РІШЕННЯ
Іменем України
25 червня 2024 року
м. Київ
справа №990/145/24
адміністративне провадження № П/990/145/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді - Прокопенка О.Б.,
суддів: Кашпур О.В., Радишевської О.Р., Смоковича М.І., Уханенка С.А.,
за участю секретаря судового засідання Ключник А.Ю.,
учасників справи:
представника відповідача - Предоляк Н.Ю.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання рішення протиправним і зобов`язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ
Зміст позовних вимог і предмет спору
25 квітня 2024 року до Верховного Суду як до суду першої інстанції надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивачка) до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - ВККС України, Комісія, відповідач), у якій позивачка просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення ВККС України у складі колегії від 04 березня 2024 року №140/ас-24 "Про розгляд питання щодо допуску ОСОБА_1 до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошеному рішенням Комісії від 14.09.2023 №94/зп-23";
- зобов`язати ВККС України повторно розглянути питання допуску ОСОБА_1 до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття 550 вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошеному рішенням ВККС України від 14 вересня 2023 року №94/зп-23 (зі змінами).
Доводи позивачки
Позовні вимоги аргументовані незгодою з мотивами Комісії щодо відсутності у позивачки відповідного стажу роботи, що дає право бути призначеною на посаду судді апеляційного суду.
Позивачка наполягає на тому, що має стаж роботи на посаді судді не менше п`яти років, відповідає вимогам пункту 1 частини першої статті 28 Закону України від 02 червня 2016 року №1402-VІІІ "Про судоустрій і статус суддів" (далі - Закон №1402-VІІІ) та може бути допущена до участі у конкурсі на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів.
ОСОБА_1 уважає, що відповідач допустив довільне тлумачення статті 137 Закону №1402-VІІІ, дійшовши висновку про те, що положення частини другої статті 137 цього Закону для цілей конкурсу не застосовуються, оскільки регулюють правовідносини, що виникли при вирішенні питань забезпечення суддів, а саме: обчислення суддівської винагороди та реалізація права на відставку.
Так, позивачка зазначає, що відповідно до положень вказаної норми до стажу роботи на посаді судді також зараховується стаж (досвід) роботи (професійної діяльності), вимога щодо якого визначена законом та надає право для призначення на посаду судді.
Відповідно до положень статті 69 Закону №1402-VІІІ такий стаж професійної діяльності у сфері права складає щонайменше п`ять років.
На думку ОСОБА_1, частиною другою статті 137 Закону №1402-VІІІ уніфіковано визначення стажу роботи на посаді судді сферою застосування всього Закону №1402-VІІІ, а не лише у межах певної статті чи розділу. Як зазначає позивачка, частина друга статті 137 Закону №1402-VІІІ не містить жодних обмежень щодо її застосування при визначенні стажу роботи судді за частиною першою статті 28 Закону №1402-VІІІ. Отже, ОСОБА_1 наполягає, що до стажу роботи судді має бути зараховано стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) тривалістю щонайменше п`ять років, який вимагається законом для призначення на посаду судді.
У доводах ОСОБА_1 посилається також на висновки Великої Палати Верховного Суду, зазначаючи про те, що питання визначення стажу роботи на посаді судді вже було предметом розгляду Верховного Суду у справах №9901/15/21, №9901/302/19, №9901/537/19, №9901/140/19, №9901/805/18, №420/14019/23 й Судом висловлено позицію щодо зарахування із внесенням змін до статті 137 Закону № 1402 до стажу роботи на посаді судді стажу (досвіду) роботи (професійної діяльності) у сфері права тривалістю, яка вимагалася законом для призначення на посаду судді станом на дату призначення судді на посаду.
Також позивачка вважає необхідним врахувати те, що їй нараховується та виплачується надбавка за вислугу років як такій, що має стаж на посаді судді 5 років.
22 травня 2024 року позивачка засобами поштового зв`язку подала заяву, у якій просила розглянути справу без її участі у судовому засіданні.
Доводи відповідача
У поданому відзиві на позовну заяву ВККС України просить відмовити у задоволенні позову. Відповідач наголошує на тому, що ОСОБА_1 не відповідає вимогам пункту 1 частини першої статті 28 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" на день звернення із заявою щодо участі в оголошеному Комісією 14 вересня 2023 року конкурсі на посаду судді апеляційного суду, а саме є такою, що має стаж роботи на посаді судді менше п`яти років.
На обґрунтування своїх доводів відповідач посилається на положення Закону №1402, зокрема статті 52 цього Закону, зауважуючи на тому, що стаж на посаді судді починає свій обрахунок з моменту фактичного зайняття посади судді. Натомість ОСОБА_1 призначено на посаду судді Кременецького районного суду Тернопільської області згідно з Указом Президента України від 05 серпня 2020 року № 312/2020, тобто вона не має відповідного п`ятирічного стажу роботи на посаді судді станом на день подання документів для участі в конкурсі.
Відповідач зазначив, що положення частини другої статті 137 Закону №1402-VІІІ для цілей конкурсу не застосовується, оскільки регулює правовідносини, які виникають при вирішенні питань забезпечення суддів, а саме обчислення суддівської винагороди та реалізації права на відставку.
Передбачений пунктом 1 частини першої статті 28 Закону №1402-VІІІ стаж роботи на посаді судді є спеціальним і не підлягає широкому тлумаченню, зокрема, як у випадку, встановленому частиною другою статті 137 цього Закону.
Також відповідач указує, що посилання позивачки на порушення принципу правової визначеності є безпідставним, адже стаття 28 Закону №1402-VІІІ чітко визначає, який стаж (досвід) роботи повинен мати кандидат до апеляційного суду.
