ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2024 року
м. Київ
cправа № 905/1016/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Бакуліна С. В. головуючий (доповідач), Кролевець О.А., Студенець В.І.,
за участю секретаря судового засідання - Федорченка В.М.,
представників:
позивача - Антощук А.О.,
відповідача - не з`явились,
третьої особи-1 - не з`явились,
третьої особи-2 - не з`явились,
третьої особи-3 - Куценка М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Всеукраїнський адміністратор пенсійних фондів"
на постанову Східного апеляційного господарського суду від 29.05.2024 (головуючий суддя - Тихий П.В., судді: Плахов О.В., Терещенко О.І.) та рішення Господарського суду Донецької області від 25.03.2024 (суддя Кучерява О.О.)
у справі №905/1016/23
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Всеукраїнський адміністратор пенсійних фондів"
до Відкритого недержавного пенсійного фонду "Соціальна підтримка",
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача: 1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "ВСЕСВІТ",
2. Акціонерне товариство "Перший український міжнародний банк",
3. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку,
про припинення шляхом ліквідації, призначення ліквідаційної комісії, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Згідно з розпорядженням заступника керівника апарату - керівника секретаріату Касаційного господарського суду від 19.08.2024 №32.2-01/1889 "Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судової справи", у зв`язку з відпусткою суддів Губенко Н.М., Баранця О.М., проведено повторний автоматизований розподіл судової справи №905/1016/23, за результатами якого визначено наступний склад колегії суддів: Бакуліна С.В. - головуючий, Кібенко О.Р., Студенець В.І.,
Згідно з розпорядженням заступника керівника апарату - керівника секретаріату Касаційного господарського суду від 29.08.2024 №32.2-01/2018 "Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судової справи", у зв`язку із запланованою відпусткою судді Кібенко О.Р., проведено повторний автоматизований розподіл судової справи №905/1016/23, за результатами якого визначено наступний склад колегії суддів: Бакуліна С.В. - головуючий, Кролевець О.А., Студенець В.І.,
1.Короткий зміст позовних вимог
1.1.Товариство з обмеженою відповідальністю "Всеукраїнський адміністратор пенсійних фондів" (далі також ТОВ "Всеукраїнський адміністратор пенсійних фондів") звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Відкритого недержавного пенсійного фонду "Соціальна підтримка" (далі також ВНПФ "Соціальна підтримка" (з урахуванням заяви про зміну предмету позову від 30.11.2023) про:
1.Припинення шляхом ліквідації ВНПФ "Соціальна підтримка";
2.Призначення ліквідаційної комісії ВНПФ "Соціальна підтримка" у складі: 2.1 Голови Комісії Смольникової Тетяни Володимирівни; 2.2. Члена Комісії Мордас Ніни Миколаївни; 2.3 Члена Комісії Кравець Терези Володимирівни;
3.Затвердження уповноваженою особою для подання документів щодо прийнятого рішення про ліквідацію ВНПФ "Соціальна підтримка" до відповідного суб`єкта державної реєстрації відповідно до вимог законодавства з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Смольникової Тетяни Володимирівни.
1.2.Звертаючись із позовом до суду, ТОВ "Всеукраїнський адміністратор пенсійних фондів" як на підставу своїх позовних вимог про припинення недержавного пенсійного фонду шляхом його ліквідації, призначення ліквідаційної комісії та зобов`язання вчинити певні дії, посилається на:
- порушення відповідачем норм Закону України "Про недержавне пенсійне забезпечення", Податкового кодексу України, які полягають в бездіяльності щодо проведення зборів засновників та засідань ради ВНПФ "Соціальна підтримка" та бездіяльності щодо приведення установчих документів до вимог законодавства;
- порушення відповідачем вимог Закону України "Про офіційну статистику", яка полягає в ухиленні від отримання кваліфікованого електронного підпису, в результаті чого адміністратор (позивач) не має можливості засвідчити у встановленому законом порядку звітність та подати її до контролюючого органу, що може призвести до накладення штрафних санкцій, які за відсутності у Пенсійного Фонду власних активів, будуть покладені на учасників Фонду. Вказане, на думку позивача, порушує встановлений законодавством принцип цільового використання пенсійних активів (а саме з метою інвестування та отримання додаткового прибутку на користь учасників), а тому є неприпустимим. Крім того, внаслідок неможливості виконання своїх обов`язків адміністратора, позивач зазнає шкоди своїй діловій репутації;
- бездіяльність ВНПФ "Соціальна підтримка" щодо зміни місцезнаходження на території, підконтрольній Україні, що своєю чергою може призвести до повного блокування непідприємницької діяльності відповідача і порушення законних інтересів учасників відповідача.
