ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 серпня 2024 року
м. Київ
cправа № 916/2660/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Жукова С.В. - головуючого, Картере В.І., Огородніка К.М.,
за участі секретаря судового засідання - Купрейчук С.П.
за участю представників:
відповідно до протоколу судового засідання
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції касаційну скаргу Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" в особі філії - Запорізького обласного управління
на постанову Господарського суду Одеської області від 27.02.2024
та постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 05.06.2024
у справі № 916/2660/23
за заявою ОСОБА_1
про неплатоспроможність
ВСТАНОВИВ:
1. У червні 2023 р. ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Одеської області з заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність.
2. Зазначена заява мотивована наявністю у ОСОБА_1 заборгованості перед кредитором - Акціонерним товариством "Державний ощадний банк України" в особі філії - Запорізького обласного управління Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України", яку заявник неспроможний погасити.
3. Ухвалою Господарського суду Одеської області від 13.07.2023 відкрито провадження у справі №916/2660/23 про неплатоспроможність ОСОБА_1 ; введено процедуру реструктуризації боргів ОСОБА_1 ; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів та призначено керуючим реструктуризацією - арбітражного керуючого Данілова Артема Івановича.
Короткий зміст оскаржуваних рішень
4. Постановою Господарського суду Одеської області від 27.02.2024 відмовлено у задоволенні клопотання Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" в особі філії - Запорізького обласного управління Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" про закриття провадження у справі; припинено процедуру реструктуризації боргів ОСОБА_1 та повноваження керуючого реструктуризацією - арбітражного керуючого Данілова Артема Івановича; визнано ОСОБА_1 банкрутом; введено відносно ОСОБА_1 процедуру погашення боргів; призначено керуючим реалізацією майна - арбітражного керуючого Данілова Артема Івановича; скасовано всі арешти, накладені на все рухоме та нерухоме майно ОСОБА_1 ; ухвалено оприлюднити на офіційному веб-порталі судової влади України повідомлення про визнання ОСОБА_1 банкрутом та введення процедури погашення боргів боржника; встановлено керуючому реалізацією майна банкрута та боржнику не пізніше 30 днів з дня введення процедури погашення боргів боржника провести інвентаризацію майна боржника та визначати його вартість; визначено, що з моменту визнання боржника банкрутом розпорядження усіма правами щодо майна, включеного до складу ліквідаційної маси, здійснює керуючий реалізацією від імені боржника; встановлено, що з моменту визнання боржника банкрутом і до винесення судового рішення про закриття процедури банкрутства реєстрація переходу права власності від/до боржника та обтяжень майна боржника, включаючи нерухоме майно і цінні папери, що існують в бездокументарній формі, відбувається виключно на підставі заяви керуючого реалізацією; визначено, що до складу ліквідаційної маси не включається житло, яке є єдиним місцем проживання сім`ї боржника (квартира загальною площею не більше 60 кв.м або житловою площею не більше 13,65 кв.м на кожного члена сім`ї боржника чи житловий будинок загальною площею не більше 120 кв.м) та не є предметом забезпечення, інше майно боржника, на яке згідно із законодавством не може бути звернено стягнення, кошти, що перебувають на рахунках боржника у пенсійних фондах та фондах соціального страхування, а продаж майна банкрута здійснюється відповідно до умов та в порядку, визначених Кодексом України з процедур банкрутства для юридичних осіб.
5. Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 05.06.2024 постанову Господарського суду Одеської області від 27.02.2024 у справі №916/2660/23 залишено без змін.
Короткий зміст вимог та доводів касаційної скарги
6. До Верховного Суду від Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" в особі філії - Запорізького обласного управління (далі в тексті - Скаржник) надійшла касаційна скарга у якій Скаржник просить суд скасувати постанову Господарського суду Одеської області від 27.02.2024 та постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 05.06.2024 у справі №916/2660/23, та прийняти нове рішення, яким клопотання Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" в особі філії - Запорізького обласного управління задовольнити та закрити провадження у справі №916/2660/23.
7. В обґрунтування підстав для задоволення касаційної скарги Скаржник наводить наступні доводи:
7.1. Судами попередніх інстанцій в оскаржуваних судових рішеннях неправильно застосовано норми матеріального права: ст.ст. 3, 13, 27, 526, 598, 599, 1054 Цивільного Кодексу України та порушено норми процесуального права: ст.ст. 116, 119, 123 - 126,128 - 130 КУзПБ, статті 2, 11, 18 Господарського процесуального кодексу України.
7.2. При прийнятті рішень, судами не було враховано висновки, що викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2022 у справі №903/806/20, від 20.09.2022 у справі №920/27/21, від 22.09.2022 у справі №916/2372/20, від 25.08.2021 у справі №925/473/20, від 08.12.2022 у справі №916/1941/21 щодо особливостей правового регулювання інституту неплатоспроможності фізичних осіб.
