські суди установили, що 04.07.2019 між Вінницьким обласним клінічним госпіталем ветеранів війни (орендодавець) та ПП "Конекс" (орендар) підписано акт приймання-передачі до договору оренди від 04.07.2019 № 8, за умовами якого орендодавець передав, а орендар прийняв у відповідності з умовами цього договору нежитлове приміщення 1 поверху стаціонарного корпусу (літ. "Ж") загальною площею 33,6 м2, розташоване за адресою: вул. Пирогова, 109-А, м. Вінниця. Сторони засвідчують, що об`єкт оренди знаходиться в технічно справному стані.
5.12. Господарські суди зазначили, що, як слідує з матеріалів справи, зокрема листа від 03.01.2022 № 02-002 та листа від 29.06.2023 № 01-07-02/954, ПП "Конекс" зверталося до Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області з листом від 25.02.2021 № 02-072 про продовження строку договору оренди від 04.07.2019 № 8.
Водночас суди попередніх інстанцій установили, що матеріали справи не містять копії листа від 25.02.2021 № 02-072 про продовження строку договору оренди від 04.07.2019 № 8, доказів його направлення (вручення) адресатам: Вінницькому обласному клінічному госпіталю ветеранів війни та Управлінню спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області, і результатів розгляду листа від 25.02.2021 № 02-072.
5.13. Вінницька обласна рада відповідно до рішення 30 сесії 8 скликання від 30.09.2022 № 425 передала безоплатно зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Вінницької області у державну власність Міністерства оборони України цілісний (єдиний) майновий комплекс Комунального некомерційного підприємства "Вінницький обласний клінічний госпіталь ветеранів війни Вінницької обласної ради" (код ЄДРПОУ 05484439, місцезнаходження Вінницька область, місто Вінниця, вулиця Пирогова, будинок 109-А), у тому числі нерухоме і рухоме майно, інші необоротні матеріальні активи, а також земельні ділянки (площею 0,2292 га, кадастровий номер 0510136600:02:084:003; площею 2,1526 га, кадастровий номер 0510100000:02:084:0035).
5.14. Вінницька обласна рада згідно з рішенням 31 сесії 8 скликання від 28.10.2022 № 426 внесла зміни до рішення 30 сесії обласної ради 8 скликання від 30.09.2022 № 425 та передала безоплатно зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Вінницької області у державну власність Міністерства оборони України в особі КЕВ м. Вінниці нерухоме майно (комплекс, реєстраційний номер майна 34838373) і рухоме майно (крім медичного і продовольчого), інші необоротні матеріальні активи, а також земельні ділянки (площею 0,2292 га, кадастровий номер 0510136600:02:084:003; площею 2,1526 га, кадастровий номер 0510100000:02:084:0035) Комунального некомерційного підприємства "Вінницький обласний клінічний госпіталь ветеранів війни Вінницької обласної ради" (код ЄДРПОУ 05484439, місцезнаходження Вінницька область, місто Вінниця, вулиця Пирогова, будинок 109-А).
5.15. Господарські суди встановили, що на виконання зазначеного рішення обласної ради здійснено приймання-передачу вказаного майна для задоволення потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану, за результатами чого 25.11.2022 складено акт приймання-передачі майна.
Відповідно до пункту 2 акта приймання-передачі майна до складу нерухомого майна, яке передано на облік КЕВ м. Вінниці, належить майновий комплекс, а саме: госпіталь з прибудовами літ. "А", "А1"-"А5"-"А7"; харчоблок з прибудовами літ. "Б", "Б1"-"Б2"; киснева станція літ. "В", дизельна літ. "Г", "г", поліклініка літ. "Ж", "Ж1"-"Ж4", гаражі, пральня літ. "З", "31"-"35", лікувальна піраміда літ. "Т", підвальне приміщення житлового будинку 12-ти кв. літ. "п/Д", підвальне приміщення житлового будинку 17-ти кв. літ. "п/Е", будинок бджолотерапїї літ. "У".
