ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2024 року
м. Київ
справа № 140/1668/23
адміністративне провадження № К/990/24235/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мельник-Томенко Ж. М.,
суддів: Єресько Л. О., Смоковича М. І.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Аванті-Девелопмент" до Іваничівської селищної ради Володимир-Волинського району Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Аванті-Девелопмент" на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.06.2023 (колегія суддів у складі: Сеника Р. П., Онишкевича Т. В., Судової-Хомюк Н. М.),
УСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог та історія справи
1. У лютому 2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Аванті-Девелопмент" (далі - ТОВ "Аванті-Девелопмент", суб`єкт господарювання, позивач) звернулося з позовом до Іваничівської селищної ради Волинської області (далі також - Іваничівська с/р, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Іваничівської селищної ради Володимир-Волинського району Волинської області від 28.09.2022 № 119 "Про встановлення та застосування при розрахунках з бюджетними установами/організаціями, що розташовані на території Іваничівської селищної ради тарифу на теплову енергію".
2. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 28.09.2022 виконкомом Іваничівської селищної ради було прийнято Рішення № 119 "Про встановлення та застосування при розрахунках з бюджетними установами/організаціями, що розташовані на території Іваничівської селищної ради, тарифу на теплову енергію", у відповідності до якого було вирішено: 1) встановити та застосовувати при розрахунках з бюджетними установами/організаціями, що розташовані на території Іваничівської селищної ради, тариф на теплову енергію у розмірі 3 190,18 грн/Гкал (з ПДВ), що діяв станом на 24.02.2022 та був затверджений рішенням виконавчого комітету Іваничівської селищної ради від 27.01.2022 № 14 "Про встановлення тарифу ТОВ "Аванті-Девелопмент" на теплову енергію, що виробляється на установках з використанням альтернативних джерел енергії"; 2) тариф на теплову енергію, що вказаний у пункті 1 цього рішення, застосовується для здійснення розрахунків за надані послуги з 01.10.2022, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, але не пізніше 30.09.2023; 3) ТОВ "Аванті-Девелопмент" з 01.10.2022, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, але не пізніше 30.09.2023, для бюджетних установ та організацій застосовувати тариф на теплову енергію у розмірі 3190,18 грн/Гкал (з ПДВ 20%), що діяв станом на 24.02.2022 та був затверджений рішенням виконавчого комітету Іваничівської селищної ради від 27.01.2022 № 14 "Про встановлення тарифу ТОВ "Аванті-Девелопмент" на теплову енергію, що виробляється на установках з використанням альтернативних джерел енергії".
3. Вважаючи вищевказане рішення виконкому Іваничівської селищної ради незаконним, ТОВ "Аванті-Девелопмент" посилалось на те, що згідно з рішенням відповідача від 27.01.2022 діяв тариф на теплову енергію у розмірі 3190,18 грн/Гкал (з ПДВ 20%). При цьому, 30.06.2022 ТОВ "Аванті-Девелопмент" надало відповідачу заяву про встановлення тарифу на теплову енергію в розмірі 3605,38 грн/Гкал (з ПДВ), на яку від Іваничівської с/р не надійшло мотивованої відмови в її задоволенні, що згідно вимог Закону України "Про теплопостачання" вважається встановленням розміру тарифу, запропонованого суб`єктом господарювання. Крім того, позивач указував, що Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України (далі - Держенергоефективності) здійснює розрахунок середньозваженого тарифу, який використовується для визначення належного тарифу на теплову енергію, яку надає позивач. В оспореному рішенні відповідачем встановлено тариф без урахування середньозваженого тарифу, визначеного Держенергоефективності. Позивач вважав, що оспорене рішення відповідача, яким встановлено тариф у розмірі 3190,18 грн/Гкал (з ПДВ 20%) є незаконним та підлягає скасуванню.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
4. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 29.03.2023 позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Виконавчого комітету Іваничівської селищної ради Володимир-Волинського району Волинської області від 28.09.2022 № 119 "Про встановлення та застосування при розрахунках з бюджетними установами/організаціями, що розташовані на території Іваничівської селищної ради, тарифу на теплову енергію". Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
5. Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що органи місцевого самоврядування можуть встановлювати підприємствам тарифи на теплову енергію, що виробляється з альтернативних відновлювальних джерел енергії на рівні 90% від оприлюднених Держенергоефективності середньозважених тарифів, чого не дотримано відповідачем. Виконкомом Іваничівської с/р при прийнятті оскаржуваного рішення не дотримано вимог частини одинадцятої та дванадцятої статті 20 Закону України "Про теплопостачання", оскільки 30.06.2022 ТОВ "Аванті-Девелопмент" звернулося до органу, уповноваженого встановлювати відповідні тарифи із заявою із зазначенням розміру тарифу, розрахованого відповідно до частини четвертої та/або п`ятої цієї статті, а відповідач протягом 30 календарних днів з дня надходження заяви не встановив чи не надав вмотивовану відмову у його встановленні, що згідно вимог указаного закону свідчить про те, що суб`єкту господарювання встановлено розмір розрахованого тим тарифу. При цьому, судом зазначено, що посилання відповідача як на підставу правомірності свого оспореного рішення на наявність Закону України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування" № 2479, що набрав чинності 19.08.2022, до уваги не прийнято, оскільки станом на день набрання чинності цим законом, заява позивача від 30.06.2022 до відповідача про встановлення тарифів вважалася погодженою відповідачем шляхом установлення розмір тарифу, розрахованого таким суб`єктом господарювання. Оскільки виконком ради у встановлений законодавством 30-денний строк з реєстрації дня цієї заяви не встановив розмір тарифу чи не надав вмотивовану відмову, тому визначений за заявою позивача від 30.06.2022 тариф почав діяти з 01.08.2022.
