1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2024 року

м. Київ

справа № 294/173/18

провадження № 51-7327км23

Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду (далі - Суд, колегія суддів) у складі:

головуючої ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

захисника ОСОБА_5 (в режимі відеоконференції),

прокурора ОСОБА_6,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу захисника ОСОБА_5 в інтересах засудженого ОСОБА_7 на вирок Житомирського апеляційного суду від 20 вересня 2023 року у кримінальному провадженні № 12017060320000427 за обвинуваченням

ОСОБА_7,

ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця та жителя

АДРЕСА_1, раніше не судимого,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 121 Кримінального кодексу України (далі - КК України).

Зміст судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

1. За вироком Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 08 травня 2023 року ОСОБА_7 засуджено за ч. 2 ст. 121 КК України із застосуванням ст. 69 цього Кодексу на 4 роки обмеження волі.

2. Оскарженим вироком Житомирського апеляційного суду від 20 вересня 2023 року зазначений вирок у частині призначеного ОСОБА_7 покарання скасовано. Ухвалено в цій частині новий вирок, яким призначено ОСОБА_7 за ч. 2 ст. 121 КК України покарання у виді позбавлення волі на 7 років. У решті вирок залишено без зміни.

3. Згідно з вироком 15 жовтня 2017 року близько 15:30 за місцем свого проживання по

АДРЕСА_1 ОСОБА_7, під час суперечки з дружиною

ОСОБА_8 на ґрунті зловживання нею алкогольними напоями, з метою заподіяння їй тілесних ушкоджень наніс не менше 20 ударів руками по голові, тулубу та іншим ділянкам тіла потерпілої, у тому числі й тим, де розташовані життєво-важливі органи людини, спричинивши їй численні тілесні ушкодження, після отримання яких протягом 30-40 хв настала смерть ОСОБА_8 . Тілесні ушкодження у виді крововиливу в черевну порожнину в об`ємі вилитої крові до 1800 мл, повного косо-поперечного розриву черевного відділу аорти, наскрізного розриву брижі тонкого кишківника, крововиливу в ділянці цибулини дванадцятипалої кишки є тяжкими тілесними ушкодженнями, небезпечними для життя в момент заподіяння, і знаходяться в прямому причинному зв`язку зі смертю потерпілої.

Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка їх подала

4. У касаційній скарзі захисник ОСОБА_5 просить вирок апеляційного суду щодо ОСОБА_7 скасувати і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції. Посилаючись на дані про особу засудженого, його посткримінальну поведінку, обставини, що пом`якшують покарання, думку потерпілих, вважає призначене ОСОБА_7 покарання надмірно суворим. При цьому стверджує, що суд апеляційної інстанції безпідставно виключив таку пом`якшуючу покарання обставину як щире каяття та не врахував інші обставини, на які обґрунтовано послався у своєму вироку суд першої інстанції. Також зазначає про наявність підстав для звільнення ОСОБА_7 від відбування покарання з випробуванням на підставі положень ст. 75 КК України.

Позиції інших учасників судового провадження

5. Захисник підтримав касаційну скаргу і просив її задовольнити.

6. Прокурор заперечив проти задоволення касаційної скарги.

Мотиви Суду

7. Заслухавши доповідь судді, з`ясувавши позиції учасників судового провадження, перевіривши матеріали кримінального провадження та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що скарга задоволенню не підлягає з огляду на таке.

8. За приписами ст. 433 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

9. Згідно з ч. 1 ст. 438 КПК України підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є лише: істотне порушення вимог кримінального процесуального закону; неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність; невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.

10. Обґрунтованість засудження та правильність кваліфікації дій ОСОБА_7 за ч. 2 чт. 121 КК України в касаційній скарзі не заперечуються.

11. Відповідно до вимог ст. 65 КК Українисуд призначає покарання, враховуючи ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винного та обставини, що пом`якшують і обтяжують покарання. Особі, яка вчинила злочин, має бути призначено покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових злочинів.


................
Перейти до повного тексту