ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 липня 2024 року
м. Київ
справа № 160/4688/23
адміністративне провадження № К/990/18576/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Олендера І.Я.,
суддів: Гончарової І.А., Гімона М.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами касаційну скаргу Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2023 року (суддя Кучугурна Н.В.) та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2024 року (судді: Ясенова Т.І. (головуючий), Суховаров А.В., Головко О.В.) у справі № 160/4688/23 за адміністративним позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" до Східного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
І. Суть спору
Короткий зміст позовних вимог
1. Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" (далі - позивач, платник податків, Товариство, АТ "ОГС "Дніпропетровськгаз") звернулось до суду з позовом до Східного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків (далі - відповідач-1, контролюючий орган, СМУ ДПС по роботі з ВПП), Державної податкової служби України (далі - відповідач-2, ДПС України) про визнання протиправним та скасування рішення СМУ ДПС по роботі з ВПП від 13.10.2022 № 4/32-00-04 02-02-26, визнання протиправним та скасування рішення ДПС України від 13.02.2023 № 3459/6/99-00-06-02-03-06, зобов`язання ДПС України розглянути заяву АТ "ОГС "Дніпропетровськгаз" від 28.09.2022 № 49001-Сл-14603-0922 з урахуванням висновків суду, зобов`язання ДПС України негайно після прийняття судом рішення подати звіт про виконання судового рішення.
2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 28.09.2023 АТ "ОГС "Дніпропетровськгаз" звернулось до СМУ ДПС по роботі з ВПП з заявою від 28.09.2022 № 49001-Сл-14603-0922 про неможливість виконання податкового обов`язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів. У заяві позивач зазначив про неможливість виконати податкові зобов`язання з податку на додану вартість за період лютий-серпень 2022 року у сумі 137 317 944,04 грн. У цій заяві позивач просив підтвердити неможливість своєчасного виконання АТ "ОГС "Дніпропетровськгаз" обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України за період лютий-серпень 2022 року, про що прийняти відповідне/відповідні рішення згідно з Порядком підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, затвердженого наказом Мінфіну України від 29.07.2022 № 225; розглянути, на підставі підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, можливість не застосовувати відповідальність, передбачену Податковим кодексом України або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, за його невиконання. До заяви позивачем були додані документи, що підтверджують неможливість виконання позивачем свого податкового обов`язку. За результатами розгляду заяви, 13.10.2022 СМУ ДПС по роботі з ВПП прийняло рішення № 4/32-00-04-02-02-26 щодо можливості своєчасного виконання платником податків (Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз") свого податкового обов`язку. Наведене рішення позивач оскаржив в адміністративному порядку до Державної податкової служби України, яка 13.02.2023 прийняла рішення № 3459/6/99-00-06-02-03-06 про залишення без змін рішення СМУ ДПС по роботі з ВПП від 13.10.2022 № 4/32-00-04-02-02-26 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку. Позивач не погоджується із зазначеними рішеннями відповідачів, вважає їх протиправними та прийнятими не у відповідності до вимог чинного законодавства, оскільки СМУ ДПС по роботі з ВПП при розгляді заяви позивача не було дотримано вимог пункту 1 розділу ІІІ вказаного Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо прийняття попереднього рішення та надсилання його відповідному платнику податків (позивачу), зокрема, у разі якщо контролюючий орган дійшов висновку, що таким платником податків було подано недостатньо документів для підтвердження неможливості виконання податкового обов`язку. Позивач вказує, що ДПС України не надала жодної оцінки такому порушенню СМУ ДПС по роботі з ВПП при розгляді скарги АТ "ОГС "Дніпропетровськгаз" на рішення № 4/32-00-04-02-02-26, а тому вважає, що рішення ДПС України від 13.02.2023 № 3459/6/99-00-06-02-03-06 є протиправним та також таким, що підлягає скасуванню.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2023 року, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2024 року, у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
4. Суд першої інстанції, з рішенням якого погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку, що положеннями чинного законодавства визначено перелік документів, які підтверджують обставини неможливості платника податків своєчасно виконати свій податковий обов`язок, тоді як, позивачем було проігноровано вимоги чинного законодавства та надано документи, які не визначені Переліком документів підтвердження неможливості, хоча позивач був обізнаний з такими вимогами, при цьому позивачем не було надано контролюючому органу документів/доказів на підтвердження неможливості дотримання ним термінів сплати податків та зборів, подання звітності, реєстрації податкових накладних за відсутності персоналу, який займається бухгалтерським обліком та ін. Судами встановлено та зазначено, що протягом визначеного періоду АТ "ОГС "Дніпропетровськгаз" не припиняло свою діяльність та виконувало податковий обов`язок з декларування інших податків