РІШЕННЯ
Іменем України
25 липня 2024 року
м. Київ
справа №990/212/24
адміністративне провадження № П/990/212/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
Головуючої судді: Желтобрюх І. Л.,
суддів: Білоуса О. В., Блажівської Н. Є., Шишова О. О., Яковенка М. М.,
за участі:
секретаря судового засідання Вітковської К. М.,
представника відповідача - Саввіна С. С.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Президента України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
встановив:
26 червня 2024 року до Верховного Суду, як суду першої інстанції надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивачка) до Президента України (далі - відповідач), у якому позивачка просить Суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає в неприйнятті рішення про припинення ОСОБА_1 громадянства України за її заявою про вихід з громадянства України від 06 квітня 2023 року;
- зобов`язати відповідача прийняти рішення про припинення позивачкою громадянства України за її заявою про вихід з громадянства України від 06 квітня 2023 року.
Позов мотивовано тим, що відповідачем, у порушення встановленого Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженим Указом Президента від 27 березня 2001 року № 215 (далі - Порядок) річного строку розгляду заяв і подань про припинення громадянства України, не прийнято рішення про припинення позивачкою громадянства України за її заявою про вихід з громадянства України від 06 квітня 2023 року.
Ухвалою Верховного Суду від 01 липня 2024 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Відповідач у відзиві на позовну заяву просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що строк розгляду матеріалів Комісією при Президентові України з питань громадянства (далі - Комісією) ще не сплинув. Вказує, що відповідно до Порядку № 215 загальний строк розгляду заяв і подань про прийняття до громадянства України або припинення громадянства України не повинен перевищувати одного року з дня їх надходження, такий строк встановлений саме для Комісії, і до нього не входить стадія прийняття Президентом України указу про припинення громадянства.
У відповіді на відзив представник позивачки зазначив про те, що наведені відповідачем у відзиві заперечення проти позову ґрунтуються на неправильному тлумаченні законодавства, оскільки, на його думку, повноваження відповідача щодо прийняття рішення про припинення громадянства не є дискреційними, при цьому річний строк розгляду матеріалів щодо припинення громадянства встановлено не для Комісії, а для усього процесу виходу з громадянства, який має обраховуватись від дня прийняття клопотання про вихід закордонним представництвом України в країні проживання заявника.
В судове засідання, призначене на 25 липня 2024 року, позивачка та її представник не з`явились, хоча були належним чином повідомлені про час, дату і місце проведення судового засідання. При цьому від представника позивачки надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності позивачки та її представника.
Представник відповідача не заперечив проти розгляду справи за відсутності позивачки та її представника, надавши при цьому свої пояснення, в яких підтримав свій відзив на позовну заяву та просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши наявні у матеріалах докази, Суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1, виданим Білоцерківським МВМ № 1 ГУ МВС України в Київській області 31 січня 2006 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, копія якого є в матеріалах справи (а.с. 8 - 10).
Відповідно до відміток у паспорті громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_3, виданого 04 вересня 2017 року, позивачка прийнята на консульський облік у Посольстві України в Королівстві Бельгія та має постійне місце проживання у Великому Герцогстві Люксембург .
З метою реалізації свого права на вихід з громадянства України, ОСОБА_1 06 квітня 2023 року звернулась до Посольства України в Королівстві Бельгія із відповідною заявою.
На запит позивачки щодо отримання інформації про розгляд вказаної вище заяви, Посольство України в Королівстві Бельгія 12 червня 2023 року надало відповідь, в якій зазначило, що після здійснення перевірки щодо відповідності оформлення поданих документів вимогам законодавства України та підтвердження ними виконання необхідних умов, висновок про можливість задоволення заяви про вихід з громадянства, разом із заявою та матеріалами було направлено дипломатичною поштою до Міністерства закордонних справ України (далі - МЗС України) листом Посольства від 20 квітня 2023 року № 6122/71-532/1-37504-ВН для подальшого проходження відповідних перевірок та процедур, визначених Порядком № 215.
На запит позивачки від 28 листопада 2023 року, МЗС України листом від 14 грудня 2023 року № 71/19-091-151863 повідомило, що заява ОСОБА_1 30 жовтня 2023 року після здійснення перевірок і відповідних процедур надіслана Комісії для подальшого розгляду.
Департамент з питань звернення громадян Офісу Президента України надав позивачці відповідь на її запит від 05 грудня 2023 року, в якій вказав, що матеріали щодо припинення громадянства ОСОБА_1 станом на січень 2024 року перебувають на попередньому опрацюванні.
Вважаючи, що станом на 06 квітня 2024 року закінчився як мінімальний чотиримісячний строк для розгляду матеріалів Президентом України, так і загальний річний строк розгляду, в тому числі Президентом України, заяв і подань про припинення громадянства України, позивачка звернулась з цим позовом до суду, зазначаючи про бездіяльність відповідача.
ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН ТА ОЦІНКА СУДУ
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Відповідно до статті 4 Конституції України в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.
Пунктом 2 статті 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються громадянство, правосуб`єктність громадян, статус іноземців та осіб без громадянства.
Згідно з пунктами 1 та 26 частини першої статті 106 Конституції України Президент України забезпечує державну незалежність, національну безпеку і правонаступництво держави; приймає рішення про прийняття до громадянства України та припинення громадянства України, про надання притулку в Україні.
Законом України від 18 січня 2001 року № 2235-III "Про громадянство України" (далі - Закон № 2235-III) визначені правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб.
Відповідно до статті 22 Закону № 2235-III Президент України: приймає рішення і видає укази відповідно до Конституції України і цього Закону про прийняття до громадянства України і про припинення громадянства України; визначає порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства та виконання прийнятих рішень; затверджує Положення про Комісію при Президентові України з питань громадянства.
При цьому положеннями статті 23 Закону № 2235-III визначено, що Комісія: розглядає заяви про прийняття до громадянства України, вихід з громадянства України та подання про втрату громадянства України і вносить пропозиції Президенту України щодо задоволення цих заяв та подань; повертає документи про прийняття до громадянства України чи про вихід з громадянства України уповноваженому центральному органу виконавчої влади з питань громадянства або Міністерству закордонних справ України для їх оформлення відповідно до вимог чинного законодавства України; контролює виконання рішень, прийнятих Президентом України з питань громадянства.
Перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України, визначає Порядок № 215.