1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2024 року

м. Київ

cправа № 917/209/24

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Студенець В.І. - головуючий, судді: Бакуліна С.В., Кібенко О.Р.

розглянувши у письмовому провадженні касаційні скарги Акціонерного товариства "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Фавор", Товариства з обмеженою відповідальністю "Агротермінал Констракшин", Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова Компанія "Монополіум Фінанс", Товариства з обмеженою відповідальністю "Елеватор-Агро"

на ухвалу Господарського суду Полтавської області

(суддя - Сірош Д.М.)

від 13.02.2024

та постанову Східного апеляційного господарського суду

(головуючий суддя - Мартюхіна Н.О., судді: Россолов В.В., Склярук О.І.)

від 22.05.2024

у справі №917/209/24

за заявою Експортно-Імпортного Банку Сполучених Штатів (Export-Import Bank of the Unites States)

про забезпечення позову до подання позовної заяви,

особи, які можуть отримати статус учасників справи: Товариство з обмеженою відповідальністю "Агротермінал Констракшин", Товариство з обмеженою відповідальністю "Елеватор-Агро", Приватне акціонерне товариство "Західний торгово-промисловий дімʼ, Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Монополіум Фінанс", Акціонерне товариство "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Фавор",

ВСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Короткий зміст позовних вимог

1.1. Експортно-Імпортний Банк Сполучених Штатів (надалі - Ексім Банк США) звернувся до Господарського суду Полтавської області із заявою в порядку пункту 1 частини першої статті 138 Господарського процесуального кодексу України про забезпечення позову до подання позовної заяви, у якій просив вжити заходи забезпечення позову, а саме: до набрання законної сили рішенням Господарського суду Полтавської області за позовом Ексім Банку США накласти арешт на наступні об`єкти нерухомого майна:

1) зерновий елеватор-Заводське: зерновий елеватор (I та II черга), що знаходиться за адресою: Україна, Полтавська область, Миргородський район (Лохвицький район), м. Заводське (м. Червонозаводське), вул. Чубинського Павла (вул. Якубовського), 5А, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 267816353226;

2) зерновий елеватор-Степанівка: нежитлові будівлі та споруди, що знаходяться за адресою: Україна, Сумська область, Сумський район, смт. Степанівка, вул. Заводська, буд. 1/1, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1083959247;

3) зерновий елеватор-Дубно: будівля, зерносховище місткістю 97500 тон з вузлом перезавантаження зернових на залізничний та автотранспорт, що знаходиться за адресою: Україна, Рівненська область, м. Дубно, пров. Проїзний, буд. 11, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 435506656103;

4) зерновий елеватор-Дубно: зерносховище ємкістю 50000 тон з вузлом перевантаження зернових на залізничний та автомобільний транспорт, що знаходиться за адресою: Україна, Рівненська область, м. Дубно, пров. Проїзний, буд. 11, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 180294056103.

1.2. В обґрунтування вказаної заяви заявник посилається на те, що Ексім Банк США має всі підстави вважати, що, якщо не накласти арешт на об`єкти нерухомого майна зернових елеваторів наступних майбутніх відповідачів - ТОВ "Агротермінал Констракшин", ТОВ "Елеватор-Агро" і ПрАТ "Західний торгово-промисловий дім", що входять до групи УкрЛендФармінг та є "додатковими зобов`язаними особами" перед Ексім Банком США за двома кредитними договорами, то вони вчинять неправомірне відчуження нерухомого майна зернових елеваторів, чим спричинять шкоду правам Ексім Банку США та істотно ускладнять чи унеможливлять виконання рішення суду. Як вказує заявник, "додаткові зобов`язані особи" вже уклали фраудаторні договори іпотеки на користь ТОВ "ФК "Монополіум Фінанс" та АТ "Фавор", що є порушенням прямих зобов`язань перед Ексім Банком США не обтяжувати майно зернових елеваторів, тому Ексім Банк США подав заяву про забезпечення позову до пред`явлення позову.

