1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Перейти до правової позиції

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2024 року

м. Київ

Справа № 22-23/321-05-10190

Провадження № 12-12звг24

Велика Палата Верховного Суду у складі:

головуючого судді-доповідача Уркевича В. Ю.,

суддів Банаська О. О.,Булейко О. Л., Воробйової І. А., Гриціва М. І., Єленіної Ж. М., Желєзного І. В., Кишакевича Л. Ю., Короля В. В., Кривенди О. В., Мазура М. В., Мартєва С. Ю., Пількова К. М., Погрібного С. О., Ступак О. В., Ткача І. В., Шевцової Н. В.,

за участю секретаря судового засідання Денисевич К. Ю.,

представників:

відповідача - Черненка М. О., Дущака Д. С. (адвокати, взяли участь у судовому засіданні у режимі відеоконференції)

третьої особи-1, 2, 4 - Веселова А. В. (адвокат, взяв участь у судовому засіданні у режимі відеоконференції)

розглянула у відкритому судовому засіданні

заяву Приватного підприємства "Генеральний будівельний менеджмент" про перегляд за виключними обставинами ухвали Одеського апеляційного господарського суду від 22 жовтня 2007 року, постанови Вищого господарського суду України від 31 січня 2008 року, постанови Одеського апеляційного господарського суду від 23 червня 2008 року, постанови Вищого господарського суду України від 23 жовтня 2008 року, ухвали Верховного Суду України від 15 січня 2009 року, рішення Господарського суду Одеської області від 15 червня 2009 року, постанови Одеського апеляційного господарського суду від 25 серпня 2009 року, постанови Вищого господарського суду України від 17 грудня 2009 року та ухвали Верховного Суду України від 11 березня 2010 рокуу справі

за позовом Приватного підприємства "Генеральний будівельний менеджмент"

до Одеської обласної спілки споживчих товариств "Облспоживспілка" (перетворена у Товариство з обмеженою відповідальністю "Одеська облспоживспілка"),

за участю третіх осіб: 1) Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Черьомушки", 2) Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Кооператор-1", 3) Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Кооператор-2", 4) Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Кооператор-11", 5) Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Манежний", 6) Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Високий",

про визнання договору купівлі-продажу дійсним.

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. У листопаді 2005 року Приватне підприємство "Генеральний будівельний менеджмент" (далі - Приватне підприємство) звернулося до Господарського суду Одеської області з позовом до Одеської обласної спілки споживчих товариств "Облспоживспілка" (далі - Одеська облспоживспілка) про визнання укладеним договору купівлі-продажу Дочірнього підприємства "Будсервіс" від 02 грудня 2004 року.

2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 02 грудня 2004 року між Одеською облспоживспілкою та Приватним підприємством укладено договір купівлі-продажу юридичної особи - Дочірнього підприємства "Будсервіс" як цілісного майнового комплексу.

3. Відповідно до пункту 2 вказаного договору він підлягає обов`язковому нотаріальному посвідченню протягом року з моменту його підписання сторонами.

4. Натомість, за твердженнями Приватного підприємства, через дії Одеської облспоживспілки процес нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу цілісного майнового комплексу Дочірнього підприємства "Будсервіс" затягується та відбувається невиконання вимог договору, внаслідок чого Приватне підприємства несе додаткові збитки.

5. Із цих підстав Приватне підприємство вважає, що суд може визнати дійсним договір, укладений з недодержанням вимоги про нотаріальне посвідчення договору.

Короткий зміст судових рішень

6. Рішенням Господарського суду Одеської області від 20 грудня 2005 року позов задоволено повністю.

7. Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що сторони досягли згоди щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулось повне чи часткове виконання договору, але одна зі сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, а тому суд може визнати такий договір дійсним; у цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.

8. Ухвалою Господарського суду Одеської області від 25 червня 2007 року задоволено заяву Одеської облспоживспілки про роз`яснення рішення від 20 грудня 2005 року.

9. 13 серпня 2007 року Одеський апеляційний господарський суд відмовив Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Високий" (далі - ОСББ "Високий") у прийнятті до розгляду апеляційної скарги на ухвалу Господарського суду Одеської області від 25 червня 2007 року, оскільки ухвала про роз`яснення рішення суду оскарженню не підлягала.

