ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 серпня 2024 року
м. Київ
справа № 280/3131/23
адміністративне провадження № К/990/10924/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Стеценка С.Г.,
суддів: Коваленко Н.В., Тацій Л.В.,
розглянувши в письмовому провадженні в касаційному порядку адміністративну справу № 280/3131/23
за позовом Приватного підприємства "ЮГ ОЙЛ"
до Головного управління ДПС у Вінницькій області, утвореного як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України,
про визнання протиправним і скасування розпорядження, зобов`язання вчинення певних дій
за касаційною скаргою Головного управління ДПС у Вінницькій області, утвореного як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України, на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03 липня 2023 року (головуючий суддя: Конишева О.В.) та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2023 року (колегія у складі: головуючого судді: Юрко І.В., суддів: Білак С.В., Ясенової Т.І.),-
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У травні 2023 року Приватне підприємство "ЮГ ОЙЛ" (далі - позивач, Підприємство, ПП "ЮГ ОЙЛ") звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Вінницькій області, утвореного як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України (далі - відповідач, Управління, ГУ ДПС у Вінницькій області), в якому просило:
- визнати протиправним і скасувати розпорядження відповідача від 27 лютого 2023 року №41/Р/Л в частині анулювання Підприємству ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі пальним №02150314202100054;
- зобов`язати ГУ ДПС у Вінницькій області видалити з Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним інформацію (відомості) про анулювання ліцензії №02150314202100054 на право роздрібної торгівлі пальним та поновити інформацію (внести відомості) до Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, про ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним №02150314202100054, яка видана позивачу.
2. На обґрунтування позову ПП "ЮГ ОЙЛ" послалося на те, що розпорядження відповідача в оскаржуваній частині є протиправним і підлягає скасуванню, оскільки воно не містить конкретних підстав, визначених Законом України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (назва Закону в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №481/95-ВР), та мотивів його прийняття. Зі змісту розпорядження неможливо встановити, у яких документах виявлені недостовірні дані, в чому саме полягає їх недостовірність, на підставі яких доказів контролюючий орган зробив висновок про надання позивачем недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.
3. Позивач зазначив, що з листа Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 16 лютого 2023 року №840/55/101/01-2023, наданого контролюючим органом на адвокатський запит, вбачається, що виявлено розбіжності, а саме в акті державної приймальної комісії, який подано до ГУ ДПС у Вінницькій області, наявний запис про реконструкцію АЗС, а в акті, отриманому з архівного відділу Вінницької районної військової адміністрації Вінницької області, такого запису немає. На думку позивача, відсутність в архівному відділі Вінницької районної військової адміністрації Вінницької області інших актів державної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта від 15 грудня 2005 року, зокрема, на будівлю розливочної, АЗС ВАТ МТЗ "Вінницяагроспецпостач", що знаходиться за адресою: вул. Привокзальна 2, с. Оратів, Оратівський р-н, Вінницька обл., не свідчить про те, що позивач подав недостовірні дані у заяві про видачу ліцензії або про те, що подані ним документи не видавалися відповідними органами. Відтак, на переконання позивача, така обставина не може бути підставою для анулювання ліцензії згідно з положеннями статті 15 Закону №481/95-ВР.
4. Крім того, стверджував, що всупереч вимогам Закону №481/95-ВР Підприємство не отримувало оспорюваного розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним в електронній формі засобами електронного зв`язку. Направлення в електронний кабінет платника податку витягу з розпорядження без зазначення його дати та реєстраційного індексу (номера), на думку позивача, унеможливлює його ідентифікацію та позбавляє юридичної сили. Відтак, відомості про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним включені до Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним передчасно та протиправно.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
5. Запорізький окружний адміністративний суд рішенням від 03 липня 2023 року, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2023 року, позов задовольнив.
6. Суд першої інстанції, з яким погодився й апеляційний суд, дійшов висновку про недоведення контролюючим органом обставин подання позивачем для отримання ліцензії документів, які не видавалися або не погоджувалися відповідними органами, й, як наслідок, зазначення у таких документах недостовірних даних, що могло б слугувати підставою для анулювання ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі пальним та прийняття оспорюваного розпорядження.
7. Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, Управління подало до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій просить їх скасувати та направити справу на новий судовий розгляд.
