ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 липня 2024 року
м. Київ
cправа № 910/7352/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Міщенка І.С. - головуючого, Берднік І.С., Зуєва В.А.,
за участю секретаря судового засідання - Кравченко О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Кріденс" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Перемога Воркінг"
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 18.04.2024 (головуючий - Тищенко О.В., судді - Шаптала Є.Ю., Станік С.Р.) і рішення Господарського суду міста Києва від 08.12.2022 (суддя Демидов В.О.) у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кріденс"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Перемога Воркінг"
про стягнення 5 473 828,23 грн
(за участю представників: позивача - Дзюбенко С.М., Повар О.М., відповідача - Крисенко А.Є.)
Історія справи
Обставини справи, встановлені судом
1. 26.11.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Кріденс" (далі - ТОВ "Кріденс", позивач, орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Перемога Воркінг" (далі - ТОВ "Перемога Воркінг", відповідач, орендар) укладено договір оренди № 01/20 (далі - Договір) частини нежитлових приміщень групи приміщень № 1 по № 8, № 51А (6 поверх, літ. "Д") та нежитлових приміщень № 1 по № 9, групи приміщень № 51Б (6 поверх, літ. "Д") загальною площею 1 132 кв м, розташованих за адресою: м. Київ, вул. Євгена Коновальця, 36 (надалі - Приміщення) для розміщення офісів (кабінетів), які необхідні для здійснення діяльності, пов`язаної з виконанням обов`язків, передбачених установчими документами орендаря, але у будь-якому випадку окрім діяльності з виробництва товарів. Орендар має право передавати приміщення та його окремі частини у суборенду (пункт 6.3.2 Договору).
2. Відповідно до пункту 1.1.5 Договору право користування Приміщенням виникає у орендаря з моменту підписання акта прийому - передачі Приміщення. Акт приймання - передачі Приміщення підписаний сторонами 01.12.2020.
3. Пунктом 2.1 Договору передбачено, що Договір набирає чинності з 01.12.2020 і діє до 31.10.2023, але в будь-якому разі до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за Договором.
4. У пункті 3.1.1 Договору сторони погодили, що орендар сплачує орендодавцю суми грошових коштів у вигляді наведених платежів (надалі - Платежі): орендна плата; операційні витрати (послуги, які надаються орендодавцем та/або експлуатуючою організацією Комплексу); експлуатаційні витрати (послуги з прибирання місць загального користування); комунальні платежі.
5. Пунктами 3.2.2-3.2.5 Договору передбачено, що по закінченню кожного календарного місяця оренди орендодавець протягом 7 робочих днів надає орендарю акт щодо оренди Приміщення та послуг. Всі платежі здійснюються у національній валюті України - гривні.
6. Відповідно до пункту 3.3.1 Договору якщо у будь-який момент сума Платежів або інших сум коштів, одержаних орендодавцем від орендаря за Договором, буде недостатньою для покриття всіх фінансових зобов`язань орендаря перед орендодавцем, такі суми зараховуються і можуть бути використані для виконання зобов`язань орендарем у такому порядку: відшкодування будь-яких документально підтверджених збитків, понесених орендодавцем з вини орендаря при виконанні Договору (пункт 3.3.1.1); компенсація будь-яких документально підтверджених пошкоджень Комплексу, завданих з вини орендаря (пункт 3.3.1.2); будь-які види неустойки, якщо вони передбачені Договором або законодавством (пункт 3.3.1.3); прострочена орендарем орендна плата (пункт 3.3.1.4); орендна плата (пункт 3.3.1.5).
7. Згідно з пунктом 3.4.1 Договору орендар зобов`язаний сплачувати плату за користування Приміщенням у розмірах та у терміни, які визначаються Договором (надалі - орендна плата). Орендна плата починає нараховуватися з моменту передачі Приміщення за актом приймання-передачі.
8. Пунктами 3.4.2, 3.4.3 Договору передбачено, що розмір щомісячної орендної плати за 1 кв м визначається грошовим еквівалентом в доларах США, та складає еквівалент 20 доларів США; щомісячна орендна плата за користування Приміщенням складає еквівалент 22 640 доларів США.