10. 17 жовтня 2007 року Одеська облспоживспілка звернулася з апеляційною скаргою на рішення Господарського суду Одеської області від 20 грудня 2005 року в редакції ухвали про роз`яснення рішення суду від 25 червня 2007 року та заявила клопотання про поновлення строку для подання апеляційної скарги.

11. Ухвалою від 22 жовтня 2007 року, залишеною без змін постановою Вищого господарського суду України від 31 січня 2008 року, Одеський апеляційний господарський суд визнав причини пропуску строку поважними, відновив строк подання зазначеної апеляційної скарги і призначив її до розгляду.

12. Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 23 червня 2008 року скасовано рішення Господарського суду Одеської області від 20 грудня 2005 року і припинено провадження у справі в зв`язку з непідвідомчістю справи господарському суду.

13. Постановою Вищого господарського суду України від 23 жовтня 2008 року рішення Господарського суду Одеської області від 20 грудня 2005 року та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 23 червня 2008 року у справі № 22-23/321-05-10190 скасовано, а справу передано на новий розгляд до Господарського суду Одеської області в іншому складі суду.

14. 15 січня 2009 року Верховний Суд України своєю ухвалою відмовив Приватному підприємству в порушенні провадження з перегляду постанови Вищого господарського суду України від 23 жовтня 2008 року.

15. За результатами нового розгляду справи № 22-23/321-05-10190 Господарський суд Одеської області рішенням від 15 червня 2009 року, залишеним без змін постановами Одеського апеляційного господарського суду від 25 серпня 2009 року та Вищого господарського суду України від 17 грудня 2009 року, у задоволенні позову відмовив.

16. 11 березня 2010 року Верховний Суд України своєю ухвалою відмовив у порушенні провадження з перегляду постанови Вищого господарського суду України від 17 грудня 2009 року.

Короткий зміст рішення Європейського суду з прав людини

17. У лютому 2009 року Приватне підприємство звернулося до Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) із заявою про порушення Україною пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція).

18. 22 вересня 2022 року ЄСПЛ ухвалив остаточне рішення у справі "Генеральний будівельний менеджмент проти України" за заявою № 11925/09, у якому постановив, що було порушено пункт 1 статті 6 Конвенції у зв`язку зі скасуванням остаточного рішення від 20 грудня 2005 року.

19. У своєму рішенні від 22 вересня 2022 року ЄСПЛ зазначив, що основне питання стосується скасування Вищим господарським судом України рішення від 20 грудня 2005 року майже через три роки після того, як це рішення набрало законної сили. Відповідне скасування відбулося після розгляду у другій інстанції, розпочатого у результаті поновлення апеляційним судом строку для подання апеляційної скарги на рішення від 20 грудня 2005 року. Вищий господарський суд України визнав незаконним таке поновлення строку і на цій підставі скасував постанову апеляційного суду від 23 червня 2008 року. Він також провів додатковий незалежний розгляд рішення суду першої інстанції від 20 грудня 2005 року і дійшов висновку, що воно було незаконним і недостатньо обґрунтованим. На цій підставі він скасував це рішення та направив справу на новий розгляд господарським судом як судом першої інстанції. При цьому Вищий господарський суд України не посилався на положення законодавства, яке б дозволяло ухвалення такого рішення за цих обставин. У зв`язку з цим варто зазначити, що касаційне провадження було розпочато за скаргою підприємства-заявника, в якій воно не оскаржувало рішення від 20 грудня 2005 року, а лише постанову апеляційного суду від 23 червня 2008 року. Навіть припустивши, що касаційна скарга підприємства-заявника могла тлумачитися як така, що стосувалася цього рішення також, Вищий господарський суд України не пояснив, чому цю скаргу слід вважати поданою з дотриманням одномісячного строку, встановленого статтею 110 Господарського процесуального кодексу України. Ні Вищий господарський суд України у його постанові, ні Уряд у своїх доводах не надали пояснень і підтверджуючих документів, що Вищий господарський суд України мав повноваження розглядати це рішення за власною ініціативою (пункт 29 рішення ЄСПЛ).