Вказане в своїй сукупності, на переконання позивача, є підставою для ліквідації ВНПФ "Соціальна підтримка" в судовому порядку, у зв`язку із відсутністю у Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку повноважень приймати рішення про ліквідацію недержавного пенсійного фонду у випадку фактичного самоусунення засновників та ради недержавного пенсійного фонду від виконання своїх обов`язків, як і відповідних законодавчих норм, які б на належному рівні здійснювали правове регулювання відносин на випадок самоусунення засновників та ради недержавного пенсійного фонду від виконання своїх обов`язків. Означене створює загрозу повного блокування законної діяльності такого недержавного пенсійного фонду та ставить під загрозу інвестування пенсійних накопичень, що своєю чергою спричинить порушення законних інтересів учасників відповідача (вкладників).
2.Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій
2.1.22.08.2006 між ТОВ "Всеукраїнський адміністратор пенсійних фондів" (Адміністратор) та ВНПФ "Соціальна підтримка" (Фонд) укладено договір про адміністрування пенсійного фонду №00000106КА, відповідно до пункту 1.1 якого Адміністратор надає послуги по адмініструванню Фонду, діє від імені Фонду і в інтересах його учасників.
2.2.Адміністратор відповідно до пункту 2.1 договору, зокрема, має право розпоряджатись коштами на поточних рахунках Фонду у Банку-Зберігачі, відкритих з правом розпорядження Адміністратором Фонду, з урахуванням обмежень, встановлених законодавством та цим договором, у тому числі самостійно визначати осіб, які від імені Фонду мають право першого та другого підпису розрахункових документів Фонду, надавати Банку-Зберігачу розпорядження щодо списання та зарахування коштів на поточні рахунки Фонду.
2.3.Обов`язки ТОВ "Всеукраїнський адміністратор пенсійних фондів" закріплені у розділі 2 договору, відповідно до пункту 2.2 якого Адміністратор має право, зокрема:
- вести персоніфікований облік учасників Фонду відповідно до вимог законодавства України (пп.2.2.1 договору);
- забезпечувати переведення пенсійних коштів учасників Фонду до іншого недержавного пенсійного фонду, банку або страхової організації у випадках, передбачених законодавством за умови наявності підстав та надання документів, визначених законодавством (пп.2.2.6 договору);
- у порядку та терміни (строки), передбачені законодавством та цим договором, подавати звітність, пов`язану з виконанням цього договору та обов`язків адміністратора недержавного пенсійного фонду, передбачену законодавством (пп.2.2.8 договору);
- вести бухгалтерський та податковий облік та подавати податкову, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, у тому числі звітність, передбачену законодавством з недержавного пенсійного забезпечення (пп.2.2.11 договору);
- забезпечувати проведення аудиторських перевірок діяльності Фонду шляхом надання аудитору необхідних документів щодо діяльності Фонду (пп.2.2.12 договору);
- оперативно розглядати спірні питання, що виникають між Фондом та його учасниками, вкладниками та застосовувати заходи щодо їх вирішення, передавати документи за результатами розгляду спірних питань на затвердження раді Фонду (пп.2.2.15 договору).
