ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2024 року
м. Київ
cправа № 914/2464/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Жайворонок Т.Є. - головуючого, Ємця А. А., Колос І. Б.
за участю секретаря судового засідання Іщука В.В.,
представників учасників справи:
позивача Івано-Франківської міської ради, місто Івано-Франківськ, Івано-Франківська область - Бахур Н.В.,
відповідача Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, місто Львів - Оленюк С. Л. (самопредставництво),
розглянувши у відкритому судовому засіданні
касаційну скаргу Івано-Франківської міської ради, місто Івано-Франківськ, Івано-Франківська область
на рішення Господарського суду Львівської області від 11.01.2024 (суддя - Сухович Ю. О.)
та постанову Західного апеляційного господарського суду від 16.04.2024 (головуючий - суддя Кравчук Н. М., судді: Матущак О. І., Плотніцький Б. Д.),
у справі за позовом Івано-Франківської міської ради, місто Івано-Франківськ, Івано-Франківська область
до Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Львів
про скасування рішення адміністративної колегії Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Львів
УСТАНОВИВ
У серпні 2023 року Івано-Франківська міська рада (далі - Міськрада, позивач) звернулася до суду з позовом до Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (далі - АМКУ, Комітет) про визнання незаконним та скасування рішення АМКУ від 22.06.2023 № 63/27-р/к "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" (далі - Рішення АМКУ) у справі № 63/2-03-59-2022 та накладення штрафу.
Оспорюваним Рішенням АМКУ визнано дії Міськради порушенням законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, які полягають у наданні групам суб`єкта господарювання (комунальним підприємствам) пільг, які ставлять їх у привілейоване становище стосовно конкурентів, що може призвести до спотворення конкуренції. Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Міськрада просила суд визнати його незаконним та скасувати.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
Рішенням Господарського суду Львівської області від 11.04.2024, залишеним без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 16.04.2024, у задоволенні позовних вимог Міськради відмовлено.
Ухвалюючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, місцевий господарський суд виходив з того, що оскаржуване позивачем рішення АМКУ прийняте на підставі норм чинного законодавства про захист економічної конкуренції. За результатами дослідження наявних у матеріалах справи доказів суд дійшов висновку, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач належним чином дослідив всі обставини та правомірно зробив висновки про порушення позивачем вимог законодавства про економічну конкуренцію.
Апеляційний господарський суд погодився з висновками суду першої інстанції.
Зміст вимог касаційної скарги та відзиву на неї
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції та постановою апеляційного суду, Міськрада подала касаційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права та наявність випадків, передбачених пунктами 1, 3 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), просить скасувати ухвалені у справі судові рішення і ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог Міськради та вирішити питання про розподіл судових витрат.
Обґрунтовуючи підставу касаційного оскарження, передбачену пунктом 1 частини другої статті 287 ГПК України, скаржник зазначає, що апеляційний суд застосував норми права без урахування висновків Верховного Суду у подібних правовідносинах щодо наявності підстав для визнання Рішення АМКУ недійсним.
На обґрунтування підстави касаційного оскарження, передбаченої пунктом 3 частини другої статті 287 ГПК України, скаржник зазначає про відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування:
- статей 48, 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" (далі - ЗУ "Про захист економічної конкуренції", Закон) під час перегляду АМКУ рішень органів місцевого самоврядування нормативно-правового характеру, зокрема про встановлення місцевих податків і зборів, які на момент їх розгляду вичерпали свою дію;
- пункту 30.2. статті 30 Податкового кодексу (далі - ПК) України, як підстави надання податкових пільг певній групі платників податків: а саме пільг зі сплати земельного податку у розмірі 100 відсотків для комунальних підприємств, засновниками яких є органи місцевого самоврядування.
12.06.2024 до Верховного Суду від Західного міжобласного територіального відділення АМКУ надійшов відзив на касаційну скаргу, у якому АМКУ заперечує доводи касаційної скарги. Просить ухвалені у справі рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишити без змін, а скаргу - без задоволення.
Перевіривши матеріали справи та доводи касаційної скарги, заслухавши пояснення сторін, Суд дійшов висновку про таке.
Відповідно до частини першої статті 300 ГПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (частина друга статті 300 ГПК України).
05.05.2021 Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради листом № 1541/01-18/03в надіслав до Західного міжобласного територіального відділення АМКУ на погодження проект рішення Івано-Франківської міської ради "Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2022 рік".
