ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2024 року
м. Київ
cправа № 910/6924/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Баранця О. М. - головуючий, Кібенко О. Р., Мамалуя О. О.,
за участю секретаря судового засідання Москалика О. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Одесагаз-Постачання" та Акціонерного товариства "Банк Альянс"
на постанову Північного апеляційного господарського суду
у складі колегії суддів Яковлєва М. Л., Станік С. Р., Шаптали Є. Ю.
від 30 січня 2024 року
у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг"
до Акціонерного товариства "Банк Альянс",
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Одесагаз-Постачання",
про стягнення заборгованості
та за заявою третьої особи із самостійними вимогами щодо предмета спору Товариства з обмеженою відповідальністю "Одесагаз-Постачання"
до: 1) Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг",
2) Акціонерного товариства "Банк Альянс",
про визнання банківської гарантії від 18 серпня 2021 року № 2742-21/11 такою, що не підлягає виконанню, та визнання її припиненою
за участю представників (за первісним позовом):
від позивача: Верхацький І. В., Лисенко В. О.
від відповідача: Башаров В. Є.
від третьої особи: Сідєльніков А. В.
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст позовних вимог та вимог третьої особи із самостійними вимогами.
У липні 2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Акціонерного товариства "Банк Альянс" про стягнення 86 708 614,75 грн за банківською гарантією від 18 серпня 2021 року № 2742-21/11 за неналежне виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Одесагаз-Постачання" своїх зобов`язань за індивідуальним договором № 1/21/22-ОГП до рамкового договору купівлі-продажу природного газу № 1рд-ОГП від 28 квітня 2021 року в частині оплати поставленого у вересні 2021 року природного газу, з яких: 70 775 000,00 грн - основний борг за банківською гарантією, 8 570 798,63 грн - пеня, 875 512,60 грн - три проценти річних, 6 487 303,52 грн - інфляційні втрати.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач як банк-гарант не виконав свої зобов`язання з виплати позивачу грошових коштів за банківською гарантією від 18 серпня 2021 року № 2742-21/11, що була видана в забезпечення виконання зобов`язань покупця - Товариства з обмеженою відповідальністю "Одесагаз-Постачання" за індивідуальним договором № 1/21/22-ОГП до рамкового договору купівлі-продажу природного газу № 1рд-ОГП від 28 квітня 2021 року в частині оплати поставленого у вересні 2021 року природного газу, які покупець виконав лише частково та має прострочений і несплачений борг.
Господарський Суд міста Києва ухвалою від 19 серпня 2022 року прийняв позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" до розгляду та відкрив провадження у справі № 910/6924/22.
У жовтні 2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Одесагаз-Постачання" як третя особа із самостійними вимогами щодо предмета спору звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" та Акціонерного товариства "Банк Альянс" про визнання банківської гарантії № 2742-21/11 від 18 серпня 2021 року, виданої Акціонерним Товариством "Банк Альянс" (ідентифікаційний код юридичної особи: 14360506; місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, буд. 50), бенефіціар - Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдінг" (ідентифікаційний код юридичної особи: 42399676; місцезнаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 1), принципал - Товариство з обмеженою відповідальністю "Одесагаз-Постачання" (ідентифікаційний код юридичної особи: 39525257; місцезнаходження: 65003, м. Одеса, вул. Одарія, буд. 1, фактична та поштова адреса: 65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 23), такою, що не підлягає виконанню, та визнання цієї банківської гарантії припиненою з 03 березня 2022 року у зв`язку з закінченням строку дії.
В обґрунтування позовних вимог третя особа із самостійними вимогами щодо предмета спору послалася на те, що правові підстави для виплати за банківською гарантією № 2742-21/11 від 18 серпня 2021 року відсутні, оскільки відповідно пункту 7.5. рамкового договору купівлі-продажу природного газу № 1рд-ОГП від 28 квітня 2021 року у зв`язку з введенням в Україні з 24 лютого 2022 року воєнного стану та продовження строку його дії строк виконання принципалом своїх зобов`язань з оплати поставленого у вересні 2021 року природного газу за індивідуальним договором № 1/21/22-ОГП від 28 квітня 2021 року був відкладений на час дії зазначених обставин (обставин непереборної сили), з огляду на що фактично відсутнє порушення принципалом умов індивідуального договору, забезпечених банківською гарантією № 2742-21/11 від 18 серпня 2021 року. Крім того, за твердженням третьої особи із самостійними вимогами щодо предмета спору, банківська гарантія № 2742-21/11 від 18 серпня 2021 року не підлягає виконанню та є припиненою, оскільки вимога кредитора про сплату за гарантією не була належним чином представлена, була отримана гарантом після завершення строку дії гарантії, а тому гарантійний випадок по вимозі позивача не настав.