8. Вважає, що суди, ухвалюючи рішення у цій справі, порушили норми процесуального права, оскільки встановили обставини, що мають істотне значення, на підставі недопустимих доказів, а саме акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта від 15 грудня 2005 року на будівлю прохідної ВАТ МТЗ "Вінницяагроспецпостач" (спочатку зазначено "розливочна", закреслено та виправлено на "прохідна"), загальною площею за проєктом 6,83/105 кв.м. На думку скаржника, цей акт не може визнаватися доказом у справі, оскільки не містить інформацію, на підставі якої можна встановити дійсні обставини справи, адже не підтверджує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта - АЗС, тому є помилковою позиція судів щодо обґрунтованості позовних вимог Підприємства.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
9. Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21 березня 2024 року визначено колегію суддів для розгляду цієї справи у складі головуючого судді Стеценка С.Г., суддів: Коваленко Н.В., Бучик А.Ю.
10. Розпорядженням заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 08 квітня 2024 року № 419 призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №280/3131/23 на підставі службової записки судді-доповідача Стеценка С. Г. від 08 квітня 2024 року №14280/24 щодо настання обставин, які унеможливлюють розгляд судових справ, у зв`язку з відпусткою судді Бучик А. Ю., яка входить до складу постійної колегії суддів, з метою дотримання строків розгляду справ.
11. Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08 квітня 2024 року для розгляду цієї справи визначено колегію суддів у складі головуючого судді Стеценка С.Г., суддів: Коваленко Н.В., Тацій Л.В.
12. Ухвалою Верховного Суду від 09 квітня 2024 року поновлено ГУ ДПС у Вінницькій області строк на касаційне оскарження рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03 липня 2023 року та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2023 року, відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ГУ ДПС у Вінницькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03 липня 2023 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2023 року.
13. 16 квітня 2024 року на адресу Верховного Суду від ПП "ЮГ ОЙЛ" надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому позивач просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін.
14. Ухвалою Верховного Суду від 21 серпня 2024 року закінчено підготовку справи до касаційного розгляду і, враховуючи приписи пункту 1 частини першої статті 345 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), постановлено здійснювати такий в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
15. Судами попередніх інстанцій встановлено, що Підприємство є юридичною особою (код ЄДРПОУ 37586166), зареєстроване 16 листопада 2011 року. Основний вид економічної діяльності (КВЕД 46.71) оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.
16. ГУ ДПС у Вінницькій області є суб`єктом владних повноважень, який у цих правовідносинах реалізує надані йому Податковим кодексом України (далі - ПК України) повноваження.
17. Відповідно до договору купівлі-продажу від 19 серпня 2020 року позивач придбав у ПАТ "Вінницяагроспецпостач" комплекс будівель, нафтобазу, загальною площею 115,0 кв.м.
18. Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 30 вересня 2020 року №226168210 об`єкт нерухомого майна - комплекс будівель, нафтобаза, що знаходиться за адресою Вінницька обл., Оратівський р-н, с. Оратів, вул. Привокзальна, буд. 2, складається з: нежитлове приміщення, Прохідна, Б; нежитлова будівля, Бокс пожежної мотопомпи, В; нежитлова будівля, Насосна, Д; нежитлова будівля, Розливочна, АЗС, К; нежитлова будівля, Контора нафтобази, А.
19. На зазначені об`єкти нерухомого майна видавались акти державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта від 15 грудня 2005 року, затверджені розпорядженням Оратівської районної державної адміністрації Вінницької області від 16 січня 2006 року №12, а саме:
- на будівлю насосної ВАТ МТЗ "Вінницяагроспецпостач", загальна площа 15,41 кв.м;
- на будівлю пожежної мотопомпи ВАТ МТЗ "Вінницяспецпостач", загальна площа 24,96 кв.м;
- на будівлю прохідної ВАТ МТЗ "Вінницяспецпостач" (спочатку зазначено "розливочна", закреслено та виправлено на "прохідна"), загальна площа за проєктом 6,83/105 кв.м, та такий саме акт без виправлення,
- на будівлю розливочної, АЗС ВАТ МТЗ "Вінницяспецпостач", загальна площа 22.8 кв.м.
20. Підприємство здійснює свою господарську діяльність на території Вінницької області шляхом роздрібної та оптової торгівлі пальним на власній автомобільній заправній станції та нафтобазі, що розташовані за адресою: Вінницька обл., Оратівський р-н, с.Оратів, вул.Привокзальна, буд. 2.
