РІШЕННЯ
Іменем України
08 жовтня 2024 року
м. Київ
справа №990/97/24
адміністративне провадження № П/990/97/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Уханенка С.А.,
суддів - Мартинюк Н.М., Мацедонської В.Е., Кашпур О.В., Смоковича М.І.,
за участю:
секретаря судового засідання - Часник А.О.,
позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Предоляк Н.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
У квітні 2024 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - ВККС України; Комісія), у якому просила: скасувати рішення ВККС України від 04 березня 2024 року № 181/ас-24 про відмову їй у допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі у конкурсі на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів; зобов`язати відповідача розглянути питання її допуску до проходження конкурсу.
Позов обґрунтовано тим, що рішенням ВККС України 14 вересня 2023 року №94/зп-23 "Про оголошення конкурсу на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів" (зі змінами, внесеними рішенням ВККС від 14 грудня 2023 року №171/зп-23 та від 22 лютого 2024 року №64/зп-24) (далі - рішення ВККС України №94/зп-23) оголошено конкурс на заняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах. Додатком до цього рішення визначено перелік документів, які необхідно було подати кандидату на посаду судді апеляційного суду, зокрема, документи, що підтверджують відповідність кандидата на посаду судді вимогам статті 69 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" (далі - Закон України "Про судоустрій і статус суддів"). ОСОБА_1 указує, що у межах установленого строку вона звернулася із заявою про проходження кваліфікаційного оцінювання та участь у конкурсі, до якої додала, на її думку, усі необхідні та визначені Законом України "Про судоустрій і статус суддів", документи. Однак рішенням ВККС України від 04 березня 2024 року № 181/ас-24 їй, як кандидату на посаду судді апеляційного суду, відмовлено у допуску до участі у конкурсі та проходження кваліфікаційного оцінювання, у зв`язку з тим, що нею не подано витяг з інформаційно-аналітичної системи "Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості". Указане рішення, вважає протиправним, оскільки перелік необхідних документів вона надала у відповідності до вимог Закону України "Про судоустрій і статус суддів", а документ щодо притягнення особи до кримінальної відповідальності та судимості, який вимагав відповідач, відсутній у переліку визначеному указаним Законом. Крім того, про необхідність надати такий витяг вона дізналася лише під час формування пакету документів в електронній формі, оскільки ані в оголошенні, ані у будь-яких інших інформаційних повідомленнях щодо умов участі у конкурсі, повідомлень про необхідність надання такого витягу не було. Звертає увагу на те, що положення статті 69 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" містить лише обмеження щодо призначення на посаду судді громадянина, який має незняту чи непогашену судимість, а приписами частини третьої статті 71 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" заборонено вимагати від кандидата на посаду судді документи, що не встановлені цією нормою, тому рішення відповідача, обґрунтоване лише відсутністю такого документа, суперечить законодавству.
Ухвалою Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду від 03 квітня 2024 року позовну заяву залишено без руху, а ОСОБА_1 надано строк для усунення її недоліків шляхом надання позовної заяви у новій редакції, із зазначеним у ній письмовим підтвердженням позивача щодо подання нею іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав. Недоліки позову усунуто у строк, встановлений судом.
Ухвалою Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду від 18 квітня 2024 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
У відзиві на позовну заяву ВККС України просить відмовити у задоволенні позову. Позицію відповідач обґрунтовує тим, що відповідно до частини першої та другої статті 79 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" конкурс на зайняття вакантної посади судді проводиться відповідно до цього Закону та положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, що затверджується Комісією. Таке положення затверджено рішенням ВККС України від 02 листопада 2016 року №141/зп-16 (далі - Положення). За правилами частини першої статті 71 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" для участі у доборі кандидат на посаду судді подає документи, що підтверджують відповідність кандидата на посаду судді вимогам статті 69 цього Закону. За умовами пункту 13 підпункту 3.5.1 пункту 3.5 Положення документом, що підтверджують відповідність кандидата на посаду судді окремим вимогам статті 69 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", є, зокрема, витяг з інформаційно-аналітичної системи "Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості". Отже, на думку відповідача, особа, яка вважає, що відповідає вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду і виявила намір взяти участь у конкурсі на зайняття вакантних посад в цьому суді, зобов`язана надати Комісії такий пакет документів, який би містив достовірну і вичерпну інформацію, на підставі яких Комісія при проведенні перевірки у відповідності з нормами Закону та Положення змогла б упевнитися у тому, що кандидат дійсно відповідає вимогам, встановленим частиною першою статті 28 та статті 69 Закону. Однак, перевіривши подані позивачем документи Комісією встановлено, що ОСОБА_1 не подано, передбачений пунктом 13 підпункту 3.5.1 пункту 3.5 Положення документ, а отже, указаним кандидатом не було подано всі необхідні документи, що є підставою для відмови у допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на посаду судді апеляційного суду. За таких обставин, відповідач вважає, що оскаржене рішення ВККС України № 181/ас-24 є законним і обґрунтованим, оскільки його прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з дотриманням процедури та передбачених частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) критеріїв для його прийняття.