20. ЄСПЛ у своєму рішенні також зазначив, що Вищий господарський суд України знехтував точними та чіткими процесуальними нормами, які регулюють відправлення правосуддя, нівелювавши весь судовий розгляд, який завершився ухваленням остаточного рішення суду, яке підлягало виконанню (пункт 30 рішення ЄСПЛ).

21. ЄСПЛ дійшов висновку, що було порушено вимогу стосовно справедливого розгляду справи.

Короткий зміст вимог поданої заяви про перегляд судового рішення

22. У своїй заяві Приватне підприємство стверджує, що розглядаючи справу Вищий господарський суд України вийшов за рамки наданих повноважень та скасував остаточне судове рішення, ухвалене Господарським судом Одеської області 20 грудня 2005 року, чим порушено принципи юридичної визначеності та право Приватного підприємства на справедливий судовий розгляд.

23. Приватне підприємство переконане, що у справі не було таких обставин істотного чи переконливого характеру, які б виправдали право Одеської облспоживспілки вимагати перегляду остаточного та обов`язкового рішення Господарського суду Одеської області від 20 грудня 2005 року.

24. Такий перегляд був ініційований лише з метою отримання повторного слухання та нового вирішення справи, що стало можливим внаслідок поновлення судом строку на апеляційне оскарження, як наслідок, 23 червня 2008 року було скасоване остаточне рішення суду першої інстанції.

25. Вищий господарський суд України визнав незаконним таке поновлення строку і на цій підставі скасував постанову суду апеляційної інстанції, проте він також провів додатковий незалежний розгляд остаточного рішення суду першої інстанції і дійшов висновку, що воно було незаконним і недостатньо обґрунтованим, а тому скасував це рішення і направив справу на новий розгляд.

26. При цьому Вищий господарський суд України не посилався на положення законодавства, яке б дозволяло ухвалення такого рішення за цих обставин.

27. Приватне підприємство стверджує, що скасувавши остаточне судові рішення у справі, Вищий господарський суд України порушив принцип поваги до остаточних судових рішень, що призвело до порушення права Приватного підприємства на справедливий судовий розгляд і порушення принципу юридичної визначеності, та мало наслідком проведення нового судового розгляду справи.

28. Приватне підприємство вважає, що встановлені ЄСПЛ порушення можуть бути виправлені лише шляхом перегляду рішення Вищого господарського суду України від 23 жовтня 2008 року та скасування судових рішень, ухвалених після набрання чинності остаточним судовим рішення Господарського суду Одеської області від 20 грудня 2005 року.

Позиція інших учасників справи

29. Заперечуючи проти заяви Приватного підприємства, Товариство з обмеженою відповідальністю "Одеська облспоживспілка" (далі - ТОВ "Одеська облспоживспілка"), що створене в результаті реорганізації Одеської облспоживспілки та є правонаступником усіх її прав та обов`язків, просить відмовити Приватному підприємству у задоволенні заяви про перегляд судових рішень за виключними обставинами, а у випадку задоволення заяви ухвалити нове рішення у справі, яким встановити та визначити, що неможливо відновити юридичній стан заявника, який він мав станом на жовтень 2006 року, а відновлення попереднього юридичного стану заявника можливе лише залишенням в силі рішення Господарського суду Одеської області від 20 грудня 2005 року без переходу права власності до Приватного підприємства на відомчий житловий будинок та без можливості здійснення державної реєстрації на житлові будинки.

30. У своїх заперечення ТОВ "Одеська облспоживспілка" також зазначає, що відповідно до рішення ЄСПЛ порушення Україною міжнародних зобов`язань при вирішенні справи № 22-23/321-05-10190 відбулось внаслідок прийняття Вищим господарським судом України постанови від 23 жовтня 2008 року, вказаним рішенням ЄСПЛ не встановлено порушення Україною пункту 1 статті 6 Конвенції при прийнятті інших судових рішень, про перегляд та скасування яких просить Приватне підприємство, а отже такі рішення не підлягають перегляду Великою Палатою Верховного Суду.

