1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(додаткова)

21 серпня 2024 року

м. Київ

справа № 759/6146/23

провадження № 61-939св24

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Червинської М. Є.,

суддів: Зайцева А. Ю., Коротенка Є. В. (суддя-доповідач), Коротуна В. М., Тітова М. Ю.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідачі: ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи заяву ОСОБА_1, в інтересах якого діє представник - адвокат Бабенко Юрій Сергійович, про ухвалення додаткового судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за договором позики,

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст заявлених вимог

У квітні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 та ОСОБА_3, у якому просив стягнути солідарно з відповідачів кошти у розмірі 5 883,93 доларів США згідно договору позики від 25 березня 2020 року, з яких: 5 431,65 доларів США - основний борг; 452,28 доларів США - 3% річних.

Разом із позовною заявою ОСОБА_1 до суду подано заяву про забезпечення позову, у якій заявник просив:

- накласти арешт на нерухоме майно, яке належить ОСОБА_2, а саме на 1/3 частку чотирикімнатної квартири за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер нерухомого майна: 925319280000);

- накласти арешт на нерухоме майно, яке належить ОСОБА_3, а саме: на земельну ділянку, кадастровий номер 3221482000:05:008:0076 (реєстраційний номер нерухомого майна 957984832214); на частку квартири за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер нерухомого майна 272671980000); на 1/8 частку квартири за адресою: АДРЕСА_3 (реєстраційний номер 35279930).

Заява мотивована тим, що невжиття заходів забезпечення позову може призвести до того, що відповідачі до ухвалення рішення у справі матимуть можливість відчужити майно, що може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду в подальшому та призведе до обмеження його прав на ефективний судовий захист.

Короткий зміст судових рішень

Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 12 квітня 2023 року заяву ОСОБА_1 задоволено частково.

Накладено арешт на 1/3 частину квартири за адресою: АДРЕСА_1, що належить ОСОБА_2 на праві власності.

В іншій частині вимог заяви відмовлено.

Не погоджуючись із вказаною ухвалою в частині задоволених вимог заяви, ОСОБА_2 , в інтересах якого діє представник - адвокат Роспотнюк В. О., звернувся до суду з апеляційною скаргою.

Постановою Київського апеляційного суду від 06 грудня 2023 року ухвалу Святошинського районного суду м. Києва від 12 квітня 2023 року в оскаржуваній частині заяви ОСОБА_1 про накладення арешту на 1/3 частку квартири АДРЕСА_4 скасовано.

Ухвалено в цій частині нове судове рішення про відмову в задоволенні заяви.

16 січня 2023 року ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Бабенко Ю. С. через засоби поштового зв`язку звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою на постанову Київського апеляційного суду від 06 грудня 2023 року.

В касаційній скарзі заявник просить суд скасувати оскаржену постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі ухвалу суду першої інстанції.

Постановою Верховного Суду від 12 червня 2024року касаційну скаргу ОСОБА_1, в інтересах якого діє його представник - адвокат Бабенко Ю. С., задоволено.

Постанову Київського апеляційного суду від 06 грудня 2023 року скасовано.

Ухвалу Святошинського районного суду м. Києва від 12 квітня 2023 року в частині накладення арешту на 1/3 частину квартири за адресою: АДРЕСА_1, що належить ОСОБА_2 на праві власності, залишено в силі.

Короткий зміст вимог заяви

26 червня 2024 року ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Бабенка Ю. С. через засоби поштового зв`язку звернувся до Верховного Суду із заявою про ухвалення додаткового рішення у справі, у якій просить стягнути з відповідачів у справі понесені ним витрати на професійну правничу допомогу у загальному розмірі 10 000 грн, які були сплачені за підготовку та подання процесуальних документів до суду касаційної інстанції та пов`язані з касаційним переглядом питання щодо забезпечення позову.

Заява мотивована тим, що постановою Верховного Суду від 12 червня 2024 року касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, постанову Київського апеляційного суду від 06 грудня 2023 року скасовано, а ухвалу Святошинського районного суду м. Києва від 12 квітня 2023 року в частині накладення арешту на 1/3 частину квартири за адресою: АДРЕСА_1, що належить ОСОБА_2 на праві власності, залишено в силі. Проте, судом касаційної інстанції під час винесення цієї постанови не було вирішено питання щодо стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу, понесених ОСОБА_1 .

Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Частиною першою, третьою статті 270 ЦПК України передбачено, що суд, який ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо, зокрема, судом не вирішено питання про судові витрати. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

Згідно із частинами першою, третьою статті 133 ЦПК України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних із розглядом справи.

До витрат, пов`язаних із розглядом справи, належать, зокрема, витрати

на професійну правничу допомогу.

Відповідно до статті 59 Конституції України кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

Частиною першою статті 15 ЦПК України встановлено, що учасники справи мають право користуватися правничою допомогою.

Повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", про що зазначено в частині четвертій статті 62 ЦПК України.

За положеннями пункту 4 статті 1, частин третьої та п`ятої статті 27 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору. До договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права. Зміст договору про надання правової допомоги не може суперечити Конституції України та законам України, інтересам держави і суспільства, його моральним засадам, присязі адвоката України та правилам адвокатської етики.

Пунктом 9 частини першої статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлено, що представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.

Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (пункт 6 частини першої статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").

Відповідно до статті 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" видами адвокатської діяльності, зокрема, є: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру.

Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").


................
Перейти до повного тексту