ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 липня 2024 року
м. Київ
справа № 344/3507/22
провадження № 51-5969км23
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1,
суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4,
прокурора ОСОБА_5
прокурора ОСОБА_9 (у режимі відеоконференції),
особи, щодо якої закрито
кримінальне провадження ОСОБА_7 (у режимі відеоконференції),
захисника ОСОБА_8 (у режимі відеоконференції),
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу прокурора ОСОБА_9 , який брав участь під час розгляду кримінального провадження судом першої та апеляційної інстанцій, на ухвалу Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 10 квітня 2023 року та ухвалу Івано-Франківського апеляційного суду від 03 липня 2023 року у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) за № 12018090010001156, за обвинуваченням ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 199, ч. 1 ст. 204 Кримінального кодексу України (далі - КК України).
Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
За ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 10 квітня 2023 року клопотання захисника ОСОБА_8 в інтересах обвинуваченого ОСОБА_7 задоволено. Кримінальне провадження з обвинувальним актом щодо ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 199, ч. 1 ст. 204 КК України, на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України, закрито у зв`язку із закінченням строку досудового розслідування. Відмовлено в задоволенні клопотання про повернення застави, внесеної ОСОБА_10, з підстав, зазначених у мотивувальній частині ухвали.
Івано-Франківський апеляційний суд ухвалою від 03 липня 2023 року апеляційну скаргу прокурора залишив без задоволення, а ухвалу Івано-Франківського міського суду від 10 квітня 2023 року про закриття кримінального провадження за обвинуваченням ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 199, ч. 1 ст. 204 КК України, - без змін.
Вимоги касаційної скарги й узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі прокурор ОСОБА_9 , який брав участь під час розгляду кримінального провадження судом першої та апеляційної інстанцій, просить скасувати судові рішення стосовно ОСОБА_7 і призначити новий розгляд у суді першої інстанції через істотні порушення вимог кримінального процесуального закону. Вважає постанову керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури від 30 липня 2018 року про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР 23 березня 2018 року за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 199 КК України, законною. Стверджує, що місцевий суд безпідставно зарахував у строк досудового розслідування строк з 04 квітня по 07 червня 2018 року. Вважає ухвалу слідчого судді від 18 червня 2018 року незаконною і необґрунтованою.
У запереченнях на касаційну скаргу прокурора ОСОБА_9 . ОСОБА_7 просить скаргу прокурора залишити без задоволення, а судові рішення - без зміни.
Позиції учасників судового провадження
Прокурор К ОСОБА_11 підтримав свою касаційну скаргу.
Прокурор ОСОБА_5 підтримала касаційну скаргу прокурора ОСОБА_12 частково.
ОСОБА_7 і його захисник ОСОБА_8 заперечували щодо задоволення касаційної скарги прокурора.
Заслухавши суддю-доповідача, з`ясувавши позиції учасників судового провадження, перевіривши матеріали кримінального провадження та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що скарга підлягає задоволенню частково з огляду на таке.
Мотиви Суду
Суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги (ст. 433 КПК України).
У пункті 1 ч. 1 ст. 438 КПК України передбачено, що підставою для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону. При вирішенні питання про наявність зазначених у ч. 1 цієї статті підстав суд касаційної інстанції має керуватися статтями 412-414 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 412 КПК України істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.
Відповідно до ст. 370 КПК України судове рішення повинно бути ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом, на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до ст. 94 цього Кодексу, та в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.
Як вбачається з матеріалів справи, 27 березня 2018 року у цьому кримінальному провадженні ОСОБА_7 повідомлено про підозру.
04 квітня 2018 року зупинено досудове розслідування у даному кримінальному провадженні і підозрюваного ОСОБА_7 оголошено у розшук.