Від ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив, в якій вона, зокрема, послалася на те, що оцінка за критерієм може/не може бути призначений суддею громадянин, провадиться стосовно кандидатів, які тільки мають намір стати суддею, проте вона вже є суддею, яка з 2013 року працює в суді Коростенського міськрайонного суду Житомирської області. Крім того, умови проведення Конкурсу, затверджені рішенням ВККС України від 14 вересня 2023 року №94/зп-23 (відповідно до яких вона подала у строки та за переліком необхідні документи), визначені в оголошені. Разом з тим, відповідність кандидата умовам, встановленими статтями 28 та 69 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" Комісія перевіряє на підставі поданих документів і лише у разі встановлення невідповідності особи указаним вимогам, нею може бути прийнято рішення про недопуск до участі у конкурсі, проте в оскаржуваному рішення такі висновки відсутні. З-поміж іншого, ОСОБА_1 посилається на те, що затверджена ВККС України анкета кандидата сформована таким чином, що дає можливість обрати варіант і про відсутність витягу щодо несудимості та надалі успішно сформувати та подати пакет документів. Тому, на думку позивача, оскаржене рішення ВККС України прийнято без встановлення обставин та свідчить про формалізм відповідача у підході щодо визначення можливості кандидата взяти участь у конкурсі.
У судовому засіданні 02 липня 2024 року протокольною ухвалою Верховний Суд витребував у відповідача додаткові документи, що стосуються участі позивача у конкурсі, на виконання якої, 15 липня 2024 року від ВККС України надійшли: рішення ВККС України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23; від 07 грудня 2023 року № 163/зп-23; від 14 грудня 2023 року № 171/зп-23; від 23 січня 2024 року № 25/зп-24; від 22 лютого 2024 року № 64/зп-24; Положення; заява та документи ОСОБА_1 в електронній формі.
У зв`язку із установленням усіх обставин справи, розгляд справи відкладено на 24 вересня 2024 року, а позивача зобов`язано надати додаткові документи,на які вона посилається і які, на її думку, мають значення для вирішення цього спору.
У судове засідання з`явилися представник ВККС України та ОСОБА_1
ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги та надавши пояснення на поставлені їй Судом запитання, просила задовольнити позов.
Представник відповідача заперечувала проти позовних вимог та просила в позові відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача і дослідивши матеріали справи, Верховний Суд установив такі обставини.
Указом Президента України від 23 серпня 2012 року №484/2012 "Про призначення суддів" ОСОБА_2 призначено на посаду судді Коростенського міськрайонного суду Житомирської області строком на п`ять років.
14 вересня 2023 року ВККС України прийняло рішення №94/зп-23 "Про оголошення конкурсу на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів" (далі - рішення №94/зп-23), яким вирішено:
1. Оголосити конкурс на зайняття 532 вакантних посад суддів в апеляційних судах згідно з додатком 1: в апеляційних судах із розгляду цивільних і кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення - 410; в апеляційних судах із розгляду господарських справ - 56; в апеляційних судах із розгляду адміністративних справ - 66.
2. Затвердити умови проведення конкурсу на зайняття 532 вакантних посад суддів в апеляційних судах згідно з додатком 2.
3. Затвердити оголошення про проведення конкурсу на зайняття 532 вакантних посад суддів в апеляційних судах згідно з додатком 3.
4. Розмістити оголошення про проведення конкурсу на зайняття 532 вакантних посад суддів в апеляційних судах на офіційному вебсайті ВККС України, вебпорталі судової влади та опублікувати відповідне оголошення в газеті "Голос України".
5. Питання допуску до участі у конкурсі на зайняття 532 вакантних посад суддів в апеляційних судах вирішити ВККС України у складі колегій.
6. Формування рейтингу та питання рекомендування для призначення кандидатів суддями розглянути ВККС України у пленарному складі.
