ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2024 року
м. Київ
cправа № 911/1088/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Губенко Н. М. - головуючий, Кондратова І. Д., Студенець В. І.,
за участю секретаря судового засідання - Долгополової Ю. А.,
представників учасників справи:
позивача - Шевченко Є. В.,
відповідача - Сімейко А. М.,
третьої особи 1 - Шеремет-Максименко О. А.,
третьої особи 2 - Семенко Н. М.,
третьої особи 3 - Федотова Н. А.,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Господарського суду Київської області
у складі судді Черногуза А. Ф.
від 29.08.2023 та
на постанову Північного апеляційного господарського суду
у складі колегії суддів: Корсак В. А., Алданова С. О., Євсіков О. О.
від 20.05.2024
за позовом ОСОБА_1
до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чубинська перлина"
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4
про визнання недійсними рішень загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чубинська перлина", оформлених протоколом від 22.05.2021,
Відповідно до частини 2 статті 216 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 10.09.2024 оголошувалась перерва до 17.09.2024, про що учасники даної справи, згідно із частиною 3 статті 216 Господарського процесуального кодексу України, були повідомлені під розписку.
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 звернулася до Господарського суду Київської області з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чубинська перлина" про визнання недійсними рішень загальних зборів, оформлених протоколом від 22.05.2021.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що загальні збори були проведені з порушенням порядку повідомлення ОСОБА_1 та інших співвласників будинку про їх скликання; порядку складання проколу; порядку поіменного голосування на спірних зборах ОСББ; порядку обрання головуючого та секретаря зборів; порядку проведення загальних зборів; прийняттям рішень за відсутності кворуму; прийняттям зборами рішень з питань, не включених до порядку денного зборів; прийняттям рішень з питань, що не віднесені до компетенції загальних зборів ОСББ. Прийняті на спірних загальних зборах рішення порушують права та законні інтереси ОСОБА_1, зокрема, право брати участь в управлінні об`єднанням; приймати участь в голосуванні та фіксації її волевиявлення в порядку поіменного голосування.
2. Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій
24.04.2021 було проведено засідання правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чубинська перлина", на якому були присутні члени правління об`єднання у кількості 8 осіб, за результатами якого вирішено, крім іншого - провести загальні збори членів об`єднання на 22.05.2021 о 12 год. 00 хв., тощо. За наслідками проведення вказаного засідання правління об`єднання було складено і підписано протокол № 14 від 24.04.2021 засідання правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чубинська перлина".
22.05.2021 були проведені загальні збори співвласників Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чубинська перлина", результати прийнятих рішень оформлені протоколом б/н від 22.05.2021.
Відповідно до копії протоколу загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чубинська перлина" б/н від 22.05.2021 загальна кількість співвласників багатоквартирного будинку 232 особи. Загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень - 12 763 кв. м.
В загальних зборах взяли участь особисто та/або через представників співвласники у кількості 44 особи, а у письмовому опитуванні взяли участь - 143 особи, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення у багатоквартирному будинку загальною площею 8 327,7 кв. м.
В протоколі зазначено наступний порядок денний: 1) фінансово-господарський звіт за 2020 рік та 1-4.2021; 2) затвердження кошторису на 2021 рік; 3) затвердження статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чубинська перлина"; 4) зміни в складі правління; 5) різне.
Головою загальних зборів обрано ОСОБА_6 ("за" - 13 чоловік), а секретарем - ОСОБА_7 ("за" - 18 чоловік).
По питанню другому порядку денного (затвердження кошторису на 2021 рік) в протоколі наведені результати голосування співвласників за кожним тарифом окремо, зокрема, за тариф на утримання будинку в розмірі 7,09 грн/кв. м. - "за" 7307 кв.м.; "утримались/проти" - 1020 кв. м.; пропозицію підтримано 57,25 % голосів; за тариф послуг опалення на рівні 31 грн/кв. м. - "за" 7482 кв. м.; "утримались/проти" - 845 кв.м.; пропозицію підтримано 58,62 % голосів; за тариф до ремонтного фонду в розмірі 1 грн/кв. м. - "за" 7287 кв. м.; "утримались/проти" - 1040 кв. м.; пропозицію підтримано 57,10 % голосів; за тариф до резервного фонду в розмірі 1 грн/кв. м. - "за" 7446 кв. м.; "утримались/проти" - 881 кв. м.; пропозицію підтримано 58,34 % голосів.
