1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Рішення


РІШЕННЯ

Іменем України

15 липня 2024 року

м. Київ

справа №990/106/24

адміністративне провадження № П/990/106/24

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Тацій Л.В.,

суддів: Єзерова А.А., Рибачука А.І., Стеценка С.Г., Шарапи В.М.,

за участю:

секретаря судового засідання - Маріної Ю.А.,

позивачки - не прибула

представника позивачки (в режимі відеоконференції) Воробйова В.В.

представника відповідача Леошко Д.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження позовну заяву ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - ВККС України) про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Зміст позовних вимог

05.04.2024 до Верховного Суду як до суду першої інстанції надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі також - позивачка, ОСОБА_2 ) до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (надалі також - відповідач, ВККС України, Комісія), у якій позивач просить:

- визнати незаконним та скасувати рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 04.03.2024 № 2/ас-24 (надалі також - Спірне рішення), яким було відмовлено ОСОБА_1 у допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14.09.2023 № 94/зп-23.

- зобов`язати Вищу кваліфікаційну комісію суддів України повторно розглянути питання щодо допуску ОСОБА_1 до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14.09.2023 № 94/зп-23.

Доводи позивачки

На обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 наголошує на тому, що ВККС України безпідставно відмовлено їй у допуску до участі в оголошеному рішенням Комісії від 14.09.2023 № 94/зп-23 конкурсі на зайняття 550 вакантних посад суддів апеляційних судів, як особі, що не підтвердила наявності досвіду професійної діяльності адвоката.

Так, у рішенні Комісії зазначено, що досвід професійної діяльності адвоката щодо здійснення представництва в суді підтверджено судовими рішеннями, на які посилається в анкеті кандидат, лише за 4 роки.

Відповідач у Спірному рішенні послався на положення пункту 4.2 розділу IV Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, затвердженого рішенням Комісії від 02.11.2016 № 141/зп-16 (у редакції станом на час подання заяви про участь у конкурсі).

Разом з тим, 29.02.2024 набула чинності нова редакція Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, затвердженого рішенням Комісії від 02.11.2016 № 141/зп-16. Саме Положення в цій редакції (станом на час розгляду заяви про участь у конкурсі), на переконання ОСОБА_1, мало бути застосоване ВККС України при вирішенні питання про допуск позивачки до участі в конкурсі.

ОСОБА_1 стверджує, що підпункт 4 пункту 3.4 Розділу 3 Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, затвердженого рішенням Комісії від 02.11.2016 № 141/зп-16 (у редакції від 29.02.2024) передбачає право кандидата на його вибір підтвердити досвід професійної діяльності адвоката копією свідоцтва на право зайняття адвокатською діяльністю, копією витягу з реєстру адвокатів та іншими документами, перелік яких не є виключним.

При цьому позивачка акцентує увагу Суду на тому, що період з дати видачі свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю НОМЕР_1 (26.03.2007) підлягає врахуванню до досвіду адвокатської діяльності. Достатнім підтвердженням цього є свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю НОМЕР_1, яке свідчить, що адвокатську діяльність розпочато з 26.03.2007, а отже цей стаж є також стажем професійної діяльності у сфері права.

Крім цього, ОСОБА_1 у позові також зазначила, що її робоче місце адвоката знаходилось у місті Нікополь та знищено обстрілами разом із адвокатськими досьє. Відновлення адвокатських досьє як таких неможливе, крім того це є небезпечно для життя і не має ніякого практичного значення. Внаслідок цього, робоче місце адвокат ОСОБА_1 змушена була змінити на м. Кропивницький.

Доводи відповідача

У відзиві на позовну заяву ВККС України просить відмовити у задоволенні позову, вважаючи його безпідставним та необґрунтованим.

Позиція Комісії полягає в тому, що досвід професійної діяльності адвоката щодо здійснення представництва в суді підтверджено судовими рішеннями, на які посилається в анкеті кандидат, лише за 4 роки.

При цьому сама лише наявність свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю не означає, що позивачкою така діяльність здійснювалась, а лише підтверджує право ОСОБА_1 на таку діяльність.

Рух справи

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.04.2024 визначено склад колегії суддів для розгляду справи: головуючий-Тацій Л.В., судді: Єзеров А.А., Стеценко С.Г., Стрелець Т.Г., Шарапа В.М.

