1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Перейти до правової позиції

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2024 року

м. Київ

cправа № 910/14243/22

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Кібенко О.Р.- головуючий, Губенко Н.М., Студенець В.І.,

за участю секретаря судового засідання - Янковського В.А.,

представників учасників справи:

Літтоп Ентерпрайзес Лімітед (Littop Enterprises Limited) - Логінов К.Е.,

Держави Україна в особі Міністерства оборони України - Ярусевич Д.Ю.,

Міністерства оборони України - Ярусевич Д.Ю.,

Товариства з обмеженою відповідальністю "Кастодіан Гарант" - не з`явився,

Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" - Басій К.С.,

Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" - Гловацький О.С., Дусанський С.К.,

Командування сил Логістики Збройних Сил України - Падалка Р.М.,

Військової частини НОМЕР_1 - ОСОБА_2,

Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - Горжий А.В.,

Публічного акціонерного товариства "Національний депозитарій України" - не з`явився,

Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" - не з`явився,

Кабінету Міністрів України - Бєльський-Панасюк О.О.

розглянув у закритому судовому засіданні касаційну скаргу Літтоп Ентерпрайзес Лімітед (Littop Enterprises Limited)

на рішення Господарського суду міста Києва від 07.09.2023 (суддя Удалова О.Г.)

та постанову Північного апеляційного господарського суду від 28.02.2024 (колегія суддів: Алданова С.О., Корсак В.А., Євсіков О.О.)

у справі за позовом Літтоп Ентерпрайзес Лімітед (Littop Enterprises Limited) (далі - Компанія Літтоп, скаржник)

до відповідачів:

1) Держави Україна в особі Міністерства оборони України,

2) Міністерства оборони України (далі - МОУ),

3) Товариства з обмеженою відповідальністю "Кастодіан Гарант" (далі - ТОВ "Кастодіан Гарант"),

4) Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" (далі - АТ "Укрексімбанк")

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (далі - ПАТ "Укрнафта"),

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів:

1) Командування Сил логістики Збройних Сил України (далі - ІНФОРМАЦІЯ_1 ),

2) Військової частини НОМЕР_1 (далі - ВЧ НОМЕР_1 ),

3) Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - НКЦПФР),

4) Публічного акціонерного товариства "Національний депозитарій України" (далі - ПАТ "Національний депозитарій України"),

5) Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (далі - АТ "НАК "Нафтогаз України"),

6) Кабінету Міністрів України (далі - КМУ)

про визнання права власності, витребування майна з володіння (стягнення) та зобов`язання вчинити дії.

СУТЬ СПОРУ

1. Компанія Літтоп (Республіка Кіпр) була власником простих бездокументарних іменних акцій, емітентом яких є ПАТ "Укрнафта" (13,6050% від загальної кількості акцій у статутному капіталі).

2. 06.11.2022 акції Компанії Літтоп відчужені на користь держави на підставі наказу тимчасово виконуючого обов`язки командувача Сил логістики ЗСУ та наказу командира ВЧ НОМЕР_1 .

3. Компанія Літтоп вважала, що процедура примусового відчуження акцій здійснена з грубими порушеннями, є протиправною, а тому звернулася з відповідним позовом до суду.

4. Суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, відмовив у задоволенні позову.

5. Компанія Літтоп звернулася з касаційною скаргою до Верховного Суду.

6. Перед Верховним Судом постали такі питання:

- чи можуть корпоративні права/акції бути об`єктом примусового відчуження на користь держави;

- чи є обов`язковим підписання акта про примусове відчуження або вилучення майна власником такого майна; чи вимагається ознайомлення власника з цим актом;

- чи допускається реквізиція (примусове відчуження) іноземних інвестицій в умовах воєнного стану?

7. Верховний Суд відмовив у задоволенні касаційної скарги та залишив оскаржувані судові рішення без змін, виходячи з таких мотивів.

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

8. Компанія Літтоп звернулася до Господарського суду міста Києва з позовом до Держави Україна в особі МОУ, МОУ, ТОВ "Кастодіан Гарант" та АТ "Укрексімбанк" про:

1) визнання за Компанією Літтоп права власності на прості іменні акції бездокументарної форми існування, які були випущені ПАТ "Укрнафта", в кількості 7 377 784 штук, номінальною вартістю 0,25 грн, що становить 13,6050% від загальної кількості акцій у статутному капіталі ПАТ "Укрнафта" (далі - Спірні акції);

2) витребування з володіння (стягнення з) Держави Україна в особі МОУ на користь Компанії Літтоп Спірних акцій;

3) зобов`язання депозитарної установи АТ "Укрексімбанк" виконати безумовну депозитарну операцію списання з рахунку в цінних паперах Держави Україна в особі МОУ Спірних акцій на рахунок у цінних паперах НОМЕР_2 Компанії Літтоп у депозитарній установі ТОВ "Кастодіан Гарант";

4) зобов`язання депозитарної установи ТОВ "Кастодіан Гарант" виконати безумовну депозитарну операцію зарахування Спірних акцій на рахунок НОМЕР_2 Компанії Літтоп, які списуються з рахунку у цінних паперах Держави Україна в особі МОУ.