АМКУ листом від 17.05.2021 № 63-02/2644 "Щодо проекту рішення" повідомив позивача про непогодження проекту Рішення № 252-11, у зв`язку з тим, що дії позивача в частині встановлення пільг у розмірі 100 відсотків суми податкового зобов`язання за рік для підприємств, установ, організацій, засновником яких є органи місцевого самоврядування міста Івано-Франківськ, за умови, що частка комунальної власності в них становить 100 відсотків, можуть містити ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого абзацом 7 частини другої статті 15 ЗУ "Про захист економічної конкуренції" у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, які полягають у наданні окремим суб`єктам господарювання пільг, які ставлять їх у привілейоване становище стосовно конкурентів, що може призвести до спотворення конкуренції.
21.05.2021 Міськрада листом від № 1541/01-18/03-в повідомила, що надані АМКУ зауваження до проекту рішення Івано-Франківської міської ради "Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2022 рік" взято до уваги Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та внесено коригування до вказаного проекту рішення. Міськрадою повторно направлено на погодження АМКУ проект рішення, в якому пільги для підприємств, установ, організацій, засновником яких є органи місцевого самоврядування міста Івано-Франківська, не передбачались.
27.05.2021 Західне міжобласне територіальне відділення АМКУ розглянуло проект рішення Івано-Франківської міської ради "Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2022 рік" з коригуванням відповідно до зауважень АМКУ та листом № 63-02/2904 повідомило позивача про погодження зазначеного проекту рішення.
При розгляді справи судами попередніх інстанцій встановлено, що 08.07.2021 за номером № 252-11 Міськрадою прийняте рішення "Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2022 рік" (далі - Рішення № 252- 11), яким передбачено пільги зі сплати земельного податку в розмірі 100 відсотків суми податкового зобов`язання за рік для підприємств, установ та організацій, засновниками яких є органи місцевого самоврядування міста Івано-Франківська, за умови, що частка комунальної власності в них становить 100 відсотків (пункт 8 Переліку пільг для фізичних та юридичних осіб Додатку 2 до рішення).
10.06.2022 Міськрада прийняла рішення № 102-25 "Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку" (далі - Рішення № 102-25). Вказаним рішенням встановлено на 2023 рік ставки земельного податку; пільги зі сплати земельного податку для фізичних і юридичних осіб, надані відповідно до пункту 284.1 статті 284 ПК України; порядок обчислення земельного податку, платники податку, об`єкт оподаткування, база оподаткування, податковий період, строк та порядок сплати податку, подання звітності про обчислення і сплату податку відповідно до статей 269 - 287 ПК України.
Рішенням № 102-25 передбачено пільги в розмірі 100 відсотків суми податкового зобов`язання за рік зі сплати земельного податку для підприємств, установ та організацій, засновниками яких є органи місцевого самоврядування Івано-Франківської міської ради. Проект даного рішення на погодження до АМКУ не подавався.
Західне міжобласне територіальне відділення АМКУ листом від 08.09.2022 № 63-02/1709 звернулося до Головного управління статистики в Івано-Франківській області щодо надання переліку юридичних та фізичних осіб-підприємців, які станом на 01.01.2022 та 01.07.2022 зареєстровані та здійснюють діяльність на території Івано-Франківської об`єднаної територіальної громади, з метою встановлення суб`єктів господарювання, що є конкурентами комунальних підприємств.
Згідно з інформацією, наданою Головним управлінням статистики в Івано-Франківській області (від 26.09.2022 № 63-01/1105), на території Івано-Франківської об`єднаної територіальної громади станом на 01.01.2022 зареєстровані та здійснювали діяльність суб`єкти господарювання, що є конкурентами комунальних підприємств, перелік яких додано.
АМКУ з метою з`ясування наведених обставин надіслало Головному управлінню Державної податкової служби (далі - ДПС) України в Івано-Франківській області вимогу про надання інформації № 63-02/760 від 04.04.2023.
Листом від 18.04.2023 № 4952/5/09-19-04-01-05 (вх. № 63-01/786 від 25.04.2023) Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області на вимогу АМКУ № 63-02/760 від 04.04.2023 про надання інформації надано перелік комунальних підприємств, засновниками яких є позивач, та для яких здійснювалось пільгове оподаткування зі сплати земельного податку у 2022 та 2023 роках. До зазначених підприємств належали: ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго", КП "Івано-Франківськводоекотехпром", КП "Міська ритуальна служба", КП "Полігон ТПВ", КП "Електроавтотранс", КП "Івано-Франківськміськсвітло", КП "Управляюча компанія "Комфортний дім", КП "Центр розвитку міста та рекреації", КП "Благоустрій", КП "Франківськ Агро".