Заявник також вказує, що предметом майбутнього позову є: (1) визнання укладеними та дійсними додаткових договорів поруки, що були укладені в забезпечення всіх вимог Ексім Банку США за кредитами на техніку та елеватори; (2) визнання дійсним першого договору іпотеки-Дубно і змін до перших договорів іпотеки Степанівка та Заводське, укладені в забезпечення вимог за кредитом на елеватори; (3) визнання дійсними других договорів іпотеки, укладених в забезпечення вимог за кредитом на техніку; (4) визнання недійсними договорів іпотеки інших об`єктів зернових елеваторів - Степанівка, - Заводське та - Дубно, укладених додатковими зобов`язаними особами на користь ТОВ "ФК "Монополіум Фінанс", і договір іпотеки Дубнівського об`єкта, укладеного ПрАТ "Західний торгово-промисловий дім" на користь АТ "Фавор"; (5) стягнення солідарно з додаткових зобов`язаних осіб заборгованості за кредитним договором від 27.03.2013 і кредитним договором від 13.09.2013; (6) звернення стягнення на предмети іпотеки - Степанівський, - Заводський та - Дубнівський об`єкти; (7) встановлення порядку виконання рішення суду з метою забезпечення ефективного захисту прав Ексім Банку США шляхом примусового продажу кожного предмета іпотеки (Степанівського, Заводського і Дубнівського об`єктів) одночасно з кожним іншим об`єктом зернових елеваторів - Степанівка, - Заводське і - Дубно відповідно.

2. Зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2.1. Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 13.02.2024 у справі №917/209/24 (з урахуванням ухвали про виправлення описки від 19.02.2024) задоволено заяву Ексім Банку США про забезпечення позову повністю. До набрання законної сили рішенням Господарського суду Полтавської області за позовом Ексім Банку США, вжито заходи забезпечення позову шляхом накладення арешту на зерновий елеватор (I та II черга), що знаходиться за адресою: Україна, Полтавська область, Миргородський район (Лохвицький район), м. Заводське (м. Червонозаводське), вул. Чубинського Павла (вул. Якубовського), буд. 5а, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 267816353226. До набрання законної сили рішенням Господарського суду Полтавської області за позовом Ексім Банку США, вжито заходи забезпечення позову шляхом накладення арешту на нежитлові будівлі та споруди, що знаходяться за адресою: Україна, Сумська область, Сумський район, смт Степанівка, вул. Заводська, буд. 1/1, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1083959247. До набрання законної сили рішенням Господарського суду Полтавської області за позовом Ексім Банку США, вжито заходи забезпечення позову шляхом накладення арешту на будівлю, зерносховище місткістю 97500 тон з вузлом перезавантаження зернових на залізничний та автотранспорт, що знаходиться за адресою: Україна, Рівненська область, м. Дубно, пров. Проїзний, буд. 11, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 435506656103. До набрання законної сили рішенням Господарського суду Полтавської області за позовом Ексім Банку США, вжито заходи забезпечення позову шляхом накладення арешту на зерносховище ємкістю 50000 тон з вузлом перевантаження зернових на залізничний та автомобільний транспорт, що знаходиться за адресою: Україна, Рівненська область, м. Дубно, пров. Проїзний, буд. 11, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 180294056103.

2.2. Ухвала суду першої інстанції мотивована тим, що з огляду на обставини справи, предмет і підстави майбутнього позову, з яким Ексім Банк США має намір звернутися до суду, господарський суд першої інстанції встановив наявність зв`язку між обраними заявником заходами забезпечення позову і предметом позовних вимог, оскільки перебування майна у власності відповідачів - майнових поручителів (ТОВ "Агротермінал Констракшин", ТОВ "Елеватор-Агро" та ПрАТ "Західний торгово-промисловий дім") та наявність в них правомочностей розпорядження об`єктами нерухомості, на які заявник просить накласти арешт, надає можливість безперешкодного відчуження та створює передумови для його подальшої передачі у власність, користування, наступну іпотеку іншим особам, тому існує реальна загроза того, що невжиття відповідних заходів забезпечення позову щодо майна може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист або поновлення порушених прав позивача (у разі задоволення позову).

2.3. Постановою Східного апеляційного господарського суду від 22.05.2024 ухвалу Господарського суду Полтавської області від 13.02.2024 у справі №917/209/24 залишено без змін.