Короткий зміст оскарженого судового рішення суду апеляційної інстанції
6. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.06.2023 апеляційну скаргу Іваничівської селищної ради Володимир-Волинського району Волинської області задоволено. Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 29.03.2023 у справі № 140/1668/23 скасовано та прийнято постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовлено.
7. Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що виконком Іваничівської селищної ради відповідно до абзаців 7, 9 статті 13 Закону України "Про теплопостачання" та з урахуванням положень Закону України № 2479 "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування" переглянув тарифи на теплову енергію за власною ініціативою щодо позивача і в даному випадку діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги
8. До Верховного Суду 10.07.2023 надійшла касаційна скарга ТОВ "Аванті-Девелопмент", в якій скаржник просить скасувати постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.06.2023 і залишити в силі рішення суду першої інстанції.
9. На обґрунтування вимог касаційної скарги скаржник посилається на те, що висновки суду апеляційної інстанції про законність рішення Виконавчого комітету Іваничівської с/р від 28.09.2022 № 119 "Про встановлення та застосування при розрахунках з бюджетними установами/організаціями, що розташовані на території Іваничівської селищної ради тарифу на теплову енергію" є передчасними. Апеляційний суд послався на положення закону, які передбачають перегляд органом місцевого самоврядування тарифів на теплову енергію за власною ініціативою, а також на законодавчу заборону підвищувати тарифи на період дії воєнного стану, але при цьому апеляційний суд не навів жодних мотивів та посилань на закон, який давав би право відповідачу понижувати відповідні тарифи, які між учасниками справи погоджені 31.07.2022 у порядку, який передбачено частиною дванадцятою статті 20 Закону України "Про теплопостачання". Суд апеляційної інстанції зовсім не дослідив тих обставин, на які посилався позивач як на підставу позову в цій справі та які встановлені судом першої інстанції. Суд апеляційної інстанції помилково послався на Закон України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування" № 2479, що набрав чинності 19.08.2022, оскільки положення цього закону почали діяти після погодження учасниками спору нового тарифу на теплову енергію, а можливості пониження встановленого тарифу указаний закон не передбачає. Не надано апеляційним судом також оцінку тій обставині, що встановлений рішення Виконавчого комітету Іваничівської с/р від 28.09.2022 № 119 тариф без урахування середньозваженого тарифу, визначеного Держенергоефективності до набрання чинності мораторію на підвищення відповідних тарифів. Касаційне провадження у цій справі відкрите з підстав пункту 3 частини четвертої статті 328 КАС України, оскільки відсутній висновок Верховного Суду про застосування положень Закон України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування" до правовідносин, які виникли до набрання ним чинності.
Позиція інших учасників справи
10. До Верховного Суду 04.08.2023 надійшов відзив від представника Іваничівської с/р - адвоката Симчука Н. В., у якому зазначено про те, що суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про законність рішення відповідача, а оскаржені судові рішення відповідають вимогам щодо їх законності та обґрунтованості. Суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про те, що рішення Виконавчого комітету Іваничівської с/р від 28.09.2022 № 119 "Про встановлення та застосування при розрахунках з бюджетними установами/організаціями, що розташовані на території Іваничівської селищної ради тарифу на теплову енергію" ухвалено згідно процедури та вимог чинного законодавства, у зв`язку із чим підстави для його скасування відсутні.
Рух касаційної скарги
11. До Верховного Суду 10.07.2023 надійшла касаційна скарга ТОВ "Аванті-Девелопмент" на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.06.2023 у справі № 140/1668/23.
12. Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.07.2023 визначено склад колегії суддів, а саме: головуючого суддю (суддю-доповідача) Рибачука А. І., суддів: Бучик А. Ю., Коваленко Н. В. - для розгляду цієї адміністративної справи.