9. Позовні вимоги обґрунтовані, зокрема, тим, що процедура примусового відчуження Спірних акцій на користь держави здійснена з грубими порушеннями, а отже є протиправною; чинне законодавство не передбачає можливість та процедуру примусового відчуження корпоративних прав або акцій; рішення НКЦПФР від 06.11.2022 №1320 (далі - рішення НКЦПФР №1320) у частині, що стосується пакета акцій позивача, прийняте поза межами визначених законом повноважень; відповідачі протиправно націоналізували іноземні інвестиції у вигляді часткової участі у ПАТ "Укрнафта", чим грубо порушили вимоги Закону "Про режим іноземного інвестування", указу Президії Верховної Ради України "Про захист іноземних інвестицій в Україні".

Фактичні обставини справи, встановлені судами попередніх інстанцій

10. 24.02.2022 у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №64/2022, затвердженим Законом "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.04.2022 №2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, який тривав станом на момент розгляду цієї справи судом першої інстанції та прийняття рішення за вимогами позивача.

11. Згідно з випискою про стан рахунку в цінних паперах Компанії Літтоп станом на 06.11.2022 остання була власником простих бездокументарних іменних акцій, емітентом яких є ПАТ "Укрнафта", у кількості 7 377 784 штук, номінальною вартістю 0,25 грн, що становить 13,6050% від загальної кількості акцій у статутному капіталі ПАТ "Укрнафта".

12. При цьому відповідно до виписки про стан рахунку у цінних паперах Компанії Літтоп станом на 07.11.2022 у власності позивача знаходиться 0,00 акцій, що складає 0,00% від загальної кількості акцій у статутному капіталі ПАТ "Укрнафта".

13. У позовній заяві стверджується, що Спірні акції були відчужені у Компанії Літтоп на користь держави в умовах правового режиму воєнного стану на підставі наказу тимчасово виконуючого обов`язки командувача Сил логістики ЗСУ "Про примусове відчуження майна" від 06.11.2022 №290 (далі - Наказ №290), а також наказу командира ВЧ НОМЕР_1 від 06.11.2022 №242 (далі - Наказ №242).

14. Копії вказаних документів, зокрема Наказу №290 від 06.11.2022, надані Командуванням Сил логістики ЗСУ 10.04.2023 та долучені до окремого тому, оскільки містять відмітку "для службового користування", а Наказ №242 наданий суду 07.04.2023 ВЧ НОМЕР_1 разом з актом про примусове відчуження або вилучення майна від 06.11.2022 №1 (далі - Акт №1).

15. За змістом Наказу №290 він прийнятий відповідно до Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №64/2022, затвердженого Законом "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.04.2022 №2102-ІХ, Законів "Про правовий режим воєнного стану", "Про оборону України", "Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану" для забезпечення потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, наказу Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України "Про рішення Ставки Верховного Головнокомандувача від 05.11.2022" від 06.11.2022 №14т/ВГК.

16. Пунктом 1 наказу вирішено примусово відчужити у власність держави для використання в умовах правового режиму воєнного стану всі акції, емітентом яких є ПАТ "Укрнафта", ідентифікаційний код 00135390 (емітент), що належать фізичним та юридичним особам, крім акцій, що належать державі та господарським товариствам, 100% акцій яких належить державі.

17. Наявність обмежень (обтяжень) в обігу акцій емітента, у тому числі арештів та інших публічних обтяжень або інших обмежень розпорядження ними чи обмежень проведення операцій з ними або застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), не є перешкодою для виконання цього наказу.

18. Уповноважено командира ВЧ НОМЕР_1 на підписання актів про примусове відчуження майна, зазначеного в п.1 цього наказу, від імені військового командування (п.2 наказу).