На підставі даних Головного управління статистики в Івано-Франківській області (вх. від 26.09.2022 № 63-01/1105) АМКУ встановлено, що на території Івано-Франківської об`єднаної територіальної громади станом на 01.01.2022 зареєстровані та здійснювали діяльність суб`єкти господарювання, що є конкурентами вищезазначених підприємств: ПАТ "Прикарпаттяобленерго", ТОВ "Аріадна", ТОВ "Енерджі Сервіс Систем", ПП "Раут", ТОВ "Західтеплоенергоінвест", ТОВ "Івано-Франківськ Енергоресурс", ТОВ "Теплодар Карпати", ПП "Малі Трубопроводи", ТОВ "Юр-Аква 0901", ТОВ "Еко Карпати", ТОВ "Компанія Скіфос", ПАТ "Автотранспортне підприємство-0928", ТОВ "Екотехкоплект Плюс", ТОВ "Євроальянсінвест", ТОВ "Австрійсько-Українська Компанія Еко Інвест", ТОВ "Івако", ТОВ "Сучасник", ТОВ "АТП-12629", ТОВ "Колумб Івано-Франківськ", ТОВ "Захід Стиль", ТОВ "Новекс Комфорт", ТОВ "Жео Захід Стиль", ПП "Благо-Комфорт", ПП "Ролекта", ТОВ "Арс-Дім Сервіс", ТОВ "Діо-Груп Сервіс", ТОВ "Станіслав-ІФ", ДП "ГРП АСМУ в Івано-Франківській області", ТОВ "ГРП АСМУ", ТОВ "Анапа", ЖКП "Черніїв-Сервіс", КП "Крихівці Сільекобуд".
22.06.2023 Комітетом прийнято рішення № 63/27-р/к у справі № 63/2-03-59-2022 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції", яким визнано дії Івано-Франківської міської ради порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 3 статті 50, абзацом 7 частини другої статті 15 ЗУ "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, які полягають у наданні окремим суб`єктам господарювання пільг, які ставлять їх у привілейоване становище стосовно конкурентів, що може призвести до спотворення конкуренції.
Відповідно до резолютивної частини рішення АМКУ постановлено:
1. Визнати дії Івано-Франківської міської ради, які полягають у встановленні рішенням від 08.07.2021 № 252-11 на 2022 рік пільг зі сплати земельного податку у розмірі 100 відсотків для комунальних підприємств, засновниками яких є органи місцевого самоврядування міста Івано-Франківська, тоді як для підприємств іншої форми власності, які діють на відповідних товарних ринках, тобто є конкурентами, такі пільги не передбачені, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 3 статті 50, абзацом 7 частини другої статті 15 ЗУ "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, які полягають у наданні окремим суб`єктам господарювання пільг, які ставлять їх у привілейоване становище стосовно конкурентів, що може призвести до спотворення конкуренції.
2. Визнати дії Івано-Франківської міської ради, які полягають у встановленні рішенням від 10.06.2022 № 102-25 на 2023 рік пільг зі сплати земельного податку у розмірі 100 відсотків для комунальних підприємств, засновниками яких є органи місцевого самоврядування м. Івано-Франківська, тоді як для підприємств іншої форми власності, які діють на відповідних товарних ринках, тобто є конкурентами, такі пільги не передбачені, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 3 статті 50, абзацом 7 частини другої статті 15 ЗУ "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, які полягають у наданні окремим суб`єктам господарювання пільг, які ставлять їх у привілейоване становище стосовно конкурентів, що може призвести до спотворення конкуренції.
3. Зобов`язати Івано-Франківську міську раду припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене в пункті 2 резолютивної частини цього рішення, в двохмісячний термін.
Місцевий господарський суд, ухвалюючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, виходив з того, що нормою статті 15 Закону визнається порушенням законодавства про захист економічної конкуренції вказані в ній дії (бездіяльність) не лише у разі призведення ними до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції, а й у разі можливості такого призведення, а тому наявність відповідної можливості була достатньою підставою для кваліфікації дій позивача, як порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого абзацом 7 частини другої статті 15 та пунктом 3 статті 50 статті 50 ЗУ "Про захист економічної конкуренції".
Погоджуючись з висновками суду першої інстанції, апеляційний господарський суд вказав, що відповідач належним чином дослідив всі обставини та правомірно зробив висновки про порушення позивачем вимог законодавства про економічну конкуренцію.
Порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції згідно з пунктом 3 частини першої статті 50 Закону є, зокрема антиконкурентні дії органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю.
Згідно абзацу 7 частини другої статті 15 Закону антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, зокрема, визнаються дії, внаслідок якої окремим суб`єктам господарювання або групам суб`єктів господарювання створюються несприятливі чи дискримінаційні умови діяльності порівняно з конкурентами.
За вимогами підпункту 12.3.7. пункту 12.3. статті 12 ПК України сільським, селищним, міським радам не дозволяється встановлювати індивідуальні пільгові ставки місцевих податків та зборів для окремих юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців і фізичних осіб або звільняти їх від сплати таких податків та зборів.