1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2024 року

м. Київ

справа № 750/6297/22

провадження № 51- 3461км23

Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

захисника ОСОБА_5 (в режимі відеоконференції),

прокурора ОСОБА_6,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу захисника ОСОБА_5 на ухвалу Деснянського районного суду м. Чернігова від 18 травня 2023 року та ухвалу Чернігівського апеляційного суду від 06 вересня 2023 року у кримінальному провадженні № 12022275440001083 за обвинуваченням

ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки с. Товстоліс Чернігівського району Чернігівської області та мешканки АДРЕСА_2

у вчиненні суспільно-небезпечного діяння, що підпадає під ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 125 Кримінального кодексу України (далі - КК).

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами обставини

Ухвалою Деснянського районного суду від 18 травня 2023 року до ОСОБА_7 застосовано примусові заходи медичного характеру у виді госпіталізації до закладу з надання психіатричної допомоги зі звичайним наглядом.

Вирішено долю речових доказів.

Залишено без розгляду цивільний позов потерпілої ОСОБА_8 .

Як установив суд, ОСОБА_7 10 вересня 2022 року о 08:42 біля буд. АДРЕСА_1 завдала потерпілій ОСОБА_8 одного удару правою ногою в ліве стегно, одного удару совком у ліве плече та одного удару совком в обличчя, чим спричинила потерпілій легких тілесних ушкоджень, у тому числі таких, що спричинили короткочасний розлад здоров`я.

При перегляді цього рішення Чернігівський апеляційний суд ухвалою від 06 вересня 2023 року залишив апеляційну скаргу захисника без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції без змін.

Вимоги касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі захисник ОСОБА_5 просить скасувати вказані судові рішення та призначити новий розгляд у суді першої інстанції через істотні порушення вимог кримінального процесуального закону та неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність.

На обґрунтування своїх вимог зазначає, що оскільки станом на 02.11.2022 у суду вже були сумніви щодо адекватної поведінки та психічного стану ОСОБА_7 на час вчинення суспільно-небезпечного діяння, то саме з цього моменту суд повинен був залучити до участі в справі захисника, однак такий був залучений судом у кримінальному провадженні лише 23.02.2023, що, на його думку, призвело до порушення права особи на захист і, як наслідок, важливі питання, які потребували вирішення експертом, залишились без відповіді.

Також вважає, що при розгляді провадження судами першої та апеляційної інстанцій не було враховано поведінку потерпілої, яка своїми діями спровокувала ОСОБА_7, а за заподіяння легкого тілесного ушкодження у стані сильного душевного хвилювання, викликаного неправомірною поведінкою потерпілого кримінальна відповідальність законом не передбачена.

Стверджує, що при перегляді ухвали районного суду суд апеляційної інстанції не усунув порушень допущених цим судом, а тому оскаржувані судові рішення не відповідають вимогам статей 370, 372 та 419 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК).

Позиція учасників судового провадження

У судовому засіданні захисник підтримав свою касаційну скаргу, просив скасувати вказані судові рішення і закрити кримінальне провадження на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК.

Прокурор заперечила проти задоволення касаційної скарги і просила залишити оскаржувані судові рішення без зміни.

Мотиви Суду

Заслухавши доповідь судді, пояснення сторін, перевіривши матеріали кримінального провадження та доводи, наведені в касаційній скарзі, колегія суддів (далі - Суд) дійшла висновку, про таке.

Відповідно до ст. 438 КПК підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.

Згідно зі ст. 433 КПК суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги. Суд наділений повноваженнями лише щодо перевірки правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Отже, касаційний суд не перевіряє судові рішення в частині неповноти судового розгляду, а також невідповідності висновків суду фактичним обставинам кримінального провадження. Під час перегляду судових рішень у касаційному порядку Суд виходить з фактичних обставин справи, встановлених судом першої інстанції.

З матеріалів провадження вбачається, що під час проведення досудового розслідування в кримінальному провадженні слідчим не було встановлено даних, які би вказували на розлад психічної діяльності у ОСОБА_7 або наявність у неї психічного захворювання. Крім того, відповідно до довідки КНП "Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня" від 15 вересня 2022 року остання не зверталась за медичною допомогою до психіатра (т. 1, а. к. п. 173).

При розгляді справи в суді першої інстанції у судовому засіданні 16.10.2022 суд звернув увагу на неадекватну поведінку ОСОБА_7 і відклав розгляд справи, а в наступному судовому засіданні 02.11.2022 задовольнив клопотання прокурора та призначив у справі амбулаторну судово-психіатричну експертизу щодо визначення її психічного стану (т. 1, а. к. п. 17-19, 30-32).


................
Перейти до повного тексту