2.4. Суд апеляційної інстанції погодився із висновком місцевого господарського суду про наявність підстав для задоволення заяви Ексім Банку США про забезпечення позову шляхом накладення арешту та об`єкти спірного нерухомого майна (зернові елеватори), оскільки заявлені заходи забезпечення позову відповідають вимогам процесуального законодавства щодо розумності, обґрунтованості, адекватності, збалансованості інтересів сторін, наявності зв`язку з предметом позовних вимог та може забезпечити ефективний захист прав або інтересів позивача в разі ухвалення рішення про задоволення позову.

3. Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнений виклад позиції інших учасників справи

3.1. Не погоджуючись з ухвалою Господарського суду Полтавської області від 13.02.2024 та постановою Східного апеляційного господарського суду від 22.05.2024 у справі №917/209/24, Акціонерне товариство "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Фавор" подало касаційну скаргу, якою просить оскаржувані ухвалу місцевого господарського суду та постанову суду апеляційної інстанції скасувати, а справу скерувати на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

Акціонерне товариство "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Фавор" посилається на порушення судами попередніх інстанцій норм процесуального права, а саме: частини другої статті 136, частини першої статті 137, частини п`ятої статті 236 Господарського процесуального кодексу України.

3.2. Товариство з обмеженою відповідальністю "Агротермінал Констракшин" також подало касаційну скаргу на ухвалу Господарського суду Полтавської області від 13.02.2024 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 22.05.2024 у справі №917/209/24, якою просить оскаржувані ухвалу місцевого господарського суду та постанову суду апеляційної інстанції в частині задоволення заяви про забезпечення позову шляхом накладення арешту на нежитлові будівлі та споруди, що знаходяться за адресою: Україна, Сумська область, Сумський район, смт. Степанівка, вул. Заводська, буд. 1/1, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1083959247 скасувати, в наведеній частині ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні заяви.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Агротермінал Констракшин" посилається на порушення судами попередніх інстанцій норм процесуального права, а саме: частини другої статті 2, частини третьої статті 13, частини другої статті 136, частини першої статті 137, частин першої, другої, п`ятої статті 236 Господарського процесуального кодексу України.

Також зазначає, що судами попередніх інстанцій ухвалено судові рішення без урахування висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду від 12.02.2020 у справі № 381/4019/18, від 10.11.2020 у справі № 910/1200/20, від 15.09.2023 у справі № 917/453/23, від 21.02.2020 у справі № 910/9498/19, від 17.09.2020 у справі № 910/72/20, від 15.01.2021 у справі № 914/1939/20, від 16.02.2021 у справі № 910/16866/20, від 15.04.2021 у справі № 910/16370/20, від 24.06.2022 у справі № 904/3783/21, від 26.09.2022 у справі № 911/3208/21.

3.3. Також не погоджуючись з ухвалою Господарського суду Полтавської області від 13.02.2024 та постановою Східного апеляційного господарського суду від 22.05.2024 у справі №917/209/24, з касаційною скаргою звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Монополіум Фінанс", відповідно до якої просить оскаржувані ухвалу місцевого господарського суду та постанову суду апеляційної інстанції скасувати, та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні заяви Банку про забезпечення позову.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Монополіум Фінанс" підставою касаційного оскарження зазначає пункт 1 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України, оскільки вважає, що судами попередніх інстанцій застосовано норми права без урахування висновків щодо їх застосування, викладених у постановах Верховного Суду від 06.03.2023 у справі № 916/2239/22, від 31.08.2022 у справі № 916/463/22, від 19.07.2022 у справі № 909/86/22, від 24.05.2022 у справі № 911/2719/21, від 16.03.2021 у справі № 921/302/20, від 12.09.2018 у справі № 910/7912/18.

Також підставою касаційного оскарження зазначає пункт 3 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України, оскільки вважає, що відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.

