ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2024 року
м. Київ
справа № 591/5695/23
провадження № 51-938 км 24
Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1,
суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4,
прокурора ОСОБА_5
в режимі відеоконференції:
захисника ОСОБА_6,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу захисника ОСОБА_6 в інтересах засудженого ОСОБА_7 на ухвалу Сумського апеляційного суду від 11 грудня 2023 року в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023205520000485, за обвинуваченням
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця та жителя АДРЕСА_1 ), раніше неодноразово судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 296 КК України.
Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами
першої та апеляційної інстанцій обставини
Вироком Зарічного районного суду м. Суми від 19 липня 2023 року ОСОБА_7 визнано винуватим та засуджено за ч. 1 ст. 296 КК України на 4 місяці арешту.
На підставі ч. 1 ст. 71 КК України приєднано невідбуту частину покарання за попереднім вироком Ковпаківського районного суду м. Суми від 01 травня 2023 року у виді штрафу в розмірі 32 020 (тридцять дві тисячі двадцять) грн та остаточно визначено покарання ОСОБА_7 у виді арешту строком на 4 (чотири) місяці та штрафу в розмірі 32 020 (тридцять дві тисячі двадцять) грн. Відповідно до ч. 3 ст. 72 КК України покарання у виді штрафу постановлено виконувати самостійно.
Не погодившись із вказаним вироком, захисник ОСОБА_6 та обвинувачений ОСОБА_7 подали апеляційні скарги та ухвалою Сумського апеляційного суду від 11 грудня 2023 року відмовлено захиснику ОСОБА_6 та обвинуваченому ОСОБА_7 у задоволенні клопотання про поновлення строку апеляційного оскарження вироку Зарічного районного суду м. Суми від 19 липня 2023 року, а їх апеляційні скарги повернуто разом з усіма доданими до них матеріалами.
Вимоги касаційної скарги і доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі захисник ОСОБА_6 просить скасувати ухвалу суду апеляційної інстанції і призначити новий розгляд у вказаному суді з підстав істотного порушення вимог кримінального процесуального закону. Вказує, що вирок суду першої інстанції йому було вручено 04 вересня 2023 року, а ОСОБА_7 - 17 жовтня 2023 року, а тому апеляційний суд незаконно відмовив у поновленні строку на апеляційне оскарження вироку, оскільки відповідно до вимог ст. 382, ч. 3 ст. 395 КПК України строк апеляційного оскарження вироку Зарічного районного суду м. Суми від 19 липня 2023 року повинен рахуватися з моменту його вручення учасникам кримінального провадження, а не з дати направлення його судом, як про це безпідставно зазначив у своїй ухвалі апеляційний суд.
Під час касаційного розгляду захисник підтримав касаційну скаргу сторони захисту та просив її задовольнити.
Позиції інших учасників судового провадження
Прокурор під час касаційного розгляду також вважала, що касаційну скаргу захисника необхідно задовольнити, ухвалу апеляційного суду скасувати і призначити новий розгляд в суді апеляційної інстанції.
Мотиви Суду
Відповідно до ч. 2 ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Згідно з ч. 1 ст. 438 КПК України підставами для скасування або зміни касаційним судом судового рішення є істотне порушення кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.
Статтею 399 КПК України передбачено підстави залишення апеляційної скарги без руху, її повернення або відмови у відкритті провадження.
Частиною 2 ст. 381 КПК України визначено, що суд розглядає обвинувальний акт щодо вчинення кримінального проступку без проведення судового розгляду в судовому засіданні за відсутності учасників судового провадження, якщо обвинувачений не оспорює встановлені під час дізнання обставини і згоден з розглядом обвинувального акта.
Відповідно вимог ч. 1, 5 ст. 382 КПК України, суд у п`ятиденний строк з дня отримання обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку, а в разі затримання особи у порядку, передбаченому ч. 4 ст. 298-2 цього Кодексу, невідкладно вивчає його та додані до нього матеріали і ухвалює вирок. Копія вироку за результатами розгляду обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку не пізніше дня, наступного за днем його ухвалення, надсилається учасникам судового провадження.