1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2024 року

м. Київ

справа № 759/7254/22

провадження № 51-532кмо24

Об`єднана палата Касаційного кримінального суду Верховного Суду (далі - Суд, колегія суддів) у складі:

головуючого ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4,

ОСОБА_5, ОСОБА_6,

ОСОБА_7,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_8,

прокурора ОСОБА_9,

захисника ОСОБА_10,

особи, щодо якої закрито

кримінальне провадження ОСОБА_11,

розглянула у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу прокурора на ухвалу Святошинського районного суду міста Києва від 29 червня 2023 року та ухвалу Київського апеляційного суду від 31 жовтня 2023 року і

ВСТАНОВИЛА:

Короткий зміст постановлених судових рішень

Ухвалою Святошинського районного суду міста Києва від 29 червня 2023 року кримінальне провадження, внесене до ЄРДР 14 січня 2022 року за № 42022100000000027, за обвинуваченням ОСОБА_11 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК, закрито на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК.

Ухвалою Київського апеляційного суду від 31 жовтня 2023 року ухвалу місцевого суду залишено без змін.

Вимоги касаційної скарги, узагальнені доводи особи, яка її подала, та заперечень на неї

У касаційній скарзі прокурор посилається на істотні порушення вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати ухвали судів першої та апеляційної інстанцій і призначити новий розгляд у суді першої інстанції.

На обґрунтування своїх вимог прокурор зазначає про неправильне обчислення строку досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні. Наголошує, що КПК не передбачає врахування до строку досудового розслідування строку після закриття кримінального провадження, у якому особі було повідомлено про підозру, до скасування постанови про закриття кримінального провадження керівником прокуратури вищого рівня. Стверджує, що постанова від 01 березня 2022 року про закриття кримінального провадження була прийнята через неможливість проводити подальше досудове розслідування у зв`язку із введенням на території України дії правового режиму воєнного стану. Вважає, що ухвала апеляційного суду не відповідає положенням ст. 419 КПК.

Захисник ОСОБА_10 в інтересах ОСОБА_11 надіслав до Суду заперечення, в якому просить залишити без зміни оскаржувані судові рішення, оскільки вважає їх законними та вмотивованими.

Підстави розгляду кримінального провадження об`єднаною палатою

Ухвалою колегії суддів Першої судової палати ККС ВС від 11 червня 2024 року на підставі ч. 2 ст. 434-1 КПК кримінальне провадження за касаційною скаргою прокурора на ухвалу Святошинського районного суду міста Києва від 29 червня 2023 року та ухвалу Київського апеляційного суду від 31 жовтня 2023 року, передано на розгляд об`єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду.

Таке рішення колегія суддів прийняла у зв`язку із тим, що вважала за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленій постанові Третьої судової палати ККС ВС від 03 квітня 2023 року у справі № 367/1335/21 (провадження № 51-2448км22), відповідно до якого:

"У разі скасування Генеральним прокурором, керівником обласної прокуратури, керівником окружної прокуратури, їх першими заступниками та заступниками в межах строків, передбачених статтею 219 КПК, постанови прокурора про закриття кримінального провадження, у якому особі було повідомлено про підозру, час між винесенням постанови про закриття кримінального провадження до її скасування враховується у строки досудового розслідування.

Кримінальним процесуальним законом не передбачено права скасування Генеральним прокурором, керівником обласної прокуратури, керівником окружної прокуратури, їх першими заступниками та заступниками постанови прокурора про закриття кримінального провадження, у якому особу повідомлено про підозру, поза межами строків, передбачених статтею 219 КПК".

На думку колегії суддів Першої судової палати, правовідносини, що розглядаються в цьому кримінальному провадженні, та правовідносини, що були предметом розгляду колегії суддів Третьої судової палати ККС ВС у справі № 367/1335/21, є подібними в розумінні ст. 434-1 КПК, оскільки стосуються питання обчислення строку досудового розслідування після скасування прокурором вищого рівня постанови про закриття кримінального провадження, у якому особі було повідомлено про підозру.

Ухвалу про передачу кримінального провадження на розгляд об`єднаної палати ККС ВС колегія суддів Першої судової палати ККС ВС мотивувала тим, що ключовим критерієм для визначення розумності строків провадження є спосіб здійснення прокурором своїх повноважень в частині скасування постанови про закриття кримінального провадження на стадії досудового розслідування. Реалізація прокурором свого законного повноваження на скасування постанови про закриття кримінального провадження не може розглядатися як підстава не включати період часу між закриттям провадження і скасуванням постанови про це до строку досудового розслідування.

