1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2024 року

м. Київ

справа № 214/9415/21

провадження № 61-12297св23

Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Фаловської І. М.,

суддів: Ігнатенка В. М. (суддя-доповідач), Карпенко С. О., Олійник А. С.,

Сердюка В. В.,

позивач - ОСОБА_1,

відповідачі: Служба у справах дітей виконавчого комітету Саксаганської районної у місті Кривому Розі ради,ОСОБА_2,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1, подану представником - адвокатом Губарем Антоном Леонідовичем, на ухвалу Дніпровського апеляційного суду від 09 серпня 2023 року в складі колегії суддів Агєєва О. В., Кішкіної І. В., Корчистої О. І.

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У листопаді 2021 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Служби у справах дітей виконавчого комітету Саксаганської районної у місті Кривому Розі ради, ОСОБА_2, який в подальшому уточнила та в остаточній редакції просила:

- визнати наказ начальника Служби у справах дітей виконавчого комітету Саксаганської районної у місті Кривому Розі ради від 02 лютого 2021 року №16 "Про тимчасове влаштування неповнолітньої ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1" протиправним,

- зобов`язати ОСОБА_2 повернути дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, матері ОСОБА_1 .

Позовна заява мотивована тим, що позивач має доньку - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 . З часу народження дитини позивач постійно з нею проживала, виховувала і доглядала її, забезпечувала всім необхідним, жодних нарікань, в тому числі зі сторони соціальних служб, до позивача не було, до адміністративної та кримінальної відповідальності остання не притягувалась, судимостей не має. Однак 02 лютого 2021 року начальником служби у справах дітей виконавчого комітету Саксаганської районної у місті Кривому Розі ради був винесений оскаржуваний наказ, відповідно до якого ОСОБА_3 була тимчасово влаштована в сім`ю рідної сестри позивача - ОСОБА_2 . Позивач вважає вказаний наказ незаконним, таким, що ґрунтується на припущеннях, прийнятий без врахування обставин, що мають істотне значення, із грубим порушенням норм матеріального та процесуального права. Засідання комісії відбулось без участі позивача та без проведення психологічно-діагностичної роботи з дитиною на предмет встановлення її емоційного стану. Позивач ніколи не викликалась інспекторами служби у справах дітей з приводу неналежного виховання чи догляду за дитиною, не була позбавлена батьківських прав, не ухилялась від виконання своїх батьківських обов`язків щодо дитини та продовжує їх виконувати по цей час. Враховуючи викладене, вважає, що підстав для винесення оскаржуваного наказу не було, а тому дитина підлягає негайному поверненню матері.

Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення

Рішенням Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 12 квітня 2023 року позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Зобов`язано ОСОБА_2 повернути неповнолітню дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, матері дитини - ОСОБА_1 .

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 09 серпня 2023 року провадження у справі №214/9415/21 за позовом ОСОБА_1 до Служби у справах дітей виконавчого комітету Саксаганської районної у місті Кривому Розі ради, ОСОБА_2 про визнання наказу протиправним, зобов`язання вчинити певні дії зупинено до розгляду цивільної справи №466/5784/23 за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1, треті особи: Служба у справах дітей Саксаганської районної у місті Кривому Розі ради, орган опіки та піклування Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.

Ухвала Дніпровського апеляційного суду від 09 серпня 2023 року мотивована тим, що питання передання дитини матері ОСОБА_1 є взаємопов`язаним з питанням щодо позбавлення батьківських прав останньої та до моменту вирішення спору щодо позбавлення батьківських прав вирішення питання щодо передання дитини матері є об`єктивно неможливим. Крім того, апеляційний суд зазначив, що зупинення провадження у справі відповідає найкращим інтересам дитини.

Короткий зміст вимог касаційних скарг

У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення апеляційним судом норм процесуального права, просить суд касаційної інстанції скасувати ухвалу Дніпровського апеляційного суду від 09 серпня 2023 року, направити справу до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.

Рух справи в суді касаційної інстанції

17 серпня 2023 року позивач надіслала засобами поштового зв`язку до Верховного Суду касаційну скаргу на ухвалу Дніпровського апеляційного суду від 09 серпня 2023 року.

Верховний Суд ухвалою від 05 вересня 2023 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Дніпровського апеляційного суду від 09 серпня 2023 року, витребував справу із суду першої інстанції.

28 лютого 2024 року справа надійшла до Верховного Суду.

Ухвалою Верховного Суду від 07 серпня 2024 року справу призначено до судового розгляду.