та зборів (відмінних від зазначених у заяві позивача). Крім того, позивачем не доведено належними доказами втрату (не відновлення) бухгалтерської документації, первинних документів, на підставі яких він мав здійснювати декларування з податку на прибуток, а також позивач не обґрунтував, чому існує неможливість виконання податкового обов`язку саме з податку на прибуток, тоді як ним виконується такий обов`язок з подання податкових накладних з інших податків. Щодо долученого до заяви листа Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1, на який посилається позивач, як на доказ настання форс-мажорних обставин та неможливості виконання податкових обов`язків, суди зазначили, що вказаним листом Торгово-промислова палати України засвідчила, що військова агресія російської федерації проти України стала підставою для введення воєнного стану та є форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) та вказаний лист адресований "Всім, кого це стосується", тобто необмеженому колу суб`єктів, його зміст носить загальний інформаційний характер та констатує абстрактний факт наявності форс-мажорних обставин без доведення причинно-наслідкового зв`язку у конкретному зобов`язанні (що узгоджується з правовими висновками викладеними Верховним Судом у постанові від 06.09.2023 у справі № 910/6234/22). Крім того, суд апеляційної інстанції зазначив, що Верховний Суд у постанові від 07.06.2023 у справі № 906/540/22 зазначив, що лист Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 не є безумовною підставою вважати, що форс-мажорні обставини настали для всіх без виключення суб`єктів. Кожен суб`єкт, який в силу певних обставин не може виконати свої зобов`язання за окремо визначеним договором, має доводити наявність в нього форс-мажорних обставин. У справі, що розглядається позивачем не було надано доказів звернення до Торгово-промислової палати для отримання відповідного сертифікату, як і відповідних документів до контролюючого органу при зверненні із заявою про неможливість виконання податкових обов`язків у період воєнного стану.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. Не погодившись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанції, АТ "ОГС "Дніпропетровськгаз" подало касаційну скаргу, де посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2023 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2024 року та прийняти рішення, яким передати справу № 160/4688/23 за позовною заявою АТ "ОГС "Дніпропетровськгаз" про визнання протиправними та скасування рішення СМУ ДПС по роботі з ВПП від 13.10.2022 № 4/32-00-04-02-02-26 та рішення ДПС України від 13.02.2023 № 3459/6/99-00-06-02-03-06 на новий розгляд до суду першої інстанції.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
6. Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 28.09.2023 АТ "ОГС "Дніпропетровськгаз" звернулося до СМУ ДПС по роботі з ВПП з заявою від 28.09.2022 № 49001-Сл-14603-0922 про неможливість виконання податкового обов`язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів.
У заяві позивач зазначив про неможливість виконати податкові зобов`язання з податку на додану вартість за період лютий-серпень 2022 року у сумі 137 317 944,04 грн. Також, у цій заяві позивач просив підтвердити неможливість своєчасного виконання АТ "ОГС "Дніпропетровськгаз" обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України за період лютий-серпень 2022 року, про що прийняти відповідне/відповідні рішення згідно з Порядком підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, затвердженого наказом Мінфіну України від 29.07.2022 № 225; розглянути, на підставі підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, можливість не застосовувати відповідальність, передбачену Податковим кодексом України або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, за його невиконання.
До заяви позивачем були додані: інформація з даними про суму податкового боргу з ПДВ станом на 30.09.2022 (інтегрована картка платника по ПДВ); лист Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1; звітність за формами НКРЕКП № 8б (Додаток № 4); звітність за формами НКРЕКП № 8в; інформація про залишки на розрахункових рахунках на дату сплати; довідка про пошкодження газопроводів; лист АТ "Дніпроазот" від 28.02.2022 № 508/01-6; лист АТ "Дніпроазот" від 29.03.2022 № 635/01-6; лист АТ "Дніпроазот" від 15.04.2022 № 755/01-6; лист АТ "Дніпроазот" від 27.04.2022 № 826/01-6; лист АТ "Дніпроазот" від 26.05.2022 № 1033/01-6; лист АТ "Дніпроазот" від 23.06.2022 № 1218/01-6; лист АТ "Дніпроазот" від 25.07.2022 № 1402/01-6; лист АТ "Дніпроазот" від 25.08.2022 № 1524/01-6; лист АТ "Дніпроазот" від 13.09.2022 № 1603/01-6; постанов НКРЕКП від 22 грудня 2021 року № 2745 "Про встановлення тарифу на послуги з розподілу природного газу для АТ "ОГС "Дніпропетровськгаз" з додатком; лист АТ "НЗФ" від 12.09.2022 № 1023/4016/6602; лист від споживачів про коригування річної замовленої потужності; заяви про вчинення кримінального правопорушення; документи на підтвердження повноважень посадової особи АТ "ОГС "Дніпропетровськгаз"; документи на підтвердження повноважень адвоката Рудницької Ю.О.
За результатами розгляду зазначеної вище заяви, 13.10.2022 СМУ ДПС по роботі з ВПП прийняло рішення № 4/32-00-04-02-02-26 щодо можливості своєчасного виконання платником податків (АТ "ОГС "Дніпропетровськгаз") свого податкового обов`язку.