9. Відповідно до пункту 3.4.4 Договору орендар сплачує щомісячну орендну плату за користування Приміщенням шляхом перерахування грошових коштів в національній валюті України (гривні) за курсом купівлі долара США на міжбанківському валютному ринку (курс купівлі долара США визначається відповідно до даних сайту "fіnancе.ua"), на день виставлення орендодавцем відповідного рахунку.
10. У пункті 3.4.5 Договору сторони погодили, що орендна плата протягом дії Договору сплачується орендарем у такому порядку:
- у вигляді попередньої оплати в розмірі двох місячних орендних плат, що буде зарахована як оплата за перший та останній місяці оренди, згідно з отриманим рахунком, протягом 3 банківських днів з дати підписання сторонами Договору та акта приймання-передачі Приміщення;
- всі наступні орендні платежі (орендна плата) за оренду Приміщення здійснюються у розмірі, що визначений пунктом 3.4.3 Договору, та сплачуються орендарем у формі попередньої щомісячної орендної плати протягом 3 банківських днів здати отримання орендарем відповідного рахунка-фактури, але не пізніше 10 числа поточного місяця за наступний місяць користування Приміщенням.
11. Пунктом 3.5.1 Договору передбачено, що орендар зобов`язаний щомісяця сплачувати орендодавцю компенсацію вартості послуг, що надаються орендарю (у разі їх фактичної наявності) у зв`язку з користуванням Приміщенням та/чи Комплексом (згідно з рахунками, виставленими на підставі окремих договорів щодо обслуговування Приміщення).
12. Згідно з пунктами 3.5.3 3.5.4 Договору оплата операційних витрат здійснюється орендарем на підставі виставленого орендодавцем рахунку із розрахунку еквівалента 2 долара США з ПДВ за 1 кв м Приміщення, шляхом перерахування грошових коштів в національній валюті України (гривні) за курсом купівлі долара США на міжбанківському валютному ринку (курс купівлі долара США визначається відповідно до даних сайту "fіnancе.ua") на день виставлення орендодавцем відповідного рахунку; оплата експлуатаційних витрат, а саме послуг з прибирання місць загального користування, у розмірі 5 000 грн на місяць здійснюється орендарем на підставі виставленого орендодавцем рахунка.
13. Пунктом 3.5.5 Договору передбачено, що орендодавець виставляє орендарю рахунки на відшкодування комунальних послуг та операційних витрат на всю орендовану орендарем площу. Оплата комунальних послуг, операційних та експлуатаційних витрат здійснюється орендарем до 10-го числа кожного місяця за попередній місяць, на підставі виставлених рахунків орендодавцем.
14. У пунктах 4.2.1, 4.2.2 Договору сторони погодили, що протягом строку оренди орендар, разом з усіма іншими користувачами (власниками) Комплексу, має право користуватися всіма площами, які відводяться для спільного користування (Загальні площі). До Загальних площ належать приміщення, частини та споруди всередині або ззовні Комплексу, які призначені для користування та відвідування всіма користувачами (власниками) включаючи, але не обмежуючись, наступними приміщеннями та площами: входи та виходи з Комплексу, коридори, ходи, переходи, ліфти, стоянки та місця для паркування автомобільного транспорту. Детальний опис Загальних площ може встановлюватися Правилами та Положеннями Комплексу.
15. Відповідно до пунктів 4.4.1, 4.6.1 Договору за цілодобову охорону орендованих Приміщень відповідає орендар. Доступ у Приміщення орендаря його працівників, представників та відвідувачів не потребує додаткового узгодження з орендодавцем.
16. Згідно з пунктом 5.1.1 Договору у разі прострочення орендарем виконання зобов`язання, яке передбачає здійснення Платежів на користь орендодавця, орендар зобов`язаний сплатити орендодавцю неустойку у вигляді пені у розмірі подвійної облікової ставки, яка встановлюється Національним банком України і діє у період прострочення, від суми простроченого зобов`язання за кожен календарний день прострочення.
17. Пунктом 5.4.1 Договору передбачено, що сторони звільняються від відповідальності за невиконання або неналежне виконання умов Договору у випадку дії форс-мажорних обставин, настання яких не залежить від сторін і безпосередньо впливає на можливість виконання Договору.