Аргументи учасників справи

Доводи осіб, які подали касаційні скарги

Касаційна скарга мотивована тим, що на підставі наказу начальника Служби у справах дітей виконавчого комітету Саксаганської районної у місті Кривому Розі ради від 02 лютого 2021 року №16 "Про тимчасове влаштування неповнолітньої ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1" неповнолітня дитина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, влаштована в сім`ю рідної сестри заявника - ОСОБА_2 на період розгляду заяви про видачу обмежувального припису стосовно позивача у Саксаганському районному суді міста Кривого Рогу Дніпропетровської області. Не зважаючи на те, що постановою Дніпровського апеляційного суду від 08 лютого 2022 року відмовлено у задоволенні заяви про видачу обмежувального припису, дитина не була повернута матері. Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 09 серпня 2023 року за клопотанням відповідача ОСОБА_2 зупинено провадження у цій справі до розгляду цивільної справи №466/5784/23. Заявник вважає вказану ухвалу необґрунтованою, оскільки апеляційний суд не зазначив підстави для зупинення провадження у справі, заявник вважає, що судове провадження у справі №466/5784/23 жодним чином не створює об`єктивних причин для неможливості розгляду цієї справи. Звернення до Шевченківського районного суду міста м. Львова із позовом про позбавлення батьківських прав, на думку заявника, є спробою затягнути час до досягнення ОСОБА_3 повноліття та остаточно припинити зв`язок з матір`ю. Просить суд звернути увагу на те, що позовна заява про позбавлення батьківських прав подана вже після ухвалення Саксаганським районним судом міста Кривого Рогу Дніпропетровської області рішення від 12 квітня 2023 року та лише з метою нівелювання виконання судового рішення.

Позиція інших учасників справи

Інші учасники справи не скористалися своїми правами на подання до суду касаційної інстанції відзиву на касаційну скаргу протягом строку, встановленого в ухвалі про відкриття касаційного провадження.

Фактичні обставини, встановлені судами

02 лютого 2021 року начальником Служби у справах дітей виконавчого комітету Саксаганської районної у місті Кривому Розі ради прийнято наказ № 16 "Про тимчасове влаштування неповнолітньої ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1".

Постановою Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 01 липня 2022 року закрито провадження в адміністративній справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 173-2 КУпАП у зв`язку із закінченням на час розгляду справи строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого частиною другою статті 38 КУпАП.

Рішенням Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 30 серпня 2021 року у справі № 214/7323/20 заяву ОСОБА_2, яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3, задоволено частково.

Зобов`язано ОСОБА_1 передати повний комплект ключів від квартири АДРЕСА_1 ОСОБА_3 .

Заборонено на строк три місяця ОСОБА_1 наближатися на відстань 50 метрів до ОСОБА_3 .

Заборонено на строк три місяця ОСОБА_1 наближатися на відстань 50 метрів до місця перебування ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 .

Заборонено на строк три місяця ОСОБА_1 вести листування, телефонні переговори з постраждалою ОСОБА_3 або контактувати з нею через інші засоби зв`язку особисто або через третіх осіб.

Постановою Дніпровського апеляційного суду від 08 лютого 2022 року рішення Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 30 серпня 2021 року скасовано та ухвалено нове рішення, яким відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_2, яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3, про видачу обмежувального припису.

Судове рішення набрало законної сили 08 лютого 2022 року.

Мотивувальна частина

Підстави відкриття касаційного провадження та межі розгляду справи

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 389 ЦПК України підставою касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку.

Відповідно до частин першої і другої статті 400 ЦПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду вивчив матеріали справи, перевірив доводи касаційної скарги та виснував, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Мотиви, якими керується Верховний Суд, та застосовані норми права

За змістом пункту 1 статті 6 Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Отже, судові процедури повинні бути справедливими.

Відповідно до частин першої, другої та п`ятої статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно з частиною першою статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Частиною першою статті 251 ЦПК України передбачено ряд підстав для зупинення провадження, який є вичерпним.

Зокрема, пунктом 6 частини 1 статті 251 ЦПК України передбачено обов`язок суду зупинити провадження у справі у разі об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення всіх процесуальних дій у справі, що викликане настанням зазначених у законі причин, що перешкоджають подальшому руху процесу, і щодо яких невідомо, коли вони можуть бути усунені.

Відповідно до цієї ж норми суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

З огляду на вимоги закону для вирішення питання про зупинення провадження у справі суду слід у кожному конкретному випадку з`ясовувати: як пов`язана справа, яка розглядається, зі справою, що розглядається іншим судом; чим обумовлюється об`єктивна неможливість розгляду справи.

Неможливість розгляду справи до вирішення справи іншим судом полягає в тому, що обставини, які розглядаються іншим судом, не можуть бути встановлені судом самостійно у цій справі.


................
Перейти до повного тексту