Господарський суд міста Києва ухвалою від 27 жовтня 2022 року прийняв позовну заяву третьої особи із самостійними вимогами щодо предмета спору - Товариства з обмеженою відповідальністю "Одесагаз - Постачання", до розгляду у межах провадження у справі № 910/6924/22.
2. Короткий виклад обставин справи, встановлених судами попередніх інстанцій.
28 квітня 2021 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Одесагаз-Постачання" (покупець) був укладений рамковий договір купівлі-продажу природного газу № 1рд-ОГП (далі по тексту - рамковий договір), відповідно до пункту 1.1. якого цей рамковий договір (включаючи усі зміни та доповнення) регулює відносини сторін щодо купівлі-продажу, передачі та прийому природного газу за угодою, що надалі іменується - індивідуальний договір. Форма індивідуального договору наведена у додатку 1, що є невід`ємною частиною договору.
Індивідуальний договір повинен бути укладений, з урахуванням умов цього договору, у письмовій формі та підписаний уповноваженими представниками сторін, і складає невід`ємну частину цього договору (пункт 1.2. рамкового договору).
Умовами індивідуального договору визначається договірна ціна, договірна вартість, договірний обсяг, періоди поставки, порядок оплати, пункт поставки та інші умови, визначені згідно з цим договором. У разі якщо інше не передбачено умовами індивідуального договору, застосовуються положення цього Рамкового договору (пункт 1.3. рамкового договору).
Продавець зобов`язується передати у власність покупцю природний газ, в обсягах та у строки, що погоджені сторонами у відповідному індивідуальному договорі, а покупець зобов`язується прийняти і своєчасно сплатити вартість такого обсягу газу у розмірі, строки та у порядку, що визначені відповідним індивідуальним договором та цим Рамковим договором (пункт 1.4. рамкового договору).
За умовами пунктів 3.1., 3.2. рамкового договору продавець передає покупцеві природний газ у порядку та на умовах, визначених у індивідуальному договорі. Перехід права власності на природний газ відбувається на умовах, передбачених цим договором, якщо інше не передбачено індивідуальним договором. Передача договірного обсягу газу здійснюється протягом кожного періоду поставки, узгодженого сторонами в індивідуальному договорі.
Відповідно до пунктів 4.2., 4.4. рамкового договору продаж природного газу здійснюється за договірною ціною, що встановлюється між продавцем та покупцем на умовах індивідуального договору. Покупець має здійснити оплату за природний газ на умовах, передбачених індивідуальним договором.
У пункті 6.3 рамкового договору сторони погодили, що за порушення покупцем строків проведення розрахунків за природний газ, визначених договором та/або індивідуальним договором, крім суми заборгованості з урахуванням встановленого індексу інфляції та трьох відсотків річних за весь час прострочення, покупець зобов`язаний сплатити на користь продавця пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення, а у випадку порушення покупцем строків оплати за природний газ більше ніж на 5 робочих днів, покупець зобов`язаний сплатити на користь продавця додатково штраф, розмір якого становить 10% від суми простроченої заборгованості за відповідний період поставки згідно з індивідуальним договором.
Згідно з пунктом 7.1. рамкового договору сторони звільняються від відповідальності за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за договором, якщо таке невиконання є наслідком дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). Під обставинами непереборної сили сторони розуміють обставини, що мають надзвичайний та невідворотний характер, які виникли після укладення договору та виключають або частково унеможливлюють належне виконання цього договору. Настання таких обставин не залежить від волі та бажання сторін.
До обставин непереборної сили сторони відносять, включаючи, але не обмежуючись цим: стихійні лиха (пожежа, повінь, землетруси, паводки, інші стихійні лиха), аварія на газопроводі, суспільні явища (вибухи, війни або військові дії, блокади, страйки, аварії, громадські заворушення, обставини, що виникли внаслідок прийняття актів законодавчого або іншого нормативно-правового характеру, обов`язкових для сторін згідно із законодавством, які безпосередньо впливають на можливість виконання сторонами їх зобов`язань по договору (пункт 7.2. рамкового договору).
