УХВАЛА
25 вересня 2025 року
м. Київ
Справа № 9901/69/21
Провадження № 11-203заі24
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Желєзного І. В.,
суддів Банаська О. О., Власова Ю. Л., Гриціва М. І., Єленіної Ж. М., Кишакевича Л. Ю., Короля В. В., Кривенди О. В., Мазура М. В., Мартєва С. Ю., Пількова К. М., Погрібного С. О., Ступак О. В., Ткача І. В., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Усенко Є. А., Шевцової Н. В.,
перевіривши апеляційну скаргу Міжнародної комерційної компанії EVIRER LTD на рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 01 липня 2024 року у справі № 9901/69/21 за позовом Міжнародної комерційної компанії EVIRER LTD до Президента України, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, - Ради національної безпеки і оборони України, Служби безпеки України, про визнання протиправним та скасування Указу Президента України № 64/2021 від 19 лютого 2021 року в частині,
УСТАНОВИЛА:
У березні 2021 року Міжнародна комерційна компанія EVIRER LTD звернулася до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду як суду першої інстанції з позовом до Президента України, в якому просила визнати протиправним та скасувати Указ Президента України від 19 лютого 2021 року № 64/2021 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 19 лютого 2021 року "Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)" у частині введення в дію персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) щодо Міжнародної комерційної компанії EVIRER LTD(пункт 1 додатка 2 до рішення).
Рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 01 липня 2024 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись із цим рішенням суду, 27 серпня 2024 року позивач, від імені якого діє адвокат Салазський О. С., подав до Великої Палати Верховного Суду апеляційну скаргу та клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження.
Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 30 серпня 2024 року визнано неповажними підстави пропуску строку на апеляційне оскарження рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 01 липня 2024 року у справі № 9901/69/21, викладені у клопотанні Міжнародної комерційної компанії EVIRER LTD про поновлення процесуального строку, апеляційну скаргу залишено без руху.
20 вересня 2024 року до Великої Палати Верховного Суду надійшла заява про усунення недоліків апеляційної скарги та клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, на обґрунтування якого представник позивача зазначає, що довідка від 03 липня 2024 року у справі № 9901/69/21 про складання повного тексту оскаржуваного рішення суду з присвоєнням йому грифу секретності "Таємно" та про місце його зберігання до його електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі не надходила, що підтверджується відповіддю на його запит до ДП "Інформаційні судові системи" від 19 вересня 2024 року. Після встановлення інформації про виготовлення повного тексту рішення та його місцезнаходження представник позивача звернувся до режимно-секретного відділу Верховного Суду та записався до черги для ознайомлення з повним текстом оскаржуваного судового рішення. 13 серпня 2024 року представник позивача ознайомився з повним текстом оскаржуваного судового рішення та в рамках тридцятиденного строку, що передбачений на апеляційне оскарження, подав апеляційну скаргу.
Положеннями частин першої - третьої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений у разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Розглянувши це клопотання, суд дійшов висновку про можливість його задоволення, оскільки копія повного тексту судового рішення не була вручена позивачу, при цьому апеляційна скарга подана протягом тридцятиденного строку з дати, коли представник позивача ознайомився з повним текстом оскаржуваного судового рішення.
Підстав для залишення апеляційної скарги без руху, її повернення чи відмови у відкритті апеляційного провадження не встановлено, відтак Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про можливість відкриття апеляційного провадження в цій справі.
Ураховуючи викладене та керуючись статтями 295, 296, 300, 301, 304 КАС України, Велика Палата Верховного Суду