Ухвалою Верховного Суду від 08.04.2024 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в судове засідання в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

26.04.2024 до Верховного Суду надійшло клопотання представника ОСОБА_1 - адвоката Воробйова Віктора Вікторовича про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Для розгляду цього клопотання та у зв`язку з перебуванням судді-члена колегії Стрелець Т.Г. у відпустці, розпорядженням заступника керівника Апарату Верховного Суду-керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 30.04.2024 № 496 призначено повторний автоматизований розподіл судової справи.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.04.2024 визначено склад колегії суддів для розгляду справи: головуючий-Тацій Л.В., судді: Єзеров А.А., Рибачук А.І., Стеценко С.Г., Шарапа В.М.

Ухвалою Верховного Суду від 01.05.2024 у задоволенні заяви представника ОСОБА_1 - адвоката Воробйова Віктора Вікторовича про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду відмовлено.

Ухвалою Верховного Суду від 27.05.2024 Суд вирішив призначити справу за позовом ОСОБА_1 до розгляду в судове засідання в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, яке призначити на 15.07.2024 о 12:15 годину.

Також ухвалою Верховного Суду від 27.05.2024 задоволено заяву ОСОБА_1 про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Ухвалою Верховного Суду від 15.07.2024 задоволено заяву представника ОСОБА_1 - Воробйова Віктора Вікторовича про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

У судовому засіданні представник позивачки підтримав позов, просив його задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Позивачка в судове засідання не прибула, про дату, час і місце розгляду справи повідомлена належним чином. Представник позивача в судовому засіданні повідомив, що ОСОБА_1 не може бути присутня в судовому засіданні в режимі відеоконференції, через відсутність у неї належного зв`язку та доступу до інтернету. Не заперечував проти розгляду справи без участі ОСОБА_1, зазначивши, що правова позиція з позивачкою погоджена та він уповноважений представляти її інтереси.

Фактичні обставини справи, встановлені судом та зміст спірних правовідносин

Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14.09.2023 № 94/зп-23 (зі змінами, внесеними рішенням Комісії від 14.12.2023 № 171/зп-23) оголошено конкурс на зайняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах, з яких: в апеляційних судах із розгляду цивільних і кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення - 425; в апеляційних судах із розгляду господарських справ - 58; в апеляційних судах із розгляду адміністративних справ - 67 (надалі також - Конкурс).

Згідно з пунктом 5 зазначеного рішення питання допуску до участі у конкурсі на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах вирішуються колегіями ВККС України.

Пунктом 3 "Оголошення про проведення конкурсу на зайняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах" (Додаток 3 до рішення Комісії від 14.09.2023 №94/зп-23 зі змінами, внесеними рішенням Комісії від 14.12.2023 № 171/зп-23) строк подання документів для участі у Конкурсі - з 15.12.2023 до 31.12.2023 (включно).

Як визначено в "Умовах проведення конкурсу на зайняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах" (Додаток 2 до рішення Комісії від 14.09.2023 № 94/зп-23 зі змінами, внесеними рішенням Комісії від 14.12.2023 № 171/зп-23) до участі в першій стадії конкурсу на зайняття 532 вакантних посад суддів в апеляційних судах (далі також - Конкурс) допускаються особи, які:

1) у порядку та строки, визначені оголошенням, подали всі необхідні документи;

2) на день подання документів відповідають встановленим статтями 28 та 69 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду.

До участі у другій стадії Конкурсу може бути допущено кандидатів на посаду судді, які під час першої стадії Конкурсу:

1) підтвердили здатність здійснювати правосуддя у відповідному апеляційному суді;

2) не зайняли переможну позицію в рейтингу учасників конкурсу відповідного апеляційного суду.

Під час другої стадії Конкурсу кандидат на посаду судді може претендувати на зайняття вакантної посади судді в суді відповідно до спеціалізації суду, здатність здійснювати правосуддя у якому ним підтверджено під час першої стадії Конкурсу.

До Комісії надійшла заява ОСОБА_1 про участь у Конкурсі та про проведення кваліфікаційного оцінювання. У цій заяві позивачка просила допустити її до участі в Конкурсі як особу, яка відповідає вимогам пункту 3 частини першої статті 28 Закону № 1402, оскільки вона має досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення щонайменше сім років.

На підтвердження досвіду професійної діяльності адвоката упродовж 7 років ОСОБА_1 надала Комісії свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю, серія НОМЕР_1, видане на підставі рішення Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури Кіровоградської-області від 26.03.2007 № 4/07 (змінене на підставі рішення Ради адвокатів Кіровоградської області від 19.11.2021 № 65/2) та вказала в анкеті кандидата на посаду судді судові рішення, ухвалені у справах, під час розгляду яких вона брала участь.