Відповідно до пункту 7.3. рамкового договору сторона, яка опинилась під впливом дії обставин непереборної сили, зобов`язана негайно (без затримки, в максимально коротшій термін) як тільки стане відомо про можливість їх настання, настання чи припинення повідомити про це іншу сторону будь-якими припустимими засобами з наступним протягом 3 робочих днів письмовим повідомленням.
Достатнім доказом дії обставин непоборної сили є документ, виданий Торгово-промисловою палатою або іншим органом, уповноваженим чиним законодавством України на засвідчення обставин переборної сили. Надання вказаного доказу іншій стороні повинно бути здійснено в розумні строки, що необхідні для його отримання від уповноваженого органу, але не пізніше 14 днів з дати виникнення таких обставин (пункт 7.4. рамкового договору).
Строк виконання зобов`язань автоматично відкладається відповідно до часу, протягом якого будуть діяти такі обставини (пункт 7.5. рамкового договору).
Цей договір набуває чинності з моменту скріплення його підписами сторін та діє в частині здійснення розрахунків між сторонами до їх повного та належного здійснення, а в частині передачі газу покупцю по 30 квітня 2022 року (включно) (пункт 9.1. рамкового договору).
28 квітня 2021 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Одесагаз-Постачання" був укладений індивідуальний договір № 1/21/22-ОГП до рамкового договору купівлі-продажу природного газу № 1рд-ОГП від 28 квітня 2021 року, відповідно до пункту 1 якого загальний період поставки з 01 травня 2021 року по 30 квітня 2022 року (включно).
Сторони узгодили, що договірний обсяг природного газу за загальний період поставки, що передається на умовах Індивідуального договору, складається з договірних обсягів за кожний період поставки, які формуються на підставі заявок покупця про обсяг природного газу (пункт 2 індивідуального договору).
Пунктом 7 індивідуального договору сторони погодили, що договірна вартість газу за загальний період поставки розраховується як сума договірних вартостей за кожен період поставки.
Договірна вартість за кожний період поставки визначається як добуток обсягу відповідно до наданої Покупцем заявки про обсяги природного газу та договірної ціни, визначеної на умовах пункту 9 індивідуального договору, та зазначається сторонами у відповідній додатковій угоді до індивідуального договору, яка укладається не пізніше наступного робочого дня після отримання Продавцем заявки про обсяги природного газу, яка передбачена у пункті 3 індивідуального договору (пункт 8 індивідуального договору).
Відповідно до пункту 10 індивідуального договору оплата договірної вартості за відповідний період поставки здійснюється Покупцем виключно грошовими коштами на банківський рахунок Продавця протягом 45 днів після відповідного періоду поставки.
За умовами пункту 12 індивідуального договору Покупець зобов`язується надати Продавцю за 2 банківські дні до початку періоду поставки: жовтень 2021, листопад 2021, грудень 2021, січень 2022, лютий 2022, березень 2022, зазначених у пункті 2.1 індивідуального договору: забезпечення виконання своїх платіжних зобов`язань за індивідуальним договором у вигляді безвідкличної безумовної банківської гарантії у сумі, що становить 100% договірної вартості газу за кожний період поставки, визначеної сторонами у додатковій угоді до індивідуального договору, укладеної відповідно до п. 8 індивідуального договору, та закінченням строку такої банківської гарантії не раніше ніж через 31 день після закінчення терміну оплати, визначеного у п. 10 цього індивідуального договору. Банківська гарантія має бути складена банком-гарантом за формою та відповідати вимогам, що наведені у додатку 2 до цього індивідуального договору.
05 серпня 2021 року між Продавцем та Покупцем (разом - сторони) була укладена додаткова угода № 1-09-ОГП до індивідуального договору № 1/21/22-ОГП від 28 квітня 2021 року до рамкового договору, за змістом якої сторони домовились, що обсяг природного газу, який буде прийнято Покупцем від Продавця у вересні 2021 року складає 14 450,000 тис.куб.м.
Договірна ціна природного газу за загальний період поставки за 1 000 куб.м, розрахована відповідно до пункту 9 індивідуального договору, становить 8 200,00 грн з ПДВ за 1 000 куб.м.
