1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 серпня 2024 року

м. Київ

справа № 640/19162/18

адміністративне провадження № К/9901/6646/20

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Блажівської Н. Є.,

суддів: Білоуса О. В., Желтобрюх І.Л.

розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Damiron LP

на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 лютого 2020 року (судді: Єгорова Н.М., Шурко О.І., Федотов І.В.)

у справі за позовом Damiron LP

до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Державна фіскальна служба України,

про визнання протиправним та скасування наказу в частині, -

В С Т А Н О В И В:

1. ІСТОРІЯ СПРАВИ

1.1. Короткий зміст позовних вимог

11 листопада 2018 року Damiron LP (далі також - Позивач) звернулось до суду з позовом до Міністерства економічного розвитку України (далі також - Відповідач), третя особа - Державна фіскальна служба України (далі також - ДФС України) про визнання протиправним та скасування наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 1 серпня 2017 року № 1142 "Про застосування спеціальної санкції - індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземних суб`єктів господарської діяльності" в частині застосування до Damiron LP спеціальної санкції - індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземних суб`єктів господарської діяльності на території України.

1.2. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

27 грудня 2018 року представник Відповідача подав клопотання про залишення позовної заяви без розгляду з посиланням на те, що Позивач звернувся до суду з пропуском строку, встановленого частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 27 травня 2019 року позовні вимоги Damiron LP задовольнив у повному обсязі й визнав протиправним та скасував наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 1 серпня 2017 року №1142 "Про застосування спеціальної санкції - індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземних суб`єктів господарської діяльності" в частині застосування до Damiron LP спеціальної санкції - індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності на території України- до іноземних суб`єктів господарської діяльності на території України.

Шостий апеляційний адміністративний суд постановою від 5 лютого 2020 року апеляційні скарги Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Державної податкової служби України задовольнив частково: рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 травня 2019 року скасував; позовну заяву Damiron LP до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, за участю третьої особи - Державної фіскальної служби України, про визнання протиправним та скасування наказу в частині залишив без розгляду.

Ухвалюючи постанову апеляційний суд погодився з позицією Відповідача та третьої особи щодо пропуску строку звернення до суду з цим позовом й вказав, що:

- Позивачу в лютому 2018 року було достовірно відомо про застосування до нього спеціальної санкції - індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземних суб`єктів господарської діяльності та відповідно порушення, на думку Позивача, суб`єктом владних повноважень його прав, свобод або інтересів внаслідок неприйняття Міністерством рішень після подання Damiron LP клопотання про скасування дії спеціальної санкції у сфері зовнішньоекономічної діяльності;

- право на подання відповідних матеріалів та клопотання про скасування (зміну виду, тимчасове зупинення) дії санкцій не є досудовим порядком вирішення спору; посилання Позивача на частину четверту статті 122 КАС України як на підставу, що звернення до суду першої інстанції відбулося у встановлений приписами КАС України шестимісячний строк, є помилковим;

- протягом майже дев`яти місяців Позивач не ставив питання щодо правомірності застосування до Damiron LP спеціальної санкції, а тому подання позовної заяви за відсутності належного обґрунтування причин тривалого зволікання із оскарженням спірного наказу матиме наслідком порушення принципу правової визначеності, що є неприпустимим з огляду на принципову позицію Європейського Суду з прав людини у цьому питанні;

- Позивач не надав належних та допустимих доказів, які б свідчили про існування об`єктивних та поважних причин, які зумовили несвоєчасне звернення до суду. Належної оцінки відповідним посиланням щодо пропуску строку не було надано й судом першої інстанції.

2. ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

2.1. Доводи Позивача (особи, яка подала касаційну скаргу)

У касаційній скарзі Позивач стверджує про неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права й порушення процесуальних норм та просить Суд скасувати рішення апеляційного суду і передати справу до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.

Скаржник зазначає про те, що, на його думку, апеляційний суд неправильно тлумачив норми частини 14 статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" як такі, що не визначають досудового порядку вирішення спору.

Також наголошує представник Позивача й на безпідставності покликань суду апеляційної інстанції на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 22 грудня 2018 року у справі № 826/7430/17.

2.2. Позиція Відповідача (особи, що подала відзив на касаційну скаргу)

Відповідач вважає, що постанова апеляційного суду прийнята відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права, є законною та обґрунтованою, а тому її слід залишити без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.

Представник Відповідача повністю підтримав позицію, викладену судом апеляційної інстанції.

Також зазначив, що Позивач 20 грудня 2017 року звернувся до Мінекономрозвитку з клопотанням про скасування спеціальної санкції, застосованої до Позивача, отже як мінімум з цієї дати знав про існування оскаржуваного наказу, проте звернувся до суду з позовною заявою, підписаною 13 листопада 2018 року. Наведене вказує на пропуск строку звернення до суду. Таким чином, Позивач подав адміністративний позов поза межами шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, що встановлений частиною другою статті 122 КАС України.