ОСОБА_1, є власником квартири АДРЕСА_1, де зареєстровано Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чубинська перлина". Право власності підтверджується зокрема, свідоцтвом № 81 від 22.12.2015 № СТА 278275.
3. Короткий зміст судових рішень
Рішенням Господарського суду Київської області від 29.08.2023 у справі № 911/1088/23 у задоволенні позову відмовлено повністю.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що:
- суд взяв до уваги те, що позивач не надала жодних пояснень з цього приводу, не доводила перед судом те, що вона в дійсності проживала в момент проведення зборів у квартирі № 17 або про те, що вона повідомила об`єднання про зміну свого місця проживання задля можливого подальшого її повідомлення шляхом відправлення поштових листів на її адресу, як співвласника квартири у будинку де зареєстроване Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чубинська перлина". Окрім іншого, ОСОБА_5, як особа що голосувала на зборах, вказувала у листі письмового голосування документ, на підставі якого вона наділена правом голосу і, нібито, представляла інтереси співвласника квартири, голосувала "проти" всіх пропозицій поставлених на загальних зборах. Слід також зауважити, що такий голос не може вважатися таким, що вплинув позитивно на результат голосування. Таким чином, суд не вважає доведеною ту обставину, що відповідачем було порушено порядок повідомлення співвласника квартири № 17, оскільки позивач не надав суду докази чи пояснення, які б свідчили та доводили те, що ОСОБА_5 незаконно проживала у квартирі № 17 . Позивачем не прокоментовано факт голосування такої особи проти волі позивачки. Тому відповідач міг бути не повністю обізнаним в цій обставині, щоб ставити під сумнів відомості, що вказані в листі письмового голосування Скороход Людмилою, як особою, що у листі опитування посилалась на наявність у неї права власності на квартиру № 17, що отримала повідомлення про збори;
- співставивши відхилення від зафіксованої у протоколі кількості осіб, що взяли участь у голосуванні та кількість голосів (у вимірі площі), що необхідно відрахувати при перевірці голосів співвласників, суд зазначає, що такі недоліки не впливають ані на кворум зборів (більше 50 відсотків співвласників), ані на результати голосування в контексті пунктів 5.3 та 5.5 статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чубинська перлина", положення яких дотримано, незважаючи на зазначення у протоколі відсотку голосів відповідно до загальної кількості співвласників, а не до тих, хто приймав участь у голосуванні. Суд наголошує, що ним враховано ту обставину, що пунктом 5.5 статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чубинська перлина" в редакції 2009 року визначено перелік питань, з яких рішення приймаються кваліфікованою більшістю голосів (3/4 голосів присутніх на зборах) питання про затвердження кошторису, річного звіту, визначення розміру внесків та платежів членів об`єднання;
- з приводу тверджень позивача про прийняття загальними зборами питань, що не включені до порядку денного, коли питання порядку денного "Про затвердження кошторису на 2021 рік" стосувалося затвердження встановлення тарифів. Суд не вважає, що така неточність у формулюванні найменування питання порядку денного нівелюється тим, що в кожному з листів письмового опитування деталізовано наведено пропозиції, зокрема питання № 3-5 сформульовані як "затвердити встановлення тарифу", а не "затвердити кошторис ОСББ";
- суд також відхиляє твердження позивача про те, що зборами 22.05.2021 приймалися рішення, які не віднесені до компетенції загальних зборів згідно із статутом та законом, оскільки статутом врегульовано можливість приймати рішення, що були винесені на розгляд загальних зборів, як вищого органу управління, а Законом України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" не встановлено обмежень щодо можливості внесення розглянутих загальними зборами питань;
- суд вважає за необхідне навести висновки, що були сформовані при розгляді господарськими судами, в тому числі і апеляційним судом, справи, де предметом позову було також визнання недійсними та скасування рішень загальних зборів членів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чубинська перлина", що оформлені протоколом б/н від 22.05.2021. Так, апеляційний суд у постанові від 09.05.2023 у справі № 911/2737/21, зокрема, відхилив твердження про неправомірність проведення письмового опитування, оскільки даний порядок передбачено Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" та Законом України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку". Також суд відхилив доводи сторони позивача в межах справи № 911/2737/21 про відсутність кворуму та залишив рішення суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову в силі. Таким чином при розгляді справи № 911/2737/21, при перевірці обставин проведення загальних зборів, судом не було виявлено порушень, що б слугували підставою для скасування рішення загальних зборів від 22.05.2021.