У пункті 3 додаткової угоди сторони домовились на виконання пункту 8 індивідуального договору, що договірна вартість за період поставки "вересень 2021" складає 98 741 666,67 грн, крім того ПДВ - 9 748 333,33 грн, разом 118 490 000,00 грн.
01 листопада 2021 року між Продавцем та Покупцем була укладена додаткова угода № 2-11-ОГП до індивідуального договору, за змістом якої сторони домовились доповнити пункт 10 індивідуального договору наступним абзацом: "Покупець здійснює оплату договірної вартості за період поставки вересень 2021 до 31 січня 2022 року (включно) та за період поставки жовтень 2021 до 28 лютого 2022 року (включно), за умови оформлення Покупцем до 05.11.2021 відповідних змін до банківських гарантій, наданих як забезпечення своїх платіжних зобов`язань за відповідні періоди поставки".
На виконання пункту 12 індивідуального договору Покупець надав Продавцю банківську гарантію № 2742-21/11 від 18 серпня 2021 року, за якою Акціонерне товариство "Банк Альянс" (банк-гарант) надає Товариству з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (бенефіціар) гарантію та приймає на себе безумовне та безвідкличне зобов`язання сплатити Бенефіціару суму, яка не перевищує 118 490 000,00 грн, протягом 5 банківських днів з дати одержання письмової вимоги Бенефіціара про сплату коштів за гарантією без необхідності для Бенефіціара обґрунтовувати свою вимогу, без подання будь-яких інших документів, крім вимоги, або виконання будь-яких інших вимог.
Гарантія забезпечує виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Одесагаз-постачання" (принципал) платіжних зобов`язань за індивідуальним договором № 1/21/22-ОГП від 28 квітня 2021 року до рамкового договору № 1рд-ОГП від 28 квітня 2021 року та додаткової угоди до нього № 1-09-ОГП від 09 серпня 2021 року.
Вимога Бенефіціара про здійснення виплати має бути надана на бланку бенефіціара та має містити: посилання на номер і дату цієї гарантії; повідомлення про невиконання/неналежне виконання принципалом зобов`язань за договором, забезпечених цією гарантією; підпис уповноваженої особи бенефіціара та відбиток печатки бенефіціара; платіжні реквізити для перерахування суми, що вимагається до сплати за гарантією.
Оригінал вимоги повинен бути надісланий на зазначену вище адресу банка-гаранта через банк бенефіціара - АБ "Укргазбанк", код банку 320478, код ЄДРПОУ 23697280, юридична адреса: Україна, 03087, м. Київ, вул. Єреванська, 1, поштова адреса: Україна, 01030, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 16-22, SWIFT-код UGASUAUK, який підтвердить автентичним SWIFT-повідомленням на SWIFT-адресу банка-гаранта ALJSUAUK з посиланням на реквізити цієї гарантії та вимоги, що підпис на вимозі належить уповноваженій особі бенефіціара.
Виплата здійснюється шляхом перерахування суми гарантії на розрахунковий рахунок бенефіціара, зазначений у вимозі. Усі платежі за гарантією будуть виконані Банком-гарантом на користь Бенефіціара незалежно від будь-яких заперечень Принципала або будь-якої третьої особи.
Ця гарантія набуває чинності з дати надання її Банком-гарантом.
Строк дії гарантії - до 17 грудня 2021 року включно, і будь-яка вимога за гарантією має бути отримана банком-гарантом не пізніше 17:00 за київським часом цієї дати.
У разі порушення Банком-гарантом своїх обов`язків за цією гарантією, його відповідальність не обмежується сумою гарантії. За невиконання або неналежне виконання Банком-гарантом своїх зобов`язань за цією гарантією щодо перерахування коштів, згідно з письмовою (-ими) вимогою (-ами) бенефіціара, Банк-гарант сплачує Бенефіціару пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від розміру невиконаних або неналежно виконаних зобов`язань Банка-гаранта за цією банківською гарантією за кожен день прострочення.
04 листопада 2021 року Банк-гарант вніс зміни № 1 до банківської гарантії № 2742-21/11 від 18 серпня 2021 року, згідно з якими встановив строк дії гарантії - до 03 березня 2022 року включно та зазначив, що будь-яка вимога за гарантією має бути отримана Банком-гарантом не пізніше 17:00 за київським часом цієї дати.