18. Форс-мажорні обставини включають стихійні лиха, війни, збройні конфлікти, епідемії та інші події поза розумного контролю сторін. На підтвердження настання дії форс-мажорних обставин повинен бути наданий Сертифікат (висновок, довідка, підтвердження) про дію форс-мажорних обставини, виданий Торгово-промисловою палатою України або іншим компетентним органом відповідно до діючого законодавства, на який покладено обов`язок прийняття таких рішень (пункт 5.4.2 Договору).
19. У пунктах 5.4.3-5.4.5 Договору сторони визначили, що сторона, яка зазнала дії форс-мажорних обставин, негайно повідомляє іншу сторону у письмовій формі про початок та припинення дії таких обставин; потерпіла від форс-мажорної обставини сторона підтверджує наслідки такої обставини відповідно до застосовного законодавства; у випадку дії форс-мажорних обставин невиконання зобов`язань за Договором може бути повністю або частково призупинене на термін дії таких обставин.
20. Відповідно до пункту 5.4.6 Договору якщо форс-мажорні обставини тривають понад 90 календарних днів, кожна сторона має право розірвати Договір шляхом надсилання іншій стороні письмового повідомлення не менше за 10 календарних днів до очікуваної дати дострокового розірвання Договору.
21. Договір може бути розірваний або може бути припинений на інших підставах, передбачених умовами Договору або положеннями чинного законодавства України (пункт 6.5.1 Договору).
22. Згідно з пунктом 6.5.2 Договору у випадку розірвання Договору або його припинення на інших підставах відповідні зобов`язання сторін припиняються з дати, з якої Договір є розірваним або припиненим, згідно з його умовами або положеннями чинного законодавства.
23. Пунктом 6.5.5 Договору передбачено, що кожна зі сторін Договору має право в односторонньому порядку розірвати Договір шляхом направлення іншій стороні письмового повідомлення про розірвання Договору не пізніше, ніж за 60 календарних днів до дати розірвання. Договір буде вважатись розірваним на 61 календарний день з моменту відправлення ініціюючою стороною письмового повідомлення про розірвання Договору.
24. Згідно з пунктами 6.6.1, 6.6.2 Договору після закінчення Строку оренди орендар зобов`язаний негайно повернути Приміщення орендодавцю. Повернення Приміщення орендарем та його передача орендодавцеві здійснюється на підставі акта приймання-передачі, який підписується сторонами.
25. Відповідно до пунктів 7.5.1 7.5.2 Договору повідомлення, які надсилаються стороні для виконання Договору або у зв`язку з ним, повинні бути складені у письмовій формі та підписані представниками сторін, які мають на це очевидні або фактичні повноваження; зазначені вище повідомлення будуть вважатися переданими стороні належним чином, якщо вони відправлені одним із таких способів: кур`єром та вручені особисто (пункт 7.5.2.1); або за допомогою факсимільного зв`язку (пункт 7.5.2.2); або за допомогою послуг підприємств поштового зв`язку або кур`єрської служби (пункт 7.5.2.3).
26. У пункті 7.5.4 Договору сторони погодили, що усі повідомлення надсилаються на адреси та за номерами сторін, які подаються у Розділі "Місцезнаходження та реквізити сторін" Договору, або на такі інші адреси та за номерами, які будуть повідомлені стороною. Кожна зі сторін зобов`язується негайно інформувати іншу сторону про зміни адреси або телефонних номерів.
27. Позивач надіслав відповідачу рахунок-фактуру № СФ-0000744 від 02.04.2021 на суму 700 826,82 грн, з яких: орендна плата за квітень 2021 року у розмірі 527 138,44 грн, операційні витрати за квітень 2021 у розмірі 52 717,24 грн, експлуатаційні витрати за квітень 2021 року у розмірі 4 166, 67 грн, ПДВ у розмірі 116 804,47 грн. Вказаний рахунок оплачений відповідачем частково, залишок несплаченої суми складає 200 826,82 грн.
28. Докази надсилання позивачем на адресу відповідача рахунків-фактур за період з лютого 2022 року по липень 2022 року відсутні.
