ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2024 року
м. Київ
справа № 796/198/2018
провадження № 61-4676ав24
Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:
Петрова Є. В. (суддя-доповідач), Грушицького А. І., Литвиненко І. В.,
за участю секретаря судового засідання - Тримайло В. М.,
заявник (стягувач) - Товариство з обмеженою відповідальністю "Грифон Трейд",
боржник - Державне підприємство "Завод порошкової металургії",
розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні Верховного Суду (м. Київ, проспект Повітряних Сил, 28) апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Грифон Трейд" на ухвалу Київського апеляційного суду від 26 лютого 2024 року в складі судді Кашперської Т. Ц. у справі за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Грифон Трейд" про поновлення строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання та видачу дубліката виконавчого листа, виданого Київським апеляційним судом на підставі ухвали від 28 грудня 2018 року про визнання та надання дозволу на виконання рішення Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України від 18 липня 2018 року в справі № 26/2018 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Грифон Трейд" до Державного підприємства "Завод порошкової металургії" про стягнення грошових сум,
ВСТАНОВИВ:
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст вимог заяви та судового рішення
У січні 2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю ТОВ "Грифон Трейд" (далі - ТОВ "Грифон Трейд") звернулося до Київського апеляційного суду із заявою про поновлення строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання та видачу дубліката виконавчого листа.
Заява мотивована тим, що на підставі ухвали Київського апеляційного суду від 28 грудня 2018 року видано виконавчий лист на виконання рішення Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України від 18 липня 2018 року в справі № 26/2018 за позовом ТОВ "Грифон Трейд" до Державного підприємства "Завод порошкової металургії" (далі - ДП "Завод порошкової металургії") про стягнення грошових сум.
ТОВ "Грифон Трейд" надіслало виконавчий лист для виконання до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) і 16 серпня 2019 року державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, однак рішення суду виконано не було.
На адвокатський запит від 17 вересня 2021 року № 1 Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) надав відповідь від 09 вересня 2021 року № 5030/8 та повідомив, що 03 грудня 2019 року державний виконавець на підставі пункту 9 частини першої статті 37 Закону України "Про виконавче провадження" виніс постанова про повернення виконавчого документа стягувачу за № 6404, оригінал виконавчого документа направив на адресу: АДРЕСА_1.
Однак станом на 04 серпня 2021 року до стягувача не надходила кореспонденція від органу примусового виконання рішень.
Ухвалою від 14 лютого 2022 року Київський апеляційний суд заяву ТОВ "Грифон Трейд" про видачу дубліката виконавчого листа залишив без задоволення.
У подальшому на адресу Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) було скеровано адвокатський запит від 27 вересня 2023 року № 1 з проханням надати належним чином завірені копії матеріалів виконавчого провадження № НОМЕР_1, а також надати підтверджуючі документи (належним чином завірені копії поштового відправлення (накладна, фіскальний чек, опис вкладення та ін.)) про направлення (повернення) виконавчого документа стягувачу.
На адвокатський запит від 27 вересня 2023 року № 1 Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) надав відповідь № 10705 та повідомив, що надати належним чином завірені копії матеріалів та підтверджуючі документи про направлення виконавчого документа не виявляється можливим у зв`язку із знищенням документообігу відділу за перебігом терміну зберігання.
У листопаді 2023 року представник ТОВ "Грифон Трейд" ознайомився з матеріалами справи № 796/198/2018, з якої вбачається, що Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) не надано суду копії документів (належним чином завірені копії поштового відправлення (накладна, фіскальний чек, опис вкладення та ін.) про направлення рекомендованим поштовим відправленням виконавчого документа стягувачу. У матеріалах справи дані документи відсутні.
Вказував, що всупереч частині першій статті 28 Закону України "Про виконавче провадження" оригінал про повернення виконавчого документа стягувачу не надходив рекомендованим поштовим відправленням та у стягувача він відсутній, а отже не перебуває на примусовому виконанні у жодному з органів примусового виконання рішень.
Заявник посилався на те, що пропустив строк для пред`явлення виконавчого документа до виконання з поважних причин, враховуючи, що 24 лютого 2022 року введено в Україні воєнний стан, стягувач не мав можливості раніше (після постановлення ухвали від 14 лютого 2022 року, яка оприлюднена 21 лютого 2022 року та набрала законної сили 17 березня 2022 року) ознайомитися з матеріалами справи та звернутися з заявою про видачу дубліката виконавчого листа, враховуючи зазначену ситуацію, бойові дії в Київській області на той час, що становили небезпеку для життя та унеможливили виконання учасником судового процесу процесуальних дій протягом встановленого законом строку. Також стягувач є нерезидентом, що додатково ускладнило виконання процесуальних дій в Україні під час дії правового режиму воєнного стану. Торгово-промислова палата України оприлюднила лист від 28 лютого 2022 року № 2024/02.0-7.1, яким повідомила, що військова агресія рф проти України є форс-мажорною обставиною.