Згідно із затвердженими на виконання пункту 2 цього рішення ВККС України, умовами проведення конкурсу на зайняття 532 вакантних посад суддів в апеляційних судах (додаток 2 до рішення ВККС України № 94/зп-23) до участі в першій стадії конкурсу допускаються особи, які: 1) у порядку та строки, визначені оголошенням, подали всі необхідні документи; 2) на день подання документів відповідають встановленим статтями 28 та 69 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду.
Пунктом 3 оголошення встановлено, що строк подання документів для участі у конкурсі - з 15 по 31 грудня включно (додаток 3 до рішення ВККС України № 94/зп-23), а пунктом 5 передбачено, що для участі у конкурсі кандидат на посаду судді має подати заяву, згідно з додатком 3 до Положення, з якою необхідно було надати документи, визначені підпунктами 1- 16, зокрема, документи, що підтверджують відповідність кандидата на посаду судді вимогам статті 69 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (підпункт 14 пункту 5 оголошення).
Рішенням ВККС України від 07 грудня 2023 року № 163/зп-23 визначено форму направлення документів для участі у конкурсі, зокрема, вирішено запровадити електронну форму направлення документів до участі у конкурсі.
Рішенням ВККС України від 14 грудня 2023 року № 163/зп-23 унесено зміни до рішення ВККС №94/зп-23 в частині визначення кількості вакантних посад суддів щодо яких оголошено конкурс, зокрема цифру " 532" змінено на " 550", а рішенням ВККС України від 23 січня 2024 року №25/зп-24 унесено зміни до абзацу 8 додатку 2 рішення ВККС №94/зп-23 щодо строку подання декларації доброчесності та родинних зв`язків.
У грудні 2023 року ОСОБА_1 звернулася до ВККС України із заявою, у якій просила допустити її до участі в конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного адміністративного суду, оголошеному рішенням ВККС №94/зп-23, як особу, яка відповідає вимогам пункту 1 частини першої статті 28 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Рішенням ВККС України від 04 березня 2024 року № 181/ас-24 відмовлено ОСОБА_1 у допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі у конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного адміністративного суду, у зв`язку з ненаданням нею витягу з інформаційно-аналітичної системи "Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості".
У рішенні №181/ас-24 ВККС України, зокрема, зазначила, що за умовами пункту 2 частини четвертої статті 81 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (у редакції, чинній на час подання кандидатом документів) з метою допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на посаду судді апеляційного суду, кандидат на посаду судді подає ВККС України документи визначені пунктами 2-13 частини першої статті 71 цього Закону. Пунктом 10 частини першої статті 71 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що для участі у доборі кандидат на посаду судді подає інші документи, що підтверджують відповідність особи вимогам, передбаченим статтею 69 цього Закону, частиною першою якої установлено, що не може бути призначений суддею громадянин, який, зокрема, має незняту чи непогашену судимість.
Ураховуючи те, що всупереч вимогам Закону та умовам проведення конкурсу, позивачем не надано витяг з інформаційно-аналітичної системи "Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості", ВККС України дійшла висновку, що ненадання ОСОБА_1 такого документа є підставою для відмови у допуску до участі у оголошеному конкурсі.
Не погодившись з указаним рішенням ВККС України, ОСОБА_1 звернулася до суду із цим позовом.
Даючи оцінку спірним правовідносинам, Суд виходить із такого.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За правилами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Вимоги до судді апеляційного суду, визначені статтею 28 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції, чинній на час подання позивачкою документів) відповідно до частини першої якої, суддею апеляційного суду може бути особа, яка відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя в апеляційному суді, а також відповідає одній із таких вимог:
1) має стаж роботи на посаді судді не менше п`яти років;
2) має науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права щонайменше сім років;
3) має досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення щонайменше сім років;
4) має сукупний стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) відповідно до вимог, визначених пунктами 1-3 цієї частини, щонайменше сім років.
Згідно з частиною першою статті 52 цього Закону суддею є громадянин України, який відповідно до Конституції України та цього Закону призначений суддею, займає штатну суддівську посаду в одному із судів України і здійснює правосуддя на професійній основі.
За правилами частини першої статті 69 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" на посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший тридцяти та не старший шістдесяти п`яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п`ять років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови.
