ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 серпня 2024 року
м. Київ
справа № 160/20076/23
адміністративне провадження № К/990/27075/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Дашутіна І. В.,
суддів Шишова О. О., Яковенка М. М.,
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 04 червня 2024 року, прийняту колегією суддів у складі Шлай А. В. (суддя-доповідач), Кругового О. О., Баранник Н. П., у справі № 420/19335/22 за позовом Приватного акціонерного товариства "ЮЖКОКС" до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулося Приватне акціонерне товариство "ЮЖКОКС" (далі - позивач, ПрАТ "ЮЖКОКС") з позовною заявою до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - відповідач, контролюючий орган, скаржник), в якій просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 08 травня 2023 року № 374/32-00-04-01-01-01/05393079, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 6 138 643,25 грн за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.
Позов обґрунтовано тим, що у діях позивача відсутні ознаки протиправності, оскільки несвоєчасна реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних сталася не з вини платника, а тому в діях підприємства відсутній склад правопорушення, за яке його було притягнуто до відповідальності оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням.
Також, позивач звертав увагу, що розмір штрафних санкцій визначається згідно з нормами, які є чинними станом на день прийняття відповідного податкового повідомлення-рішення, тоді як контролюючий орган помилково обчислив розмір штрафу у редакції норми, що діяла на момент реєстрації спірних податкових накладних.
Дніпропетровський окружний адміністративний суд рішенням від 19 січня 2024 року адміністративний позов задовольнив.
Уважаючи протиправним оскаржуване податкове повідомлення-рішення, суд першої інстанції зазначив, що позивач подав податкові накладні на реєстрацію в останній день граничного строку, але податкові накладні не були зареєстровані контролюючим органом того ж дня, а зареєстровані лише наступного дня, а тому з боку позивача не було допущено жодних порушень податкового законодавства.
Місцевий суд також зазначив, що станом на момент прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення діяли норми, що зменшують розмір штрафу, а контролюючий орган безпідставно не врахував норми щодо розміру штрафу у новій редакції.
Третій апеляційний адміністративний суд постановою від 04 червня 2024 року зазначене рішення скасував та ухвалив нове, яким адміністративний позов задовольнив частково.
За результатами апеляційного розгляду справи було визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 08 травня 2023 року № 374/32-00-04-01-01-01/05393079 в частині суми штрафу 6137338,61 грн, а у задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Підставами для задоволення позовних вимог в частині було те, що платник податків має право зареєструвати податкову накладну протягом операційного дня - з 8 до 20 години, і позивач направив спірні податкові накладні до реєстрації у зазначений часовий проміжок, а тому дотримався вимог законодавства.
Інша частина податкових накладних були зареєстровані з затримкою 28 днів, а належних доказів на підтвердження відсутності вини позивача у несвоєчасній реєстрації не надано, у зв`язку з чим суд дійшов висновку про правомірне застосування штрафу у цій частині позовних вимог.
При цьому, суд апеляційної інстанції зазначив, що зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності відповідним законом, або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року). У спірному випадку податкові накладні зареєстровані у 2022 році, тобто до набрання чинності нормою про зменшення розміру штрафу, у зв`язку з чим застосуванню підлягають загальні норми, що передбачають відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.
Суди попередніх інстанцій під час розгляду справи встановили:
Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків провело камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ПрАТ "ЮЖКОКС" в березні, червні 2022 року.
За результатами перевірки 30 березня 2023 року складено акт № 266/32-00-04-01-01-01/05393079, в якому зафіксовані порушення вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, які полягають у недотриманні граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних:
- до 15 календарних днів на суму податку на додану вартість 61 373 385,77 грн,
- від 16 до 30 календарних днів на суму податку на додану вартість 6 523,24 грн.
На підставі висновків зазначеного акта камеральної перевірки Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків прийняло податкове повідомлення-рішення від 08 травня 2023 року № 374/32-00-04-01-01-01/05393079, яким до позивача застосовано штраф в розмірі 6 138 643,25 грн.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, звернулося до суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
У доводах касаційної скарги відповідач посилається на відсутність висновків Верховного Суду щодо застосування підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України.
На думку контролюючого органу, зазначеною нормою чітко передбачено, що приймання електронних документів від платників податків здійснюється у робочі дні з 8 до 18 години, а тому, вчинивши реєстраційні дії поза межами вказаного годинного діапазону, позивач допустив порушення, у зв`язку з чим притягнення до відповідальності є правомірним.
Позивач подав до суду відзив на касаційну скаргу, в якому зазначає, що операційний день у спірному випадку тривав до 20 години, а тому, направивши податкові накладні на реєстрацію о 18 годині 30 хвилин, він правомірно очікував на надходження квитанції про доставлення. При цьому, за нормами пункту 201.10 статті 201, у разі відсутності у межах операційного дня квитанції про прийняття або відмову у прийнятті, податкова накладна уважається зареєстрованою датою її надсилання.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Норми права, якими керувався суд касаційної інстанції та висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
У пункті 201.10 статті 201 ПК України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Фактично вказана норма визначає юридичний факт, яким платник податків може підтверджувати надіслання контролюючому органу даних для забезпечення обробки таких відомостей з метою їх подальшого відображення у ЄРПН.
У пункті 201.10 статті 201 ПК України також передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Як установив суд апеляційної інстанції штрафні санкції були застосовані за оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням на підставі пункту 120-1.1 статті 120 ПК України, тобто за порушення граничного строку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, а саме, в акті перевірки податковий орган констатував порушення граничних термінів реєстрації:
- 47 податкових накладних на 1 календарний день (дата реєстрації 01 липня 2022 року при граничному строку 30 червня 2022 року);
- 2 податкових накладних на 28 календарних днів (дата реєстрації 12 серпня 2022 року при граничному строку 15 липня 2022 року).
Доводи та вимоги касаційної скарги стосуються лише встановлених контролюючим органом порушень граничних термінів реєстрації 47 податкових накладних на 1 календарний день (дата реєстрації 01 липня 2022 року при граничному строку 30 червня 2022 року).
Так, зазначені податкові накладні були направлені позивачем через автоматизовану систему для реєстрації 30 червня 2022 року о 18:29 год., але були доставлені лише 01 липня 2022 року з 08:04 до 08:05 год та прийняті того ж дня о 12:12 год.
Суть виявленого порушення зводиться до того, що контролюючим органом здійснено реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у робочі дні у межах 8 - 18 год., в той час як позивач фактично надіслав на реєстрацію означені податкові накладні/розрахунки коригування після 18 год. робочого дня.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до ЄРПН визначено у Порядку ведення Єдиного державного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (далі - Порядок № 1246), який є та був чинним на час спірних правовідносин.
За визначенням у пункті 1 Порядку № 1246 операційним днем є частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
Як установлено у пункті 3 Порядку № 1246 операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Відповідно до пункту 11 Порядку № 1246 після накладення кваліфікованого електронного підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.