Посилаючись на вказані обставини, заявник просив суд:
- поновити пропущений строк для пред`явлення до виконання виконавчого листа Київського апеляційного суду від 28 грудня 2018 року в справі № 796/198/2018 про стягнення з ДП "Завод порошкової металургії" на користь ТОВ "Грифон Трейд" 13 459,65 євро - сума перерахованої в якості попередньої оплати за належну поставку, але не поставлену продукцію, 8 255,25 євро - пеня, 1 726,13 євро на відшкодування витрат зі сплати арбітражного збору і 1 500,00 доларів США на відшкодування витрат на правову допомогу, а всього 23 441,03 євро та 1 500,00 доларів США;
- видати дублікат вказаного виконавчого листа.
Короткий зміст ухвали апеляційного суду, як суду першої інстанції
Ухвалою від 26 лютого 2024 року Київський апеляційний суд заяву ТОВ "Грифон Трейд" про поновлення строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання та видачу дубліката виконавчого листа залишив без задоволення.
Суд визнав недоведеними заявником поважності причин пропуску строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання, у зв`язку з чим не вбачав підстав для видачі його дубліката.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги
Не погодившись з цією ухвалою, ТОВ "Грифон Трейд" подало до Верховного Суду, як суду апеляційної інстанції, апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, просить скасувати ухвалу Київського апеляційного суду від 26 лютого 2024 року та передати справу на новий розгляд до апеляційного суду як суду першої інстанції.
Надходження апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції
Ухвалою від 01 травня 2024 року Верховний Суд відкрив апеляційне провадження у цій справі та витребував її матеріали із Київського апеляційного суду. Надіслав іншим учасникам справи копію апеляційної скарги та доданих до неї документів, роз`яснив їм право подати відзив на апеляційну скаргу.
У червні 2024 року справа надійшла до Верховного Суду.
Ухвалою від 01 липня 2024 року Верховний Суд закінчив підготовчі дії у справі та призначив справу до розгляду у відкритому судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала апеляційну скаргу
Апеляційна скарга мотивована тим, що суд не повно дослідив обставини справи, не надав їм належної правової оцінки та дійшов помилкових висновків про відмову в поновленні строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання та видачу дубліката виконавчого листа.
Відмовляючи у поновленні строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання, апеляційний суд залишив поза увагою запроваджений в Україні воєнний стан.
Доводи особи, яка подала відзив на апеляційну скаргу
У липні 2024 року представник ДП "Завод порошкової металургії" Виговська Л. В. подала до Верховного Суду відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначає, що доводи апеляційної скарги є безпідставними, оскільки суд апеляційної інстанції як суд першої інстанції забезпечив повний і всебічний розгляд справи й ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують. Тому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Фактичні обставини справи
Ухвалою від 28 грудня 2018 року в справі 796/198/2018 Київський апеляційний суд заяву ТОВ "Грифон Трейд" задовольнив, визнав і надав дозвіл на виконання рішення Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України від 18 липня 2018 року в справі № 26/2018 за позовом ТОВ "Грифон Трейд" до ДП "Завод порошкової металургії" про стягнення грошових сум. Видав виконавчий лист про стягнення з ДП "Завод порошкової металургії" (Україна) (код юридичної особи 00186192) на користь GRIFON TRADE (Чеська Республіка) (код юридичної особи 28534131) 13 459,65 євро - сума перерахованої в якості попередньої оплати за належну поставку, але не поставлену продукцію, 8 255,25 євро - пеня, 1 726,13 євро на відшкодування витрат щодо оплати арбітражного збору і 1 500,00 доларів США - на відшкодування витрат на правову допомогу, а всього 23 441,03 євро та 1 500,00 доларів США. Стягнув з ДП "Завод порошкової металургії" (Україна) на користь GRIFON TRADE (Чеська Республіка) 881,00 грн судового збору (а. с. 77-84).
За заявою стягувача ТОВ "Грифон Трейд" Київський апеляційний суд видав виконавчий лист на примусове виконання ухвали від 28 грудня 2018 року в справі № 796/198/2018, який направив стягувачу 29 грудня 2018 року, який стягувач отримав 23 січня 2019 року (а. с. 93, 94).
У січні 2022 року ТОВ "Грифон Трейд" зверталося до Київського апеляційного суду із заявою про видачу дубліката виконавчого листа, до якої заявник додав копію листа Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 09 вересня 2021 року № 5030/8 (а. с. 99-101).
Вказаним листом Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 09 вересня 2021 року № 5030/8 повідомив, що на виконанні у відділі перебувало виконавче провадження № НОМЕР_1 з примусового виконання виконавчого листа від 28 грудня 2018 року № 796/198/2018, виданого Київським апеляційним судом; 16 серпня 2019 року державний виконавець, керуючись статтями 3, 4, 24, 25, 26 Закону України "Про виконавче провадження" виніс постанову про відкриття виконавчого провадження, копія якої направив сторонам виконавчого провадження до виконання та до відома; 03 грудня 2019 року державний виконавець на підставі пункту 9 частини першої статті 37 Закону України "Про виконавче провадження" виніс постанова про повернення виконавчого документа стягувачу за № 6404; оригінал виконавчого документа направив на адресу: АДРЕСА_1 (а. с. 105).