Постановою від 20.05.2024 Північний апеляційний господарський суд змінив рішення Господарського суду Київської області від 29.08.2023 у справі № 911/1088/23, виклавши його мотивувальну частину в редакції цієї постанови.
Постанова апеляційного господарського суду мотивована тим, що:
- відповідач до справи не надав доказів надіслання позивачці засобами поштового зв`язку повідомлення про проведення спірних загальних зборів рекомендованим листом на адресу сторони. Однак, відповідне повідомлення розміщувалось в загальнодоступному місці багатоквартирного будинку, а тому позивачка, що проживає у відповідній квартирі (на чому вона наполягає у своїх заявах по суті спору) не була позбавлена можливості ознайомитися з відповідною інформацією та взяти участь в їх проведенні, а отже і реалізувати своє право на управління об`єднанням. Про вчинення відповідачем дій із розміщення зазначеного оголошення додатково свідчить факт прибуття та участь в зборах інших 43 співвласників, зокрема, ОСОБА_3, яка хоча в межах розгляду спору у справі № 911/2737/21 доводила неналежне її повідомлення про проведення зборів (не надсилання рекомендованого листа), проте згідно із списком співвласників буд. АДРЕСА_3 присутніх на загальних зборах Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чубинська перлина" 22 травня 2021 року була присутньою на зборах. Такі обставини встановлені судовим рішенням у зазначеній справі та не спростовані в порядку частини 5 статті 75 Господарського процесуального кодексу України;
- аргументація позивачки щодо порушення відповідачем процедури надіслання їй саме рекомендованим листом повідомлення про проведення спірних загальних зборів не може бути безумовною та достатньою підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів, оформлених протоколом б/н від 22.05.2021;
- місцевий господарський суд під час дослідження матеріалів справи встановив наявність листка опитування квартири № 17, що був підписаний не позивачкою. Тож в розрізі цих обставин судом констатовано, що позивачкою не надано доказів чи пояснень, які б свідчили та доводили те, що ОСОБА_5 незаконно проживала у квартирі № 17 . Позивачкою не прокоментовано факт голосування такої особи проти прийняття загальними зборами рішень та, відповідно, що це не узгоджується з волею ОСОБА_1, якою пред`явлено позов у цій справі про визнання їх недійсними. Крім того, сторона відповідача наполягала на тому, що позивачка за адресою місцезнаходження квартири АДРЕСА_1 не проживає, про що свідчить надані докази (довідка та акт) та голосування в листі опитування ОСОБА_5 . Іншої адреси позивачка не повідомила. Відсутність позивачки за місцем її реєстрації та неповідомлення правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чубинська перлина" про своє фактичне місцезнаходження, на думку відповідача, виключало можливість її особистого повідомлення;
- частина 6 статті 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" не містить вимоги щодо оформлення рішення особистим підписом кожного, хто проголосував за обрання голови зборів, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти"). Не містить такої вимоги і форма протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку, затверджена наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25.08.2015 № 203, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 08.09.2015 за № 1083/27528. Також колегія зазначає, що обрання головуючого на засідання та секретаря не є за своєю суттю порядком денним, а є процедурним питанням, щодо якого не встановлено вимоги у проставленні підписів співвласників під відповідним варіантом голосування. Стосовно тверджень позивачки з приводу відсутності результатів голосування з вказаного питання (обрання голови зборів та секретаря) суд зазначає, що ця обставина ніяким чином не вплинула б на результати голосування порядку денного та прийняття зборами рішень по суті питань. До того ж позивачкою не доведено, яким чином вказаними обставинами порушуються її права;