У пункті 4 акта приймання-передачі майна від 25.11.2022 комісія із приймання комплексу зазначила інформацію Комунального некомерційного підприємства "Вінницький обласний клінічний госпіталь ветеранів війни Вінницької обласної ради" про 2 договори оренди, орендодавцем за якими було Комунальне некомерційне підприємство "Вінницький обласний клінічний госпіталь ветеранів війни Вінницької обласної ради", зокрема, договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого та іншого) майна, що є об`єктом права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Вінницької області від 04.07.2019 № 8, відповідно до якого ПП "Конекс" передано в оренду нежитлове приміщення першого поверху стаціонарного корпусу (літ. "Ж") загальною площею 33,6 м2 з метою розміщення аптечного кіоску. Термін дії договору встановлено до 31.05.2021 включно та продовжено не було. Проте орендоване майно використовується орендарем і до цього часу.
Згідно з пунктом 5 акта приймання-передачі майна комісія дійшла висновку про необхідність приведення використання нерухомого майна до вимог чинного законодавства щодо об`єктів оренди, терміни дії договорів яких закінчилися та продовжені не були, шляхом звільнення орендованих приміщень.
5.16. Акт приймання-передачі майна від 25.11.2022 підписали усі члени комісії, зокрема, представники Комунального некомерційного підприємства "Вінницький обласний клінічний госпіталь ветеранів війни Вінницької обласної ради" та Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області. Цей акт затверджено рішенням 33 сесії 8 скликання Вінницької обласної ради від 25.11.2022 № 459.
5.17. Наказом начальника КЕВ м. Вінниці від 02.12.2022 № 213 "Про присвоєння номера військового містечка та номерів по генеральному плану для нерухомого майна, прийнятого від Вінницької міської ради у місті Вінниця" присвоєно номер військового містечка № 129 для зарахованого на балансовий облік КЕВ м. Вінниці нерухомого майна, розміщеного за адресою: м. Вінниця, вул. Пирогова, 109-А.
5.18. 08.12.2022 КЕВ м. Вінниці звернувся до Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області з листом від 08.12.2022 № 573/3387 щодо надання на адресу КЕВ м. Вінниці усіх документів для уточнення інформації з приводу продовження або припинення договору оренди від 04.07.2019 № 8.
22.12.2022 Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області надало відповідь від 22.12.2022, в якій повідомило про закінчення строку дії договору оренди від 04.07.2019 № 8, тому з 31.05.2021 орендовані приміщення фактично використовуються орендарем, акт приймання-передачі орендованого майна Управлінню не надано.
5.19. 03.01.2023 ПП "Конекс" листом від 03.01.2023 № 02-002 звернулося до КЕВ м. Вінниці, в якому повідомило про подання до Комунального некомерційного підприємства "Вінницький обласний клінічний госпіталь ветеранів війни Вінницької обласної ради" та до Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області клопотання про продовження дії договору на той самий строк на тих самих умовах за 3 місяці до закінчення договору за вихідним номером № 02-072 від 25.02.2021, проте відповіді на заяву отримано не було. Також ПП "Конекс" клопотало про укладення додаткового договору оренди об`єкта.
20.01.2023 у відповідь на зазначений лист КЕВ м. Вінниці листом від 20.01.2023 № 573/236 повідомив ПП "Конекс" про обов`язок звільнити приміщення у триденний строк з моменту отримання цього листа та про обов`язок компенсувати витрати за фактично спожиті комунальні послуги, а також попередив про нарахування неустойки у розмірі подвійної плати за користування майном за час прострочення зобов`язання.
5.20. 23.02.2023 КЕВ м. Вінниці повторно направив лист ПП "Конекс" за № 573/626 з вимогою про звільнення вбудованого приміщення та надав рахунки з актами надання послуг про сплату неустойки у розмірі подвійної плати за користування майном за січень 2023 року та компенсацію витрат за холодну воду та стоки за період із 25.11.2022.
5.21. КЕВ м. Вінниці, посилаючись на відмову ПП "Конекс" у добровільному порядку звільнити орендоване приміщення, звернулося до Господарського суду Вінницької області з позовом до ПП "Конекс" про усунення перешкод у користуванні нерухомим майном шляхом звільнення вбудованого приміщення загальною площею 33,6 м2, розташованого за адресою: м. Вінниця, вул. Пирогова, 109-А.
