1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2024 року

м. Київ

справа № 166/37/24

провадження № 51-3015км24

Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

прокурора ОСОБА_5,

захисника ОСОБА_6 (у режимі відеоконференції),

особи, звільненої від кримінальної

відповідальності ОСОБА_7 (у режимі відеоконференції),

розглянуву відкритому судовому засіданні кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023035570000171, за обвинуваченням

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с. Підгір`я Ратнівського району Волинської області, жителя АДРЕСА_1, раніше не судимого,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 125 Кримінального кодексу України (далі - КК),

за касаційною скаргою прокурора на ухвалу Волинського апеляційного суду від 26 березня 2024 року щодо ОСОБА_7 .

Зміст судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Ратнівський районний суд Волинської області ухвалою від 19 січня 2024 року на підставі ст. 45 КК звільнив ОСОБА_7 від кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 125 КК у зв`язку з дійовим каяттям та закрив кримінальне провадження.

Суд також вирішив долю речових доказів у кримінальному провадженні.

Орган досудового розслідування обвинувачує ОСОБА_7 у тому, що він 16 грудня 2023 року близько 12:24, рухаючись конем із підводою по АДРЕСА_2, на ґрунті особистих неприязних відносин, усвідомлюючи значення і суспільно-небезпечний характер власних дій, керуючись метою заподіяння тілесних ушкоджень, тримаючи в правій руці гнучку гілку дерева умисно наніс нею один удар в обличчя в ділянку очей та носа ОСОБА_8, який у цей момент рухався у попутному напрямку. Своїми умисними протиправними діями ОСОБА_7 спричинив потерпілому ОСОБА_8 тілесні ушкодження у вигляді саден та синців у ділянці обличчя, які за ступенем тяжкості відносяться до категорії легких тілесних ушкоджень.

Волинський апеляційний суд ухвалою від 26 березня 2024 року апеляційні скарги прокурора та представника потерпілого залишив без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції - без змін.

Вимоги, викладені в касаційній скарзі, та узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі прокурор просить скасувати ухвалу апеляційного суду у зв`язку з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону та неправильним застосуванням закону України про кримінальну відповідальність, і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Вважає, що ухвала апеляційного суду не відповідає вимогам статей 370, 419 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК), оскільки апеляційний суд помилково погодився із правильністю застосування ст. 45 КК. Зважаючи на відсутність усіх обов`язкових умов до звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із дійовим каяттям, належним чином не перевірив і не спростував доводів апеляційної скарги прокурора, через що неправильно застосував закон про кримінальну відповідальність.

Прокурор вказує, що без належної уваги апеляційного суду залишились доводи прокурора про те, що дійове каяття може виявлятися лише в активній поведінці особи. Натомість апеляційний суд не врахував пояснень представника потерпілого про те, що обвинувачений не виявив жодного інтересу до стану здоров`я потерпілого, який продовжує лікування від заподіяних йому ОСОБА_7 тілесних ушкоджень.

Також апеляційний суд не дав оцінки показанням потерпілого, який під час судового розгляду повідомив, що обвинувачений просив вибачення за скоєне в судовому засіданні, проте поза його межами ніяким чином не намагався примиритися, не цікавився станом здоров`я потерпілого, не поцікавився як почувається потерпілий, не висловлював співчуття чи розкаяння, після нанесення удару навіть не озирнувся, а також відповідним пояснення представника потерпілого.

На думку прокурора, поведінка ОСОБА_7 свідчить про його байдужість до наслідків, які він заподіяв. Визнання вини та твердження в судовому засіданні про щирість каяття були формальними з метою створення умов до позитивного розгляду судом клопотання про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності.

У касаційній скарзі також зазначено про те, що суд апеляційної інстанції не дотримався такої засади кримінального провадження, як безпосередність дослідження доказів, та необґрунтовано погодився із висновком місцевого суду про наявність щирого каяття та активного сприяння розкриттю кримінального правопорушення.

Оскільки щире каяття обвинуваченого повинно виявлятися лише в активних діях, а сприйняття потерпілим наявності та щирості висловленого каяття має вагоме значення, то при вирішенні питання про застосування ст. 45 КК обов`язковим є безпосереднє з`ясування апеляційним судом позиції потерпілого щодо вжиття заходів обвинуваченим, спрямованих утамувати почуття образи та страждань, завданих його протиправними діями.

Суд апеляційної інстанції безпідставно не врахував, що потерпілий заперечував проти звільнення ОСОБА_7 від кримінальної відповідальності за ст. 45 КК саме у зв`язку із відсутністю дійового каяття та підстав до застосування відповідної кримінально-правової норми.

Прокурор зазначає, що в порушення вимог ст. 288 КПК апеляційний суд провів апеляційний розгляд за відсутності потерпілого ОСОБА_8, не з`ясував його думки щодо застосування ст. 45 КК. У порушення ч. 2 ст. 405 КПК не з`ясував чи підтримує потерпілий апеляційну скаргу свого представника. Звертає увагу, що прокурор наполягала на особистій участі потерпілого в судовому засіданні. За доводами прокурора, висловлення представником потерпілого думки про можливість проведення апеляційного розгляду за відсутності потерпілого є недостатньою підставою здійснювати розгляд за його відсутності, оскільки кримінальне провадження за ч. 1 ст. 125 КК здійснюється у формі приватного обвинувачення.

