ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 липня 2024 року
м. Київ
справа № 200/2634/23
адміністративне провадження № К/990/3029/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Білак М.В.,
суддів: Губської О.А., Мацедонської В.Е.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою Державної служби України з безпеки на транспорті
на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 серпня 2023 року (головуючий суддя - Стойка В.В.)
та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 19 грудня 2023 року (головуючий суддя - Сіваченко І.В., судді: Блохін А.А., Гаврищук Т.Г.)
у справі № 200/2634/23
за позовом Приватного акціонерного товариства "Метінвест Покровськвугілля"
до Державної служби України з безпеки на транспорті
про визнання протиправною та скасування постанови
I. РУХ СПРАВИ
1. У червні 2023 року Приватне акціонерне товариство "Метінвест Покровськвугілля" (далі - позивач, ПрАТ "Метінвест Покровськвугілля") звернулось до суду з позовом, в якому просило визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 028741 від 23 травня 2023 року (далі - спірна постанова, постанова № 028741), прийняту Відділом державного нагляду (контролю) у Донецькій, Луганській та Харківській областях Державної служби України з безпеки на транспорті.
2. Позовні вимоги обґрунтовано безпідставністю застосування адміністративно-господарського штрафу, оскільки позивач не є перевізником, а перевезення вантажу здійснювалось фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1, який на підставі договору № 3624УС від 16 лютого 2022 року надавав для ПрАТ "Метінвест Покровськвугілля" транспортні послуги. Також наголосив про порушення відповідачем строків застосування адміністративно-господарського штрафу з огляду на те, що автомобільний транспорт виявлено 10 листопада 2022 року, а розгляд справи та винесення спірної постанови здійснено 23 травня 2023 року, тобто значно більше, ніж через два місяці після виявлення правопорушення.
3. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30 серпня 2023 року, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 19 грудня 2023 року, позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправною та скасовано постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 028741 від 23 травня 2023 року, прийняту Відділом державного нагляду (контролю) у Донецькій, Луганській та Харківській областях Державної служби України з безпеки на транспорті відносно Приватного акціонерного товариства "Метінвест Покровськвугілля".
4. Не погоджуючись із рішенням судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач звернувся із касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
5. Ухвалою Верховного Суду від 12 лютого 2024 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
6. 10 листопада 2022 року посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Державної служби України з безпеки на транспорті проведено перевірку транспортного засобу SHACMAN, державний номерний знак НОМЕР_1, водієм якого був ОСОБА_2 .
7. За результатами вказаної перевірки 10 листопада 2022 року складено Акт № 341095, відповідно до якого транспортний засіб SHACMAN належить ОСОБА_1 . Згідно з товаро-транспортною накладною (далі - ТТН) № 014455 від 10 листопада 2022 року автомобільним перевізником є ПрАТ "Метінвест Покровськвугілля", водій - ОСОБА_3 .
8. Під час перевірки встановлено, що автомобільний перевізник ПрАТ "Метінвест Покровськвугілля" порушив вимоги статті 34 Закону України від 05 квітня 2001 року № 2344-III "Про автомобільний транспорт" (далі - Закон № 2344-III), а саме: перевізник не забезпечив виконання вимог цього закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення вантажів, порушив також вимоги статті 48 Закону України від 05 квітня 2001 року № 2344-III "Про автомобільний транспорт" - перевищення навантаження на здвоєну вісь склало 99,19 %.
9. Повідомленням від 08 травня 2023 року № 32356/38/24-23 Відділ державного нагляду (контролю) у Донецькій, Луганській, та Харківський областях Державної служби України з безпеки на транспорті вказав керівнику ПрАТ "Метінвест Покровськвугілля" про необхідність прибути 23 травня 2023 року для розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, про що складено акт № 341083, 341095 від 10 листопада 2022 року.
10. У відповідь на таке повідомлення позивач листом від 17 травня 2023 року поінформував Відділ державного нагляду (контролю) у Донецькій, Луганській, та Харківський областях Державної служби України з безпеки на транспорті, що ПрАТ "Метінвест Покровськвугілля" не є особою, яка порушила законодавство про автомобільний транспорт, оскільки не надавало послуг з перевезення вантажів та не було перевізником вантажу 10 листопада 2022 року у вантажних транспортних засобах SHACMAN, державний номерний знак НОМЕР_2 та SHACMAN, державний номерний знак НОМЕР_1 . Вказані транспортні засоби належать ФОП ОСОБА_4, який відповідно до договору №3624УС від 16 лютого 2022 року надавав позивачу транспортні послуги з перевезення. Інформація в товаро-транспортних накладних № 014455 та № 014457 від 10 листопада 2022 року є помилковою, запис був здійснений вантажовідправником ПрАТ "Петриківський рибгосп", фактичним вантажоперевізником був ФОП ОСОБА_4 . Крім того, у вказаному листі позивач звернув увагу на пропуск строків для застосування санкцій.
11. Згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення вказаний лист з додатками був отриманий відповідачем 22 травня 2023 року.
12. 23 травня 2023 року за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт відповідачем винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 028741, відповідно до якої стягнуто з ПрАТ "Метінвест Покровськвугілля" адміністративно-господарський штраф у сумі 51 000 грн.
13. Не погоджуючись з постановою № 028741, ПрАТ "Метінвест Покровськвугілля" звернулось до суду.
III. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
14. Суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, вказував на те, що саме ФОП ОСОБА_4 є автомобільним перевізником в розумінні Закону № 2344-ІІІ, а не позивач, як помилково вважає представник Укртрансбезпеки, враховуючи надіслання договору № 3624УС про надання послуг від 16 лютого 2022 року (далі - договір № 3624УС).
15. Суди вказали про помилковість посилання відповідача на відсутність доказів виконання договірних зобов`язань за договором № 3624УС (рахунки, акт приймання-передавання послуг, платіжні інструкції, відображення в податковій звітності тощо), що свідчить про сумнівність такого договору, адже Укртрансбезпека не є тим органом, який наділений повноваженнями перевіряти реальність господарської операції.
16. Також зазначили про допущення помилки в ТТН № 014455 від 10 листопада 2022 року, де автомобільним перевізником зазначено ПрАТ "Метінвест Покровськвугілля". Втім, представник ПрАТ "Метінвест Покровськвугілля" скористався своїм правом та надав пояснення до розгляду відповідачем справи та винесення спірної постанови.
17. Окрім того, судами попередніх інстанцій встановлено порушення відповідачем строку розгляду справи, встановленого пунктом 25 Порядку проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі), затвердженого Кабінетом Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567 (далі - Порядок № 1567), та застосування адміністративно-господарських санкцій поза строком, встановленим статтею 250 Господарського кодексу України (далі - ГК України).
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
18. Касаційне провадження у справі відкрито на підстав пункту 1 частини четвертої статі 328 КАС України.
19. Скаржник вказав, що судом апеляційної інстанції в оскаржуваному рішенні застосовано норми права без урахування висновків, викладених у постановах Верховного Суду від 13 жовтня 2023 року у справі № 120/554/23, від 23 листопада 2023 року у справі № 340/4637/22 та від 23 серпня 2023 року у справі №600/1407/22-а.
20. На його переконання судами неправильно застосовано положення статей 48, 60 Закону №2344-III, що полягає у невірному визначенні суб`єкта відповідальності - автомобільного перевізника, а також у невірному застосуванні Порядку № 1567 (у чинній на час виникнення спірних правовідносин редакції), якими були передбачені як перелік документів, що подається під час рейдової перевірки, так і порядок розгляду справи про порушення автомобільного законодавства, дотримання якого при умові належного повідомлення правопорушника, слугує остаточному встановленню "автомобільного перевізника", тобто особи, на яку накладається адміністративно-господарський штраф. Скаржник наголосив що санкція частини першої статті 60 Закону № 2344-III застосовується саме до перевізника, а не власника транспортного засобу, у свою чергу, автомобільний перевізник не може визначатись лише на підставі реєстраційних документів.
21. Вказує, що факт існування правопорушення позивачем не заперечувався, при цьому він був запрошений на розгляд справи, однак не з`явився, що на думку відповідача свідчить про свідоме нехтування своїми правами довести невинуватість під час розгляду справи в територіальному органі Укртрансбезпеки та надав відповідні докази лише до суду. Під час спірної перевірки водієм надано ТТН № 014455 від 10 листопада 2022 року, тобто у відповідача під час розгляду справи не могло існувати іншої, відмінної інформації, аніж отриманої під час перевірки.
22. Представник ПрАТ "Метінвест Покровськвугілля" подав відзив на касаційну скаргу позивача, в якому просила оскаржувані судові рішення залишити без змін.
VI. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ
23. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), вважає за необхідне зазначити таке.
24. Спірні правовідносини виникли щодо накладення постановою № 028741 адміністративно-господарського штрафу за порушення перевізником вимог статей 34, 48 Закону № 2344-III.
25. Процедуру проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) щодо додержання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт визначає Порядок проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567.
26. Пунктом 25 Порядку № 1567 визначено, що справа про порушення розглядається в територіальному органі Укртрансбезпеки за місцезнаходженням автомобільного перевізника або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи автомобільного перевізника) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
27. Відповідно до статті 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб`єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб`єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
28. Зі змісту статті 250 ГК України висновується, що законодавець встановив граничні строки застосування уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарських санкцій до суб`єктів господарювання за порушення зазначеними суб`єктами встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності. Фактично у наведеній статті містяться два строкові обмеження.