19. Згідно з п.3 командиру ВЧ НОМЕР_1 наказано: невідкладно провести усі необхідні заходи на виконання примусового відчуження майна, вказаного у п.1 цього наказу з дотриманням вимог статей 8, 23 Закону "Про правовий режим воєнного стану", ст.17 Закону "Про оборону України", статей 4, 7, 8 Закону "Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану"; забезпечити проведення оцінки примусово відчуженого майна та складання актів про примусове відчуження у порядку та за формою, передбаченими Законами "Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану", "Про оцінку майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", постановою КМУ від 31.10.2012 №998.

20. Начальнику Адміністративного управління штабу Командування Сил логістики Збройних Сил України наказ довести до відома НКЦПФР для вжиття відповідних заходів з метою забезпечення виконання цього наказу.

21. Вказаний наказ погоджений з начальником Київської міської військової адміністрації генерал-полковником Сергієм Попком.

22. Наказом №242 відповідно до Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом від 24.02.2022 №2102-ІХ, законів "Про правовий режим воєнного стану", "Про оборону України", "Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану" для забезпечення потреб держави в умовах правого режиму воєнного стану у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, наказу Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України "Про рішення Ставки Верховного Головнокомандувача від 05.11.2022" від 06.11.2022 №14т/ВГК та Наказу №290:

1) для примусового відчуження майна, визначеного в п.1 Наказу №290, призначено комісію у складі: голови комісії - заступник командира ВЧ НОМЕР_1 полковник ОСОБА_3 ; члени комісії: заступник командира ВЧ НОМЕР_1 з морально-психологічного забезпечення підполковник ОСОБА_4 ; начальник відділу ведення обліку матеріальних цінностей - заступник командира ВЧ НОМЕР_1 підполковник ОСОБА_5 ; помічник командира ВЧ НОМЕР_1 з фінансово-економічної роботи - начальник фінансово-економічної служби лейтенанта ОСОБА_6 ;

2) Перелік майна, яке підлягає примусовому відчуженню у власність держави для використання в умовах правового режиму воєнного стану: усі акції, емітентом яких є ПАТ "Укрнафта", ідентифікаційний код 00135390, що належать фізичним та юридичним особам, крім акцій, що належать державі та господарським товариствам, 100% акцій яких належать державі. Наявність обмежень (обтяжень) в обігу акцій емітента, у тому числі арештів та інших публічних обтяжень або інших обмежень розпорядження ними чи обмежень проведення операцій з ними або застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), не є перешкодою для виконання цього наказу;

3) голові комісії:

- невідкладно провести усі необхідні заходи на виконання примусового відчуження майна, вказаного у п.2 цього наказу з дотриманням вимог статей 8, 23 Закону "Про правовий режим воєнного стану", ст.17 Закону "Про оборону України", статей 4, 7, 8 Закону "Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану";

- забезпечити проведення оцінки примусово відчуженого майна та складання актів про примусове відчуження майна у порядку та за формою, передбаченими Законами "Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану", "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", постановою КМУ від 31.10.2012 №998;

- до проведення оцінки майна залучити суб`єкта оціночної діяльності згідно з вимогами Закону "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" від 12.07.2001 №2658-ІІІ;

- роботу комісії розпочати тільки після погодження Наказу №290 з Київською міською військовою адміністрацією.

23. 06.11.2022 Товариство з обмеженою відповідальністю "Консалтингова компанія "Увекон" (далі - ТОВ "КК "Увекон") надала ВЧ НОМЕР_1 висновки за вих. №101/1, у яких рекомендовано визначити вартість 27 114 254 акцій ПАТ "Укрнафта", що відчужуються для забезпечення потреб Держави Україна в умовах правового режиму воєнного стану у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, станом на 06.11.2022 на рівні їх номінальної вартості. При цьому зазначено, що після здійснення огляду, отримання вихідних даних та відповідно до цього забезпечення надання послуг з практичного виконання оцінки, за результатами чого буде складено звіт про оцінку та висновок про вартість і отримана на нього рецензія ФДМУ, номінальну вартість можна буде замінити на ринкову.

24. 06.11.2022 за погодженням з Київською міською військовою адміністрацією ВЧ НОМЕР_1 склала Акт №1, за яким згідно з рішенням командира ВЧ НОМЕР_1, оформленим Наказом №242, Наказом №290, за погодженням з начальником Київської міської військової адміністрації у зв`язку з введенням воєнного стану на підставі Указів Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №2102-ІХ, від 17.05.2022 №341/2022, затвердженого Законом "Про продовження воєнного стану в Україні" від 22.05.2022 №2263-ІХ, від 12.08.2022 №573/2022, затвердженого Законом від 15.08.2022 №2500-ІХ, здійснено примусове відчуження усіх акцій, емітентом яких є ПАТ "Укрнафта", ідентифікаційний код 00135390, власниками яких є фізичні та юридичні особи, що обліковуються на рахунках у цінних паперах, відкритих у депозитарних установах, крім акцій, що належать державі та господарським товариствам, 100% акцій яких належать державі, власниками якого є фізичні та юридичні особи, що є власниками акцій ПАТ "Укртатнафта", ідентифікаційний код 00135390, крім держави та господарських товариств, 100% акцій яких належать державі. Право власності на майно підтверджується випискою з рахунку у цінних паперах.

