ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2024 року
м. Київ
справа № 161/14871/23
провадження № 61-5590св24
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
Білоконь О. В. (суддя-доповідач), Осіяна О. М., Сакари Н. Ю.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідачі: Боратинська сільська рада Луцького району Волинської області,
третя особа - сільськогосподарське приватне підприємство "Рать",
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1, в інтересах якої діє адвокат Носков Олександр Миколайович, на постанову Волинського апеляційного суду від 15 лютого 2024 року у складі колегії суддів: Матвійчук Л. В., Федонюк С. Ю., Осіпука В. В.,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
У серпні 2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Боратинської сільської ради Луцького району Волинської області про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії.
Позовну заяву мотивовано тим, що з 1985 року вона зареєстрована та проживає у квартирі АДРЕСА_1 . Житловий будинок, в якому знаходиться зазначена квартира, побудований колгоспом та відносився до громадського житлового фонду,
а квартира надана у користування в порядку черговості як члену колгоспу.
10 лютого 2004 року їй видано свідоцтво на майновий пай на житло за № НОМЕР_1 .
Позивач зазначала, що розпочала процедуру приватизації займаної нею квартири, однак рішенням виконавчого комітету Боратинської сільської ради Луцького району Волинської області від 16 лютого 2023 року їй було відмовлено у безоплатній приватизації майна та видачі свідоцтва на право власності на квартиру, оскільки житловий фонд не знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні органу місцевого самоврядування та не є житловим фондом сільської ради. Крім того, з даного приводу виконавчому апарату Боратинської сільської ради було доручено звернутися до Сільськогосподарського приватного підприємства (далі - СПП) "Рать" щодо надання інформації про балансоутримувача житлових приміщень (квартир) у
с. Ратнів.
Ураховуючи наведене, позивач ОСОБА_1 просила суд скасувати рішення Боратинської сільської ради Луцького району Волинської області від 16 лютого 2023 року щодо відмови їй у безоплатній приватизації майна та видачі свідоцтва на право власності на квартиру та зобов`язати відповідача повторно розглянути її заяву про безоплатну приватизацію та видачу свідоцтва про право власності на вказане нерухоме майно.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 08 грудня 2023 року позов ОСОБА_1 задоволено.
Скасовано рішення Боратинської сільської ради Волинської області від 16 лютого 2023 року № 53 щодо відмови ОСОБА_1 у безоплатній приватизації майна та видачі свідоцтва на право власності на квартиру АДРЕСА_1 .
Зобов`язано Боратинську сільську раду Волинської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про безоплатну приватизацію майна та видачу свідоцтва на право власності на вказану квартиру.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що станом на дату винесення рішення від 16 лютого 2023 року "Про розгляд звернення ОСОБА_1 про безоплатну приватизацію житла" Боратинською сільською радою не було отримано достатньо відомостей, у тому числі витребуваних від
СПП "Рать", що вказане майно не відноситься до повного господарського відання сільської ради, а тому оскаржуване рішення було прийнято відповідачем передчасно.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Волинського апеляційного суду від 15 лютого 2024 року рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 08 грудня 2023 року скасовано та ухвалено нове про відмову у задоволенні позову.
Постанову суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що спірна квартира належала до житлового фонду КСП "Рать", що є правонаступником КСП
ім. Чапаєва, який був розпайований з видачею майнових сертифікатів і в т. ч. на дане нерухоме майно членам цього підприємства, і розпайований житловий фонд переданий на зберігання СПП "Рать". Таким чином, Боратинська сільська рада прийняла законне рішення про відмову ОСОБА_1 у безоплатній приватизації майна та видачі свідоцтва на право власності на квартиру АДРЕСА_1, оскільки таке житло не відноситься до її відання.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та аргументи учасників справи
У касаційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції і залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Підставою касаційного оскарження заявник зазначає відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права про безоплатну приватизацію майна та видачі свідоцтва про право власності на майно відповідно до частини третьої статті 1 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" у подібних правовідносинах (пункт 3 частини другої статті 389 ЦПК України).
Касаційну скаргу мотивовано тим, що квартира, де проживає позивач, не відноситься до житла, що не підлягає приватизації в розумінні частини десятої статті 8 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду", а тому ОСОБА_1 має право на її приватизацію.
Рух касаційної скарги у суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 30 травня 2024 року відкрито касаційне провадження у справі.
Відзив на касаційну скаргу не надходив.
Встановлені судами фактичні обставини справи
ОСОБА_1, як член колгоспу, у 1985 році в порядку черговості отримала в користування квартиру АДРЕСА_1, яка була збудована колективним господарством ім. Чапаєва.
Із зазначеного часу ОСОБА_1 проживає у вищевказаному житлі та за даною адресою також зареєстроване її місце проживання.
Вищевказана квартира належала до житлового фонду КСП "Рать", який був розпайованим з видачею майнових сертифікатів на житло на дане нерухоме майно членам сільського підприємства, та тимчасово переданий на баланс
СПП "Рать" для подальшого вирішення питання розпаювання цього житлового фонду і видачі майнових сертифікатів на право власності на частку у ньому колишнім членам КСП "Рать".
10 лютого 2004 року ОСОБА_1 видано свідоцтво про право власності на майновий пай (на житло) члена кооперативного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серії НОМЕР_2, яким посвідчено право останньої на пайовий фонд майна КСП "Рать".
З метою приватизації займаної квартири ОСОБА_1 звернулася до Боратинської сільської ради.
16 лютого 2023 року Боратинською сільською радою прийнято рішення № 53 "Про розгляд звернення ОСОБА_1 про безоплатну приватизацію житла", яким позивачу відмовлено у безоплатній приватизації майна та видачі свідоцтва на право власності на квартиру АДРЕСА_1 відповідно до частини третьої статті 1 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду", оскільки житловий фонд не знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні органу місцевого самоврядування та не є житловим фондом сільської ради.
Вищевказаним рішенням також було зобов`язано виконавчий апарат Боратинської сільської ради звернутися до СПП "Рать" щодо надання інформації про балансоутримувача житлових приміщень (квартир) у с. Ратнів.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги та матеріали справи, колегія суддів дійшла таких висновків.
Відповідно до частини другої статті 41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Стаття 47 Конституції України гарантує кожному право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.
Згідно зі статтею 345 ЦК України фізична або юридична особа може набути право власності на майно у разі приватизації державного та комунального майна у порядку, встановленому законом.
Частиною третьою статті 9 Житлового кодексу України (далі - ЖК України) визначено, що громадяни мають право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду, житлових приміщень у гуртожитках, які перебувають у власності територіальних громад, або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законом.