У вересні 2021 року на виконання умов індивідуального договору № 1/21/22-ОГП від 28 квітня 2021 року Продавець передав у власність Покупця природний газ в обсязі 14 450,000 тис.куб.м. загальною вартістю 118 490 000,00 грн, про що був складений комерційний акт приймання-передачі природного газу № 5К/09-1/21/22-ОГП від 30 вересня 2021 року, підписаний уповноваженими представниками та скріплений печатками сторін.
01 листопада 2021 року сторони уклали угоду про розірвання рамкового договору купівлі-продажу природного газу № 1-рд-ОГП від 28 квітня 2021 року, в якій дійшли згоди достроково розірвати рамковий договір купівлі-продажу природного газу № 1рд-ОГП від 28 квітня 2021 року з усіма додатками до нього, у тому числі індивідуальний договір № 1/21/22-ОГП від 28 квітня 2021 року, а також погодили, що зобов`язання в частині поставки газу припиняються, а в частині розрахунків за поставлений газ діють до повного їх виконання.
У зв`язку із невиконанням Покупцем своїх зобов`язань з оплати договірної вартості газу за індивідуальним договором № 1/21/22-ОГП від 28 квітня 2021 року Продавець склав вимогу від 25 лютого 2022 року № 125/01-2017 щодо сплати за банківською гарантією № 2742-21/11 від 18 серпня 2021 року на суму 118 490 000,00 грн, яку 28 лютого 2022 року надіслав на адресу Банка-гаранта через банк бенефіціара - АБ "Укргазбанк".
28 лютого 2022 року банк бенефіціара - АБ "Укргазбанк" надіслав банку-гаранта - Акціонерному товариству "Банк Альянс" автентичне СВІФТ-повідомлення стосовно вимоги платежу від 25 лютого 2022 року № 125/01-2017 щодо сплати за банківською гарантією № 2742-21/11 від 18 серпня 2021 року, а 31 березня 2022 року надіслав банку-гаранту засобами поштового зв`язку (ТОВ "Нова пошта", номер відправлення 5900805388854) оригінальний примірник вимоги та підтвердження дійсності підписів на вимозі і повноважень осіб, які підписали вимогу, що підтверджується листом АБ "Укргазбанк" від 12 липня 2022 року № 130/13030/2022, надісланому Продавцю (Бенефіціару).
Зазначена вимога Бенефіціара від 25 лютого 2022 року № 125/01-2017 щодо сплати за банківською гарантією № 2742-21/11 від 18 серпня 2021 року була отримана Банком-гарантом за поштовою адресою 07 квітня 2022 року.
Акціонерне товариство "Банк Альянс" листом № 21.2.4/970 від 22 квітня 2022 року відмовив Товариству з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" у виплаті суми банківської гарантії в розмірі 11 8490 000,00 грн за вимогою № 125/01-1017 від 25 лютого 2022 року з посиланням на те, що вимога була отримана Банком-гарантом після закінчення строку дії гарантії, а тому зобов`язання Банку за гарантією на дату отримання вимоги є такими, що припинилися.
30 березня 2022 року Покупець частково оплатив вартість отриманого у вересні 2021 року природного газу на суму 47 715 000,00 грн. Решту боргу не оплатив.
У липні 2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Акціонерного товариства "Банк Альянс" про стягнення 86 708 614,75 грн за банківською гарантією від 18 серпня 2021 року № 2742-21/11 за неналежне виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Одесагаз-Постачання" своїх зобов`язань за індивідуальним договором № 1/21/22-ОГП до рамкового договору купівлі-продажу природного газу № 1рд-ОГП від 28 квітня 2021 року в частині оплати поставленого у вересні 2021 року природного газу, з яких: 70 775 000,00 грн - основний борг за банківською гарантією, 875 512,60 грн - три проценти річних, 6 487 303,52 грн - інфляційні втрати.
