ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2024 року
м. Київ
справа №160/17962/23
адміністративне провадження № К/990/28282/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Губської О.А.,
суддів: Білак М.В., Мацедонської В.Е.
розглянувши у порядку письмового провадження як суд касаційної інстанції адміністративну справу № 160/17962/23
за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 січня 2024 року, прийняте у складі судді - Рянської В.В., та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 28 травня 2024 року, ухвалену у складі колегії суддів: Шлай А.В. (головуючий суддя), Кругового О.О., Щербака А.А.
ВСТАНОВИВ:
І. Суть спору
1. ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі також - відповідач), у якому просив:
2. визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови в оформленні йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та ненадання довідки про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 6 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію";
3. зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, шляхом направлення йому на поштову адресу: АДРЕСА_1, довідки про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 6 частиною першою статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
ІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
4. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 січня 2024 року, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 28 травня 2024 року, у задоволенні позову відмовлено.
5. Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що відповідачем права позивача у спірних правовідносинах не порушено. Також зазначено, що позивачем не було надано суду першої інстанції доказів свого працевлаштування, отримання доходу, а також того, що він є єдиним годувальником у сім`ї, утримує дружину - ОСОБА_2 та її неповнолітню доньку з інвалідністю - ОСОБА_3 .
6. Суд апеляційної інстанції залишаючи без змін рішення суду першої інстанції виходив з того, що факт спільного проживання однією сім`єю не є безумовним свідченням того, що вітчим виховує дитину дружини (падчерку), зважаючи на наявність в останньої матері (опікуна) та батька. Крім того, розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини, як це визначено частиною 2 статті 141 Сімейного кодексу України (далі - СК України). Вказав, на не підтвердження доказами утримання (матеріального забезпечення) доньки дружини ОСОБА_3, тобто виховання останньої.
ІІІ. Касаційне оскарження
7. Не погоджуючись із вказаними судовими рішеннями, позивач подав касаційну скаргу.
8. Ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 29 липня 2024 року відкрито касаційне провадження у цій справі на підставі пункту 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у зв`язку із відсутністю висновку Верховного Суду у подібних правовідносинах щодо застосування абзацу 6 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
9. Відповідач подав відзив на касаційну скаргу, у якому, зокрема, просить відмовити у задоволенні касаційної скарги ОСОБА_1, а оскаржувані судові рішення залишити - без змін.
IV. Установлені судами фактичні обставини справи
10. ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 як офіцер запасу.
11. З 20 липня 2016 року позивач перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_5, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1, виданого повторно 15 вересня 2022 року Центральним відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро).
12. ОСОБА_2 є матір`ю, а ОСОБА_5 - батьком ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_6, що встановлено з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2, виданого 17.01.2008 Бабушкінським відділом реєстрації актів цивільного стану Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області.
13. ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_6, є дитиною з інвалідністю.
14. Відповідно до посвідчення особи, яка одержує державну соціальну допомогу, серії НОМЕР_3, виданого 18 листопада 2022 року Центральним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради, ОСОБА_2 є законним представником дитини з інвалідністю ОСОБА_3, державну соціальну допомогу призначено з 09 березня 2022 року до 28 грудня 2025 року у сумі 2100,00 грн.
15. 27 лютого 2018 року Бабушкінським районним судом м. Дніпропетровська у справі № 200/3046/18 видано судовий наказ про стягнення з ОСОБА_5 на користь ОСОБА_6 аліментів на утримання неповнолітної доньки - ОСОБА_3 в розмірі 1/4 частини його заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого державою для дитини відповідного віку, щомісяця, починаючи з 22 лютого 2018 року і до досягнення дитиною повноліття.
16. Виконавче провадження № НОМЕР_4 з примусового виконання зазначеного судового наказу перебуває у провадженні Першого Правобережного відділу державної виконавчої служби у Шевченківському та Центральному районах міста Дніпра Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса). Згідно з виданим 24 серпня 2023 року державним виконавцем розрахунком заборгованість ОСОБА_5 зі сплати аліментів на ОСОБА_3 станом на 01 серпня 2023 року становила 203627,05 грн. За змістом розрахунку ОСОБА_5 не сплачує аліменти з лютого 2018 року.