25. Згідно з Актом №1:

- опис майна, достатній для його ідентифікації: усі акції ПАТ "Укрнафта", ідентифікаційний код 00135390, у кількості 27 114 254 штук, що належать фізичним та юридичним особам та обліковуються на рахунках у цінних паперах, відкритих у депозитарних установах, крім акцій, що належать державі та господарським товариствам, 100% акцій яких належать державі;

- оцінка майна проведена ТОВ "КК "Увекон" згідно з договором про надання послуг від 06.11.2022 №101. За результатами оцінки майна складений висновок про вартість майна від 06.11.2022. Вартість об`єктів оцінки рухомого майна, акції ПАТ "Укрнафта", ідентифікаційний код 00135390, у кількості 27 114 254 штук, що належать фізичним та юридичним особам та обліковуються на рахунках у цінних паперах, відкритих у депозитарних установах, крім акцій, що належать державі та господарським товариствам, 100% акцій яких належать державі, за результатами оцінки становить 6 778 563,50 грн без ПДВ (номінальна вартість акцій). Попереднє відшкодування вартості майна не здійснювалося.

26. Акт №1 підписаний: від власника майна - не встановлено; уповноваженими особами: командиром ВЧ НОМЕР_1 ОСОБА_7, заступником командира ВЧ НОМЕР_1 ОСОБА_3 та погоджено начальником Київської міської військової адміністрації Попком С.М.

27. 06.11.2022 НКЦПФР прийняла рішення №1318 (далі - Рішення №1318), яким визначила, що у період дії воєнного стану загальні збори акціонерів акціонерного товариства, у яких беруть участь акціонери - власники 100 відсотків голосуючих акцій, можуть бути проведені з урахуванням особливостей, встановлених цим рішенням.

28. У разі якщо в одному місці зібралися акціонери - власники 100 відсотків голосуючих акцій, вони мають право прийняти будь-яке рішення з питань, що належать до компетенції загальних зборів акціонерів такого товариства відповідно до закону та / або статуту акціонерного товариства (п.2 Рішення №1318).

29. Усі рішення, прийняті відповідно до п.2 цього рішення, оформлюються у вигляді протоколу загальних зборів відповідно до вимог ст.46 Закону "Про акціонерні товариства", що підписується усіма акціонерами товариства, які є власниками 100 відсотків голосуючих акцій товариства (їх представниками) (п.3 Рішення №1318).

30. Пунктом 4 Рішення №1318 встановлено, що рішення, прийняте на таких загальних зборах, вважається дійсним, за умови виконання всіх таких вимог:

1) на кінець операційного дня дати складання протоколу загальних зборів (дати проведення загальних зборів) складено реєстр акціонерів у порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України;

2) відповідно до реєстру акціонерів, складеного згідно з вимогами п.1 цієї частини, акціонери (їх представники), які взяли участь у таких загальних зборах, є власниками 100 відсотків голосуючих акцій товариства;

3) протокол загальних зборів підписано всіма акціонерами товариства, які є власниками 100 відсотків голосуючих акцій товариства (їх представниками);

4) загальна кількість акціонерів акціонерного товариства, загальні збори якого проводяться відповідно цього рішення, не може перевищувати п`яти осіб.

31. Згідно з п.5 Рішення №1318 положення статей 33-48 Закону "Про акціонерні товариства" щодо порядку скликання та проведення загальних зборів не застосовуються до загальних зборів, проведених відповідно до вимог цього рішення.

32. Рішення набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування на офіційному вебсайті НКЦПФР (п.6 Рішення №1318).