29. Відповідач оплатив частково за оренду Приміщення у лютому 2022 року на суму 600 000 грн.
30. Листом від 28.02.2022 № 02-02 орендар звернувся до орендодавця, в якому просив звільнити його від сплати орендної плати та відповідальності, пов`язаної з такою несплатою, у зв`язку з настанням форс-мажорних обставин (військова агресія російської федерації проти України та запровадження у зв`язку з цим воєнного стану). Додатком до вказаного листа значиться лист Торгово-промислової палати України № 2024/02.0-7.1 від 28.02.2022 (лист направлений на адресу електронної пошти позивача, вказану в Договорі).
31. У відповідь листом від 24.05.2022 № 24-05-22/01 орендодавець повідомив орендаря про неможливість звільнення від сплати орендної плати та запропонував надати знижку на сплату орендної плати у розмірі 35 %, а також просив сплатити заборгованість (позивач не надав доказів направлення цього листа у передбаченому пунктом 7.5 Договору порядку).
32. 17.06.2022 орендар звернувся до орендодавця з листом № 17-06 про розірвання Договору та пропонував суму заборгованості у розмірі 200 826,82 грн та/або інші витрати пов`язані з утриманням будівлі у період з 24.02.2022 покрити з гарантійного платежу, що був авансований разом з підписанням Договору на суму 716 625,01 грн.
33. 07.07.2022 орендар звернувся до орендодавця з листом № 07-07, у якому зазначив, що листом № 17-06 від 17.06.2022 повідомив про неможливість продовження співпраці на запропонованих орендодавцем умовах. Згідно з пунктом 5.4.6. Договору ділові стосунки під час дії форс-мажорних обставин припиняються через 10 днів з дня направлення відповідного повідомлення. Таким чином, з 28.06.2022 укладений договір є припиненим.
34. Орендар на підтвердження неможливості використання ним орендованого приміщення з 24.02.2022 по червень 2022 року надав листи суборендарів від 15.03.2022, 03.03.2022, 26.02.2022, 26.02.2022, 14.03.2022, 05.04.2022, 28.02.2022, в яких суборендарі повідомили ТОВ "Перемога Воркінг" про неможливість використовувати орендовані приміщення.
35. Наказом ТОВ "Перемога Воркінг" від 28.02.2022 № 1/1 на товаристві оголошено простій не з вини працівників та зупинено роботу ТОВ "Перемога Воркінг" на період з 01.03.2022 до можливості відновлення роботи.
36. На підтвердження неможливості використання Приміщення ТОВ "Перемога Воркінг" надало сертифікат № 3100-22-0840 про форс-мажорні обставини від 15.09.2022 № 264/05-4, яким Торгово-промислова палата України засвідчила відповідачу форс-мажорні обставини: військова агресія російської федерації проти України, що стала підставою введення воєнного стану, щодо обов`язку використовувати приміщення за цільовим призначенням у термін з 28.02.2022 за Договором.
Узагальнений зміст позовних вимог та підстав позову
37. ТОВ "Кріденс" звернулося до суду з позовом до ТОВ "Перемога Воркінг" про стягнення 5 473 828,23 грн, з яких: 4 409 094,39 грн заборгованість з орендної плати, 585 266,64 грн заборгованість зі сплати операційних витрат, 35 000 грн заборгованість зі сплати експлуатаційних витрат, 408 896,24 грн пені, 35 570,96 грн 3% річних.
38. Позов мотивований неналежним виконанням відповідачем умов Договору в частині своєчасної сплати орендних платежів, операційних та експлуатаційних витрат.
Узагальнений зміст та обґрунтування прийнятих у справі судових рішень
39. Справа розглядалась судами неодноразово.
40. Рішенням Господарського суду міста Києва від 08.12.2022 позов задоволений частково. Стягнуто з відповідача на користь позивача 4 143 911,12 грн заборгованість з орендної плати, 16 005,62 грн пені, 7 625,92 грн 3% річних. У задоволенні іншої частини позову відмовлено.
