У х в а л а
26 серпня 2024 року
м. Київ
Справа № 2-856/12
Провадження № 14-105звц24
Суддя Великої Палати Верховного Суду Ткачук О. С. перевірив на відповідність вимогам статті 426 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) заяву ОСОБА_1, подану його представником - адвокатом Фокієм Богданом Васильовичем, про перегляд рішення Хотинського районного суду Чернівецької області від 16 грудня 2013 року, ухвали Апеляційного суду Чернівецької області від 05 лютого 2014 року та ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 27 лютого 2014 року за виключними обставинами, у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання батьківства та
в с т а н о в и в:
В листопаді 2012 року ОСОБА_1 подав позов до ОСОБА_2 про визнання батьківства, зокрема про визнання покійного ОСОБА_3 його батьком.
Рішенням Хотинського районного суду Чернівецької області від 16 грудня 2013 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Чернівецької області від 05 лютого 2014 року, у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 27 лютого 2014 року відмовлено у відкритті касаційного провадження.
У серпні 2024 року через електронний суд до Великої Палати Верховного Суду надійшла заява ОСОБА_1, подана його представником - адвокатом Фокієм Б. В., про перегляд вищенаведених судових рішень за виключними обставинами у зв`язку зі встановленням міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов`язань при вирішенні даної справи судом (пункт 2 частини третьої статті 423 ЦПК України).
Заявник просить Велику Палату Верховного Суду ухвалити постанову, якою рішення Хотинського районного суду Чернівецької області від 16 грудня 2013 року, ухвалу Апеляційного суду Чернівецької області від 05 лютого 2014 року та ухвалу Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 27 лютого 2014 року скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Обґрунтовуючи наявність підстави для перегляду судових рішень, заявник посилається на рішення Європейського суду з прав людини від 14 червня 2024 року у справі "Молдован проти України" (заява № 62020/14), яке набуло статусу остаточного, ухвалене за результатами розгляду його заяви.
Відповідно до частини дев`ятої статті 34 ЦПК України незалежно від того, у якому складі розглядалася справа, перегляд судових рішень за виключними обставинами з підстави, визначеної пунктом 2 частини третьої статті 423 цього кодексу, здійснюється Великою Палатою Верховного Суду.
Заява про перегляд судового рішення з підстави, визначеної пунктом 2 частини третьої статті 423 цього кодексу, подається до Верховного Суду і розглядається у складі Великої Палати (частина третя статті 425 ЦПК України).
Протягом п`яти днів після надходження заяви до суду суддя (суддя-доповідач) перевіряє її відповідність вимогам статті 426 цього кодексу і вирішує, зокрема, питання про відкриття провадження за виключними обставинами. Відкривши провадження, суддя (суддя-доповідач) надсилає учасникам справи копії заяви про перегляд і призначає дату, час та місце судового засідання, про що повідомляє учасників справи (частини друга, четверта статті 427 ЦПК України).
Заява ОСОБА_1 про перегляд судового рішення оформлена відповідно до вимог, передбачених статтею 426 ЦПК України. Підстав, які би перешкоджали відкриттю провадження за виключними обставинами, немає.
Заява про перегляд судового рішення за виключними обставинами містить клопотання про витребування з органу, відповідального за координацію виконання рішень міжнародної судової установи автентичного перекладу копії рішення Європейського суду з прав людини від 14 червня 2024 року у справі "Молдован проти України", оскільки такий примірник рішення відсутній у заявника.