6. Позиція Верховного Суду
6.1. Згідно зі статтею 300 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази. У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається.
Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, передбачені пунктами 1, 3, 4, 8 частини 1 статті 310, частиною 2 статті 313 цього Кодексу, а також у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги.
6.2. Заслухавши суддю-доповідача, представника позивача, дослідивши доводи, наведені у касаційній скарзі, перевіривши матеріали справи щодо правильності застосування господарськими судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, судова палата зазначає таке.
6.3. Предметом позову в цій справі є вимоги КЕВ м. Вінниці до ПП "Конекс" про усунення перешкод у користуванні державним майном шляхом звільнення нежитлового приміщення.
Підставою позовних вимог, на думку КЕВ м. Вінниці, є закінчення строку дії договору оренди та невиконання відповідачем обов`язку щодо повернення об`єкта оренди.
6.4. Верховний Суд зазначає, що майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання майна, яке перебуває в державній та комунальній власності, регулює законодавство про оренду.
6.5. 03.10.2019 було прийнято Закон № 157-ІХ, в розділі "Прикінцеві та перехідні положення" якого передбачено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1 лютого 2020 року (за виключенням окремих зазначених норм).
Пунктом 5 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 157-IX визнано таким, що втратив чинність, Закон України "Про оренду державного та комунального майна" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 30, ст. 416 із наступними змінами) з дня введення в дію цього Закону.
Ураховуючи опублікування тексту Закону № 157-ІХ в офіційному друкованому виданні "Голос України" 26.12.2019, останній набрав чинності 27.12.2019 і введений в дію з 01.02.2020, отже, з цієї дати підлягають застосуванню його норми (за винятком норм, наведених у розділі "Прикінцеві та перехідні положення").
При цьому за загальним правилом, якщо прийнятим нормативним актом порівняно з попереднім змінюється правове регулювання відносин в тій чи іншій сфері, то нові норми застосовуються з дати набрання ними чинності, якщо інше не визначено в самому нормативному акті (частина 1 статті 5 Цивільного кодексу України).
6.6. Відповідно до пункту 2 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 157-IX договори оренди державного або комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, продовжуються в порядку, передбаченому законодавством, яке діяло до дати набрання чинності цим Законом, до дати, яка наступить раніше: набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України чи рішенням представницького органу місцевого самоврядування (щодо договорів оренди комунального майна, розташованого в межах відповідної територіальної громади), передбаченим абзацом 5 частини 2 статті 18 цього Закону, або 1 липня 2020 року. Після настання однієї з дат, яка відповідно до цього пункту наступить раніше, але у будь-якому випадку не раніше дня введення в дію цього Закону, договори оренди продовжуються в порядку, визначеному цим Законом. Договори оренди державного та комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, зберігають свою чинність та продовжують діяти до моменту закінчення строку, на який вони були укладені.
6.7. Судова палата наголошує на тому, що порядок продовження договорів оренди державного та комунального майна, який діяв до 31.01.2020 та був передбачений Законом України № 2269-XII (втратив чинність 31.01.2020), може бути застосовано до процедури продовження тих договорів, строк дії яких закінчився до 01.07.2020 включно, а щодо інших договорів оренди державного та комунального майна (строк дії яких закінчився після 01.07.2020) відповідно до вимог абзацу 3 пункту 2 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 157-IX має застосовуватися порядок продовження, визначений Законом № 157-ІХ. Таким чином, законодавець передбачив умови та порядок продовження дії договорів оренди державного та комунального майна, укладених відповідно до положень Закону України № 2269-XII.
Подібний правовий висновок щодо необхідності чіткого розмежування порядку та підстав продовження договорів оренди державного та комунального майна, передбачених нормами Закону України № 2269-XII (чинного до 31.01.2020) і Закону № 157-ІХ (введеного в дію з 01.02.2020), викладено в постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 06.10.2021 у справі № 907/720/20, від 09.11.2021 у справі № 908/2637/20, від 05.07.2022 у справі № 909/479/21, від 19.07.2022 у справі № 924/852/21, від 13.12.2022 у справі № 916/4073/21, від 27.12.2022 у справі № 910/21725/21.