Не може бути призначений суддею громадянин, який має незняту чи непогашену судимість (пункт 3 частини другої статті 69 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
На час подання позивачкою документів, порядок добору та призначення на посаду судді визначався статтею 70 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", відповідно до частини першої якої, добір на посаду судді здійснювався в порядку, визначеному цим Законом, та, зокрема, включав такі стадії:
1) рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про оголошення добору кандидатів на посаду судді з урахуванням прогнозованої кількості вакантних посад суддів;
2) розміщення Вищою кваліфікаційною комісією суддів України на своєму офіційному веб-сайті оголошення про проведення добору кандидатів на посаду судді.
В оголошенні має бути зазначено кінцевий термін подання документів до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що не може бути меншим ніж 30 днів із дати розміщення оголошення, а також прогнозована кількість вакантних посад суддів на наступний рік;
3) подання особами, які виявили намір стати суддею, до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України відповідної заяви та документів, визначених статтею 71 цього Закону;
4) здійснення Вищою кваліфікаційною комісією суддів України перевірки відповідності осіб, які звернулися із заявою для участі в доборі, установленим цим Законом вимогам до кандидата на посаду судді на основі поданих документів;
5) допуск Вищою кваліфікаційною комісією суддів України осіб, які за результатами перевірки на час звернення відповідають установленим цим Законом вимогам до кандидата на посаду судді, до участі у доборі та складенні відбіркового іспиту;
Таким чином, законодавцем установлено певні етапи проходження попереднього добору, після завершення яких, Комісія за результатами аналізу та перевірки поданих кандидатами документів, має прийняти рішення про допуск/недопуск таких осіб до наступних стадій оголошення конкурсу.
Отже, ключовим питанням на цій стадії добору, є саме оцінка документів, поданих кандидатами на посаду судді на предмет їхньої відповідності умовам конкурсу та закону, що також включає перевірку виконання кандидатом визначених Комісією умов щодо необхідності подання певного виду документів для участі у такому конкурсі.
Вимоги до заяви кандидата на посаду судді до ВККС України установлені статтею 71 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" пунктом 13 частини першої якої ( у редакції чинній час подання заяви) передбачено, що для участі у доборі кандидат на посаду судді подає документи, що підтверджують відповідність кандидата на посаду судді вимогам статті 69 цього Закону.
Форма і зміст заяви про участь у доборі кандидатів на ВККС України та розміщуються на її офіційному веб-сайті. Вимагати від кандидата надання документів, не визначених цією статтею, забороняється (частини друга, третя статті 71 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
Як убачається з матеріалів справи і не заперечується позивачкою, ОСОБА_1 подано документи для участі у конкурсі в електронному вигляді за попередньої редакції Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Приписи частин першої - другої статті 79 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" ( редакції чинній на час подання заяви) передбачали, що конкурс на зайняття вакантної посади судді проводиться відповідно до цього Закону та положення про проведення конкурсу. Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді затверджується ВККС України.
Для проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді ВККС України ухвалює рішення про його оголошення, розміщує відповідну інформацію на своєму офіційному веб-сайті і веб-порталі судової влади та публікує її у визначених нею друкованих засобах масової інформації не пізніш як за місяць до дня проведення конкурсу (частина третя Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
Водночас положення частини четвертої статті 79 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачали, що загальний порядок подання заяви для участі у конкурсі та умови його проведення визначаються ВККС України.
30 грудня 2023 року набрав чинності Закон України від 09 грудня 2023 року № 3511-IX "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедур суддівської кар`єри" (далі - Закон № 3511-IX), яким унесено зміни, зокрема, і до Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Відповідно до пункту 57 розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (у редакції, чинній на час прийняття рішення, що оскаржується) ВККС завершує конкурс на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошений рішенням комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23, за правилами, які діють після набрання чинності Законом № 3511-IX.
Статтею 79-3 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" визначено особливості проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, зокрема, апеляційного суду.
За правилами частин другої, третьої статті 79-3 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у конкурсі на зайняття, зокрема, вакантної посади судді апеляційного суду, може брати участь особа, яка відповідає вимогам до кандидата на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді та з відповідною спеціалізацією, а також відповідає одній із вимог, визначених частиною першою статті 28 (для апеляційного суду).
З метою допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або судді Верховного Суду кандидат на посаду судді подає до ВККС України:
1) письмову заяву про участь у конкурсі та про проведення кваліфікаційного оцінювання;
2) документи, визначені пунктами 2-13 частини першої статті 72 цього Закону;
3) документи, що підтверджують дотримання однієї з вимог, визначених частиною першою статті 28, частиною першою чи другою статті 33, частиною першою статті 38 цього Закону відповідно.
