1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2024 року

м. Київ

справа № 179/1422/23

провадження № 61-3110св24

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Червинської М. Є.,

суддів: Зайцева А. Ю., Коротенка Є. В. (суддя-доповідач), Коротуна В. М., Тітова М. Ю.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - ОСОБА_2,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу ОСОБА_2, в інтересах якого діє представник - адвокат Дусик Валерій Вікторович, на рішення Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області від 19 жовтня 2023 року у складі судді Ковальчук Т. А. та постанову Дніпровського апеляційного суду від 31 січня 2024 року у складі колегії суддів: Космачевської Т. В., Канурної О. Д., Халаджи О. В.,

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У серпні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про надання додаткового строку для прийняття спадщини.

На обґрунтування позовних вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_3, після смерті якого відкрилася спадщина.

Вказував, що спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_3 є він та його брат ОСОБА_2 . Заповіт спадкодавець не складав.

Він пропустив шестимісячний строк для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, у зв`язку з чим останнім ухвалено постанову, в якій роз`яснено про неможливість вчинення нотаріальної дії та про необхідність звернення до суду.

Послався на те, що вказаний строк пропущено ним через важку хворобу. Так, влютому 2023 року у нього діагностовано гострий інфаркт міокарду. На протязі лютого-травня 2023 року позивач періодично перебував на стаціонарному лікуванні в Дніпропетровському обласному клінічному центрі кардіології, де йому було проведено операцію на серці. Потім його було переведено на лікування до Новомосковської районної лікарні. Після проведеного лікування висновком МСЕК йому встановлена друга група інвалідності.

З урахуванням викладених обставин позивач просив суд надати йому додатковий строк для прийняття спадщини після смерті його батька ОСОБА_3 строком в три місяці.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області від 19 жовтня 2023 року позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про надання додаткового строку для прийняття спадщини задоволено.

Визначено ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, - три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив із його доведеності та обґрунтованості.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_2, в інтересах якого діє адвокат Дусик В. В., оскаржив його в апеляційному порядку.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Постановою Дніпровського апеляційного суду від 31 січня 2024 року апеляційну скаргу ОСОБА_2, в інтересах якого діє адвокат Дусик В. В., залишено без задоволення, рішення Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області від 19 жовтня 2023 року залишено без змін.

Апеляційний суд погодився з висновками суду першої інстанції, оскільки вони відповідають встановленим обставинам справи та нормам матеріального і процесуального права.

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

27 лютого 2024 року ОСОБА_2, в інтересах якого діє представник - адвокат Дусик В. В., через засоби поштового зв`язку звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області від 19 жовтня 2023 року та постанову Дніпровського апеляційного суду від 31 січня 2024 року у вказаній справі.

В касаційній скарзі заявник просить суд скасувати оскаржувані судові рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову.

Касаційна скарга мотивована тим, що судами попередніх інстанцій ухвалені судові рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного дослідження усіх доказів та обставин, що мають значення для справи, без урахування висновків Верховного Суду щодо застосування норми права у подібних правовідносинах.

Доводи інших учасників справи

Інші учасники справи не скористались своїм правом на подання до суду своїх заперечень щодо змісту і вимог касаційної скарги, відзиву на касаційну скаргу до касаційного суду не направили.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Статтею 388 ЦПК України передбачено, що судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.

Ухвалою Верховного Суду від 19 березня 2024 року відкрито касаційне провадження за поданою касаційною скаргою та витребувано матеріали цивільної справи.

29 березня 2024 року матеріали цивільної справи надійшли до Верховного Суду.

Згідно розпорядження заступника керівника Апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного цивільного суду Олени Грицик № 576/0/226-24 від 22 квітня 2024 року про призначення повторного автоматизованого розподілу судової справи у зв`язку із звільненням у відставку судді ОСОБА_4, на підставі службової записки Секретаря Другої судової палати Червинської М. Є., справу № 179/1422/23 призначено судді-доповідачеві Коротенку Є. В. Судді, які входять до складу колегії: Зайцев А. Ю., Тітов М. Ю.

