ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 серпня 2024 року
м. Київ
справа № 757/53702/21-ц
провадження № 61-12616св23
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Коротуна В. М. (суддя-доповідач), Коротенка Є. В.,
Червинської М. Є.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Національний комітет "Міс Юкрейн",
розглянув у попередньому судовому засіданні в порядку письмового провадження касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 на рішення Печерського районного суду м. Києва від 20 березня 2023 року у складі судді Остапчук Т. В. та постанову Київського апеляційного суду від 04 липня 2023 року у складі колегії суддів: Желепи О. В., Мазурик О. Ф., Немировської О. В.,
ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
У жовтні 2021 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Національний комітет "Міс Юкрейн" (далі -
ТОВ "Національний комітет "Міс Юкрейн") про визнання протиправним та скасування рішення.
Позов мотивований тим, що 20 вересня 2018 року ОСОБА_1 оголошено переможницею національного конкурсу краси "Міс Україна". У зв`язку
з перемогою вона отримала право представляти Україну на міжнародному конкурсі "Міс Світу".
Однак 24 вересня 2018 року на сайті організатора конкурсу "Міс Україна" було опубліковано офіційну заяву оргкомітету національного конкурсу краси про дискваліфікацію позивачки та позбавлення її титулу "Міс Україна - 2018".
Рішення мотивоване тим, що ОСОБА_1 надала організатору конкурсу недостовірну інформацію, зазначивши, що ніколи не перебувала в шлюбі і не має дітей.
Проте позивачка вважала, що таке рішення порушує її права, оскільки правила конкурсу не передбачають можливості дискваліфікації переможниці після оголошення результатів конкурсу, рішення журі конкурсу є остаточним і не підлягає перегляду/оскарженню; крім того, під час участі в конкурсі вона не була ознайомлена з правилами.
ОСОБА_1 просила визнати протиправним та скасувати рішення
ТОВ "Національний комітет "Міс Юкрейн" від 24 вересня 2018 року, яким позивачку дискваліфіковано та позбавлено її титулу "Міс Україна - 2018"; відновити становище, яке існувало до порушення, а саме зобов`язати ТОВ "Національний комітет"Міс Юкрейн" поновити титул ОСОБА_1 "Міс Україна - 2018".
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Печерського районного суду м. Києва від 20 березня 2023 року
в задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду мотивоване тим, що позовні вимоги є безпідставними, порушень прав позивачки, які підлягали б захисту, суд не встановив. Суд вказав, що правилами конкурсу передбачено чіткі вимоги щодо участі у конкурсі, які позивачка порушила.
Постановою Київського апеляційного суду від 04 липня 2023 року апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 залишено без задоволення.
Рішення Печерського районного суду м. Києва від 20 березня 2023 року залишено без змін.
Залишаючи апеляційну скаргу без задоволення, апеляційний суд погодився
з висновком суду першої інстанції.
Короткий зміст вимог та доводів касаційної скарги
21 серпня 2023 року представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 подала до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій з урахуванням уточненої редакції просить скасувати рішення Печерського районного суду м. Києва від 20 березня 2023 року та постанову Київського апеляційного суду від 04 липня 2023 року,
а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Касаційна скарга мотивована тим, що суди попередніх інстанцій допустили неправильне застосування матеріальних норм міжнародного і національного законодавства, а саме помилково не застосували до спірних правовідносин статтю 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, статтю 24 Конституції України і статтю 6 Закону України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні" щодо заборони дискримінації у будь-якій формі, у тому числі з боку юридичних осіб приватного права. Вказує, що ні анкета, яку учасниці заповнюють на першому відбірковому етапі конкурсу, ні власне договір, який учасниця конкурсу підписує для участі в суперфіналі, не містять переліку вимог, яким має відповідати учасниця, і не містять заборон для участі
в конкурсі учасниць, які мають дітей/перебували в шлюбі. Зазначає, що правила конкурсу не тільки не відповідають законодавству, а й суперечать йому, а тому
є нікчемними. Вимоги правил є дискримінаційними, порушують права матерів
і заміжніх/розлучених жінок на участь у національному конкурсі краси. Вказує, що за час проведення конкурсу "Міс Україна", були випадки, коли переможницею ставали жінки, які мали дітей та були одружені. З правилами конкурсу позивачка ознайомлена не була. Дії відповідача порушують основні принципи цивільних правовідносин, а саме добросовісності та справедливості, що полягало у бездіяльності (недоведенні змісту правил до відома позивачки)
і прийнятті оскаржуваного рішення про дискваліфікацію. У відповідача не було права дискваліфікувати переможницю після оголошення результатів конкурсу.
Підставою касаційного оскарження судових рішень заявник зазначає неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, а саме відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норм права у подібних правовідносинах(пункти 3 частини другої статті 389 ЦПК України).
Крім того, підставою касаційного оскарження вказаних судових рішень представник заявника зазначає порушення судами норм процесуального права, оскільки суд розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу, що підлягала розгляду за правилами загального позовного провадження (пункт 4 частини другої статті 389 ЦПК України).
Доводи інших учасників справи
Відзив на касаційну скаргу не надійшов.