Ураховуючи те, що редакція положень статті 72 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" залишилася незмінною, Верховний Суд констатує, що, як на час подання позивачем заяви, так і на день прийняття оскарженого рішення, норми Закону зобов`язували кандидата на посаду судді для участі у доборі надати документ, що, свідчить про його відповідність вимогам, установленим статтею 69 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", що, зокрема, передбачають відсутність незнятої чи непогашеної судимості.
Водночас який саме документ має бути поданий норми Закону не конкретизують, проте приписи статті 79 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" надали ВККС України повноваження затвердити як відповідне Положення, так і визначити загальний порядок подання заяви для участі у конкурсі та умови його проведення.
Наведене означає, що саме Положенням деталізовано процедуру проведення конкурсу, відповідно до визначених умов його проведення та, з урахуванням обмежень, установлених Законом України "Про судоустрій і статус суддів", конкретизовано документи, які необхідно подати кандидату. Наведене означає, що за відсутності прямої вказівки у законі, саме цим нормативно-правовим актом має бути установлена форма (вид) документа, який необхідно подати кандидату на посаду судді для його участі у проходженні конкурсу.
Відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 79-3 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", ВККС України на підставі поданих документів встановлює відповідність особи вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або судді Верховного Суду та формує його досьє. Відповідність особи критеріям компетентності, доброчесності та професійної етики встановлюється Комісією під час проведення її кваліфікаційного оцінювання як кандидата на посаду судді.
Згідно із частинами третьою та п`ятою статті 101 Закону №1402-VIII (у редакції, чинній на час ухвалення оспорюваного рішення) рішення колегії ВККС ухвалюється більшістю голосів.
Рішення Комісії, палат та колегій Комісії викладаються у письмовій формі. У рішенні зазначаються дата і місце ухвалення рішення, склад Комісії (палати, колегії), питання, що розглядалося, мотиви ухваленого рішення, результати поіменного голосування членів Комісії. Рішення підписується головуючим і членами Комісії (палати, колегії), які брали участь у його ухваленні.
Відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" рішенням ВККС України від 02 листопада 2016 року №141/зп-16 (у редакції рішення ВККС України 29 лютого 2024 року № 72/зп-24) затверджено Положення, яким установлено порядок проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді місцевого, апеляційного, вищого спеціалізованого судів та Верховного Суду (далі - конкурс), внесення до Вищої ради правосуддя рекомендації про призначення (переведення) кандидатів на посаду судді.
Розділом ІІІ Положення ( у редакції, чинній на дату подання позивачем заяви) визначався загальний порядок подання заяви і документів для участі в конкурсі. Зокрема, підпунктом 13 пункту 3.5.1. цього розділу установлено, що документами, що підтверджують відповідність кандидата на посаду судді окремим вимогам статті 69 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" є: витяг з інформаційно-аналітичної системи "Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості" (пункт 1).
Указана норма містить чітке посилання на конкретний вид документа і не містить будь-яких застережень стосовно статусу та виду діяльності особи, яка звернулася до ВККС України із заявою для участі у конкурсі, як кандидат на посаду судді відповідного суду. Тому вимоги цього пункту поширюються на всіх осіб, що виявили бажання брати участь у такому конкурсі і не передбачають жодних винятків щодо діючих суддів.
Аналогічні умови щодо виду документа, що підтверджує факт відсутності судимості у кандидата на посаду судді, який виявив бажання брати участь у конкурсі, також установленні Положенням і в редакції рішення ВККС України від 29 лютого 2024 року № 72/зп-24.
Відповідно до статей 25, 27 Закону України "Про Національну поліцію", підпункту 17 пункту 4 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 878, Положення про єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2018 року № 1024, з метою врегулювання питання ведення обліку відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 березня 2022 року №207 затверджено Порядок доступу до відомостей інформаційно-аналітичної системи "Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості" (далі - Порядок № 207) яким затверджено форму та процедуру отримання витягу з інформаційно-аналітичної системи (далі - ІАС) "Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості".
За визначенням, наведеним у пункті 2 Порядку №207 витяг з ІАС (далі - Витяг) - це документ у паперовій або електронній формі, що сформований програмним забезпеченням ІАС та містить відомості з неї, які є актуальні на дату та час його формування. Кожному Витягу присвоюється унікальний електронний ідентифікатор (QR-код), який забезпечує перехід за посиланням на відповідний підтвердний запис в електронних ресурсах ІАС. В ІАС формується два види Витягів, зокрема, про: відсутність (наявність) судимості (скорочений).