Натомість в постанові Третьої судової палати ККС ВС від 03 квітня 2023 року, від висновків у якій пропонує відступити колегія суддів Першої судової палати, було сформульовано протилежний висновок.

З огляду на викладене, виходячи з необхідності забезпечення додержання принципу правової визначеності, є передбачені законом підстави для здійснення касаційного розгляду цього провадження об`єднаною палатою ККС ВС.

Позиції учасників судового провадження

У судовому засіданні:

- прокурор підтримав касаційну скаргу та просив її задовольнити;

- ОСОБА_11 та його захисник заперечили касаційну скаргу та просили відмовити у її задоволенні.

Мотиви Суду

Колегія суддів об`єднаної палати заслухала суддю-доповідача, пояснення учасників судового провадження, перевірила матеріали кримінального провадження, наведені у касаційній скарзі доводи і дійшла таких висновків.

У цьому кримінальному провадженні колегії суддів об`єднаної палати ККС належить вирішити питання про те, (1) чи наділений прокурор вищого рівня (Генеральний прокурор, керівник обласної прокуратури, керівник окружної прокуратури, їх перші заступники та заступники) повноваженнями скасувати постанову про закриття кримінального провадження, у якому особі було повідомлено про підозру; (2) чи зараховується до строку досудового розслідування період з моменту прийняття постанови про закриття кримінального провадження, у якому особі було повідомлено про підозру, до моменту її скасування прокурором вищого рівня на підставі ч. 6 ст. 36 КПК.

Суд вирішує винесені на його розгляд питання з врахуванням положень ст. 5 КПК та ст. 219 КПК, які діяли до 01 січня 2024 року (до набрання законної сили положеннями Закону України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо посилення самостійності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури" від 08 грудня 2023 року № 3509-IX).

З матеріалів цієї справи убачається, що:

- 14 січня 2022 року до ЄРДР за № 42022100000000027 були внесені відомості про кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 368 КК, за фактом вимагання неправомірної вигоди працівниками правоохоронного органу;

- 11 лютого 2022 року ОСОБА_11 було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК;

- 01 березня 2022 року постановою прокурора відділу Київської міської прокуратури на підставі п. 3 ч. 1 ст. 284 КПК було закрито кримінальне провадження № 42022100000000027 щодо підозрюваного ОСОБА_11 ;

- 27 травня 2022 року постановою заступника керівника Київської міської прокуратури скасовано постанову про закриття кримінального провадження.

Суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, зарахував до строку досудового розслідування строк з моменту прийняття постанови про закриття кримінального провадження, у якому особу було повідомлено про підозру, до її скасування прокурором вищого рівня та дійшов переконання, що у цьому кримінальному провадженні після повідомлення про підозру закінчився строк досудового розслідування, визначений ст. 219 КПК.

Суд апеляційної інстанції зазначив, що вищестоящим прокурором постанова від 27 травня 2022 року винесена без дотримання вимог ч. 6 ст. 36 КПК і строк між винесенням постанови про закриття кримінального провадження до її скасування не є таким, що не включається до строків досудового розслідування.

Суд апеляційної інстанції наголосив на можливості скасування постанови про закриття кримінального провадження лише в межах строку досудового розслідування, який в цій справі становив 2 місяці з дня повідомлення про підозру.

Також апеляційний суд зазначив, що оскільки ст. 219 КПК визначені певні строки, що не включаються до строків досудового розслідування, до яких не віднесений строк між винесенням постанови про закриття кримінального провадження до її скасування, то місцевий суд правильно визначив, що на час скерування обвинувального акта до суду строки досудового розслідування закінчилися.

Прокурор у касаційній скарзі стверджує, що суди попередніх інстанцій неправильно обрахували строк досудового розслідування, внаслідок чого дійшли помилкових висновків про наявність підстав для закриття кримінального провадження з посиланням на п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК.

Об`єднана палата погоджується із цими аргументами сторони обвинувачення з огляду на таке.