Суд апеляційної інстанції, на думку представника Відповідача, дійшов правильного висновку, що системний аналіз норм цього Закону свідчить про те, що вказане право на подання відповідних матеріалів та клопотанням про скасування (зміну виду, тимчасове зупинення) дії санкцій не є досудовим порядком вирішення спору.

3. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

3.1. Оцінка доводів скаржника і висновку суду апеляційної інстанції

Верховний Суд, обговоривши доводи касаційної скарги, відзиву на касаційну скаргу, переглянувши постанову суду апеляційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіривши правильність застосування норм матеріального і процесуального права виходить з такого.

Відповідно до установлених судами попередніх інстанцій обставин Міністерство економічного розвитку і торгівлі України за поданням Державної фіскальної служби України від 14 липня 2017 року №12036/5/99-99-14-06-02-16 наказом від 1 серпня 2017 року № 1142 застосувало до Damiron LP спеціальну санкцію у сфері зовнішньоекономічної діяльності - індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності на території України.

Згідно з цим наказом спеціальна санкція до Позивача застосована у зв`язку із порушенням ним статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" під час здійснення розрахунків із ТОВ "Олімпгрупінвестиція", яка полягала у неповерненні валютної виручки у розмірі 2918600,00 доларів США.

20 грудня 2017 року Позивач звернувся до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України із клопотанням про скасування дії спеціальної санкції у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Листом від 2 січня 2018 року вих. № 4102-13/36-07 Міністерство економічного розвитку і торгівлі України повідомило Позивача, що питання про скасування дії спеціальної санкції буде розглянуте у разі надходження відповідного подання Державної фіскальної служби України.

Позивач також звернувся до Державної фіскальної служби України із скаргою від 20 грудня 2017 року щодо подання службовими особами ДФС України до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України неправдивих відомостей, які стали підставою для застосування до нього спеціальної санкції.

Листом від 6 лютого 2018 року №4102-13/4721-07 ДФС України повідомила, що не вбачає підстав для скасування спеціальної санкції, застосованої до Позивача.

Крім того, за змістом листа Державної фіскальної служби України від 1 лютого 2018 року № 3427/6/90-99-14-06-02-15 Позивач дізнався про наявність простроченої заборгованості, яка виникла -при виконанні зовнішньоекономічного контракту, укладеного між Позивачем та TOB "Грінторг" (код 40659679, після 1 листопада 2016 року іменується ТОВ "Олімпгрупінвестиція").

Рішенням Господарського суду Харківської області від 4 липня 2018 року у справі № 922/864/18 визнано недійсним зовнішньоекономічний контракт № 04/08/16 від 4 серпня 2016 року, укладений відповідно до зазначених у ньому даних, між Товариством з обмеженою відповідальністю "Грінторг" (код ЄДРПОУ 40659679) та Damiron LP (адреса реєстрації: Suite 6013, 4 Fullarton street, AYR KA7 1UB, Scotland SL017684).

У червні 2018 року Позивач подав клопотання до ДФС України та Міністерства економічного розвитку і торгівлі України про скасування дії спеціальної санкції.

Листом від 4 липня 2018 року №4102-13/28772-07 Відповідач повідомив Позивача, що вирішення питання про скасування дії спеціальної санкції залежить від волевиявлення ДФС України.

Листами від 16 липня 2018 року №12468/5/99-99-14-06-02-16 та від 2 серпня 2018 року №11275/М/99-99-14-06-02-14 ДФС України повідомила, що не вважає за доцільне скасувати спеціальну санкцію, застосовану до Позивача.

27 червня 2018 року Позивач повторно звернувся до Відповідача із клопотанням про скасування спеціальної санкції.

Листом від 17 вересня 2018 року №4102-13/404-14-07 Відповідач повідомив про тимчасове зупинення дії спеціальної санкції до 1 грудня 2018 року.

Вважаючи протиправною поведінку Відповідача щодо розгляду його заяв та не ухвалення рішення про скасування санкцій, застосованих на підставі спірного наказу, а ухвалення рішення про тимчасове зупинення дії спеціальної санкції, Позивач звернувся до суду.

Спірні правовідносини на час їх виникнення були врегульовані Законом України "Про зовнішньоекономічну діяльність" (далі також - Закон; в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Частинами першою та другою статті 37 Закону було передбачено, що за порушення цього або пов`язаних з ним законів України до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб`єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції:

· накладення штрафів у випадках несвоєчасного виконання або невиконання суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб`єктами господарської діяльності своїх обов`язків згідно з цим або пов`язаних з ним законів України. Розмір таких штрафів визначається відповідними положеннями законів України та/або рішеннями судових органів України;

· застосування до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб`єктів господарської діяльності індивідуального режиму ліцензування у випадках порушення такими суб`єктами цього Закону та/або пов`язаних з ним законів України, що встановлюють певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій;

· тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов`язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.

Санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів доходів і зборів та контрольно-ревізійної служб, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб`єктів господарської діяльності протягом трьох років.

Згідно із частиною шостою статті 37 Закону індивідуальний режим ліцензування діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов`язаних з ним законів України та скасовується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.


................
Перейти до повного тексту