2.4.Обов`язки Фонду закріплені у пункті 2.4 договору, відповідно до якого останній, зокрема, зобов`язаний:
- забезпечити своєчасне та у повному обсязі надання Адміністратору Банком-Зберігачем та особою (особами), що здійснює (здійснюють) управління активами Фонду, звітності, передбаченої законодавством, зокрема Банком-Зберігачем, щодо обслуговування Фонду, особою (особами), що здійснює (здійснюють) управління активами Фонду, про управління активами Фонду (пп.2.4.3 договору);
- своєчасно надавати Адміністратору інформацію, передбачену законодавством та необхідну для виконання Адміністратором цього договору. (пп.2.4.4 договору);
- забезпечити Адміністратору можливість у межах його компетенції безперешкодно розпоряджатись поточними рахунками Фонду у Банку-Зберігачу (пп.2.4.8 договору).
2.5.Відповідно до пункту 4.1 договору за надання послуг за цим договором Фонд сплачує Адміністратору винагороду, розмір якої визначається тарифами Адміністратора (додаток №4 до договору).
2.6.Цей договір укладається строком на 5 (п`ять) років та набирає чинності з моменту його підписання сторонами. У випадку, коли за один місяць до настання терміну його припинення жодна зі сторін договору письмово не заявила про припинення його дії, строк дії договору вважається подовженим на 1 рік на тих же умовах, і так в подальшому (пункт 5.1 договору).
2.7.Договір підписаний повноважними представниками сторін без зауважень та скріплений печатками підприємств.
2.8.Надалі між сторонами укладено ряд додаткових угод до договору про адміністрування пенсійного фонду від 22.08.2006 №00000106КА, остання з яких датована 31.08.2021.
2.9.Крім того, в матеріалах справи наявні укладені ВНПФ "Соціальна підтримка" договори: про управління активами від 11.04.2017 №00000117КУ з ТОВ "Компанія з управління активами "ВСЕСВІТ" з додатковими угодами: №1 від 01.10.2018, №2 від 24.05.2021; про обслуговування пенсійного фонду зберігачем від 03.11.2015 №3-ПФ/2015 з ПАТ "Перший Український міжнародний банк".
3.Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
3.1.Господарський суд Донецької області рішенням від 25.03.2024 у справі №905/1016/23, яке Східний апеляційний господарський суд залишив без змін постановою від 29.05.2024, в позові відмовив.
3.2.Судові рішення обґрунтовані тим, що позивачем під час розгляду справи не надано жодних належних та допустимих доказів на підтвердження наявності свого порушеного або оспорюваного права і охоронюваного законом інтересу як адміністратора в контексті захисту інтересів вкладників, з урахуванням відсутності покладеної на нього договором та чинним законодавством функції такого захисту та наявності спеціального органу із відповідними повноваженнями - Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка не є позивачем у справі. Відтак, у контексті захисту інтересів вкладників, у позивача відсутнє порушене право та законний інтерес, що є самостійною, достатньою підставою для відмови у позові.
4.Короткий зміст вимог касаційної скарги та її обґрунтування. Доводи інших учасників справи
4.1.ТОВ "Всеукраїнський адміністратор пенсійних фондів" звернулось до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Східного апеляційного господарського суду від 29.05.2024 та рішення Господарського суду Донецької області від 25.03.2024, позов ТОВ "Всеукраїнський адміністратор пенсійних фондів" про припинення шляхом ліквідації, призначення ліквідаційної комісії, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
4.2.ТОВ "Всеукраїнський адміністратор пенсійних фондів", обґрунтовуючи підстави касаційного оскарження, зазначає:
- про відсутність висновків Верховного Суду (1) щодо питання застосування норми права, а саме частини другої статті 26 Закону України "Про недержавне пенсійне забезпечення" у подібних правовідносинах, в тому числі в умовах припинення дії договору про адміністрування пенсійного фонду з будь-яких причин (щодо обов`язку адміністратора продовжувати виконання своїх функцій як адміністратора недержавного пенсійного фонду до передачі системи персоніфікованого обліку учасників недержавних пенсійних фондів та відповідної документації в умовах самоусунення засновників та членів ради недержавного пенсійного фонду від виконання власних повноважень); (2) щодо питання застосування норми права, а саме пункту 3 та абзацу п`ятого частини першої статті 17 Закону України "Про недержавне пенсійне забезпечення" у подібних правовідносинах (щодо можливості ліквідації недержавного пенсійного фонду на підставі рішення суду з причин самоусунення засновників та членів ради недержавного пенсійного фонду від виконання власних повноважень та високої ймовірності повного блокування діяльності недержавного пенсійного фонду та позбавлення позивача законних інструментів для належного виконання своїх договірних зобов`язань) (пункт 3 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК);
- про недослідження судом зібраних у справі доказів (пункт 1 частини третьої статті 310 ГПК, що кореспондується з пунктом 4 частини другої статті 287 ГПК).