Крім того, у жовтні 2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Одесагаз-Постачання" як третя особа із самостійними вимогами щодо предмета спору звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" та Акціонерного товариства "Банк Альянс" про визнання банківської гарантії № 2742-21/11 від 18 серпня 2021 року, виданої Акціонерним Товариством "БАНК АЛЬЯНС", такою, що не підлягає виконанню, та визнання її припиненою з 03 березня 2022 року у зв`язку з закінченням строку дії, посилаючись на те, що виконання принципалом своїх зобов`язань з оплати поставленого у вересні 2021 року природного газу за індивідуальним договором № 1/21/22-ОГП від 28 квітня 2021 року було відкладене на час дії воєнного стану в Україні, що свідчить про відсутність порушення Принципалом умов індивідуального договору, забезпечених банківською гарантією № 2742-21/11 від 18 серпня 2021 року, а також на те, що вимога Бенефіціара щодо сплати за гарантією була отримана Банком-гаранта після завершення строку дії гарантії, а тому ця вимога не відповідає умовам гарантії і є неналежно представленою.
3. Короткий зміст рішення місцевого господарського суду та оскаржуваної постанови апеляційного господарських судів, мотиви їх ухвалення.
Господарський суд міста Києва рішенням від 30 травня 2023 року у справі № 910/6924/22 відмовив у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" у повному обсязі, а позов третьої особи із самостійними вимогами щодо предмета спору Товариства з обмеженою відповідальністю "Одесагаз-Постачання" задовольнив: визнав такою, що не підлягає виконанню банківську гарантію № 2742- 21/11 від 18 серпня 2021 року, видану Акціонерним товариством "Банк Альянс" (04053, місто Київ, вулиця Січових Стрільців, будинок 50, ідентифікаційний код 14360506), бенефіціар - Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" (04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 1, ідентифікаційний код 42399676), принципал - Товариство з обмеженою відповідальністю "Одесагаз-Постачання" (65003, місто Одеса, вулиця Одарія, будинок 1, ідентифікаційний код 39525257), та визнав банківську гарантію № 2742-21/11 від 18 серпня 2021 року, видану Акціонерним товариством "Банк Альянс" припиненою з 03 березня 2022 року у зв`язку з закінченням строку дії. Також суд стягнув з Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Одесагаз-Постачання" 2 481,00 грн судового збору.
Місцевий господарський суд виходив з того, що банківська гарантія № 2742-21/11 від 18 серпня 2021 року не підлягає виконанню та є припиненою з 03 березня 2022 року у зв`язку із закінченням строку її дії та підстави для стягнення за нею відсутні, оскільки оригінал вимоги Бенефіціара про стягнення за цією гарантією був отриманий Банком-гарантом після закінчення строку дії гарантії і Банк-гарант правомірно відмовив у задоволенні цієї вимоги.
Північний апеляційний господарський суд постановою від 30 січня 2024 року скасував рішення Господарського суду міста Києва від 30 травня 2023 року у справі № 910/6924/22 та прийняв нове рішення, яким позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" задовольнив частково: стягнув з Акціонерного товариства "Банк Альянс" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" гарантію в сумі 70 775 000,00 грн, інфляційні втрати в сумі 6 487 303,52 грн, пеню в сумі 6 457 006,85 грн, три відсотки річних в сумі 558 443,84 грн та витрати по сплаті судового збору в сумі 868 350,00 грн. У задоволенні решти вимог за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" відмовив, а також відмовив у задоволенні позову третьої особи із самостійними вимогами щодо предмета спору Товариства з обмеженою відповідальністю "Одесагаз-Постачання" повністю. Стягнув з Акціонерного товариства "Банк Альянс" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" витрати по сплаті судового збору за подачу апеляційної скарги в сумі 1 302 525,00 грн та стягнув з Товариства з обмеженою відповідальністю "Одесагаз-Постачання" витрати по сплаті судового збору за подачу апеляційної скарги в сумі 6 810,00 грн.