17. Комісією Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Прибрежний" 02 травня 2023 року складено довідку (акт) про спільне проживання однією сім`єю, в якій зазначено, що в результаті обстеження квартири АДРЕСА_2 встановлено факт спільного проживання однією сім`єю ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
18. Відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (довідку форми ОК-5, сформовану станом на 08 червня 2022 року) стосовно ОСОБА_6 за 2005-2010, 2012, 2016-2020 роки. У вказаній довідці за 2016-2019 роки відсутні відомості про суму заробітку для нарахування пенсії, за 2020 рік наявні відомості про суму заробітку для нарахування пенсії за червень-серпень, страхувальником зазначено ОСОБА_6 .
19. Згідно із нотаріально посвідченою заявою від 25 серпня 2023 року, ОСОБА_2 підтверджує спільне проживання однією сім`єю з 2016 року її, доньки - ОСОБА_3 та чоловіка - ОСОБА_1 . У заяві зазначено, зокрема, що ОСОБА_1 як вітчим виховує разом з нею її доньку ОСОБА_3, вона та її донька перебувають на утриманні ОСОБА_1 . Батько ОСОБА_3 - ОСОБА_5 не бере участі у вихованні та житті доньки, не виконує обов`язок з її утримання, має заборгованість зі сплати аліментів.
20.Заява від імені неповнолітньої ОСОБА_3 від 25 серпня 2023, непосвідчену нотаріально, у якій наведено обставини, тотожні викладеним у заяві ОСОБА_2 від 25.08.2023.
21. ОСОБА_1 засобами поштового зв`язку звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою від 16 травня 2023 року, у якій просив оформити йому звільнення/відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та надати йому виписку з книги протоколів комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 або довідку про оформлення звільнення/відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації; виписку з книги протоколів комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 або довідку про оформлення звільнення/відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації надіслати йому поштою; проставити відповідну відмітку у військовому квитку про оформлення йому звільнення/відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації; анулювати видану йому в січні 2023 року повістку про виклик на 31 січня 2023 року до ІНФОРМАЦІЯ_1 для уточнення облікових даних на підставі поважної причини неявки - перебування на лікарняному з 30 січня 2023 року до 06 лютого 2023 року.
22. Листом ІНФОРМАЦІЯ_1 № 2863 від 25 травня 2023 року ОСОБА_1 були надані роз`яснення з питання надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та повідомлено про необхідність прибути до Центру особисто.
23. 05 червня 2023 року ОСОБА_1 засобами поштового зв`язку направив на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 повторну заяву про оформлення відстрочки/звільнення від призову на військову службу під час мобілізації.
24. Листом № 3278 від 15 червня 2023 року ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив ОСОБА_1 про розгляд порушених ним у заяві питань та направлення повідомлення листом № 2863 від 25 травня 2023 року.
25. Позивач, не погодившись з вказаними діями відповідача, звернувся з цим позовом до суду.
V. Релевантні джерела права й акти їхнього застосування
26. Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
27. Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
28. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
29 .За приписами частини другої статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
30. Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ (далі також -Закон № 2232-ХІІ)
31. За частиною першою статті 2 цього Закону військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
32. Частинами першою, п`ятою статті 1 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України. Від виконання військового обов`язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
33. Обов`язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації визначені статтею 22 Закону № 3543-ХІІ.
34. Відповідно до абзацу 6 частини першої статті 23 Закону № 2232-ХІІ не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років.
35. Частиною другою статті 23 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому - дванадцятому частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.
36. Відповідно до частини першої статті 135 СК України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
37. Батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття (частина перша статті 180 СК України).
38. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею (частина друга статті 157 СК України).
39. Згідно з частиною першою статті 260 СК України якщо мачуха, вітчим проживають однією сім`єю з малолітніми, неповнолітніми пасинком, падчеркою, вони мають право брати участь у їхньому вихованні.
40. Мачуха, вітчим зобов`язані утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, якщо у них немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу (частина статті 268 СК України).