33. 06.11.2022 НКЦПФР прийняла рішення "Про забезпечення проведення в системі депозитарного обліку депозитарних операцій щодо примусового відчуження у власність держави акцій, емітентом яких є ПАТ "Укрнафта", ПАТ "Укртатнафта", АТ "Мотор Січ", ПрАТ "АвтоКрАЗ", ПрАТ "Запоріжтрансформатор". №1320. Зокрема, вирішено:

1. ПАТ "Національний депозитарій України" сформувати станом на дату прийняття цього рішення та надати МОУ для складання та надання ним депозитарній установі, в якій відкрито рахунок у цінних паперах на ім`я держави, керуючим рахунком за яким є МОУ, розпорядження на проведення депозитарних операцій, передбачених цим рішенням, із зазначенням кількості цінних паперів перелік клієнтів Центрального депозитарію, на рахунках у цінних паперах яких обліковуються акції емітентів ПАТ "Укрнафта", ПАТ "Укртатнафта", АТ "Мотор Січ", ПрАТ "АвтоКрАЗ", ПрАТ "Запоріжтрансформатор", крім акцій емітентів, що належать державі та господарським товариствам, 100% акцій яких належать державі, згідно з переліком.

2. Депозитарній установі, в якій відкрито рахунок у цінних паперах на ім`я держави, керуючим рахунком за яким є МОУ, надати Центральному депозитарію відповідні розпорядження для проведення передбачених цим рішенням депозитарних операцій та після виконання Центральним депозитарієм операцій переказу акцій емітентів на її рахунок у цінних паперах згідно з п.3 цього рішення здійснити зарахування прав на зазначені акції на рахунок держави. При цьому у розпорядженнях на проведення облікових операцій, що подаються МОУ депозитарній установі, відомості про контрагента та кількість акцій емітентів у такому розпорядженні зазначаються відповідно до переліку клієнтів Центрального депозитарія, наданого Центральним депозитарієм відповідно до п.1 цього рішення.

3. Центральному депозитарію здійснити безумовні операції щодо переказу акцій емітентів на рахунок у цінних паперах депозитарної установи, в якій відкрито рахунок на ім`я держави, керуючим рахунком за яким є МОУ, з рахунків депозитарних установ, у яких на рахунках у цінних паперах власників цінних паперів обліковуються акції емітентів, крім акцій емітентів, що належать державі та господарським товариствам, 100% акцій яких належать державі, перелік яких зазначений у таблиці п.1 цього рішення. Переказ акцій емітентів здійснюється Центральним депозитарієм без збереження режиму обтяжень та / або обмежень.

4. Депозитарним установам, у яких на рахунках у цінних паперах власників цінних паперів, крім держави та господарських товариств, 100% акцій яких належать державі, обліковуються акції емітентів, за відповідним розпорядженням / повідомленням Центрального депозитарія здійснити списання акцій емітентів з цих рахунків у цінних паперах.

5. Наявність обмежень (обтяжень) в обігу акцій емітентів, у тому числі арештів та інших публічних обтяжень або інших обмежень розпорядження ними чи обмежень проведення операцій з ними або застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), не є перешкодою для здійснення Центральним депозитарієм та депозитарними установами передбачених цим рішенням операцій. Центральному депозитарію забезпечити збереження обмеження на здійснення облікових операцій з усіма цінними паперами випусків акцій емітентів, наявними у системі депозитарного обліку Центрального депозитарія.

6. Для проведення передбачених цим рішенням операцій Центральному депозитарію:

- здійснити розблокування усіх акцій емітентів / прав на акції емітентів, що були заблоковані депозитарними установами на підставі розпоряджень клієнтів, депонентів, керуючих рахунків у цінних паперах депонентів, клієнтів для виставлення цінних паперів на продаж;

- сформувати та надати Публічному акціонерному товариству "Розрахунковий центр" передбачений укладеним з Розрахунковим центром договором документ для здійснення операцій щодо приведення у відповідність даних системи клірингового обліку.

7. Розрахунковому центру відразу після отримання від Центрального депозитарія передбаченого п.6 цього рішення документа при необхідності здійснити операції для приведення у відповідність даних системи клірингового обліку.

8. Центральний депозитарій здійснює відміну усіх невиконаних розпоряджень депозитарних установ на переказ акцій емітентів, наданих Центральному депозитарію до прийняття цього рішення.

9. Центральний депозитарій відмовляє у виконанні розпоряджень на проведення депозитарних операцій депозитарним установам, які не виконали передбачені цим рішенням операції, до усунення останніми розбіжностей у депозитарному балансі.

10. Центральному депозитарію довести до відома депозитарних установ, на рахунках у цінних паперах яких у Центральному депозитарії обліковуються акції емітентів, дане рішення.

11. Це рішення набирає чинності з дня його прийняття.

34. 07.11.2022 АТ "НАК "Нафтогаз України" видало МОУ довіреність №14-89 на право брати участь у загальних зборах від імені компанії та, відповідно, голосувати з усіх питань порядку денного на власний розсуд.