Наведене рішення позивач оскаржив в адміністративному порядку до ДПС України, яка 13.02.2023 прийняла рішення № 3459/6/99-00-06-02-03-06 про залишення без змін рішення СМУ ДПС по роботі з ВПП від 13.10.2022 № 4/32-00-04-02-02-26 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. У доводах касаційної скарги позивач зазначає щодо застосування пункту 1 розділу ІІІ наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 "Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" (далі - Порядок № 225) Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження" під час розгляду заяв платників податків в частині обов`язковості прийняття попереднього рішення у разі недостатності документів (копій документів), у якому було б викладено пропозицію щодо надання конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави неможливості виконання своїх податкових обов`язків, з метою прийняття позитивного рішення на користь платника податків. Позивач вказує, що контролюючий орган повинен чітко та безумовно дотримуватися вимог та порядку, визначених Порядком № 225, оскільки в пункті 1 розділу ІІІ Порядку № 225 міститься порядок дій контролюючого органу у разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов`язків, строки направлення попереднього рішення, порядок надання додаткових документів платником податку, а також можливі дії контролюючого органу у разі не надання платником додаткових документів, обґрунтувань/пояснень на підтвердження зазначеної у заяві підстави неможливості виконання податкових обов`язків.
З урахуванням зазначеного, позивач вказує, що контролюючий орган повинен або констатувати неможливість виконання платником податків своїх податкових обов`язків, або прийняти попереднє рішення для можливості надання додаткових документів на підтвердження неможливості виконання податкових обов`язків.
Позивач звертає увагу, що під час розгляду заяви від 28.09.2022 № 49001-Сл-14603-0922 щодо підтвердження неможливості виконання платником податків обо`вязків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, СМУ ДПС по роботі з ВПП порушено порядок розгляду вказаної заяви, встановлений Порядком № 225, та не направлено попереднє рішення з пропозицією надання АТ "ОГС "Дніпропетровськгаз" конкретних документів (копій документів) для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов`язків, які б могли сприяти винесенню рішення на користь платника податків щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку, що у своїй сукупності призвело до неправильного застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушень норм процесуального права при прийнятті рішень.
8. Відповідачами відзивів на касаційну скаргу надіслано не було.
9. Касаційний розгляд справи проведено в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 345 Кодексу адміністративного судочинства України.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
10. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права (частина перша статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України).
11. Перевіривши доводи касаційної скарги, в межах касаційного перегляду, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України, а також, надаючи оцінку правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій в оскаржуваних судових рішеннях норм матеріального права та дотримання норм процесуального права у спірних правовідносинах, Верховний Суд виходить з наступного.
У справі, що розглядається суди першої та апеляційної інстанції розглянувши позовні вимоги дійшли висновку про відсутність правових підстав для їх задоволення, зокрема, зазначаючи про те, що СМУ ДПС по роботі з ВПП приймаючи оскаржуване рішення від 13.10.2022 № 4/32-00-04-02-02-26 щодо можливості своєчасного виконання платником податків (Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз") свого податкового обов`язку, діяло у відповідності до вимог чинного податкового законодавства, оскільки позивачем не було надано контролюючому органу документів/доказів на підтвердження неможливості дотримання ним термінів сплати податків та зборів, подання звітності, реєстрації податкових накладних за відсутності персоналу, який займається бухгалтерським обліком та ін. для прийняття іншого рішення, відмінного від оскаржуваного.
Суд зазначає про передчасність таких висновків судів першої та апеляційної інстанцій.
Так, згідно з положеннями статті 16 Податкового кодексу України (тут і далі - ПК України, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) платників податків зобов`язано, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
У зв`язку з тим, що в Україні Указом Президента України № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" оголошено воєнний стан, з метою забезпечення прав і обов?язків платників податків протягом цього періоду, Законом України від 03 березня 2022 року № 2118-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану", який набрав чинності 07 березня 2022 року, доповнено Підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України пунктом 69, згідно з яким установлено тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, здійснювати справляння податків і зборів з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті, який підлягає застосуванню у редакції на час виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі - Порядок № 225), який набрав чинності 6 вересня 2022 року, відповідно до пункту 1 розділу ІІ якого до платників податків / податкових агентів, які не можуть виконувати податкові обов`язки, передбачені Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання платником такого обов`язку, передбачені цим Порядком.
Підставами неможливості виконання платниками податків-юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов`язків (у тому числі обов`язків податкових агентів) є:
1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп`ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;
2) неможливість використати чи вивезти документи, комп`ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;
3) використання чи вивезення документів, комп`ютерного або іншого обладнання, пов`язане з ризиком для життя чи здоров`я посадової особи платника податків або неможливе у зв`язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;
4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов`язків);
5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об`єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов`язана з такими обставинами:
посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;
юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.
6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації;
7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.
Відповідно до пункту 3 розділу II Порядку № 225 до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов`язків, застосовуються такі правила.
У разі неможливості виконання платником податків податкового обов`язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов`язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків-юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків-фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.
Заява має містити: повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами або прізвище, ім`я, по батькові (за наявності) платника податків; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); податкову адресу платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається заява; дату подання заяви; чітке та стисле обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов`язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів; вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ); які саме податкові обов`язки не мав / не має можливості виконати платник податків; інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов`язки, або інформацію щодо обставин, пов`язаних з проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), спричиненими військовою агресією Російської Федерації, тимчасовою окупацією збройними формуваннями Російської Федерації; підписи платника податку-фізичної особи або посадових осіб платника податку, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).