41. Рішення суду першої інстанції мотивовано таким:
- до листа відповідача від 28.02.2022 № 02-02 долучено лист Торгово-промислової палати України № 2024/02.0-7.1 від 28.02.2022, що не відповідає вимогам пункту 5.4.2 Договору, а сертифікат № 3100-22-0840 про форс-мажорні обставини датований лише 15.09.2022;
- лист від 17.06.2022 № 17-06, яким відповідач повідомив позивача про розірвання Договору, був надісланий у спосіб, не передбачений Договором. Зі змісту цього листа не вбачається, що підставою для розірвання Договору слугує пункт 5.4 Договору;
- відсутність актів орендодавця щодо оренди Приміщення та послуг не звільняє орендаря від обов`язку здійснити оренді та інші платежі, оскільки відповідно до акта приймання-передачі приміщення відповідач володів майном та не повернув його відповідно до умов Договору; обов`язок відповідача сплачувати орендні платежі виникає в силу закону та умов Договору, а отже строк оплати за кожний спірний період у відповідача виник після 10 числа поточного місяця за який мав бути виставлений рахунок;
- оскільки сайт "fіnancе.ua" не відображає курс купівлі долара США на міжбанківському валютному ринку у спірному періоді, то для розрахунку вартості орендної плати суд взяв за основу ставки по курсу НБУ, які діяли у спірний період;
- існування заборгованості зі сплати операційних витрат у розмірі 585 266,64 грн не підтверджено належними та допустимими доказами;
- у частині нарахування пені за період з лютого 2022 року по серпень 2022 року слід відмовити, враховуючи введення на території України з 24.02.2022 воєнного стану та беручи до уваги триваючу дію форс мажорних обставин;
- за відсутності доказів отримання відповідачем рахунків-фактур за спірний період, окрім рахунку СФ-0000744 від 02.04.2021, 3% річних підлягають нарахуванню тільки на борг за квітень 2021 року в сумі 200 826,82 грн.
42. Додатковим рішенням Господарського суду міста Києва від 09.01.2023 стягнуто з відповідача на користь позивача 28 170,24 грн витрат на професійну правничу допомогу.
43. Постановою Північного апеляційного господарського суду від 10.05.2023 рішення суду першої інстанції скасовано в частині задоволення позову з прийняттям нового рішення про відмову в позові повністю. Додаткове рішення суду першої інстанції від 09.01.2023 скасовано частково, ухвалено нове рішення, яким у задоволені заяви позивача про розподіл судових витрат відмовлено повністю.
44. Постановою Верховного Суду від 24.10.2023 скасовано постанову суду апеляційної інстанції від 10.05.2023 та додаткову постанову цього ж суду від 06.06.2023 з направленням справи на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Узагальнений зміст та обґрунтування оскаржуваної постанови суду апеляційної інстанції
45. За результатом нового розгляду постановою Північного апеляційного господарського суду від 18.04.2024 рішення суду першої інстанції скасовано з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог повністю, з підстав, наведених у постанові суду апеляційної інстанції. Додаткове рішення від 09.01.2023 скасовано з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні заяви позивача про розподіл судових витрат.