35. 09.11.2022 АТ "НАК "Нафтогаз України" видало МОУ довіреність №14-91 на право брати участь у загальних зборах від імені компанії та, відповідно, голосувати з усіх питань порядку денного на власний розсуд.

36. Крім того, 05.12.2022 АТ "НАК "Нафтогаз України" видало МОУ довіреність №14-94 на право брати участь у загальних зборах від імені компанії та, відповідно, голосувати з усіх питань порядку денного на власний розсуд.

37. 07.11.2022 наказом МОУ №357 наказано ОСОБА_8 бути представником МОУ, яке представляє інтереси АТ "НАК "Нафтогаз України" як акціонера, який володіє простими іменними акціями ПАТ "Укрнафта", на загальних зборах ПАТ "Укрнафта", що відбудуться 07.11.2022, а також визначено повноваження останнього.

38. 07.11.2022 відбулися позачергові загальні збори акціонерів ПАТ "Укрнафта", оформлені протоколом №1, які проведені відповідно до порядку, встановленого Рішенням №1318.

39. Загальна кількість осіб, включених до переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, - 2 особи. Відповідно до переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах ПАТ "Укрнафта", складеного станом на кінець операційного дня 07.11.2022, кількість голосуючих акцій ПАТ "Укртатнафта" складає 54 228 510 штук простих іменних акцій (голосів), кожна номінальною вартістю 0,25 грн, та 0 штук привілейованих акцій (голосів), кожна номінальною вартістю 0,00 грн. Загальна кількість голосів акціонерів - власників голосуючих акцій товариства, які зареєструвалися для участі у загальних зборах акціонерів, - 54 228 510 голосів. Кворум наявний - для участі у зборах зареєструвалися представники акціонерів, які сукупно є власниками 100% голосуючих акцій від їх загальної кількості.

40. На позачергових загальних зборах ПАТ "Укрнафта", що відбулися 07.11.2022, прийняті такі рішення:

1. Для роз`яснення щодо порядку голосування, проведення підрахунку голосів під час голосувань, а також для вирішення інших питань, пов`язаних із забезпеченням проведення голосування на загальних зборах, обрати лічильну комісію у складі: голова лічильної комісії: ОСОБА_8, член лічильної комісії: ОСОБА_9 .

2. Обрати головуючим загальних зборів ОСОБА_9, обрати секретарем загальних зборів ОСОБА_8 .

3. Внести та затвердити зміни до статуту товариства шляхом його викладення в новій редакції. Делегувати головуючому та секретарю загальних зборів право підпису статуту ПАТ "Укрнафта" у новій редакції, затвердженій рішенням загальних зборів товариства 07.11.2022. Доручити головуючому загальних зборів особисто забезпечити в установленому законодавством порядку державну реєстрацію статуту ПАТ "Укрнафта" у новій редакції, затвердженій рішенням загальних зборів товариства 07.11.2022. Встановити, що нова редакція статуту ПАТ "Укрнафта" набуває чинності для товариства, його акціонерів та посадових осіб товариства з моменту прийняття цього рішення загальними зборами товариства, а для третіх осіб - з моменту державної реєстрації статуту в новій редакції.

4. Достроково припинити повноваження членів наглядової ради ПАТ "Укрнафта", повноваження яких є чинними станом на 07.11.2022.

5. Обрати членами наглядової ради ПАТ "Укрнафта": ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 .

6. Затвердити умови цивільно-правових договорів (контрактів), які укладатимуться з членами наглядової ради ПАТ "Укрнафта", що додаються. Уповноважити головуючого загальних зборів ОСОБА_9 підписати цивільно-правові договори (контракти), що укладатимуться з членами наглядової ради ПАТ "Укрнафта".

7. Припинити повноваження чинних розпорядників рахунку ПАТ "Укрнафта" у Центральному депозитарії цінних паперів. Призначити тимчасово, до призначення нового персонального складу виконавчого органу ПАТ "Укрнафта", розпорядником рахунку в цінних паперах ПАТ "Укрнафта" в Центральному депозитарії цінних паперів ОСОБА_14 .

41. Справжність підписів ОСОБА_8 та ОСОБА_9 на протоколі від 07.11.2022 посвідчена нотаріально державним нотаріусом Восьмої київської державної нотаріальної контори Колотіловим О.О.

42. 09.11.2022 відбулися позачергові загальні збори акціонерів ПАТ "Укрнафта", оформлені протоколом №2, які проведені відповідно до порядку, встановленого Рішенням №1318.