4.3.Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку подала відзив на касаційну скаргу, в якому зазначила, що у випадку ВНПФ "Соціальна підтримка" Комісія підтримує позицію позивача щодо необхідності прийняття рішення про ліквідацію Фонду та призначення ліквідаційної комісії в судовому порядку.
4.4.У судовому засіданні, що відбулося 21.08.2024, колегія суддів дійшла висновку про необхідність в оголошенні перерви.
5.Позиція Верховного Суду
5.1.Процедура припинення недержавного пенсійного фонду регламентується "Положенням про припинення недержавних пенсійних фондів" (надалі Положення), затвердженого Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 09.08.2023 №875 (набрання законної сили 30.11.2023), відповідно до пункту 1 розділу I якого воно визначає особливості проведення процедури припинення недержавного пенсійного фонду (далі - пенсійний фонд) як юридичної особи шляхом його ліквідації або шляхом реорганізації, а саме приєднання до іншого пенсійного фонду або злиття з іншим(и) пенсійним(и) фондом(ами), послідовність дій та організаційних заходів, які необхідно здійснити для підготовки та проведення припинення пенсійного фонду.
5.2.Відповідно до пункту 3 розділу I Положення припинення пенсійного фонду як юридичної особи відбувається виключно в результаті його:
- ліквідації;
- приєднання до іншого пенсійного фонду такого ж виду (далі - пенсійний фонд - правонаступник) та передачі всіх його прав та зобов`язань до такого пенсійного фонду - правонаступника (далі - приєднання);
- злиття з іншим(и) пенсійним(и) фондом(ами) такого ж виду, що також припиняється(ються) як юридична(і) особа(и) в результаті такого злиття, та передачі всіх прав та зобов`язань пенсійних фондів, що припиняються шляхом злиття, до пенсійного фонду такого ж виду, що створюється внаслідок такого злиття (пенсійного фонду - правонаступника) (далі - злиття).
5.3.Пунктом 2 розділу I Положення закріплено визначення уповноваженого органу, що має повноваження приймати рішення про припинення пенсійного фонду, а саме, орган управління одноосібного засновника (правонаступника одноосібного засновника) пенсійного фонду, уповноважений приймати віднесені до компетенції зборів засновників пенсійного фонду рішення, або збори засновників (правонаступників засновників) пенсійного фонду, або суд, або Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку у випадках, передбачених Законом України "Про недержавне пенсійне забезпечення" (далі - Закон).
5.4.Розділ ІІІ Положення регулює припинення пенсійного фонду шляхом ліквідації, зокрема, відповідно до пункту 1 вказаного Розділу, припинення пенсійного фонду шляхом ліквідації відбувається на підставі рішення, прийнятого відповідно до статті 17 Закону (Закон України "Про недержавне пенсійне забезпечення").
5.5.Відповідно до частини першої статті 17 Закону України "Про недержавне пенсійне забезпечення" ліквідація пенсійного фонду здійснюється на підставі рішення:
1) засновників пенсійного фонду;
2) правонаступників засновників фонду у випадках, передбачених частиною дев`ятою статті 20 цього Закону;
3) суду.
Ліквідація пенсійного фонду може здійснюватися в інших випадках, установлених законом.
5.6.Отже, ліквідація недержавного пенсійного фонду за рішенням суду відповідає чинним правовим нормам Закону України "Про недержавне пенсійне забезпечення" та Положенню.