- відносно аргументів про порушення строків нотаріального оформлення протоколу колегія суддів зазначає, що встановлений статтею 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" п`ятнадцятиденний строк на проведення письмового опитування не є тотожним строку оформлення протоколу, позаяк вірне відображення в протоколі результатів голосування обумовлено не лише збором волевиявлення співвласників, а й здійснення підрахунку голосів та перевірки правомочностей на голосування осіб, що є більш тривалим аніж сам процес проведення опитування. Ані Законом, ані статутними документами чіткого строку на оформлення протоколу як документу з фіксації результатів голосування не встановлено;
- враховуючи те, що чинна на час проведення спірних загальних зборів редакція статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чубинська перлина" від 2009 року не відповідала унормованій статтею 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" процедурі проведення загальних зборів, то у даному випадку підлягають перевірці судом обставини дотримання відповідачем цієї процедури в розрізі змісту саме норм Закону. Судом першої інстанції, зокрема, на підставі списку співвласників буд. АДРЕСА_3 присутніх на загальних зборах Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чубинська перлина" 22 травня 2021 року встановлено участь в спірних загальних зборах 43 співвласника, кількість яких є недостатньою для прийняття рішень (загальна чисельність членів об`єднання 232 особи). Відповідач, керуючись положеннями частини 15 статті 10 названого Закону, провів письмове опитування співвласників, які не голосували на цих зборах. Колегією встановлено, що під час підрахунку голосів, відповідно до вимог Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", загальні результати голосування було визначено як з урахуванням кількості голосів, поданих за відповідне питання під час проведення загальних зборів 22.05.2021, так і з урахуванням письмового голосування співвласників, які не брали участь в загальних зборах (листків опитування). За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що під час проведення 22.05.2021 загальних зборів відповідачем було дотримано визначену статтею 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" процедуру їх проведення, а тому підстави для визнання недійсними прийнятих на них рішень загальних зборів з наведених позивачкою мотивів в цій частині, - відсутні;
- надаючи оцінку доводам позивачки щодо відсутності необхідної кількості голосів співвласників під час прийняття оскаржуваних рішень (2/3 загальної кількості усіх співвласників), суд першої інстанції виходив з того, що пунктом 5.5 статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чубинська перлина" (в редакції 2009 року) визначено перелік питань, з яких рішення приймаються кваліфікованою більшістю голосів (3/4 голосів присутніх на зборах) питання про затвердження кошторису, річного звіту, визначення розміру внесків та платежів членів об`єднання. Проте, колегія суддів не може погодитися з таким висновком суду, оскільки імперативно встановленими приписами частини 14 статті 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначає альтернативу визначення необхідної кількості голосів між 2/3 від усіх членів об`єднання або між простою більшістю голосів співвласників. В пункті 5.5 статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чубинська перлина" (в редакції 2009 року) визначено, що рішення про затвердження кошторису, річного звіту, визначення розміру внесків та платежів членів об`єднання приймаються кваліфікованою більшістю голосів - 3/4 голосів присутніх на зборах. Отже, зазначене положення статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чубинська перлина" суперечить вищенаведеній нормі Закону, а тому не підлягає врахуванню при визначені цього питання. Поряд з цим, колегія суддів також не може погодитися і з доводами апеляційної скарги про те, що обрахунок необхідної кількості голосів для прийняття рішення із визначення розміру внеску та платежів слід здійснювати виходячи із 2/3 від усіх членів об`єднання, адже статут Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чубинська перлина" не встановлює саме таку кількість голосів для прийняття цього рішення. Відтак, в контексті наведеної вище правової позиції та встановленої у даній справі обставини відсутності в статуті відповідача умови про визначення кількості голосів для прийняття рішення виходячи із 2/3 від усіх членів об`єднання, апеляційна інстанція вважає, що у даному випадку рішення про затвердження розміру внесків та платежів буде вважатися прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість членів співвласників об`єднання;