46. Суд апеляційної інстанції дійшов таких висновків:
- за умовами Договору обов`язок орендаря по сплаті орендної плати, експлуатаційних та операційних витрат виникає за сукупності двох умов: (1) надання орендодавцем акта щодо оренди Приміщення та послуг та (2) виставлення орендодавцем рахунків на сплату орендарем вказаних сум; саме в сукупності вказані документи підтверджують факт користування орендарем орендованим майном у відповідний місяць, тоді як актом приймання-передачі від 01.12.2020 сторони зафіксували тільки передачу Приміщення;
- відсутні докази складання орендодавцем відповідно до умов Договору актів щодо оренди Приміщення та послуг на заявлену до стягнення суму орендної плати та рахунків зі сплати операційних та експлуатаційних витрат за лютий-липень 2022 року, а отже в орендаря не виник обов`язок зі сплати орендних платежів у вказаний період;
- заборгованість зі сплати орендної плати за квітень 2021 підлягає погашенню за рахунок сплаченого відповідачем авансового платежу за останній місяць оренди у розмірі 716 625,01 грн, що узгоджується з умовами пункту 3.3 Договору;
- листування сторін шляхом надіслання електронних листів хоча не передбачено умовами Договору, проте стало частиною ділових звичаїв в Україні, а здійснення електронної переписки як усталеного звичаю ділового обороту в Україні, що не вимагає договірного врегулювання, визнається цивільним звичаєм. Однак щодо електронного листа відповідача від 17.06.2022 № 17-06, то неможливо встановити як осіб такого листування, так і їх повноваження щодо наведених у ньому вимог, а тому вказаний лист хоча і отриманий позивачем, проте не підтверджує реалізацію відповідачем права на дострокове розірвання Договору в розумінні пункту 6.5.5 Договору;
- натомість 01.09.2022 відповідач засобом поштового зв`язку направив позивачу лист від 31.08.2022 № 31-08-1 про припинення орендних відносин з 27.06.2022 разом з актом приймання - передачі Приміщення, який підтверджує реалізацію орендарем права на розірвання Договору згідно з підпунктами 6.5.5, 7.5.2 Договору, а отже Договір між сторонами є розірваним 31.10.2022;
- щодо форс-мажорних обставин, то відповідач відповідно до умов Договору повідомив позивача про їх настання листом від 28.02.2022 № 02-02 та просив звільнити його від сплати орендної плати у зв`язку з настанням форс-мажорних обставин (військова агресія російської федерації проти України та запровадження воєнного стану), отримання якого позивач підтвердив;
- оцінивши в сукупності наявні у справі докази: листи суборендарів про неможливість користування орендованим майном, наказ відповідача про оголошення простою з 01.03.2022, сертифікат Торгово-промислової палати України від 15.09.2022 № 3100-22-0840 про форс-мажорні обставини та лист останньої № 2024/02.0-7.1 від 28.02.2022, апеляційний суд визнав доведеними форс-мажорні обставини (повномасштабна військова агресія російської федерації проти України, введення воєнного стану в України), які унеможливлювали використання відповідачем Приміщення, що є підставою для звільнення відповідача від орендної плати за період з 28.02.2022 по 31.07.2022 на підставі частини 6 статті 762 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).
47. Додатковою постановою Північного апеляційного господарського суду від 02.05.2024 стягнуто з позивача на користь відповідача 108 500 грн витрат на професійну правничу допомогу за розгляд справи в суді апеляційної та касаційної інстанцій, а також під час нового апеляційного розгляду справи.
Касаційні скарги
48. Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, позивач звернувся з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції повністю та рішення суду першої інстанції в частині відмови в позові з підстав, передбачених пунктами 1, 4 частини 2 статті 287 ГПК України, ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити повністю.
49. Також з касаційною скаргою на постанову суду апеляційної інстанції звернувся відповідач, який просить змінити її мотивувальну частину з підстави, передбаченої пунктом 1 частини 2 статті 287 ГПК України, виклавши її з урахуванням зазначених у касаційній скарзі доводів щодо реалізації відповідачем закріпленого пунктом 5.4.6 Договору права на розірвання Договору шляхом направлення листа від 17.06.2022 №17-06 на зазначену в Договорі електронну адресу позивача.
Аргументи учасників справи
Узагальнені доводи касаційної скарги позивача
50. Апеляційний суд неправильно застосував:
- норми частини 1 статті 534, частини 6 статті 762 ЦК України, статей 188, 291 Господарського кодексу України, статті 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", без урахування висновків щодо застосування цих норм права у подібних правовідносинах, викладених у постанові Великої Палати Верховного Суду від 08.05.2018 у справі № 910/7495/16, постановах Верховного Суду від 12.04.2023 у справі № 910/14244/20, від 26.09.2019 у справі № 910/12934/18, від 25.01.2022 у справі № 904/3886/21, від 15.06.2023 у справі № 910/8580/22, від 07.06.2023 у справі № 912/750/22, від 07.06.2023 у справі № 906/540/22, від 29.06.2023 у справі № 922/999/22, від 07.03.2023 у справі № 909/1199/21 та проігнорував обов`язкові вказівки Верховного Суду, викладені у постанові від 24.10.2023 у даній справі;