Ухвалою Верховного Суду від 26 липня 2024 року справу призначено до судового розгляду.

Фактичні обставини справи, встановлені судами попередніх інстанцій

Судами встановлено, що батьком позивача ОСОБА_1 є ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, до складу якої увійшла частина домоволодіння АДРЕСА_1 .

З копії спадкової справи № 95/2022 вбачається, що 09 листопада 2022 року відповідач ОСОБА_2 звернувся до приватного нотаріуса Новомосковського районного нотаріального округу Щока В. О. з заявою про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_3

31 липня 2023 року позивач ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Новомосковського районного нотаріального округу Щока В. О. з заявою про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_3 .

Постановою приватного нотаріуса Новомосковського районного нотаріального округу Щока В. О. від 31 липня 2023 року позивачеві ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини.

З медичних документів (виписок із медичних карт стаціонарного хворого) вбачається, щоОСОБА_1 25 лютого 2023 року потрапив в стаціонар КЗ "Дніпропетровський обласний клінічний центр кардіології і кардіохірургії ДОР" з діагнозом ішемічна хвороба серця, гострий Q інфаркт міокарду передньо-перетинкової, бокової стінки та верхівки ЛШ, стенозуючий коронаросклероз, гіпертонічна хвороба 3 ст., ризик дуже високий. 26 лютого 2023 року ОСОБА_1 проведено оперативне втручання - стентування. Виписаний 27 лютого 2023 року з рекомендацією продовжити стаціонарне лікування, подальше спостереження кардіолога, сімейного лікаря за місцем проживання, уникати фізичного і психоемоційного перенапруження. Пацієнта переведено для подальшого лікування та реабілітації до ЦРЛ м. Новомосковська.

З 27 лютого 2023 року до 08 березня 2023 року ОСОБА_1 перебував у стаціонарі КП "Новомосковська ЦРЛІЛ", повний діагноз: ішемічна хвороба серця, гострий Q інфаркт міокарду передньо-перетинкової, бокової стінки та верхівки ЛШ, стенозуючий коронаросклероз. СН ІІ-Аст із збереженною систолічною функцією лівого шлуночка (ФВ-). Гіпертонічна хвороба 3 ст., ризик дуже високий. Загальний стан - середньої ступені важкості. Важкість стану зумовлена гострим коронарним синдромом, симптомами хронічної серцевої недостатності, гіпертензивним синдромом. Виписаний з відділення під нагляд сімейного лікаря, кардіолога. Рекомендовано уникати фізичного і психоемоційного перенапруження.

З 03 квітня 2023 року до 13 квітня 2023 року ОСОБА_1 перебував у стаціонарі КП "Новомосковська ЦРЛІЛ", повний діагноз: ішемічна хвороба серця, стенокардія, кардіосклероз післяінфарктний, стенозуючий коронаросклероз, гіпертонічна хвороба 3 ст., ризик дуже високий, цукровий діабет, вперше виявлений. Загальний стан середньої ступені важкості. Важкість стану зумовлена гострим коронарним синдромом, симптомами хронічної серцевої недостатності, гіпертензивним синдромом. Виписаний з відділення під нагляд сімейного лікаря. Рекомендовано уникати фізичного і психоемоційного перенапруження.

Згідно довідки № 503 від 30 травня 2023 року до акта огляду медико-соціальною експертною комісією ОСОБА_1 на строк до 01 червня 2024 року встановлена друга група інвалідності. Огляд - первинний. Причина - загальне захворювання. Рекомендовано лікування у сімейного лікаря, кардіолога, амбулаторно, стаціонарно, санаторно. Підстава - акт огляду МСЕК № 779.

Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; 2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; 4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу. Підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 2, 3 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.

Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Відповідно до частини другої статті 2 ЦПК України суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.


................
Перейти до повного тексту