31. ТОВ "Одеська облспоживспілка" вважає, що якщо за результатами розгляду заяви про перегляд судових рішень Велика Палата Верховного Суду залишить в силі рішення Господарського суду Одеської області від 20 грудня 2005 року, згідно з яким Приватне підприємство зможе набути право власності на житловий фонд Одеської облспоживспілки у вигляді десяти багатоквартирних житлових будинків, можна стверджувати, що це рішення буде порушувати законні права громадян, які мешкають в квартирах у вказаних житлових будинках, як співвласників всього спільного майна житлових будинків на вільне користування спільним майном багатоквартирного житлового будинку, а також права громадян, які є власниками квартир у житлових будинках, в яких не створені об`єднання співвласників багатоквартирних будинків.

Рух заяви про перегляд судового рішення

32. У грудні 2022 року у зв`язку зі встановленням міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов`язань при вирішенні цієї справи судом Приватне підприємство звернулося до Великої Палати Верховного Суду із заявою про перегляд ухвали Одеського апеляційного господарського суду від 22 жовтня 2007 року, постанови Вищого господарського суду України від 31 січня 2008 року, постанови Одеського апеляційного господарського суду від 23 червня 2008 року, постанови Вищого господарського суду України від 23 жовтня 2008 року, ухвали Верховного Суду України від 15 січня 2009 року, рішення Господарського суду Одеської області від 15 червня 2009 року, постанови Одеського апеляційного господарського суду від 25 серпня 2009 року, постанови Вищого господарського суду України від 17 грудня 2009 року та ухвали Верховного Суду України від 11 березня 2010 року у справі № 22-23/321-05-10190 за виключними обставинами з підстави, передбаченої пунктом 2 частини третьої статті 320 Господарського процесуального кодексу України.

33. Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 14 грудня 2022 року (провадження № 12-37звг22) відмовлено у відкритті провадження за заявою Приватного підприємства про перегляд за виключними обставинами судових рішень у справі № 22-23/321-05-10190.

34. Велика Палата Верховного Суду у вказаній ухвалі дійшла висновку про застосування у цій справі принципу остаточності судового рішення, що набрало законної сили (res judicata), та преклюзивного строку, встановленого пунктом 2 частини другої статті 321 Господарського процесуального кодексу України.

35. 06 березня 2023 року Приватне підприємство звернулося до Конституційного Суду України (далі також Суд) з конституційною скаргою, в якій просило перевірити пункт 2 частини другої, частину третю статті 321 Господарського процесуального кодексу України на відповідність частині другій статті 3, статті 8, частині першій статті 9, частині третій статті 22, частині першій статті 55, частині першій статті 64 Конституції України (конституційність).

36. Рішенням Конституційного Суду України від 14 лютого 2024 року № 1-р(ІІ)/2024 у справі № 3-41/2023(87/23) (щодо гарантування захисту прав і свобод особи за рішенням Європейського суду з прав людини) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), пункт 2 частини другої, частину третю статті 321 Господарського процесуального кодексу України в тім, що вони унеможливлюють: 1) подання заяв про перегляд судового рішення у зв`язку із ухваленням ЄСПЛ рішення після десяти років із дня набрання законної сили рішенням національного суду; 2) поновлення строку судом на подання заяви про перегляд рішення національного суду.

37. У березні 2024 року Приватне підприємство звернулося із заявою про перегляд ухвали Великої Палати Верховного Суду від 14 грудня 2022 року на підставі пункту 1 частини третьої статті 320 Господарського процесуального кодексу України.

38. Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 11 червня 2024 року у справі № 22-23/321-05-10190 вказану заяву Приватного підприємства задоволено, скасовано ухвалу Великої Палати Верховного Суду від 14 грудня 2022 року, відкрито провадження за заявою Приватного підприємства про перегляд за виключними обставинами судових рішень у цій справі.

ПОЗИЦІЯ ВЕЛИКОЇ ПАЛАТИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

39. Велика Палата Верховного Суду заслухала суддю-доповідача, пояснення представників відповідача Черненка М. О., Дущака Д. С., третьої особи-1, 2, 4 - Веселова А. В., дослідила наведені в заяві доводи та матеріали справи і дійшла висновку, що заява Приватного підприємства про перегляд за виключними обставинами судових рішень у справі № 22-23/321-05-10190 задоволенню не підлягає з огляду на таке.


................
Перейти до повного тексту