Рух касаційної скарги та матеріалів справи
Ухвалою Верховного Суду від 05 жовтня 2023 року відкрито касаційне провадження у справі та витребувано її матеріали з Печерського районного суду м. Києва.
06 грудня 2023 року матеріали справи надійшли до Верховного Суду.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті,
є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку;
2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; 4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу. Підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 2, 3 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
У частині першій статті 400 ЦПК України встановлено, що, переглядаючи
у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволенняз таких підстав.
Фактичні обставини справи
У січні 2018 року ОСОБА_1 заповнила анкету для участі в конкурсі на офіційному веб-сайті конкурсу https://missukraine.ua/.
Перед відправкою анкети за посиланням http://missukraine.ua/ru/profile-participating/ учасниця повинна поставити галочку, згідно з якою вона погоджується із правилами проведення конкурсу "Міс Україна"; без підтвердження про ознайомлення з правилами система не надає можливості відправити анкету учасниці.
16 серпня 2018 року, після успішного проходження відбіркового та підготовчого турів конкурсу, позивачка підписала з відповідачем договір, що є обов`язковою умовою для участі в суперфіналі конкурсу, предметом якого була участь
у конкурсі краси "Міс Україна - 2018".
Згідно з пунктом 1.1 договору цей договір укладено відповідно до правил проведення національного конкурсу краси "Міс Україна - 2018" з метою організації та проведення суперфіналу (шоу-програми) національного конкурсу краси "Міс Україна - 2018" і він визначає взаємні права й обов`язки організатора та учасниці.
Відповідно до пункту 2.1 правил особа, яка бажає взяти участь в національному конкурсі краси "Міс Україна", має відповідати таким вимогам: не перебувала/не перебуває в шлюбі, не має дітей.
Відповідно до пункту 2.3 договору учасниця зобов`язується суворо дотримуватися умов договору та правил; гарантує, що ясно розуміє умови та наслідки своїх дій і відповідні положення, встановлені цим договором та правилами; гарантує, що не буде оскаржувати або коментувати результати суддівства.
Згідно з пунктом 4.2 договору порушення учасницею правил або умов договору вважається відмовою учасниці від участі в конкурсі, при цьому результати участі цієї учасниці в конкурсі визнаються недійсними.
Відповідно до пункту 5.1 правил (підстави дискваліфікації) організатор залишає за собою право в безапеляційному порядку виключити з числа претенденток/учасниць осіб, які надали недостовірні відомості, що порушили умови договору.
Згідно з пунктом 6.5 у разі виникнення будь-яких спорів стосовно тлумачення умов проведення конкурсу, цих правил офіційним визнається тлумачення організатора, яке є остаточним і обов`язковим для всіх осіб/учасників конкурсу та не підлягає оскарженню.
20 вересня 2018 року за результатами участі у суперфіналі конкурсу та за рішенням журі конкурсу ОСОБА_1 стала переможницею конкурсу, отримала титул "Міс Україна - 2018" та корону переможниці. Рішення журі конкурсу було оголошено в порядку, передбаченому правилами, і опубліковано
в українських засобах масової інформації.
24 вересня 2018 року відповідач прийняв рішення про дискваліфікацію позивачки та позбавлення її титулу "Міс Україна - 2018".
Рішення обґрунтоване тим, що ОСОБА_1 порушила правила конкурсу, якими передбачено, що особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, має відповідати, серед іншого, таким критеріями: не перебуває/не перебувала
у шлюбі, не має дітей.
Після оголошення результатів конкурсу відповідачу стало відомо, що до проведення конкурсу позивачка була одружена, а на момент проведення конкурсу в неї був 4-річний син. Рішення відповідача було опубліковано на офіційному веб-сайті конкурсу https://missukraine.ua/. Тому рішення журі конкурсу про перемогу ОСОБА_1 в номінації "Міс Україна" було скасовано. 30 вересня 2018 року переможниця конкурсу була переобрана тим самим складом журі, що приймало рішення про перемогу в конкурсі позивачки. За рішенням журі конкурсу, переобраною переможницею конкурсу у номінації "Міс Україна" стала ОСОБА_3 . Оголошення імені переобраної "Міс Україна - 2018" відбулося під час трансляції телеверсїї суперфіналу конкурсу, 30 вересня
2018 року о 23:30 год на телеканалі "1+1".
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
У частинах першій, другій та п`ятій статті 263 ЦПК України встановлено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Оскаржувані судові рішення зазначеним вимогам закону відповідають.
Надаючи оцінку правовідносинам, які виникли між сторонами, Верховний Суд враховує таке.
Спірні правовідносини виникли щодо правомірності винесення відповідачем рішення, яким позивачку дискваліфіковано та позбавлено її титулу "Міс
Україна - 2018".
Із матеріалів справи відомо, що 16 серпня 2018 року між ТОВ "Національний комітет "Міс Юкрейн" і ОСОБА_1 було укладено договір відповідно до правил проведення національного конкурсу краси "Міс Україна - 2018" з метою організації та проведення суперфіналу (шоу-програми) національного конкурсу краси "Міс Україна - 2018", і він визначає взаємні права та обов?язки організатора та учасниці.