Ухвалою від 14 лютого 2022 року Київський апеляційний суд заяву ТОВ "Грифон Трейд" про видачу дубліката виконавчого листа залишив без задоволення (а. с. 130-134).
27 вересня 2023 року в інтересах ТОВ "Грифон Трейд" направлено адвокатський запит до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), за змістом якого жодних додатків до відповіді від 09 вересня 2021 року № 5030/8 надано не було, а стягувач жодної поштової кореспонденції, яка б містила оригінал виконавчого документа, та документи, на які посилається Відділ, не отримував. Враховуючи зазначене, просив надати належним чином завірені копії матеріалів виконавчого провадження № НОМЕР_1 та підтверджуючі документи (належним чином завірені копії поштового відправлення - накладна, фіскальний чек, опис вкладення та ін.) про направлення (повернення) виконавчого документа стягувачу на адресу: АДРЕСА_1 (а. с. 160, 161).
Листом № 10705 Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) повідомив, що згідно з даними АСВП, на виконанні у відділі перебувало виконавче провадження № НОМЕР_1 з примусового виконання виконавчого листа від 28 грудня 2018 року № 796/198/2018, виданого Київським апеляційним судом. 03 грудня 2019 року державний виконавець на підставі пункту 9 частини першої статті 37 Закону України "Про виконавче провадження" виніс постанову про повернення виконавчого документа стягувачу. Повторно на виконання до відділу вказаний виконавчий документ не надходив та на виконанні не перебуває. Надати більш детальну інформацію з приводу виконання вказаного виконавчого провадження, в тому числі, ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження, а також надати належним чином завірені копії матеріалів та підтверджуючі документи про направлення виконавчого документу не виявляється можливим у зв`язку зі знищенням документообігу відділу за перебігом терміну зберігання, відповідно до Наказу Міністерства юстиції України від 07 червня 2016 року № 1829/5 "Про затвердження Правил ведення діловодства та архіву в органах державної виконавчої служби та приватними виконавцями", згідно з актом знищення від 17 лютого 2023 року № 6/1 (а. с. 162-163).
16 січня 2024 року ТОВ "Грифон Трейд" склало довідку за підписом керівника товариства, яку направило на адресу Київського апеляційного суду, в якій повідомило, що оригінал виконавчого листа в справі № 796/198/2018 товариство від Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) не отримало. Оригінал виконавчого листа відсутній у стягувача та державного виконавця. Відповідно, оригінал виконавчого листа Київського апеляційного суду від 28 грудня 2018 року в справі № 796/198/2018 втрачено і до виконання не пред`явлено (а. с. 164).
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Позиція Верховного Суду
Частиною другою статті 24, частиною другою статті 351 ЦПК України встановлено, що Верховний Суд переглядає в апеляційному порядку судові рішення апеляційних судів, ухвалені ними як судами першої інстанції.
У судове засідання представник ТОВ "Грифон Трейд" не з`явився, про місце і час розгляду справи повідомлений належним чином.
ДП "Завод порошкової металургії" у судове засідання не з`явилося, про місце і час розгляду справи повідомлено належним чином, подало клопотання про проведення розгляду справи без участі його представника.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, врахувавши аргументи, наведені у відзиві на апеляційну скаргу, та дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Мотиви, якими керується Верховний Суд, та застосовані норми права
Відповідно до частини першої, другої статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Встановлено й це вбачається із матеріалів справи, що оскаржуване судове рішення ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а доводи апеляційної скарги є обґрунтованими.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Виконання судового рішення відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26 червня 2013 року № 5-рп/2013 у справі № 1-7/2013 є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави; невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом.
Відповідно до частини першої статті 35 Закону України "Про міжнародний комерційний арбітраж" арбітражне рішення, незалежно від того, в якій країні воно було винесено, визнається обов`язковим і при поданні до компетентного суду письмового клопотання виконується з урахуванням положень цієї статті та статті 36. Визнання та надання дозволу на виконання рішення міжнародного комерційного арбітражу - це поширення законної сили такого рішення на територію України і застосування засобів примусового виконання в порядку, встановленому ЦПК України.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 3 Закону України "Про виконавче провадження" відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих документів, зокрема виконавчих листів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.
Виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції. Виконавчий лист є виконавчим документом (частини перша, третя статті 431 ЦПК України).
Згідно з підпунктом 17.4 пункту 1 розділу XIII "Перехідні положення" ЦПК України до дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів, у разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець, приватний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред`явлення виконавчого документа до виконання.
Дублікат - це документ, що видається замість втраченого оригіналу та має силу первісного документу. Оригінал виконавчого листа вважається втраченим, коли його загублено, украдено, знищено або істотно пошкоджено, що унеможливлює його виконання. Видача дубліката виконавчого документа зумовлена необхідністю виконання ухваленого судом рішення, яке набрало законної сили, проте не було виконане боржником.