1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


?

ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2024 року

м. Київ

cправа № 910/10010/23

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Краснов Є. В. - головуючий, Могил С.К., Рогач Л. І.,

секретар судового засідання - Денисевич А. Ю.,

розглянувши клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс Ойл" про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у справі

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс Ойл" до Акціонерного товариства "Укргазвидобування", треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: 1) Національне агентство з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів; 2) Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтогазенергія" про стягнення 1 963 821,77 грн,

за участю представника відповідача - Зубар О. В.,

ВСТАНОВИВ:

Хронологія спору

1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Сервіс Ойл" (далі - ТОВ "Сервіс Ойл", позивач) звернулось до Господарського суду міста Києва із позовною заявою про стягнення з Акціонерного товариства "Укргазвидобування" (далі - АТ "Укргазвидобування", відповідач) суми інфляційних втрат в розмірі 1 587 580,43 грн та 3 % річних в загальному розмірі 376 241,34 грн у зв`язку з невчасним проведенням відповідачем розрахунку з позивачем за рішенням Господарського суду міста Києва від 23.11.2022 у справі № 910/7000/22.

2. 21.11.2023 Господарський суд міста Києва ухвалив рішення про часткове задоволення позову; стягнув з відповідача на користь позивача 3 % річних в розмірі 1,00 грн та інфляційні втрати в розмірі 1,00 грн; в іншій частині позову відмовив.

3. 16.04.2024 Північний апеляційний господарський суд прийняв постанову про скасування цього рішення та ухвалив нове - про задоволення позову. Стягнув з відповідача на користь позивача 3 % річних в розмірі 376 241,34 грн та інфляційні втрати в розмірі 1 587 580,43 грн.

4. 14.05.2024 Північний апеляційний господарський суд прийняв додаткову постанову про стягнення з відповідача на користь позивача 2 000,00 грн витрат на правничу допомогу.

5. У судовому засіданні 19.06.2024 за участю адвокатів позивача, відповідача та третьої особи-1 Верховний Суд ухвалив постанову, якою касаційну скаргу АТ "Укргазвидобування" на постанову Північного апеляційного господарського суду від 16.04.2024 у справі № 910/10010/23 задовольнив частково. Мотивувальну частину постанови Північного апеляційного господарського суду від 16.04.2024 змінив, виклавши її в редакції цієї постанови. Касаційну скаргу АТ "Укргазвидобування" на додаткову постанову Північного апеляційного господарського суду від 14.05.2024 у справі № 910/10010/23 залишив без задоволення, а додаткову постанову - без змін.

Підстави прийняття додаткової постанови

6. 20.06.2024 Товариство з обмеженою відповідальністю "Сервіс Ойл" звернулося до Верховного Суду із клопотанням, в якому просить стягнути із АТ "Укргазвидобування" на свою користь 10 100 грн витрат на професійну правничу допомогу в суді касаційної інстанції.

7. У свою чергу, АТ "Укргазвидобування" заявило клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката до 1 грн, оскільки вартість заявлених до стягнення послуг адвоката, зокрема на підготовку відзиву на касаційні скарги, є завищеною та неспіврозмірною зі складністю цієї справи.

Позиція Верховного Суду

8. За змістом пункту 3 частини першої статті 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

9. Відповідно до частини першої статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.

10. Згідно зі статтею 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

11. Відповідно до статті 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

12. Приписами частини другої статті 126 ГПК України передбачено, що за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

13. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

14. Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини третьої статті 2 ГПК України).

15. Практична реалізація згаданого принципу в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається у такі етапи: 1) попереднє визначення суми судових витрат на професійну правничу допомогу (стаття 124 ГПК України); 2) визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами (стаття 126 ГПК України): подання (1) заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу разом з (2) детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, та (3) доказами, що підтверджують здійснення робіт (надання послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи; зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу; розподіл судових витрат (стаття 129 ГПК України).

16. Відповідно до частини восьмої статті 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

17. Згідно із частинами третьою - п`ятою статті 126 цього ж Кодексу для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

18. За змістом пункту 1 частини другої статті 126, частини восьмої статті 129 ГПК України розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги при наданні відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою.

19. Отже, витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх вартість уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено (постанови Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19 та від 22.11.2019 у справі № 910/906/18).

20. У відзиві на касаційну скаргу представник ТОВ "Сервіс Ойл" адвокат Остапенко О. П. на виконання вимог частини восьмої статті 129 ГПК України повідомив про те, що попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач очікує понести у зв`язку з розглядом справи в суді касаційної інстанції, складає 12200,00 грн. Докази, що підтверджують понесені ТОВ "Сервіс Ойл" витрати на правову допомогу, будуть надані суду разом з детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

21. Відповідні докази із клопотанням надіслані 20.06.2024 через систему "Електронний суд" на адресу Верховного Суду, АТ "Укргазвидобування", Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів та ТОВ "Нафтогазенергія" після ухвалення постанови від 19.06.2024 у цій справі.

22. В свою чергу в поданому клопотанні заявник просить стягнути з АТ "Укргазвидобування" витрати на професійну правничу допомогу, понесені ним у зв`язку з розглядом справи № 910/10010/23 у суді касаційної інстанції, у сумі 10100,00 грн.


................
Перейти до повного тексту