- щодо доводів апеляційної скарги про прийняття судом рішення на підставі недопустимих доказів та наявності підстав для застосування приписів частини 6 статті 91 Господарського процесуального кодексу України щодо копій листів опитування Суд зазначає, що у справі відсутнє відповідне клопотання сторони позивача про наявність сумнівів у відповідності цих копій оригіналу. Колегія суддів, прослухавши запис судового засідання від 29.08.2023, проведеного за допомогою звукозаписувального технічного засобу, встановлено, що судом першої інстанції досліджувались надані на огляд оригінали протоколу від 22 травня 2021 року та статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чубинська перлина" в редакції 2009 року (чинний на час проведення спірних загальних зборів), заперечень сторона позивачки по доказам не мала;
- з приводу неможливості надання на огляд оригіналів листів опитування відповідачем на вимогу суду письмово викладено пояснення про їх знаходження у державного реєстратора, що йому подавались для проведення відповідних реєстраційних дій. В свою чергу позивачка, добросовісно керуючись своїми процесуальними правами, відповідного клопотання про витребування у реєстратора таких документів суду не заявляла, а суд в силу приписів статті 14 Господарського процесуального кодексу України не здійснює збирання доказів. Лише в судових дебатах представник позивачки висловлював свої міркування щодо недоведеності відповідачем обставин знаходження оригіналів листів опитування саме у реєстратора відповідно до поданого доказу (опис документів, що подається заявником для проведення державної реєстрації змін - а.с. 188 том 3). Проте це не позбавляло сторону звернутися до суду з клопотанням про витребування оригіналів у реєстратора;
- щодо тверджень апелянта про подання відповідачем наведеного вище доказу з порушенням строків, встановлених статтею 80 Господарського процесуального кодексу України (після закінчення підготовчого провадження) колегія зазначає, що він був наданий на вимогу суду після з`ясування обставин відсутності у відповідача оригіналів. При цьому, зазначена обставина відсутності документів у сторони жодним чином не доводить факту підробки, фальсифікації листів опитування чи не проведення письмового опитування взагалі з огляду на наявність таких документів в належним чином завірених копіях, що подавались позивачем і відповідачем;
- зважаючи на те, що у суду не виникло сумнівів про невідповідність наданих відповідачем копій листів опитування, а позивачкою відповідного клопотання не заявлялось (про що свідчить запис судового засідання від 29.08.2023), колегія суддів у даному випадку не вбачає підстав для висновку про порушення судом попередньої інстанції норм процесуального закону, які призвели б до неправильного вирішення справи. Тобто визначених пунктом 4 частини 1, частини 2 статті 277 Господарського процесуального кодексу України підстав для скасування оскаржуваного рішення апеляційною інстанцією не встановлено;
- вирішення питання про визначення переліку та розмірів внесків співвласників та питання затвердження кошторису не можуть бути розцінені як такі, що є різними за своїм змістом, бо функціональне призначення кошторису спрямовано саме на забезпечення розміру витрат об`єднання з утримання спільного майна, що покриваються за рахунок відповідних внесків співвласників. В змісті наведених висновків, колегія суддів визнає неприйнятними доводи апелянта про те, що спірними загальними зборами було прийнято рішення з питань, не включених до порядку денного зборів.
4. Короткий зміст вимог касаційної скарги. Узагальнені доводи касаційної скарги. Доводи інших учасників справи
ОСОБА_1 звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Господарського суду Київської області від 29.08.2023 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 20.05.2024 у справі № 911/1088/23, в якій просить скасувати оскаржувані рішення, та прийняти нове рішення про задоволення позову.