Позиції учасників судового провадження

У судовому засіданні прокурор підтримав касаційну скаргу частково, просив задовольнити вимогу про скасування судового рішення і призначення нового розгляду у суді апеляційної інстанції на підставах, визначених пунктами 1, 2 ч. 1 ст. 438 КПК.

ОСОБА_7 та захисник ОСОБА_6 заперечили проти задоволення касаційної скарги, вважали її необґрунтованою та просили оскаржене судове рішення залишити без зміни.

Захисник ОСОБА_6 в інтересах ОСОБА_7 подала письмові заперечення на касаційну скаргу прокурора, де виклала мотиви незгоди сторони захисту із доводами сторони обвинувачення.

Інших учасників судового провадження було повідомлено про дату, час і місце касаційного розгляду, у судове засідання вони не з`явилися, клопотань про особисту участь або відкладення судового засідання від них не надходило. Від потерпілого та представника потерпілого надійшли заяви, де вони висловились про те, що підтримують касаційну скаргу прокурора, та просять касаційний розгляд провести за їх відсутності.

Мотиви Суду

Заслухавши доповідь судді, пояснення учасників судового провадження, перевіривши матеріали кримінального провадження та доводи, викладені в касаційній скарзі, колегія суддів дійшла наступного висновку.

Відповідно до приписів ст. 438 КПК підставами для скасування або зміни судового рішення судом касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення і особі засудженого.

Статтею 370 КПК визначено, що судове рішення повинно бути ухвалено компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом, на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджено доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до ст. 94 цього Кодексу. Також у рішенні має бути наведено належні й достатні мотиви та підстави його ухвалення.

Як передбачено ст. 433 КПК, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Відповідно до ч. 2 ст. 284 КПК кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Суд першої інстанції своє рішення про звільнення ОСОБА_7 від кримінальної відповідальності у зв`язку з дійовим каяттям обґрунтував тим, що ОСОБА_7 раніше до кримінальної відповідальності не притягувався, скоєне ним кримінальне правопорушення за ст. 12 КК є проступком, щиро покаявся (на стадії дізнання дав визнавальні показання, що відповідають суті обвинувачення згідно із обвинувальним актом; під час дізнання та судового розгляду просив у потерпілого вибачення, шкодував про вчинене), добровільно видав знаряддя вчинення правопорушення, з`являвся на усі виклики дізнавача і прокурора, брав участь у всіх слідчих, процесуальних діях.

Місцевий суд окремо зазначив, що цивільний позов про відшкодування матеріальної чи моральної шкоди у провадженні не заявлявся, відтак підстави для її відшкодування відсутні, проте вказане не може бути перешкодою до звільнення від відповідальності.

Апеляційний суд, переглянувши рішення суду першої інстанції за апеляційними скаргами прокурора та представника потерпілого, погодився із висновками місцевого суду. Зазначив, що суд першої інстанції в повній мірі дотримався вимог кримінального та кримінального процесуального законодавства і, з урахуванням наявності підстав, визначених у ст. 45 КК, обґрунтовано звільнив обвинуваченого ОСОБА_7 від кримінальної відповідальності у зв`язку з дійовим каяттям та закрив кримінальне провадження щодо нього на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК.

Суд відхилив наведені в апеляційних скаргах доводи про те, що невідшкодування шкоди потерпілому перешкоджає звільненню ОСОБА_7 від кримінальної відповідальності на підставі ст. 45 КК. Цей суд виходив із того, що відповідно до обвинувального акта кримінальним правопорушенням шкоди не завдано, під час досудового розслідування і судового розгляду цивільні позови не заявлялись, зі сторони потерпілого на стадії досудового розслідування та судового розгляду були відсутні будь-які претензії майнового характеру до обвинуваченого, ОСОБА_7 вчинив усі можливі дії для того, щоб загладити завдану його діями шкоду.

Апеляційний суд також зважив на те, що: представник потерпілого повідомив, що потерпілий ОСОБА_8 продовжує лікування і розмір заподіяної шкоди буде встановлений по його закінченню і можливим відновленням функції ока; обвинувачений у судовому засіданні вказав про те, що він не відмовляється відшкодувати завдану шкоду потерпілому, однак останній будь-яких претензій майнового характеру до нього не має, проте він не відмовляється відшкодувати таку шкоду в майбутньому.

Колегія суддів уважає доводи касаційної скарги прокурора обґрунтованими.

Згідно зі ст. 45 КК особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок або необережний нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень або кримінальних правопорушень, пов`язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення кримінального правопорушення щиро покаялася, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.

Імперативний припис у ст. 45 КК про те, що особа "звільняється від кримінальної відповідальності" означає, що закон передбачає обов`язкове і безумовне звільнення особи від кримінальної відповідальності.

При цьому, звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку з дійовим каяттям можливе за наявності передумови - вчинення особою вперше злочину невеликої тяжкості або необережного злочину середньої тяжкості, крім корупційних злочинів; а також підстави - дійового каяття, яке полягає у щирому розкаянні особи у вчиненому правопорушенні, активному сприянні нею у розкритті цього правопорушення та повному відшкодуванні завданих збитків або усуненні заподіяної шкоди.


................
Перейти до повного тексту