ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 серпня 2024 року
м. Київ
справа № 480/3973/23
касаційне провадження № К/990/21274/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Гончарової І.А.,
суддів - Олендера І.Я., Ханової Р.Ф.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління ДПС у Сумській області
на ухвалу Другого апеляційного адміністративного суду від 02 травня 2024 року (колегія суддів у складі: головуючий суддя - Любчич Л.В.; судді: Спаскін О.А., Присяжнюк О.В.)
у справі № 480/3973/23
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ресурс ЛТД-1"
до Головного управління ДПС у Сумській області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
У С Т А Н О В И В:
У травні 2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Ресурс ЛТД-1" звернулось до адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Сумській області (далі - ГУ ДПС у Сумській області, відповідач, контролюючий орган, податковий орган, апелянт, скаржник) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 31 січня 2023 року № 58018280706, № 58218280706, від 23 лютого 2023 року № 103818280706, № 104018280706.
Рішенням від 13 грудня 2023 року Сумський окружний адміністративний суд позов задовольнив.
Вперше з апеляційною скаргою ГУ ДПС у Сумській області звернулось до суду апеляційної інстанції 15 січня 2024 року.
Ухвалою від 04 березня 2024 року Другий апеляційний адміністративний суд повернув апеляційну скаргу відповідачу, оскільки вона не була підписана особою, яка має право звертатись до суду від імені ГУ ДПС у Сумській області.
03 квітня 2024 року податковий орган повторно подав апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції, в якій заявив клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження.
До апеляційної скарги була долучена платіжна інструкція від 22 грудня 2023 року № 2136 про сплату судового збору. Разом із апеляційною скаргою також була подана заява про поновлення строку на апеляційне оскарження. Апелянт зазначив, що вперше подав апеляційну скаргу з дотриманням строку на апеляційне оскарження, але вона була повернута судом. Водночас ГУ ДПС у Сумській області вчиняло усі можливі дії задля оскарження рішення суду першої інстанції у цій справі, підтвердженням чого, зокрема, є своєчасна сплата судового збору. Просив врахувати, що вдруге апеляційна скарга була подана у максимально короткий строк з моменту повернення попередньо поданої скарги. Вказані обставини у сукупності, на думку апелянта, свідчили про його сумлінне і добросовісне ставлення до наявних у нього прав і обов`язків.
Ухвалами Другого апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2024 року визнано неповажними наведені у клопотанні підстави пропуску строку, апеляційну скаргу податкового органу залишено без руху, запропоновано в десятиденний строк надати до суду апеляційної інстанції, зокрема, заяви про поновлення строку, в якій вказати інші підстави для поновлення строку.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 02 травня 2024 року відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ГУ ДПС у Сумській області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2023 року на підставі пункту 4 частини першої статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), оскільки відповідач пропустив строк на апеляційне оскарження, а його клопотання про поновлення зазначеного строку, подане на виконання ухвали від 16 квітня 2024 року, апеляційний суд визнав необґрунтованим.
Не погодившись з ухвалою суду апеляційної інстанції, ГУ ДПС у Сумській області звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить скасувати оскаржувану ухвалу, а справу направити для продовження розгляду до Другого апеляційного адміністративного суду.
Верховний Суд ухвалою від 26 червня 2024 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою ГУ ДПС у Сумській області.
Відзиву на касаційну скаргу від позивача не надійшло, що в силу частини четвертої статті 338 КАС України не перешкоджає перегляду ухвали суду апеляційної інстанцї.
Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судом апеляційної інстанції норм процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Пунктом 8 частини другої статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплено забезпечення права на апеляційний перегляд справи. Цим конституційним положенням кореспондують норми статті 14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" і статті 13 КАС України.
Згідно з частиною першою статті 293 КАС України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.
Вимоги до форми та змісту апеляційної скарги встановлено статтею 296 КАС України, строки подання скарги - статтею 295 цього Кодексу.
Відповідно до частин першої-третьої статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:
1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;
2) на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Згідно з частиною третьою статті 298 КАС України апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Пунктом 4 частини першої статті 299 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження в разі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.
Тобто, вказаною законодавчою нормою встановлено дві обставини, за яких суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження: - якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження; - якщо наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.