Скаржник у якості підстав касаційного оскарження рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції зазначив пункти 1, 3, 4 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України, а саме:
- протокол загальних зборів ОСББ від 22.05.2021, оформлений 07.07.2021 на нотаріальному бланку, підписаний не легітимно обраним головуючим та секретарем зборів, що є порушенням частини 6 статті 6, частини 3 статті 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", щодо застосування яких відсутній висновок Верховного Суду у подібних правовідносинах;
- суди застосували: - частину 4 статті 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" без урахування висновків Верховного Суду, викладеного у постановах від 18.04.2018 у справі № 904/2796/17, від 18.09.2018 у справі № 916/782/17; - статтю 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" без урахування висновків Верховного Суду, викладеного у постановах від 25.06.2019 у справі № 922/1500/18, від 01.10.2020 у справі № 916/2556/19, від 15.10.2020 у справі № 922/2575/19; - частину 4 статті 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" та частину 4 статті 6 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" без урахування висновків Верховного Суду, викладеного у постановах від 02.12.2020 у справі № 916/86/20, від 22.06.2021 у справі № 910/9672/20, від 07.09.2021 у справі № 912/2294/20, від 23.02.2022 у справі № 914/807/20, від 14.07.2022 у справі № 756/7632/18, від 08.02.2023 у справі № 904/3783/21, від 24.05.2023 у справі № 911/195/22, від 01.06.2023 у справі № 914/596/22, від 16.08.2023 у справі № 904/1711/22; - частину 4 статті 6, частини 14, 15 статті 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" частину 4 статті 6 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" без урахування висновків Верховного Суду, викладеного у постановах від 18.04.2018 у справі № 904/2796/17, від 07.09.2021 у справі № 912/2294/20, від 23.02.2022 у справі № 914/807/20, від 14.07.2022 у справі № 756/7632/18, від 24.05.2023 у справі № 911/195/22, від 16.08.2023 у справі № 904/1711/22; - статтю 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" та статтю 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" без урахування висновків Верховного Суду, викладеного у постановах від 02.12.2020 у справі № 916/86/20, від 22.06.2021 у справі № 910/9672/20; - частину 4 статті 6, частину 3 статті 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", частину 4 статті 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" без урахування висновків Верховного Суду, викладеного у постановах від 01.10.2020 у справі № 916/2556/19, від 07.09.2021 у справі № 912/2294/20, від 23.02.2022 у справі № 914/807/20, від 14.07.2022 у справі № 756/7632/18, від 08.02.2023 у справі № 904/3783/21, від 24.05.2023 у справі № 911/195/22, від 16.08.2023 у справі № 904/1711/22; - частини 14, 15 статті 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" без урахування висновків Верховного Суду, викладеного у постановах від 01.02.2022 у справі № 910/5179/20, від 06.09.2021 у справі № 916/3074/20, від 21.10.2021 у справі № 910/15071/20, від 20.07.2022 у справі № 908/1445/21; - статтю 1 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", частину 1 статті 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" без урахування висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 14.07.2022 у справі № 756/7632/18; - статтю 4 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" без урахування висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 22.09.2022 у справі № 924/1146/21; - частину 9 статті 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" без урахування висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 20.03.2019 у справі № 761/23853/15-ц; - статтю 14 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" без урахування висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 08.02.2023 у справі № 904/3783/21; - частину 4 статті 4, статтю 14 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", статтю 167 Господарського кодексу України без урахування висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 08.02.2023 у справі № 904/3783/21; - статтю 75 Господарського процесуального кодексу України без урахування висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 08.08.2019 у справі № 922/2013/18, від 20.03.2020 у справі № 910/2360/19, від 25.03.2021 у справі № 911/2961/19, від 30.08.2022 у справі № 904/1427/21; - частину 4 статті 4, частину 4 статті 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", статтю 167 Господарського кодексу України без урахування висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 15.10.2020 у справі № 922/2575/19; - частину 9 статті 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" без