6.8. Оскільки строк дії договору оренди від 04.07.2019 № 8 визначено його сторонами до 31.05.2021, тобто вже після 01.07.2020, то господарські суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про те, що в цьому випадку до спірних правовідносин слід застосувати положення Закону № 157-ІХ.
6.9. Верховний Суд зазначає, що статтею 18 Закону № 157-ІХ визначено порядок продовження договору оренди.
6.10. Відповідно до частин 1- 5 статті 18 Закону № 157-ІХ продовження договорів оренди здійснюється за результатами проведення аукціону, крім випадків, передбачених частиною 2 цієї статті.
Без проведення аукціону можуть бути продовжені договори, які: укладені та продовжуються вперше, за умови, якщо строк оренди за такими договорами становить п`ять років або менше; укладені без проведення аукціону з установами, організаціями, передбаченими частиною 1 статті 15 цього Закону; укладені без проведення аукціону з підприємствами, установами, організаціями, передбаченими частиною 2 статті 15 цього Закону відповідно до вимог статті 15 цього Закону, крім випадків, передбачених абзацами одинадцятим та дванадцятим частини 2 статті 15 цього Закону; укладені з підприємствами, установами, організаціями, що надають соціально важливі послуги населенню, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, додатковий перелік яких може бути визначений представницькими органами місцевого самоврядування згідно із законодавством.
Договори оренди можуть бути продовжені на той самий строк, на який вони були укладені, на підставі заяви орендаря про продовження договору, поданої орендодавцю не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди.
Рішення про продовження договору оренди державного майна, передбаченого частиною 2 цієї статті, і рішення про відмову у продовженні договору оренди державного майна приймаються орендодавцем. Рішення про продовження договору оренди комунального майна, передбаченого частиною 2 цієї статті, та рішення про відмову у продовженні договору оренди комунального майна приймаються орендодавцем або представницьким органом місцевого самоврядування чи визначеними ним органами у випадках, встановлених рішенням представницького органу місцевого самоврядування.
Граничний строк прийняття рішень, передбачених частиною 4 цієї статті, за умови їх прийняття орендодавцем, становить 30 календарних днів з дати отримання заяви і документів від орендаря. Граничний строк прийняття рішень, передбачених частиною 4 цієї статті, за умови їх прийняття або погодження представницьким органом самоврядування чи визначеними ним органами, становить 60 календарних днів з дати отримання заяви і документів від орендаря.
6.11. Суди у цій справі установили, що договір оренди від 04.07.2019 № 8 укладено вперше зі строком оренди менше п`яти років, тому він підлягав продовженню без проведення аукціону відповідно до пункту 1 частини 2 статті 18 цього Закону.
6.12. Крім того, частинами 7, 8 статті 18 Закону № 157-ІХ встановлено, що договори, що продовжуються відповідно до частини 2 цієї статті, продовжуються на тих самих умовах, на яких були укладені договори оренди, що продовжуються, з урахуванням вимог цього Закону та Порядку передачі майна в оренду.
Орендар, який звертається із заявою про продовження договору оренди відповідно до абзацу 4 частини 7 цієї статті, зобов`язаний разом із такою заявою надати орендодавцю звіт про оцінку майна та рецензію на цей звіт. Порядком передачі майна в оренду (для державного майна) або рішенням представницького органу місцевого самоврядування (для комунального майна) на орендаря може бути покладений обов`язок подачі додаткових документів разом із заявою про продовження договору оренди, що продовжується відповідно до частини 2 цієї статті.
6.13. Частинами 1, 2 статті 11, частиною 1 статті 14 Закону № 157-ІХ передбачено, що заяви на оренду державного і комунального майна подаються в ЕТС.
6.14. Відповідно до частини 2 статті 5 Закону № 157-ІХ порядок передачі в оренду державного та комунального майна, включаючи особливості передачі його в оренду визначається Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері реалізації майна (майнових прав, інших активів) або прав на нього на конкурентних засадах у формі аукціонів, у тому числі електронних аукціонів, та здійснює контроль за її реалізацією.
6.15. Відповідно до цих законодавчих положень 03.06.2020 було прийнято постанову Кабінету Міністрів України "Деякі питання оренди державного та комунального майна", якою, зокрема, затверджено Порядок передачі в оренду державного та комунального майна (Порядок № 483).