За правилами п. 4 ч. 3 ст. 219 КПК з дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

Після повідомлення 11 лютого 2022 року ОСОБА_11 про підозру 01 березня 2022 року мало місце закриття кримінального провадження прокурором. Станом на момент прийняття такої постанови прокурором двомісячний строк досудового розслідування у цьому провадженні, визначений п. 4 ч. 3 ст. 219 КПК, ще залишався.

Відповідно до ч. 6 ст. 36 КПК Генеральний прокурор, керівник обласної прокуратури, керівник окружної прокуратури, їх перші заступники та заступники при здійсненні нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування мають право скасовувати незаконні та необґрунтовані постанови слідчих та прокурорів нижчого рівня у межах строків досудового розслідування, передбачених ст. 219 цього Кодексу.

Таким чином, прокурор вищого рівня наділений повноваженнями на скасування постанови прокурора нижчого рівня про закриття кримінального провадження, у якому особі було повідомлено про підозру. Обмежень щодо такої процесуальної можливості для прокурора вищого рівня КПК не містить.

Щодо обрахунку строку досудового розслідування, то Суд звертає увагу на таке.

Об`єднана палата ККС ВС вже розглядала питання про обрахування строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, в якому було скасовано постанову про закриття кримінального провадження (постанова від 01 квітня 2024 року у справі № 178/50/20).

У цій справі об`єднана палата ККС дійшла висновку, що у разі скасування прокурором постанови слідчого, дізнавача чи прокурора про закриття кримінального провадження, у якому жодній особі не було повідомлено про підозру, період з моменту винесення постанови про закриття кримінального провадження до моменту її скасування не включається до строку досудового розслідування.

Закриття кримінального провадження є однією з форм його закінчення, внаслідок чого строк досудового розслідування зупиняє свій перебіг з моменту прийняття постанови про закриття кримінального провадження.

Скасування постанови про закриття кримінального провадження щодо підозрюваного відновлює перебіг строку досудового розслідування, оскільки в такому випадку кримінальне провадження продовжується з тієї стадії, на якій воно перебувало до прийняття постанови про закриття кримінального провадження.

Тобто в період часу з моменту прийняття прокурором постанови про закриття кримінального провадження, у якому особі було повідомлено про підозру, до моменту скасування такої постанови прокурором вищого рівня досудове розслідування не здійснюється. Відповідно цей період не зараховується до строку досудового розслідування.

У цьому кримінальному провадженні до строку досудового розслідування не підлягає включенню період часу з 01 березня 2022 року (дата прийняття постанови про закриття кримінального провадження) по 27 травня 2022 року (дата прийняття постанови прокурора вищого рівня про скасування постанови про закриття кримінального провадження), оскільки в цей період досудове розслідування не проводилося.

З 11 лютого 2022 року до 28 лютого 2022 року строк досудового розслідування тривав.

З огляду на неврахування до строку досудового розслідування періоду часу з 01 березня по 27 травня 2022 року, 2-місячний строк досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні відновив свій перебіг з 27 травня 2022 року.

Згідно з матеріалами цієї справи 24 червня 2022 року складено повідомлення про завершення досудового розслідування та цього ж дня надано доступ до матеріалів досудового розслідування (реєстр матеріалів досудового розслідування, а. с. 8, 9, Т. 1).

Обвинувальний акт щодо ОСОБА_11 складено слідчим, затверджено прокурором та вручено підозрюваному 28 червня 2022 року.

Згідно із відміткою місцевого суду обвинувальний акт у цьому кримінальному провадженні отримано судом першої інстанції 30 червня 2022 року, тобто в межах строку досудового розслідування (навіть без урахування періоду ознайомлення сторони захисту із матеріалами досудового розслідування, що за правилами ч. 5 ст. 219 КПК зумовлювало б невключення строку ознайомлення до строку досудового розслідування).

Відтак висновки судів попередніх інстанцій про наявність підстав для закриття кримінального провадження на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК є неправильними.

Таким чином, колегією суддів об`єднаної палати встановлено істотні порушення вимог кримінального процесуального закону, у зв`язку з чим оскаржувані судові рішення потрібно скасувати з призначенням нового розгляду у суді першої інстанції.

На виконання положень ч. 4 ст. 442 КПК об`єднана палата робить висновок про те, як саме повинна застосовуватися норма права, із застосуванням якої не погодилася колегія суддів, що передала справу на розгляд об`єднаної палати.


................
Перейти до повного тексту