Відзиви
8. Від ОСОБА_1 надійшов відзив на касаційну скаргу у якому наводяться аргументи щодо відмови у задоволенні касаційної скарги.
Інші заяви та клопотання
9. Відсутні.
Розгляд касаційної скарги Верховним Судом
10. Заслухавши у відкритому судовому засіданні доповідь судді доповідача, дослідивши наведені у касаційній скаргзі доводи, Верховний Суд вважає, що касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін, виходячи з наступного.
11. Відповідно до приписів ст. 300 ГПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази. У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, передбачені пунктами 1, 3, 4, 8 частини першої статті 310, частиною другою статті 313 цього Кодексу, а також у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги.
12. Суди попередніх інстанцій встановили наступні фактичні обставини справи:
З матеріалів справи вбачається, що на підставі ухвали попереднього засідання від 21.09.2023 боржником запропоновано план реструктуризації, в якому зазначено, що на утримані ОСОБА_1 перебуває неповнолітня дитина та дружина, яка не працевлаштована та не має особистого доходу. У боржника відсутнє нерухоме майно. Боржник зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Вказана квартира належить матері боржника на праві власності, проте, з огляду на відсутність дозволу власника житла на подальше проживання боржника та членів його родини, ОСОБА_1 змушений винаймати житло, на яке потрібно щонайменше 7000 грн. Крім того, у зв`язку з повномасштабним вторгненням Російської Федерації на територію України боржника 10.03.2022 було призвано на військову службу, на якій він перебуває до теперішнього часу та під час її проходження отримав контузію, внаслідок чого ОСОБА_1 потребує додаткові кошти на лікування. З урахуванням всіх вказаних обставин боржником зазначено мінімально необхідну суму для задоволення побутових потреб у розмірі 15000 грн, при цьому щомісячна заробітна плата боржника як військовослужбовця становить 20000 грн. Отже, боржником запропоновано план реструктуризації, відповідно до якого щомісячна плата на користь кредитора становить 5000 грн, строк виконання - п`ять років, а сума, яка підлягає прощенню - 2689664,03 грн.
Відповідно до повідомлення керуючого реструктуризацією від 27.09.2023, яке було надіслано на адресу єдиного кредитора - Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" в особі філії - Запорізького обласного управління Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України", для розгляду запропонованого плану реструктуризації боргів боржника у справі про неплатоспроможність було ініційовано проведення зборів кредиторів, які призначено на 05.10.2023.
У відповідь на вищенаведене повідомлення про проведення зборів кредиторів Акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" в особі філії - Запорізького обласного управління Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" надало заяву щодо надання останньому додаткових документів та відкладення проведення зборів кредиторів.
02.10.2023 керуючим реструктуризацією - арбітражним керуючим Даніловим Артемом Івановичем на запит кредитора було надіслано витребувані документи.
Згідно з протоколом №1 від 05.10.2023 у зв`язку з неявкою кредитора та відсутністю необхідного кворуму збори кредиторів не відбулись.
05.10.2023 керуючим реструктуризацією - арбітражним керуючим Даніловим Артемом Івановичем було надіслано на адресу кредитора повідомлення про проведення зборів кредиторів, призначених на 12.10.2023.
Однак, внаслідок неявки кредитора та, відповідно, відсутності кворуму збори кредиторів знову не відбулись, про що свідчить протокол №2 від 12.10.2023.
Враховуючи те, що збори кредиторів не відбулися та у зв`язку з закінченням трьохмісячного строку, встановленого законом для подання до суду погодженого боржником і схваленого кредитором плану реструктуризації боргів боржника, керуючий реструктуризацією - арбітражний керуючий Данілов Артем Іванович 18.10.2023 звернувся до Господарського суду Одеської області з клопотанням про визнання боржника банкрутом та відкриття процедури погашення боргів.
В подальшому 07.11.2023 керуючим реструктуризацією було втретє організовано збори кредиторів, між тим відповідно до протоколу №3 від 07.11.2023 вони знову не відбулись у зв`язку з неявкою кредитора.
Суд апеляційної інстанції за результатами опрацювання матеріалів справи зауважує на тому, що в ході процедури реструктуризації боргів не виявлено факту зазначення ОСОБА_1 у декларації про майновий стан неповної та/або недостовірної інформації про майно, доходи і витрати боржника та членів його сім`ї, натомість доводи кредитора стосовно недостовірності інформації, відображеної в декларації про майновий стан боржника щодо отримання доходів за 2022 рік, є необґрунтованими, оскільки будь-які розбіжності або невідповідності даних, вказаних у цій декларації, матеріалами справи не підтверджуються. Крім того, не встановлено недостовірності таких даних і арбітражним керуючим, який здійснював перевірку відповідних відомостей.