урахування висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 20.03.2019 у справі № 761/23853/15-ц; - статтю 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" щодо порушення прав позивача оспорюваним рішенням загальних зборів без урахування висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 22.09.2022 у справі № 924/1146/21, від 08.02.2023 у справі № 904/3783/21; - статтю 91 Господарського процесуального кодексу України без урахування висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 08.06.2021 у справі № 906/1336/19, від 20.01.2022 у справі № 925/1433/20, від 05.03.2024 у справі № 910/3374/23; - частину 7 статті 6, частину 3 статті 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" без урахування висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 21.02.2024 у справі № 914/3657/21;
- суди взяли до уваги прийняття загальними зборами рішень, не підтверджених належними та допустимими доказами як поіменного голосування, так і письмового опитування; відсутність оригіналів всіх підписаних листів - листків письмового опитування після загальних зборів 22.05.2021;
- судом апеляційної інстанції проігноровано та не надано оцінку свідченням третіх осіб ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, викладеним в їх відзивах від 07.11.2023 та від 20.03.2024 про те, що Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Чубинська перлина" позбавлено співвласників права голосу, адже у протоколі та його додатках відсутнє поіменне голосування за питання порядку денного;
- суди не дослідили в повній мірі витребувані у Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чубинська перлина" документи на предмет перевірки результатів поіменного голосування та письмового опитування; формально підійшли до питання дослідження наданої скаржницею інформаційної довідки № 316512437 від 01.12.2022 з Державного реєстру речових прав щодо підстав для державної реєстрації кожного нежитлового приміщення.
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чубинська перлина" подало відзив на касаційну скаргу, в якому просить залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції залишити без змін.
Крім того, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 подали відзиви на касаційну скаргу, в яких просять її задовольнити, оскаржувані судові рішення скасувати, та прийняти нове рішення про задоволення позову.
Подані третіми особами відзиви не можуть бути прийняті до розгляду разом з касаційною скаргою, виходячи із наступного.
Відповідно до приписів частини 2 статті 295 Господарського процесуального кодексу України відзив на касаційну скаргу має містити, зокрема, обґрунтування заперечень щодо змісту і вимог касаційної скарги.
Згідно із статтею 297 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають право приєднатися до касаційної скарги, поданої особою, на стороні якої вони виступали. До касаційної скарги мають право приєднатися також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (частина перша). До заяви про приєднання до касаційної скарги додається документ про сплату судового збору та докази направлення заяви іншим учасникам справи (частина третя).
Оскільки подані відзиви не містять обґрунтування заперечень щодо змісту і вимог касаційної скарги, а містять вимогу про задоволення касаційної скарги позивача, отже, за своєю суттю є приєднанням до касаційної скарги, однак до відзивів не додано документів про сплату судового збору, а Господарський процесуальний кодекс України не містить положень щодо надання строку для усунення недоліків стосовно приєднання до касаційної скарги, тому подані третіми особами відзиви залишається без розгляду (такі висновки щодо застосування статей 295, 297 Господарського процесуального кодексу України викладено у постановах Верховного Суду від 24.05.2023 у справі № 916/875/20, від 09.05.2023 у справі № 910/158/22, від 11.04.2023 у справі № 924/793/21, від 25.01.2023 у справі № 903/933/21, 23.01.2024 у справі № 908/174/20, від 01.06.2024 у справі № 917/1710/23, від 04.09.2024 у справі № 924/608/22).
Крім того, представником позивача подано заяву про виправлення описки в уточненій касаційній скарзі, в якій просить: - в абзаці 3 розділу "Стосовно строків надіслання касаційної скарги (уточненої)" вважати вірним "Касаційна скарга (уточнена) датована 05.07.2024 та тією ж датою надіслана Верховному Суду разом з доказами надіслання копії касаційної скарги (уточненої) всім іншим учасникам справи."; - в абзаці 3 касаційної скарги (уточненої) на сторінці 3, на сторінці 9 вираз "дізналися про збори" вважати опискою, а текст даного абзацу викласти, вважати вірним та читати у наступній редакції "Це свідчить про те, що О. А. Шеремет-Максименко, Н. А. Федотова, Н. М. Семенко не дізналися про збори із загальнодоступних місць".