Суд апеляційної інстанції виходив з того, що
- третя особа із самостійними вимогами щодо предмета спору не довела обставин того, що строк виконання нею обов`язку з оплати поставленого у вересні 2021 року природного газу є автоматично відкладеним на весь час дії форс-мажорних обставин (дія воєнного стану в Україні), оскільки наданий третьою особою лист Торгово-промислової палати № 2024/02.0-7.1 від 28.02.2022 не засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) як за рамковим договором, так і за індивідуальною угодою, а матеріали справи не містять відповідного сертифіката Торгово-промислової палати про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) за рамковим договором або за індивідуальною угодою, який би і підтверджував неможливість виконання третьою особою зобов`язань з оплати поставленого у вересні 2021 року природного газу;
- вимога про сплату за банківською гарантією № 2742-21/11 від 18 серпня 2021 року була пред`явлена позивачем Банку-гаранту через банк бенефіціара у вигляді здійснення банком-бенефіціара SWIFT-повідомлення на зазначену в гарантії SWIFT-адресу Банка-гаранта у межах строку дії гарантії;
- станом на час пред`явлення позивачем вимоги про сплату за гарантією існували труднощі у надісланні оригіналу вимоги на поштову адресу Банка-гаранта та отриманні Банком-гарантом цієї вимоги, оскільки станом на цей час розпочалася військова агресія російської федерації проти України, у Київській області велися активні бойові дії та відбувалися обстріли міста Києва, внаслідок чого існували труднощі у роботі поштових відділень Укрпошти та у пересиланні поштової кореспонденції, існувала ймовірність пошкодження поштових відправлень та втрати оригіналів документів внаслідок обстрілів, відділення відповідача (Банка-гаранта), який мав обов`язок отримати оригінал вимоги, не працювали. За таких обставин позивач опинився у ситуації невизначеності, зокрема щодо перспектив як відновлення роботи відділень Укрпошти у місті Києві, так і відкриття відповідачем власних відділень та отримання ним поштової кореспонденції;
- за таких обставин пред`явлення позивачем у межах строку дії гарантії вимоги за банківською гарантією № 2742-21/11 від 18 серпня 2021 року на адресу Банка-гаранта через банк бенефіціара у вигляді SWIFT-повідомлення на SWIFT-адресу Банка-гаранта, зазначену в гарантії, з направленням після стабілізації ситуації у м. Києві оригіналу цієї вимоги на поштову адресу Банка-гаранта не може свідчить про те, що така вимога була отримана після закінчення строку дії Гарантії.
З огляду на викладене суд апеляційної інстанції відмовив у задоволенні позову третьої особи із самостійними вимогами щодо предмета спору та дійшов висновку про обґрунтованість первісних позовних вимог. Разом з цим суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що датою початку періоду нарахування пені та трьох відсотків річних на суму заборгованості за гарантією є 15 квітня 2022 року, а не 07 березня 2022 року, як помилково визначив позивач, з огляду на що суд провів власний перерахунок зазначених сум та задовольнив позовні вимоги частково.
4. Короткий зміст вимог касаційних скарг.
Третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору - Товариство з обмеженою відповідальністю "Одесагаз-Постачання" у касаційній скарзі просить скасувати постанову Північного апеляційного господарського суду від 30 січня 2024 року в частині відмови у задоволенні позову третьої особи із самостійними вимогами щодо предмета спору, а рішення Господарського суду міста Києва від 30 травня 2023 року у справі № 910/6924/22 в цій частині залишити без змін.
Відповідач - Акціонерне товариство "Банк Альянс" у касаційній скарзі просить скасувати постанову Північного апеляційного господарського суду від 30 січня 2024 року, а рішення Господарського суду міста Києва від 30 травня 2023 року у справі № 910/6924/22 залишити в силі.
5. Узагальнені доводи осіб, які подали касаційні скарги.
Як на підставу касаційного оскарження постанови суду апеляційної інстанції від 30 січня 2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Одесагаз-Постачання" послалося на пункт 1 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України та зазначило про те, що суд апеляційної інстанції неправильно застосував статті 560, 561, 563, 565, 568 Цивільного кодексу України та статтю 200 Господарського кодексу України, не врахував висновки Верховного Суду щодо застосування цих норм права у подібних правовідносинах, викладені у постановах від 02 жовтня 2020 року у справі № 904/1156/19, від 28 квітня 2020 року у справі № 910/3500/19, від 18 червня 2021 року у справі № 910/16898/19, від 08 червня 2022 року у справі № 910/9397/20, від 18 серпня 2022 року № 910/1674/20, від 14 листопада 2019 року у справі № 910/20306/17, від 18 жовтня 2018 року у справі № 910/21641/17, від 20 червня 2018 року у справі № 904/9536/17, від 02 березня 2018 року у справі № 910/8297/17, від 21 грудня 2021 року у справі № 910/17772/20, від 22 листопада 2022 року у справі № 910/8528/21.