Пунктом 17 Порядку №207 передбачено, що результати перевірки за ІАС за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення невідкладно надаються ініціатору запиту у вигляді Витягу. Відповіді на запити, подані в паперовій формі, надаються у строк до 10 робочих днів. У виняткових випадках, коли підготовка Витягу потребує додаткової перевірки інформації, відповіді на вимоги надаються у строк до 30 календарних днів. Строк вмотивованої відмови в наданні Витягу не може перевищувати 10 робочих днів із дня надходження запиту.
Як убачається з матеріалів справи, позивачка звернулася за таким витягом за допомогою застосунку "портал Дія" (Єдиного державного вебпорталу електронних послуг), проте згідно з наданою ОСОБА_1 скрінкопією з телефону питання щодо отримання такого витягу перебувало на стадії опрацювання.
У судовому засіданні позивачка пояснила, що не може надати відомості щодо дати звернення за таким витягом, оскільки така інформація у неї не збереглася.
Водночас за інформацією, розміщеною на сайті ВККС України датою створення документа під назвою "рішення ВККС України № 94/зп-23 про оголошення конкурсу на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів" указано 14 вересня 2023 року. Строк подачі документів для участі у конкурсі установлено з 15 по 31 грудня 2023 року. Отже, ОСОБА_1 з вересня 2023 року мала достатньо часу щоб оформити Витяг, передбаченим підпунктом 13 пункту 3.5.1. розділу ІІІ Положення, проте не виконала умов оголошеного конкурсу, що надалі і стало підставою для прийняття відповідного рішення про її недопуск до участі у ньому.
Верховний Суд відхиляє аргументи ОСОБА_1 про те, що про необхідність надати Витяг вона дізналася під час формування пакету документів в електронній формі, оскільки ці доводи спростовуються змістом оголошення. Так, в пункті 5 оголошення ВККС України зазначено, що для участі у конкурсі кандидат на посаду судді має подати заяву згідно з додатком 3 до Положення, до якої повинен, зокрема, додати документи, що підтверджують відповідність кандидата на посаду судді вимогам статті 69 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (пункт 15). Водночас саме у розділі ІІІ Положення наведений перелік та форми документів, що підтверджують відповідність кандидата на посаду судді вимогам указаної норми Закону.
Підсумовуючи викладене, Верховний Суд констатує, що нормами Закону України "Про судоустрій і статус суддів", зокрема, установлені загальні засади проведення конкурсу на посаду судді. Водночас, положення частини частини першої статті 79 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції як до так і після змін, унесених Законом № 3511-IX) є відсилочними і містять посилання на Положення про проведення конкурсу. Отже, саме Положенням деталізовано саму процедуру проведення конкурсу та документи, що повинен надати кандидат для участі у ньому. Указаний нормативно-правовий акт є в загальному доступі та на сайті ВККС України, тому доводи позивача щодо відсутності інформації стосовно необхідності надати Витяг не відповідає обставинам справи.
Доводи ОСОБА_1 про те, що вона є суддею Коростенського міськрайонного суду Житомирської області жодним чином не впливають на вирішення цього спору, оскільки ні норми Закону України "Про судоустрій і статус суддів", ні Положення не містять винятків щодо суддів, які виявили бажання взяти участь у відповідному конкурсі. Водночас технічні можливості затвердженої ВККС України анкети, що дозволяють кандидату подати документи за відсутності Витягу, жодним чином не звільняє його від обов`язку виконати усі умови допуску до участі у конкурсі в частині оформлення запитуваних документів.
Ураховуючи те, що позивачем не було подано усіх необхідних для участі у конкурсі документів, що нею не заперечується, а інші доводи й аргументи ОСОБА_1, наведені нею у позові та відповіді на відзив, не спростовують висновків комісії щодо відсутності підстав для її допуску до участі у конкурсі, Суд дійшов висновку, що оскаржене рішення ВККС України від 04 квітня 2024 року №181/ас-24 відповідає критеріям, визначеним у частині другій статті 2 КАС України, а тому підстави для його скасування відсутні.
За таких обставин, ураховуючи межі заявлених позовних вимог, аналіз наведених положень законодавства та за наявними у справі матеріалами, колегія суддів дійшла висновку про необґрунтованість заявленого адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.
З огляду на результат вирішення справи, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 205, 245, 246, 250, 255, 262, 266, 295 КАС України, Суд