Так, в анкеті ОСОБА_1, зокрема, зазначає, що досвід професійної діяльності адвоката у період з 03.01.2022 до 29.12.2023 підтверджено постановою Полтавського апеляційного суду від 09.11.2022 у справі 637/46/21; у період 03.05.2019 до 25.08.2022 - ухвалою Ленінського районного суду міста Кіровограда від 25.08.2022 у справі № 390/674/19; у період з 23.03.2016 до 11.10.2017 - ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 11.10.2017 у справі № 405/2459/16; у період з 22.02.2016 до 04.06.2018 -постановою Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 04.06.2018 у справі № 405/2443/16; у період з 06.05.2019 до 23.02.2023 - постановою Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 23.02.2023 у справі № 405/3776/19.

04.03.2024 ВККС України у складі колегії: головуючого- Богоніс М.Б., членів Комісії: Кобецької Н.Р., Шевчук Г.М., розглянувши питання допуску ОСОБА_1 до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14.09.2023 № 94/зп-23, ухвалила рішення № 2/ас-24, згідно з яким позивачці відмовлено у допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття 550 вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14.09.2023 № 94/зп-23 (зі змінами).

Комісія відмову мотивувала тим, що підтвердження досвіду професійної діяльності адвоката не відповідають нормам Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, затвердженого рішенням Комісії від 02.11.2016 № 141/зп-16 (у редакції станом на час подання заяви про участь у конкурсі).

У рішенні комісії зазначено, що досвід професійної діяльності адвоката щодо здійснення представництва в суді підтверджено судовими рішеннями, на які посилається в анкеті кандидат, лише за 4 роки.

Таке рішення відповідачем прийнято з посиланням на положення пункту 4.2 розділу IV Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, затвердженого рішенням Комісії від 02.11.2016 № 141/зп-16 (у редакції станом на час подання заяви про участь у конкурсі).

Не погодившись з рішенням ВККС України у складі колегії від 04.03.2024 №2/ас-24, позивачка звернулася з цим позовом до суду

Оцінка доводів учасників справи та висновки Верховного Суду

Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи та перевіривши їх належними і допустимими доказами, виходить із такого.

Відповідно до вимог частини другої статті 6, частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Організацію судової влади визначає Закон № 1402, до якого згідно із Законом України від 09.12.2023 № 3511-IX "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедур суддівської кар`єри" (надалі - Закон № 3511), який набув чинності з 30.12.2023, внесено низку змін.

Згідно з пунктом 23 Розділу І Закону № 3511 розділ XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закон № 1402 доповнено пунктом 57, відповідно до якого Вища кваліфікаційна комісія суддів України завершує конкурс на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошений рішенням Комісії від 14.09.2023 № 94/зп-23, за правилами, які діють після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедур суддівської кар`єри".

Особливості проведення Комісією конкурсу на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або судді Верховного Суду визначено статтею 79-3 Закону № 1402.

Відповідно до частини другої статті 79-3 Закону № 1402 у конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду може брати участь особа, яка відповідає вимогам до кандидата на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді та з відповідною спеціалізацією, а також відповідає одній із вимог, визначених частиною першою статті 28 (для апеляційного суду), частиною першою чи другою статті 33 (для вищого спеціалізованого суду) цього Закону.

Як визначено у частині третій статті 79-3 Закону № 1402 з метою допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або судді Верховного Суду кандидат на посаду судді подає до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України: 1) письмову заяву про участь у конкурсі та про проведення кваліфікаційного оцінювання; 2) документи, визначені пунктами 2-13 частини першої статті 72 цього Закону; 3) документи, що підтверджують дотримання однієї з вимог, визначених частиною першою статті 28, частиною першою чи другою статті 33, частиною першою статті 38 цього Закону відповідно.

Пунктом 1 частини четвертої статті 79-3 Закону № 1402 передбачено, що Вища кваліфікаційна комісія суддів України на підставі поданих документів встановлює відповідність особи вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або судді Верховного Суду та формує його досьє.

Відповідно до Умов проведення Конкурсу, затверджених рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14.09.2023 № 94/зп-23, до участі в першій стадії Конкурсу допускаються особи, які:

1) у порядку та строки, визначені оголошенням, подали всі необхідні документи;

2) на день подання документів відповідають встановленим статтями 28 та 69 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду.

Згідно з частиною першою статті 69 Закону № 1402 на посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший тридцяти та не старший шістдесяти п`яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п`ять років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови.

У частині першій статті 28 Закону № 1402 встановлено, що суддею апеляційного суду може бути особа, яка відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя в апеляційному суді, а також відповідає одній із таких вимог:

1) має стаж роботи на посаді судді не менше п`яти років;

2) має науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права щонайменше сім років;


................
Перейти до повного тексту