3.4. Крім того касаційну скаргу на ухвалу Господарського суду Полтавської області від 13.02.2024 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 22.05.2024 у справі №917/209/24 подало Товариство з обмеженою відповідальністю "Елеватор-Агро", відповідно до якої товариство просить оскаржувані ухвалу місцевого господарського суду та постанову суду апеляційної інстанції скасувати та відмовити у задоволенні заяви Банку про забезпечення позову.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Елеватор-Агро" зазначає, що оскаржувані судові рішення прийнято з порушенням норм статей 42, 136, 137 Господарського процесуального кодексу України. Посилається на те, що судами попередніх інстанцій прийнято оскаржувані рішення без урахування висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду від 09.09.2021 у справі № 300/98/20, від 16.11.2023 у справі № 921/333/23, від 13.07.2022 у справі № 904/4710/21, від 10.12.2019 у справі № 910/18739/16, від 21.10.2021 у справі № 910/20007/20, від 19.02.2021 у справі № 643/12369/19, від 12.02.2020 у справі № 381/4019/18, від 24.04.2024 у справі № 754/5683/22.

3.5. У відзиві на касаційні скарги Ексім Банк США проти вимог та доводів, викладених у касаційних скаргах заперечує, вважає їх безпідставними та такими, що не відповідають встановленим судами першої та апеляційної інстанції обставинам та просить оскаржувані ухвалу місцевого господарського суду та постанову суду апеляційної інстанції залишити без змін. При цьому також зазначає, що суди обох інстанцій дійшли обґрунтованих висновків, що арешти майна необхідні для забезпечення ефективного захисту майнових прав позивача, оскільки за відсутності арештів відбудеться відчуження майна і Банк не зможе виконати рішення суду шляхом звернення стягнення на майно та стягнути заборгованість за кредитними договорами. До того ж, як зазначає Банк, фінансові компанії стверджують, що арешти заважають їм звернути стягнення на майно, яке перебуває у фраудаторних іпотеках.

4. Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанцій з посиланням на норми права, яким керувався суд

4.1. Згідно зі статтею 136 Господарського процесуального кодексу України господарський суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 137 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

4.2. Відповідно до частини першої статті 137 Господарського процесуального кодексу України позов забезпечується: 1) накладенням арешту на майно та (або) грошові кошти, що належать або підлягають передачі або сплаті відповідачу і знаходяться у нього чи в інших осіб; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії щодо предмета спору або здійснювати платежі, або передавати майно відповідачеві, або виконувати щодо нього інші зобов`язання; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку; 6) зупиненням продажу майна, якщо подано позов про визнання права власності на це майно, або про виключення його з опису і про зняття з нього арешту; 8) зупиненням митного оформлення товарів чи предметів, що містять об`єкти інтелектуальної власності; 9) арештом морського судна, що здійснюється для забезпечення морської вимоги; 10) іншими заходами у випадках, передбачених законами, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

4.3. Забезпечення позову є засобом, спрямованим на запобігання можливим порушенням майнових прав чи охоронюваних законом інтересів юридичної або фізичної особи, що полягає у вжитті заходів, за допомогою яких у подальшому гарантується виконання судових актів. При цьому сторона, яка звертається з заявою про забезпечення позову, повинна обґрунтувати причини звернення з такою заявою.

4.4. Метою вжиття заходів забезпечення позову є уникнення можливого порушення у майбутньому прав та охоронюваних законом інтересів позивача, а також можливість реального виконання рішення суду та уникнення будь-яких труднощів при виконанні у випадку задоволення позову.

4.5. Розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд повинен врахувати, що вжиття відповідних заходів може забезпечити належне виконання рішення про задоволення позову у разі ухвалення цього рішення, а їх невжиття, - навпаки, ускладнити або навіть унеможливити таке виконання (постанова Великої Палати Верховного Суду від 15.09.2020 у справі №753/22860/17).

4.6. У вирішенні питання про забезпечення позову господарський суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позову, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; ймовірності ускладнення виконання або невиконання рішення господарського суду в разі невжиття таких заходів, а також ймовірності ускладнення ефективного захисту або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками цього судового процесу.

4.7. Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується господарським судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється господарським судом, зокрема, з урахуванням співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, з вартістю майна, на яке вимагається накладення арешту, або майнових наслідків від заборони відповідачу вчиняти певні дії.


................
Перейти до повного тексту