21. З метою провадження вказаної діяльності позивач отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним №02150314202100054, дата реєстрації: 02 вересня 2021 року, термін дії з 02 вересня 2021 року по 02 вересня 2026 року, адреса місця торгівлі: Вінницька обл., Оратівський р-н, с. Оратів, вул. Привокзальна, буд. 2, АЗС.
22. Документи, що надавались до заяви про видачу ліцензії:
- платіжне доручення щодо оплати за ліцензію;
- копія дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки №266.20.23;
- копія дозволу на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки №115.21.23;
- копія договору оренди землі від 15 жовтня 2020 року;
- копія акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта від 15 грудня 2005 року на будівлю розливочної, АЗС ВАТ МТЗ "Вінницяспецпостач";
- копія акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта від 15 грудня 2005 року на будівлю пожежної мотопомпи ВАТ МТЗ "Вінницяспецпостач";
- копія акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта від 15 грудня 2005 року на будівлю насосної ВАТ МТЗ "Вінницяспецпостач";
- копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 30 вересня 2020 року №226168210.
23. Усі додані до заяви документи були завірені підприємством відповідно до вимог статті 15 Закону №481/95-ВР.
24. Листом Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 16 лютого 2023 року №840/55/101/01-2023 було повідомлено ГУ ДПС у Вінницькій області (вхідний №5382/5 від 17 лютого 2023 року) про те, що в ході проведення аналізу документів, поданих Підприємством на отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, виявлено розбіжності.
25. 27 лютого 2023 року ГУ ДПС у Вінницькій області видало розпорядження №41/Р/Л, яким згідно зі статтею 15 Закону №481-95/ВР, на підставі встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії, анулювало ПП "ЮГ ОЙЛ" ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним №02150314202100054.
26. На підставі розпорядження від 27 лютого 2023 року №41/Р/Л до Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, внесено запис про анулювання ліцензії ПП "ЮГ ОЙЛ" на право роздрібної торгівлі пальним №02150314202100054, що підтверджується листом ГУ ДПС у Вінницькій області від 03 травня 2023 року №15597/6/02-32-09-02-16.
27. Не погоджуючись з розпорядженням про анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним, ПП "ЮГ ОЙЛ" звернулося до суду із цим позовом.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
28. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
29. Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
30. Порядок видачі та анулювання ліцензій на виробництво, зберігання, оптову та роздрібну торгівлю, зокрема, пальним урегульовано Законом №481/95-ВР.
31. Статтею 1 Закону №481/95-ВР (тут і далі - у редакції, чинній на час видання позивачу ліцензії - 02 вересня 2021 року) визначено, що ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/ газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів.
32. Згідно з частиною першою статті 15 Закону №481/95-ВР оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.
33. Відповідно до частини двадцятої статті 15 Закону № 481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
34. Частиною тридцять першою статті 15 цього ж Закону передбачено, що ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п`ять років.
35. Згідно із частинами тридцять третьою - тридцять шостою статті 15 Закону №481/95-ВР (тут і далі - у редакції, чинній на час видання позивачу ліцензії) ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.
У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання (у тому числі іноземний суб`єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).
Суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в податкових органах.
36. Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;
дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (частина тридцять дев`ята статті 15 №481/95-ВР).
37. Частиною сороковою статті 15 Закону № 481/95-ВР передбачено, що копії таких документів не подаються у разі їх наявності у відкритих державних реєстрах, якщо реквізити таких документів та назви відповідних реєстрів зазначено в заяві на видачу ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального.
38. Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник (частина сорок перша статті 15 Закону №481/95-ВР).
39. Вимагати представлення інших документів, крім зазначених у цьому Законі, забороняється (частина сорок шоста статті 15 Закону № 481/95-ВР).
40. Зміст наведених норм права свідчить про те, що для здійснення господарської діяльності, зокрема з роздрібної торгівлі пальним, суб`єкт господарювання повинен отримати ліцензію на здійснення такої діяльності. Вичерпний перелік документів, що подається разом із заявою про отримання ліцензії, визначений статтею 15 Закону №481/95-ВР. У цьому переліку, крім іншого, визначено акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства.
41. Водночас підстави для анулювання ліцензії, визначені частиною п`ятдесят другою статті 15 Закону №481/95-ВР (тут і далі - у редакції, чинній на час анулювання позивачу ліцензії - 27 лютого 2023 року), згідно з якою ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного розпорядження на підставі:
заяви суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);