6.16. При цьому пунктом 134 Порядку № 483 передбачено, що продовження договорів оренди здійснюється за результатами проведення аукціону або без проведення аукціону в передбачених Законом випадках.
6.17. Відповідно до пункту 135 Порядку № 483 орендар, який має право продовжити договір оренди без проведення аукціону, звертається до орендодавця із заявою про продовження договору оренди не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди. Якщо орендар не подав заяву про продовження договору оренди у зазначений строк, то орендодавець не пізніше ніж за один місяць до закінчення строку дії договору оренди повідомляє орендаря про те, що договір оренди підлягає припиненню на підставі закінчення строку, на який його було укладено, у зв`язку з тим, що орендар не подав відповідну заяву у визначений Законом строк, та про необхідність звільнення орендованого приміщення і підписання акта приймання-передачі (повернення з оренди) орендованого майна.
6.18. Пунктом 136 Порядку № 483 передбачено, що заява подається шляхом заповнення електронної форми через особистий кабінет в електронній торговій системі. Орендар додає до заяви документи, передбачені пунктом 113 цього Порядку та звіт про оцінку майна. Рецензування звіту про оцінку майна здійснюється відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".
6.19. Суди попередніх інстанцій з урахуванням наведених положень законодавства дійшли правильного висновку про те, що спірний договір оренди мав продовжуватися у порядку, передбаченому статтею 18 Закону № 157-ІХ, і орендар повинен був не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди від 04.07.2019 № 8 подати заяву шляхом заповнення електронної форми через особистий кабінет в ЕТС про продовження цього договору.
Одночасно суди зазначили, що з матеріалів справи слідує, що ПП "Конекс" зверталося до Комунального некомерційного підприємства "Вінницький обласний клінічний госпіталь ветеранів війни Вінницької обласної ради" та Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області про продовження договору оренди від 04.07.2019 № 8 із клопотанням від 25.02.2021 № 02-072 у паперовій формі. Проте відповідач не надав суду такого клопотання від 25.02.2021 № 02-072, доказів його направлення/вручення Комунальному некомерційному підприємству "Вінницький обласний клінічний госпіталь ветеранів війни Вінницької обласної ради" та Управлінню спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області безпосередньо за три місяці до закінчення дії зазначеного договору 31.05.2021.
6.20. Задовольняючи позовні вимоги КЕВ м. Вінниці, суд першої інстанції виходив із того, що орендарем не дотримано встановленого законодавством порядку продовження строку дії договору оренди на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором оренди від 04.07.2019 № 8, а саме: не подано у встановлені строки відповідної заяви про продовження договору шляхом заповнення електронної форми через особистий кабінет в ЕТС, що відповідно до положень статті 18 Закону № 157-IX унеможливлює продовження строку його дії на той самий термін і на тих самих умовах.
6.21. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення господарського суду першої інстанції в апеляційному порядку, погодився з висновками місцевого господарського суду про те, що у зв`язку із закінченням 31.05.2021 строку дії договору оренди від 04.07.2019 № 8 у відповідача відсутні правові підстави для користування орендованим майном, і таке майно підлягає поверненню власнику - Міністерству оборони України в особі КЕВ м. Вінниці. З урахуванням наведеного апеляційний господарський суд погодився з висновком суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог про усунення перешкод у користуванні КЕВ м. Вінниці державним майном шляхом звільнення ПП "Конекс" приміщення № 7 площею 33,6 м2, що знаходиться на 1 поверсі будівлі поліклініки (літ. "Ж") за адресою: вул. Пирогова, буд. 109-А, м. Вінниця.
6.22. ПП "Конекс" не погоджується з висновками господарських судів попередніх інстанцій, а тому звернулося з касаційною скаргою на судові рішення. Скаржник, звертаючись із касаційною скаргою, посилається на підстави касаційного оскарження, передбачені пунктами 3, 4 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України.
6.23. Пунктами 3, 4 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 1, 4 частини 1 цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права у випадках, зокрема, якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами 1, 3 статті 310 цього Кодексу.