ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 липня 2024 року
м. Київ
справа № 210/1532/23
провадження № 61-13380 св 23
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Синельникова Є. В.,
суддів: Білоконь О. В., Осіяна О. М. (суддя-доповідач), Сакари Н. Ю., Шиповича В. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ;
відповідач - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб;
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Мотуза Олександра Володимировича на рішення Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 08 травня 2023 року у складі судді Сільченко В. Є. та постанову Дніпровського апеляційного суду від 16 серпня 2023 року у складі колегії суддів: Агєєва О. В., Кішкіної І. В., Корчистої О. І.,
ВСТАНОВИВ:
1. Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У березні 2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання договору застави припиненим, зняття заборони відчуження на майно, зобов`язання вчинити певні дії.
Позовна заява обґрунтована тим, що 23 грудня 2003 року між нею та акціонерним комерційним банком "Форум" (далі - АКБ "Форум"), правонаступником якого є публічне акціонерне товариство "Форум" (далі - ПАТ "Банк Форум"), був укладений кредитний договір № 0156/03/05-Z, за умовами якого банк надав кредит у сумі 2 000 дол. США на поточні потреби на строк до 20 грудня 2004 року.
З метою забезпечення виконання зобов`язань за кредитним договором від 23 грудня 2003 року № 0156/03/05-Z, між нею та АКБ "Форум", правонаступником якого є ПАТ "Банк Форум", був укладений договір застави від 24 грудня 2003 року № 0156-З, посвідчений приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу Панченко А. А., предметом якого є однокімнатна квартира, розташована на п`ятому поверсі п`ятиповерхового житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1, яка належить їй на праві особистої приватної власності на підставі договору дарування квартири.
Вказувала, що належним чином виконала свої зобов`язання за кредитним договором, проте запис про обтяження нерухомого майна щодо вказаної квартири із Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна не було виключено.
Відповідно до постанови правління Національного банку України від 13 червня 2014 року № 335 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "Банк Форум", виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення № 49 "Про початок ліквідації ПАТ "Банк Форум" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію". Процедуру виведення неплатоспроможного банку з ринку, в тому числі шляхом здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банку, здійснював Фонд гарантування вкладів фізичних осіб.
04 липня 2019 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про припинення юридичної особи ПАТ "Банк Форум". Інформація про юридичних осіб - правонаступників банку у реєстрі відсутня.
У відповідь на адвокатський запит Фонд гарантування вкладів фізичних осіб повідомив, що документи ПАТ "Банк Форум" були передані на архівне зберігання до Національного банку України. Також відповідач повідомив, що за даними облікових систем Фонду інформація щодо контрагента ПАТ "Банк Форум" ОСОБА_1 та кредитного договору від 23 грудня 2003 року № 0156/03/05-Z, укладеного з ПАТ "Банк Форум", відсутня.
У відповідь на адвокатський запит Національний банк України повідомив, що кредитний договір від 23 грудня 2003 року № 0156/03/05-Z та кредитна справа ОСОБА_1 в описах архівних справ ПАТ "Банк Форум" не зазначені та на архівне зберігання до Національного банку України уповноваженою особою на ліквідацію ПАТ "Банк Форум" не передавалися. В договорах про відступлення прав вимоги новому кредитору інформація стосовно кредитного договору № від 23 грудня 2003 року 0156/03/05-Z відсутня. У архівних справах ПАТ "Банк Форум", а саме: звіті про незалежну оцінку вартості активів ПАТ "Банк Форум" у вигляді майнових прав (права вимоги) за кредитними договорами до акту формування ліквідаційної маси ПАТ "Банк Форум" станом на 01 вересня 2014 року, акті про формування ліквідаційної маси ПАТ "Банк Форум" станом на 26 липня 2018 року, інформація про кредитну справу та заборгованість ОСОБА_1 відсутня.
Вважала, що вказане свідчить про відсутність будь-яких заперечень у кредитодавця та третіх осіб щодо факту повного виконання нею своїх зобов`язань за кредитним договором від 23 грудня 2003 року № 0156/03/05-Z.
Ураховуючи викладене, ОСОБА_1 просила суд визнати припиненим договір застави від 24 грудня 2003 року № 0156-3, укладений між нею та АКБ "Форум" щодо нерухомого майна: однокімнатної квартири за адресою: АДРЕСА_1, посвідчений приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу Панченко А. А.; зняти заборону відчуження квартири за адресою: АДРЕСА_1, накладену 25 квітня 2007 року приватним нотаріусом Забуранною А. А., реєстраційний номер обтяження 4864476; виключити з Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна запис про обтяження нерухомого майна - квартири за адресою: АДРЕСА_1, виконаний приватним нотаріусом Забуранною А. А. 25 квітня 2007 року, реєстраційний номер обтяження 4864476.
Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 01 травня 2023 року, залишеним без змін постановою Дніпровського апеляційного суду від 16 серпня 2023 року, у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Суди виходили із того, що відповідно до статті 53 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" 04 липня 2019 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про державну реєстрацію припинення ПАТ "Банк Форум" як юридичної особи, отже з цього часу ліквідація банку вважається завершеною, банк - ліквідованим, а повноваження Фонду, як ліквідатора ПАТ "Банк Форум", - припиненими.
Суди зазначили, що оскільки Фонд не є правонаступником ПАТ "Банк Форум" та здійснював лише владні повноваження щодо введення тимчасової адміністрації (ліквідації) банку та виплати відшкодування за вкладами в порядку, встановленому Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", він не є належним відповідачем у цій справі, а тому у задоволенні позову належить відмовити через неналежний суб`єктний складсторін у цій справі.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У вересні 2023 року представник ОСОБА_1 - адвокат Мотуз О. В. звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просив скасувати рішення Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 08 травня 2023 року та постанову Дніпровського апеляційного суду від 16 серпня 2023 року й ухвалити нове судове рішення, яким позов ОСОБА_1 задовольнити.
Підставами касаційного оскарження вказаних судових рішень заявник зазначає неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, а саме: застосування норм права без урахування висновку щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладеного у постановах Великої Палати Верховного Суду від 17 квітня 2018 року у справі № 523/9076/16, постанові Верховного Суду від 13 лютого 2023 року у справі № 463/7496/21 тощо (пункт 1 частини другої статті 389 ЦПК України); недослідження зібраних у справі доказів (пункт 4 частини другої статті 389 ЦПК України).
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 24 жовтня 2023 року касаційне провадження у справі відкрито, витребувано цивільну справу № 210/1532/23 із Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області.
У листопаді 2023 року справа надійшла до Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 15 липня 2024 року справу призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга представника ОСОБА_1 - адвоката Мотуза О. В. мотивована тим, щосуди зробили неправильний висновок про відмову в задоволенні позову та не звернули увагу на те, що згідно зі статтею 599 ЦК України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином, внаслідок чого припиняється дія всіх забезпечувальних договорів; записи про державну реєстрацію обтяжень нерухомого майна, а також іпотеки за належного виконання в повному обсязі забезпеченого іпотекою основного зобов`язання за кредитним договором є перешкодами в реалізації власником права розпорядження відповідним майном.
Суди не врахували висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 13 лютого 2023 року у справі № 463/7496/21, у якій Верховний Суд у подібних правовідносинах погодився з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про те, що заявлені позовні вимоги до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання іпотеки припиненою, вилучення з реєстру запису про іпотеку та запису про заборону відчуження нерухомого майна, є обґрунтованими та підлягають задоволенню, так як спрямовані на ефективне відновлення порушених прав позивача.
Зазначаючи про те, що повноваження Фонду з ліквідацією банку припинені, суди не вказали особу, яка має відповідати за вимогами про визнання договору застави припиненим, зняття заборони відчуження на майно, ураховуючи, що ПАТ "Банк Форум" припинено без правонаступників цієї юридичної особи.
Відзив на касаційну скаргу не надійшов
Фактичні обставини справи, встановлені судами
23 грудня 2003 року між АКБ "Форум", правонаступником якого є ПАТ "Банк Форум", та ОСОБА_1 був укладений кредитний договір № 0156/03/05-Z, за умовами якого банк надав останній кредит на поточні потреби у сумі 2 000 дол. США строком до 20 грудня 2004 року.
З метою забезпечення виконання зобов`язань за кредитним договором від 23 грудня 2003 року № 0156/03/05-Z, між АКБ "Форум", правонаступником якого є ПАТ "Банк Форум", та ОСОБА_1 був укладений договір застави від 24 грудня 2003 року № 0156-З, посвідчений приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу Панченко А. А., предметом якого є однокімнатна квартира, яка розташована на п`ятому поверсі п`ятиповерхового житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1, яка належить позивачці на праві особистої приватної власності на підставі договору дарування квартири.
Відомості про обтяження вказаної квартири були включені до Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна.
На підставі постанови правління Національного банку України від 13 березня 2014 року № 135 "Про віднесення ПАТ "Банк Форум" до категорії неплатоспроможних" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) прийнято рішення № 043/14 про введення з 14 березня 2014 року тимчасової адміністрації та призначення уповноваженої особи Фонду на тимчасову адміністрацію в ПАТ "Банк Форум".
На підставі постанови правління Національного банку України від 13 червня 2014 року № 355 виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 16 червня 2014 року № 49 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "Банк Форум" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку", згідно з яким у ПАТ "Банк Форум" з 16 червня 2014 року відкликано банківську ліцензію, розпочато процедуру ліквідації банку та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ "Банк Форум" Соловйову Н. А. строком на 1 рік з 16 червня 2014 року по 16 червня 2015 року включно.
Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 19 січня 2015 року № 9 від виконання обов`язків уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ "Банк Форум" відсторонено Соловйову Н. А., а рішенням від 19 січня 2015 року № 10 уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ "Банк Форум" з 19 січня 2015 року призначено Ларченко І. М .
Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 28 травня 2015 року № 106 продовжено строки здійснення процедури ліквідації ПАТ "Банк Форум" та повноважень уповноваженої особи Фонду на ліквідацію Ларченко І. М. на 1 рік до 16 червня 2016 року включно.
Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 26 травня 2016 року № 840 продовжено строки здійснення процедури ліквідації ПАТ "Банк Форум" та повноваження ліквідатора ПАТ "Банк Форум" Ларченко І. М. на 2 роки до 15 червня 2018 року.
Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 09 жовтня 2017 року № 4679 повноваження ліквідатора ПАТ "Банк Форум", визначені статтями 37, 38, 47-52, 521, 53 Закону, у тому числі з підписання всіх договорів, пов`язаних з реалізацією активів банку у порядку, визначеному Законом, окрім повноважень в частині організації реалізації активів банку, делеговано Шевченку О. В. з 10 жовтня 2017 року.
Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 07 червня 2018 року № 1588 продовжено повноваження ліквідатора ПАТ "Банк Форум", визначені статтями 37, 38, 47-52, 52-1, 53 Закону, окрім повноважень в частині організації реалізації активів банку, Шевченка О. В. строком на один рік з 16 червня 2018 року до 14 червня 2019 року включно.
14 червня 2019 року уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ "Банк Форум" подано документи державному реєстратору юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань для державної реєстрації припинення банку як юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
04 липня 2019 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про державну реєстрацію припинення ПАТ "Банк Форум" як юридичної особи.
Інформація про правонаступників ПАТ "Банк Форум" у Реєстрі відсутня.
2. Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Згідно зі статтею 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
Відповідно до частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; 2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; 4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу.
Касаційна скарга представника ОСОБА_1 - адвоката Мотуза О. В. підлягають частковому задоволенню.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Частиною третьою статті 3 ЦПК України передбачено, що провадження у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до вимог статті 400 ЦПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які передбачені пунктами 1, 3, 4, 8 частини першої статті 411, частиною другою статті 414 цього Кодексу, а також у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги.
Частиною першою статті 402 ЦПК України передбачено, що у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.
Відповідно до частин першої, другої та п`ятої статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Зазначеним вимогам закону оскаржувані судові рішення не відповідають.
Щодо припинення іпотеки
За змістом статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі статтею 599 ЦК України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до статей 3, 17 Закону України "Про іпотеку" іпотека має похідний характер від основного зобов`язання і є дійсною до припинення основного зобов`язання або до закінчення строку дії іпотечного договору. Іпотека припиняється у разі припинення основного зобов`язання або закінчення строку дії іпотечного договору.
Іпотека має похідний характер від основного зобов`язання і є дійсною до припинення основного зобов`язання або до закінчення строку дії іпотечного договору (частина п`ята статті 3, абзаци другий і сьомий частини першої статті 17 Закону України "Про іпотеку", пункт 1 частини першої і речення друге цієї частини статті 593 ЦК України).
Зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом (частина перша статті 598 ЦК України).
Однією з таких підстав, встановлених законом, є виконання, проведене належним чином (стаття 599 ЦК України).
Обмеження речових прав на нерухоме майно (обтяження нерухомого майна) - це обмеження або заборона розпорядження нерухомим майном, установлена відповідно до правочину (договору), закону або актів органів державної влади, місцевого самоврядування, їх посадових осіб, прийнятих у межах повноважень, визначених законом (абзац п`ятий частини першої статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень").
Записи про державну реєстрацію обтяжень нерухомого майна, а також іпотеки за належного виконання в повному обсязі забезпеченого іпотекою основного зобов`язання за кредитним договором є перешкодами в реалізації власником права розпорядження відповідним майном.
Системний аналіз зазначених вище норм матеріального права дає підстави зробити висновок, що після сплати боржником перед банком боргу у повному обсязі, кредитний договір припиняється у зв`язку з виконанням боржником зобов`язання за кредитним договором, а отже і припиняється дія всіх забезпечувальних договорів.
Схожі висновки викладені у постанові Верховного Суду від 26 січня 2022 року у справі № 127/26402/20, постанові Великої Палати Верховного Суду від 27 березня 2019 року у справі № 711/4556/16-ц.
Статтею 609 ЦК України передбачені випадки припинення зобов`язання ліквідацією юридичної особи.
Юридична особа є такою, що припинена, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення (частина п`ята статті 104 ЦК України).