43. Загальна кількість осіб, включених до переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, - 2 особи. Відповідно до переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах ПАТ "Укрнафта", складеного станом на кінець операційного дня 07.11.2022, кількість голосуючих акцій ПАТ "Укрнафта" складає 54 228 510 штук простих іменних акцій (голосів), кожна номінальною вартістю 0,25 грн, та 0 штук привілейованих акцій (голосів), кожна номінальною вартістю 0,00 грн. Загальна кількість голосів акціонерів - власників голосуючих акцій товариства, які зареєструвалися для участі у загальних зборах акціонерів - 54 228 510 голосів. Кворум наявний - для участі у зборах зареєструвалися представники акціонерів, які сукупно є власниками 100% голосуючих акцій від їх загальної кількості.

44. На вказаних загальних зборах вирішено:

1. Для роз`яснення щодо порядку голосування, проведення підрахунку голосів під час голосувань, а також для вирішення інших питань, пов`язаних із забезпеченням проведення голосування на загальних зборах, обрати лічильну комісію у складі: голова лічильної комісії: ОСОБА_8, член лічильної комісії: ОСОБА_9 .

2. Обрати головуючим загальних зборів ОСОБА_9, обрати секретарем загальних зборів ОСОБА_8 .

3. Внести та затвердити зміни до статуту товариства шляхом його викладення у новій редакції. Делегувати головуючому та секретарю загальних зборів право підпису статуту ПАТ "Укрнафта" у новій редакції, затвердженій рішенням загальних зборів товариства 09.11.2022. Доручити головуючому загальних зборів забезпечити в установленому законодавством порядку державну реєстрацію статуту ПАТ "Укрнафта" у новій редакції, затвердженій рішенням загальних зборів товариства 09.11.2022. Встановити, що нова редакція статуту ПАТ "Укрнафта" набуває чинності для товариства, його акціонерів та посадових осіб товариства з моменту прийняття цього рішення загальними зборами товариства, а для третіх осіб - з моменту державної реєстрації статуту в новій редакції.

4. Змінити колективний виконавчий орган (правління) на одноособовий виконавчий орган (директор). Припинено повноваження голови правління ПАТ "Укрнафта" ОСОБА_15 . Припинено повноваження членів правління ПАТ "Укрнафта" ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20 .

5. Обрано директором ПАТ "Укрнафта" Корецького С.Ф.

6. Затверджено умови контракту, що укладатиметься з директором ПАТ "Укрнафта". Уповноважено головуючого загальних зборів ОСОБА_9 підписати контракт, що укладатиметься з директором ПАТ "Укрнафта".

45. Справжність підпису ОСОБА_8 та ОСОБА_9 на протоколі від 07.11.2022 посвідчена нотаріально державним нотаріусом Восьмої київської державної нотаріальної контори Колотіловим О.О.

46. 06.12.2022 відбулися позачергові загальні збори акціонерів ПАТ "Укрнафта", оформлені протоколом №3, які проведені відповідно до порядку, встановленого Рішенням №1318.

47. Загальна кількість осіб, включених до переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, - 2 особи. Відповідно до переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах ПАТ "Укрнафта", складеного станом на кінець операційного дня 07.11.2022, кількість голосуючих акцій ПАТ "Укрнафта" складає 54 228 510 штук простих іменних акцій (голосів), кожна номінальною вартістю 0,25 грн, та 0 штук привілейованих акцій (голосів), кожна номінальною вартістю 0,00 грн. Загальна кількість голосів акціонерів - власників голосуючих акцій товариства, які зареєструвалися для участі у загальних зборах акціонерів - 54 228 510 голосів. Кворум наявний - для участі у зборах зареєструвалися представники акціонерів, які сукупно є власниками 100% голосуючих акцій від їх загальної кількості. На вказаних зборах вирішено:

1. Для роз`яснення щодо порядку голосувань, а також для вирішення інших питань, пов`язаних із забезпеченням проведення голосування на загальних зборах, обрати лічильну комісію у складі: голова лічильної комісії: ОСОБА_8, член лічильної комісії: ОСОБА_9 .

2. Обрати головуючим загальних зборів ОСОБА_9, обрати секретарем загальних зборів ОСОБА_8 .

3. Внести та затвердити зміни до статуту товариства шляхом його викладення у новій редакції. Делегувати головуючому та секретарю загальних зборів право підпису статуту ПАТ "Укрнафта" у новій редакції, затвердженій рішенням загальних зборів товариства 06.12.2022. Доручити головуючому загальних зборів забезпечити в установленому законодавством порядку державну реєстрацію статуту ПАТ "Укрнафта" у новій редакції, затвердженій рішенням загальних зборів товариства 06.12.2022. Встановити, що нова редакція статуту ПАТ "Укрнафта" набуває чинності для товариства, його акціонерів та посадових осіб товариства з моменту прийняття цього рішення загальними зборами товариства, а для третіх осіб - з моменту державної реєстрації статуту в новій редакції.

