1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2024 року

м. Київ

справа № 523/6387/22

провадження № 51-2438 км 22

Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючої ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

прокурора ОСОБА_5

розглянув у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження № 12022000000000352 від 03 травня 2022 року за обвинуваченням

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця с. Гути-Боровенської Волинської області, мешканця АДРЕСА_1 ),

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України,

за касаційною скаргою прокурора ОСОБА_7 на ухвалу Одеського апеляційного суду від 18 липня 2023 року.

Зміст оскаржуваного судового рішення і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Ухвалою Суворовського районного суду м. Одеси від 18 жовтня 2022 року кримінальне провадження стосовно ОСОБА_6 закрито на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України, у зв`язку із закінченням строку досудового розслідування, визначеного ст. 219 КПК України, після повідомлення про підозру.

Ухвалою Одеського апеляційного суду від 18 липня 2023 року апеляційну скаргу прокурора ОСОБА_7 залишено без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції - без змін.

Вимоги, викладені в касаційній скарзі, та узагальнені доводи особи, яка її подала

У своїй касаційній скарзі прокурор ОСОБА_7, посилаючись на істотні порушення вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати ухвалу суду апеляційної інстанції та призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції. При цьому вказує, що суд апеляційної інстанції, в порушення положень, передбачених ст. 370 КПК України, відмовляючи у задоволенні апеляційної скарги сторони обвинувачення, дійшов хибних висновків щодо законності ухвали суду першої інстанції про необхідність закриття кримінального провадження на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України.

На підтвердження своїх доводів прокурор зазначає, що:

- 11 лютого 2022 року ОСОБА_6 в межах кримінального провадження № 12020000000001100 від 10 листопада 2020 року було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України;

- 11 квітня 2022 року постановою заступника Генерального прокурора було продовжено строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні до трьох місяців, тобто до 11 травня 2022 року;

- 03 травня 2022 року матеріали досудового розслідування стосовно ОСОБА_6 були виділені прокурором із матеріалів кримінального провадження № 12020000000001100 від 10 листопада 2020 року в окреме провадження та того ж дня прокурором на підставі ч. 1 ст. 290 КПК України було надано доручення слідчому про повідомлення сторони захисту про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування;

- 04 травня 2022 року відомості про завершення досудового розслідування були внесені до ЄРДР;

- 05 травня 2022 року слідчим було зареєстровано повідомлення ОСОБА_6 про завершення досудового розслідування та того ж дня скеровано його поштовим зв`язком на адресу підозрюваного (тобто, на переконання прокурора, до закінчення строку досудового розслідування, з моменту скерування зазначеного повідомлення, залишалось 6 днів);

- 16 червня 2022 року стороні захисту було надано доступ до матеріалів досудового розслідування, про що було складено відповідний протокол, при цьому того ж дня прокурором було затверджено обвинувальний акт у кримінальному провадженні та вручено його примірник разом із реєстром матеріалів досудового розслідування підозрюваному та його захиснику;

- 17 червня 2022 року обвинувальний акт було направлено до Суворовського районного суду м. Одеси.

При цьому прокурор зауважує, що період з моменту повідомлення (направлення або безпосереднього вручення відповідного повідомлення) стороні захисту про завершення досудового розслідування та відкриття матеріалів провадження для ознайомлення у строки досудового розслідування не включається.

Ураховуючи вищенаведене, прокурор зазначає, що, на його переконання, строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні не закінчився, а тому підстави, передбаченої п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України для закриття кримінального провадження у суду першої інстанції не було. При цьому стверджує, що стороною захисту не було надано жодних документів, які б засвідчували факт отримання ними повідомлення про завершення досудового розслідування не інакше як поштовим зв`язком, надісланим слідчим на адресу ОСОБА_6 .

Від учасників провадження заперечень на касаційну скаргу прокурора не надходило.

Позиції інших учасників судового провадження

У судовому засіданні прокурор ОСОБА_5 підтримав подану касаційну скаргу та просив її задовольнити.

Заслухавши суддю-доповідача, з`ясувавши позицію прокурора, перевіривши матеріали кримінального провадження та наведені в касаційній скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга прокурора не підлягає задоволенню на таких підставах.

Мотиви Суду

Згідно зі ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Відповідно до ч. 1 ст. 438 КПКУкраїни підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та невідповідність призначеного судом покарання ступеню тяжкості вчиненого кримінального правопорушення та особі засудженого. При вирішенні питання про наявність зазначених у ч. 1 цієї статті підстав суд касаційної інстанції має керуватися статтями 412-414 КПК України.

Доводи касаційної скарги прокурора зводяться до незгоди з рішенням суду апеляційної інстанції, яким було залишено без зміни ухвалу суду першої інстанції про закриття кримінального провадження на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України, тобто у зв`язку з тим, що після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування, визначений ст. 219 КПК України, крім випадку повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров`я особи.

Так, прокурор ОСОБА_7 зазначає, що 05 травня 2022 року слідчим було зареєстровано повідомлення ОСОБА_6 про завершення досудового розслідування та того ж дня скеровано його поштовим зв`язком на адресу підозрюваного. При цьому вказує, що, оскільки період з моменту повідомлення стороні захисту про завершення досудового розслідування та відкриття матеріалів провадження для ознайомлення у строки досудового розслідування не включається, то до закінчення строку досудового розслідування, з моменту скерування зазначеного повідомлення, залишалось 6 днів, а тому на момент скерування обвинувального акта до суду строк досудового розслідування не закінчився, внаслідок чого, на переконання сторони обвинувачення, у суду першої інстанції не було підстав для закриття кримінального провадження з огляду на положення, передбачені п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України.

Перевіривши рішення судів попередніх інстанцій, а також доводи прокурора, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Частиною 1 ст. 219 КПК України передбачено, що строк досудового розслідування обчислюється з моменту повідомлення особі про підозру до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотанням про закриття кримінального провадження або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Положеннями п. 4 ч. 3 ст. 219 КПК України встановлено, що з дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

Відповідно до ч. 5 ст. 219 КПК України строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження в порядку, передбаченому ст. 290 КПК України, не включається у строки досудового розслідування.


................
Перейти до повного тексту