ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 серпня 2024 року
м. Київ
справа № 359/3911/22
провадження № 61-10859св23
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Червинської М. Є.,
суддів: Зайцева А. Ю., Коротенка Є. В., Коротуна В. М. (суддя-доповідач), Тітова М. Ю.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Державне підприємство обслуговування повітряного руху України,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Бориспільського міськрайонного суду Київської області від
24 листопада 2022 року у складі судді Яковлєвої Л. В. та постанову Київського апеляційного суду від 30 травня 2023 року у складі колегії суддів:
Олійника В. І., Кулікової С. В., Сушко Л. П.,
ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
У червні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ДП "ІНФОРМАЦІЯ_2") про скасування наказу, поновлення дії трудового договору та стягнення середнього заробітку.
Позов мотивований тим, що ОСОБА_1 з 05 лютого 2015 року працює
в авіакомпанії ДП "ІНФОРМАЦІЯ_2" на посаді інженера бортового апаратури льотного контролю з льотних перевірок РТЗ.
Наказом ДП "ІНФОРМАЦІЯ_2" від 30 березня 2022 року № 139 призупинено дію трудового договору, укладеного з позивачем, із збереженням за ним місця роботи і посади починаючи з 01 квітня 2022 року до скасування воєнного стану на території України.
15 квітня 2022 року ОСОБА_1 уклав контракт добровольця територіальної оборони, на підставі якого набув статус члена добровольчого формування № НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_3. Незважаючи на це ДП "ІНФОРМАЦІЯ_2" не поновило дію трудового договору з позивачем та не розпочало виплату йому середньої заробітної плати за місцем роботи.
ОСОБА_1 просив скасувати наказ ДП "ІНФОРМАЦІЯ_2" від 30 березня
2022 року № 139 в частині, що стосується позивача, поновити дію трудового договору, укладеного з ОСОБА_1, з 15 квітня 2022 року, а також стягнути з ДП "ІНФОРМАЦІЯ_2" на його користь заборгованість з виплати середньої заробітної плати за період з 15 квітня 2022 року до дня ухвалення рішення суду.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області від
24 листопада 2022 року в задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що наказ ДП "ІНФОРМАЦІЯ_2" від 30 березня 2022 року № 139 узгоджується
з частиною першою статті 13 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану", якою передбачено поновлення дії трудового договору виключно у зв`язку з припиненням воєнного стану на території України. Укладення контракту добровольця територіальної оборони не визначено чинним трудовим законодавством, зокрема, Законом України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану", як підстава для поновлення дії трудового договору.
У зв`язку з тим що 30 березня 2022 року було зупинено дію трудового договору з позивачем, починаючи з 01 квітня 2022 року у нього був відсутній робочий час та відповідне його табелювання, що свідчить про те, що гарантія, передбачена частиною першою статті 119 КЗпП України, не поширювалася на ОСОБА_1 .
Постановою Київського апеляційного суду від 30 травня 2023 року апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 залишено без задоволення.
Рішення Бориспільського міськрайонного суду Київської області від
24 листопада 2022 року залишено без змін.
Залишаючи апеляційну скаргу без задоволення, апеляційний суд погодився
з висновком суду першої інстанції.
Короткий зміст вимог та доводів касаційної скарги
У липні 2023 року ОСОБА_1 подав до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій просить скасувати рішення Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 24 листопада 2022 року та постанову Київського апеляційного суду від 30 травня 2023 року і передати справу на новий розгляд за встановленою підсудністю.
Касаційна скарга мотивована тим, що призупинення трудового договору та укладення контракту добровольця відбулось під час дії особливого періоду, тому відповідно до статті 119 КЗпП України місце роботи та інші гарантії позивача підлягають збереженню. Заявник указує, що підставою для поновлення дії трудового договору може слугувати також і укладення контракту добровольця територіальної оборони.
Аргументи інших учасників справи
16 серпня 2023 року ДП "ІНФОРМАЦІЯ_2" подало до Верховного Суду відзив,
у якому просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
Рух касаційної скарги та матеріалів справи
Ухвалою Верховного Суду від 27 липня 2023 року відкрито касаційне провадження у справі та витребувано її матеріали із Бориспільського міськрайонного суду Київської області.
21 серпня 2023 року матеріали справи надійшли до Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду від 02 листопада 2023 року справу призначено до судового розгляду.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті,
є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права
у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; 2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; 4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу. Підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 2, 3 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
У частині першій статті 400 ЦПК України встановлено, що, переглядаючи
у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Перевіривши доводи касаційної скарги, урахувавши аргументи, наведені
у відзиві на касаційну скаргу, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Фактичні обставини справи
ОСОБА_1 працює в авіакомпанії ДП "ІНФОРМАЦІЯ_2" на посаді інженера бортового апаратури льотного контролю з льотних перевірок РТЗ.
Наказом ДП "ІНФОРМАЦІЯ_2" від 30 березня 2022 року № 139 призупинено дію трудового договору, укладеного із ОСОБА_1, зі збереженням за ним місця роботи і посади починаючи з 01 квітня 2022 року до скасування воєнного стану. Цим самим наказом передбачено, що на час зупинення дії трудового договору позивачу не буде нараховуватись та виплачуватись заробітна плата.
15 квітня 2022 року ОСОБА_1 уклав контракт добровольця територіальної оборони, на підставі якого він набув статус члена добровольчого формування № НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджується копією посвідчення добровольця територіальної оборони серії НОМЕР_2, виданого на ім`я ОСОБА_1 .
Пунктом 3 контракту встановлено, що на добровольця, який уклав цей контракт, поширюються гарантії статті 119 КЗпП України.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
У частинах першій, другій та п`ятій статті 263 ЦПК України встановлено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Оскаржуване судове рішення апеляційного суду зазначеним вимогам закону не відповідає.
Відповідно до частини першої статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд
і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси
у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон
або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону (стаття 5 ЦПК України).
Стаття 43 Конституції України гарантує право кожного на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.