48. Справжність підписів ОСОБА_8 та ОСОБА_9 на протоколі від 07.11.2022 посвідчена нотаріально державним нотаріусом Восьмої київської державної нотаріальної контори Кузьменко С.І.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

49. Господарський суд міста Києва рішенням від 07.09.2023, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 28.02.2024 у справі №910/14243/22, у задоволенні позову відмовив повністю.

50. Суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, мотивував ухвалене рішення, зокрема, таким:

- відчуження майна ПАТ "Укрнафта", у тому числі акцій товариства, на користь Держави Україна, а також можливість здійснювати управління цим товариством в інтересах обороноздатності, стратегічної безпеки та, як наслідок, забезпечення належної життєдіяльності країни і її населення, призведе до досягнення стратегічної мети - певної стабільності на ринку нафти та нафтопродуктів, комплексного розв`язання існуючих проблем щодо забезпечення нафтопродуктами як Збройних Сил України, так і населення країни;

- корпоративні права, підтверджені акціями товариства, є майном (майновими правами);

- при примусовому відчуженні у власність держави для використання в умовах правового режиму воєнного стану усіх акцій, емітентом яких є ПАТ "Укрнафта", що належать фізичним та юридичним особам, крім акцій, що належать державі та господарським товариствам, 100% акцій яких належать державі, дотримані всі вимоги щодо порядку відчуження майна, передбаченого статтями 7 та 8 Закону "Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану";

- Рішення №1320 вичерпується одноразовим застосуванням, спрямоване на організацію виконання рішення військового командування в умовах правового режиму воєнного стану, що не містить нових правових норм, є актом індивідуальної дії, а отже не підпадає під ознаки регуляторного акта, нормативного та нормативно-правового акта.

Короткий зміст вимог касаційної скарги, відзивів на касаційну скаргу, інших заяв учасників справи

51. 08.04.2024 Компанія Літтоп звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Господарського суду міста Києва від 07.09.2023 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 28.02.2024 у справі №910/14243/22, у якій просить їх скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову.

52. На виконання вимог п.5 ч.2 ст.290 ГПК скаржник посилається на підставу касаційного оскарження, передбачену п.1 ч.2 ст.287 ГПК та, зокрема, зазначає:

1) Верховний Суд у низці своїх правових висновків наголошує, що позбавлення або обмеження права власності має відбуватися виключно на підставі (тобто у прямо передбачених законодавством випадках) та виключно в порядку (тобто у чіткій відповідності до законодавчо встановленої процедури), встановлених законом; усупереч позиціям Верховного Суду суди попередніх інстанцій оцінили як правомірне примусове відчуження належного скаржнику пакета акцій, незважаючи на те, що воно було здійснено не на підставі та не в порядку, встановлених законом (посилається на постанови Великої Палати Верховного Суду від 24.11.2020 у справі №908/137/18, Верховного Суду від 11.04.2023 у справі №915/1912/19, від 01.11.2021 у справі №21/170-08, від 12.01.2021 у справі №914/1804/18, від 01.12.2021 у справі №757/849/2020, від 07.07.2022 у справі №500/89/18, від 04.12.2019 у справі №235/9835/15-ц, від 24.02.2022 у справі №654/785/19):

- невиконання законодавчо встановлених вимог щодо встановлення власника примусово відчужених акцій та зазначення у акті необхідної інформації про нього свідчить про грубе порушення процедури примусового відчуження акцій на користь держави, а отже і про її протиправність;

- не були виконані законодавчо встановлені вимоги щодо додавання документа про оцінку до акта про примусове відчуження майна; це свідчить про грубе порушення процедури примусового відчуження акцій на користь держави, а отже і про її протиправність;

- Закон "Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану" не передбачає можливість та процедуру примусового відчуження корпоративних прав та / або акцій (позиція щодо комплексного характеру та особливого статусу акцій викладена у постановах Верховного Суду від 29.11.2022 у справі №910/2608/21, від 16.02.2022 у справі №910/17544/20, від 18.01.2022 у справі №924/53/21, від 22.12.2021 у справі №924/641/20, від 17.06.2021 справі №17-14-01/1494 (925/460/20));


................
Перейти до повного тексту