13. Ухвалою Верховного Суду від 12.07.2023 задоволено заяви про самовідвід суддів: Рибачука А. І., Бучик А. Ю. та Коваленко Н. В. Відведено суддів Рибачука А. І., Бучик А. Ю. та Коваленко Н. В. від участі у касаційному розгляді справи № 140/1668/23. Передано матеріали касаційного провадження у справі № 140/1668/23 до Секретаріату Касаційного адміністративного суду для визначення складу суду в порядку, передбаченому КАС України.
14. Розпорядженням заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 13.07.2023 № 1123 призначено повторний автоматизований розподіл касаційної скарги у справі № 140/1668/23 (номер провадження № К/990/24235/23).
15. Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.07.2023 визначено склад колегії суддів, а саме: головуючого суддю (суддю-доповідача) Шевцову Н. В., суддів: ОСОБА_1., Мацедонську В. Е. - для розгляду цієї адміністративної справи.
16. Ухвалою Верховного Суду від 18.07.2023 відкрито касаційне провадження за скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Аванті-Девелопмент" на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.06.2023 у справі № 140/1668/23 та витребувано матеріали цієї справи із Волинського окружного адміністративного суду.
17. Розпорядженням заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 19.07.2023 № 1159 призначено повторний автоматизований розподіл касаційної скарги у справі № 140/1668/23 (номер провадження № К/990/24235/23) у зв`язку із обранням судді-доповідача Шевцової Н. В. до Великої Палати Верховного Суду, що унеможливлює її участь у розгляді касаційної скарги в цій справі.
18. Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.07.2023 визначено склад колегії суддів, а саме: головуючого суддю (суддю-доповідача) ОСОБА_1., суддів: Смоковича М. І., Мацедонську В. Е. - для розгляду цієї адміністративної справи.
19. 31.07.2023 матеріали справи № 140/1668/23 надійшли до Верховного Суду.
20. Розпорядженням заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 14.08.2023 № 1354 призначено повторний автоматизований розподіл справи № 140/1668/23 (номер провадження № К/990/24235/23) у зв`язку з ухваленням Вищою радою правосуддя рішення від 10.08.2023 № 815/0/15-23 "Про звільнення ОСОБА_1 з посади судді Верховного Суду у зв`язку із поданням заяви про відставку".
21. Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.08.2023 визначено склад колегії суддів, а саме: головуючого суддю (суддю-доповідача) Мельник-Томенко Ж. М., суддів: Єресько Л. О., Смоковича М. І. - для розгляду цієї адміністративної справи.
22. Ухвалою Верховного Суду від 12.09.2024 закінчено підготовку даної справи до касаційного розгляду та призначено її касаційний розгляд в порядку письмового провадження.
Обставини справи, які встановлено судом першої інстанції
23. Судом першої інстанції установлено, що ТОВ "Аванті-Девелопмент" здійснює діяльність з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії на установках з використанням нетрадиційних та поновлювальних джерел енергії на підставі Ліцензій на право провадження таких видів господарської діяльності, що підтверджується Розпорядженням Волинської обласної державної адміністрації від 10.07.2019 № 381 "Про видачу та переоформлення ліцензій".
24. ТОВ "Аванті-Девелопмент" реалізує свою діяльність на території смт. Іваничі Володимир-Волинського району та здійснює постачання теплової енергії для потреб однієї групи споживачів - установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевого бюджету.
25. На момент виникнення між учасниками справи спірних правовідносин діяв тариф в розмірі 3190,18 грн/Гкал (з ПДВ 20%), який було затверджено виконкомом Іваничівської с/р за № 14 від 27.01.2022 "Про встановлення тарифу ТОВ "Аванті-Девелопмент" на теплову енергію, що виробляється на установках з використанням альтернативних джерел енергії".
26. Держенергоефективності в порядку передбаченому частиною дев`ятою статті 20 Закону України "Про теплопостачання" розраховані та опубліковані середньозважені тарифи на теплову енергію по Волинській області для потреб установ на організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а саме: опублікований 24.06.2022 - 3338,33 грн/Гкал (без ПДВ); опублікований 23.09.2022 - 3338,33 грн/Гкал (без ПДВ); опублікований 23.12.2022 - 3338,33 грн/Гкал (без ПДВ).
27. 30.06.2022 ТОВ "Аванті-Девелопмент" звернулося до Іваничівської с/р із заявою про встановлення тарифів на теплову енергію, на виробництво теплової енергії, що виробляється на установках з використанням альтернативних джерел енергії, у якій просило розглянути цю заяву про встановлення відповідного тарифу як передбачено Законом України "Про теплопостачання" на рівні 90 відсотків від середньозваженого тарифу у розмірі: 3044,49 грн/Гкал (без ПДВ); 3605,38 грн/Гкал (з ПДВ).
28. До заяви додано розрахунок тарифу на теплову енергію ТОВ "Аванті-Девелопмент", а саме: 3338,33 грн х 90% = 3004,49 грн/Гкал (без ПДВ) - із посиланням на середньозважений тариф на теплову енергію по Волинській області, розрахований Держенергоефективності та опублікований 24.06.2022.
29. Указаний лист отримано Іваничівською с/р 30.06.2022.
30. 29.07.2022 Іваничівська с/р надіслала лист № 474/16/2-22 позивачу про надання додаткової інформації та копій документів.
31. 03.08.2022 ТОВ "Аванті-Девелопмент" листом № 0308/22 повідомило, що у відповідності до положень статті 20 Закону України "Про теплопостачання" та пункту 13 розділу II Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.09.2018 № 239, подання будь-яких інших документів (окрім заяви та розрахунку тарифів) або вчинення будь-яких інших дій для встановлення тарифу на теплову енергію суб`єктам господарювання, що здійснюють її виробництво на установках з використанням альтернативних джерел енергії, для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також для потреб населення, чинне законодавство України від позивача не вимагає.
32. Судом першої інстанції визнано, що відповідач протягом 30 календарних днів з дня надходження заяви не надав вмотивовану відмову у встановленні бажаного позивачем тарифу, у зв`язку із чим такий тариф в розмірі: 3044,49 грн/Гкал (без ПДВ) та 3605,38 грн/Гкал (з ПДВ) - в силу положень частини дванадцятої статті 20 Закону України "Про теплопостачання" вважається встановленим та почав діяти з 01.08.2022.
33. 28.09.2022 виконкомом Іваничівської с/р прийнято рішення № 119 "Про встановлення та застосування при розрахунках з бюджетними установами/організаціями, що розташовані на території Іваничівської селищної ради, тарифу на теплову енергію", у відповідності до якого було вирішено: 1) встановити та застосовувати при розрахунках з бюджетними установами/організаціями, що розташовані на території Іваничівської селищної ради, тариф на теплову енергію у розмірі 3190,18 грн/Гкал (з ПДВ), що діяв станом на 24.02.2022, затверджений рішенням виконавчого комітету Іваничівської селищної ради від 27.01.2022 № 14 "Про встановлення тарифу ТОВ "Аванті-Девелопмент" на теплову енергію, що виробляється на установках з використанням альтернативних джерел енергії"; 2) тариф на теплову енергію, що вказаний у пункті 1 цього рішення, застосовується для здійснення розрахунків за надані послуги з 01.10.2022, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, але не пізніше 30.09.2023; 3) ТОВ "Аванті-Девелопмент" з 01.10.2022 протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, але не пізніше 30.09.2023, для бюджетних установ та організацій застосовувати тариф на теплову енергію у розмірі 3190,18 грн/Гкал (з ПДВ 20%), що діяв станом на 24.02.2022, затверджений рішенням виконавчого комітету Іваничівської селищної ради від 27.01.2022 № 14 "Про встановлення тарифу ТОВ "Аванті-Девелопмент" на теплову енергію, що виробляється на установках з використанням альтернативних джерел енергії".
Обставини справи, які встановлено судом апеляційної інстанції
34. Судом апеляційної інстанції указано про встановлення обставин, які описані у пунктах 23, 24, 27, 28, 30, 31, 33 цієї постанови.
35. Додатково судом апеляційної інстанції указано, що 25.08.2022 Іваничівська с/р надіслала лист № 538/16/2-22 позивачу, в якому просила вважати лист Іваничівської с/р № 474/16/2-22 від 29.07.2022 вмотивованою відмовою у встановленні тарифу на теплову енергію.
36. Крім того, установлено, що на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ.
37. На підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України від 14.03.2022 № 133/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 строком на 30 діб.
38. Указом Президента України від 17.05.2022 № 341/2022, який затверджений Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 22.05.2022 № 2263-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 строком на 90 діб. Указом Президента України від 12.08.2022 № 573/2022, який затверджений Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15.08.2022 № 2500-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23.08.2022 строком на 90 діб. Указом Президента України від 07.11.2022 № 757/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21.11.2021 строком на 90 діб. Указом Президента України від 06.02.2023 № 58/2023 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19.02.2023 строком на 90 діб.
39. 19.08.2022 набрав чинності Закон України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування", статтею 1 якого протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, забороняється підвищення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.
40. Судом апеляційної інстанції установлено, що виконком Іваничівської с/р відповідно до абзаців 7, 9 статті 13 Закону України "Про теплопостачання" та, зважаючи на набрання чинності Законом України № 2479 "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування", переглянув тарифи на теплову енергію за власною ініціативою щодо позивача і в даному випадку діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.