У судовому засіданні представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Фактичні обставини справи, встановлені судом та зміст спірних правовідносин
ВККС України рішенням від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами, внесеними рішенням Комісії від 14 грудня 2023 року № 171/зп-23) оголосила конкурс на зайняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах (далі - Конкурс): в апеляційних судах із розгляду цивільних і кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення - 425; в апеляційних судах із розгляду господарських справ - 58; в апеляційних судах із розгляду адміністративних справ - 67.
Цим рішенням Комісія затвердила умови проведення Конкурсу (далі - Умови). Затвердила оголошення про проведення Конкурсу, яке вирішила розмістити на офіційному вебсайті Комісії, вебпорталі судової влади та опублікувати відповідне оголошення в газеті "Голос України".
Відповідно до Умов (пункт 2 абзацу першого) до участі в першій стадії Конкурсу допускаються особи, які на день подання документів відповідають встановленим статтями 28 та 69 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду.
У визначений Комісією строк ОСОБА_1 звернулася із заявою про участь у Конкурсі та про проведення кваліфікаційного оцінювання.
За наслідками перевірки кандидатури ОСОБА_1, керуючись статтями 79-3, 83, 93, 101 Закону №1402-VІІІ, Комісія одноголосно ухвалила Рішення від 04 березня 2024 року №140/ас-24, яким відмовила їй в допуску до участі в оголошеному рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року №94/зп-23 Конкурсі.
Комісія Рішення аргументувала тим, що ОСОБА_1 у заяві про участь у конкурсі просила допустити її до участі у конкурсі як особу, яка відповідає вимогам пункту 1 частини першої статті 28 Закону, оскільки вона має стаж роботи на посаді судді не менше п`яти років. Оскільки ОСОБА_1 призначено на посаду судді Кременецького районного суду Тернопільської області Указом Президента України від 05 серпня 2020 року №312/2020, вона не має відповідного п`ятирічного стажу роботи на посаді судді станом на день подання документів для участі в Конкурсі.
Водночас Комісія вважає, що положення частини другої статті 137 Закону №1402-VІІІ, згідно з яким до стажу роботи на посаді судді також зараховується стаж (досвід) роботи (професійної діяльності), вимога щодо якого визначена законом та надає право для призначення на посаду судді, для цілей конкурсу не застосовується, оскільки регулює правовідносини, які виникають при вирішенні питань забезпечення суддів, а саме обчислення суддівської винагороди та реалізації права на відставку.
За змістом статті 28 Закону №1402-VІІІ під відповідним стажем роботи розуміється саме професійна діяльність, зазначена в пунктах 1- 3 частини першої цієї статті, тобто професійна діяльність на посаді судді.
За таких обставин Комісія дійшла висновку про відсутність у ОСОБА_1 відповідного стажу роботи, що є підставою для відмови в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в Конкурсі.
Не погодившись з рішенням ВККС України у складі колегії від 04 березня 2024 року №140/ас-24, позивачка звернулася з цим позовом до суду.
Релевантні джерела права та акти їхнього застосування
Відповідно до вимог частини другої статті 6, частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Організацію судової влади визначає Закон №1402-VІІІ, до якого згідно із Законом України від 09 грудня 2023 року № 3511-IX "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедур суддівської кар`єри" (далі - Закон № 3511), який набув чинності з 30 грудня 2023 року, внесено низку змін.
Згідно з пунктом 23 Розділу І Закону № 3511 розділ XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закон № 1402 доповнено пунктом 57, відповідно до якого Вища кваліфікаційна комісія суддів України завершує конкурс на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошений рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23, за правилами, які діють після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедур суддівської кар`єри".
Особливості проведення Комісією конкурсу на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або судді Верховного Суду визначено статтею 79-3 Закону №1402.
Відповідно до частини другої статті 79-3 Закону № 1402 у конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду може брати участь особа, яка відповідає вимогам до кандидата на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді та з відповідною спеціалізацією, а також відповідає одній із вимог, визначених частиною першою статті 28 (для апеляційного суду), частиною першою чи другою статті 33 (для вищого спеціалізованого суду) цього Закону.
Як визначено у частині третій статті 79-3 Закону № 1402, з метою допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або судді Верховного Суду кандидат на посаду судді подає до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України: 1) письмову заяву про участь у конкурсі та про проведення кваліфікаційного оцінювання; 2) документи, визначені пунктами 2-13 частини першої статті 72 цього Закону; 3) документи, що підтверджують дотримання однієї з вимог, визначених частиною першою статті 28, частиною першою чи другою статті 33, частиною першою статті 38 цього Закону відповідно.
Пунктом 1 частини четвертої статті 79-3 Закону № 1402 передбачено, що Вища кваліфікаційна комісія суддів України на підставі поданих документів встановлює відповідність особи вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або судді Верховного Суду та формує його досьє.
Відповідно до Умов проведення Конкурсу, затверджених рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23, до участі в першій стадії Конкурсу допускаються особи, які:
1) у порядку та строки, визначені оголошенням, подали всі необхідні документи;
2) на день подання документів відповідають встановленим статтями 28 та 69 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду.
Згідно з частиною першою статті 69 Закону № 1402 на посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший тридцяти та не старший шістдесяти п`яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п`ять років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови.
У частині сьомій цієї ж статті Закону № 1402 визначено, що для цілей цього Закону вважається стажем професійної діяльності у сфері права - стаж професійної діяльності особи за спеціальністю після здобуття нею вищої юридичної освіти (пункт 2 частини сьомої статті 69 Закону № 1402).
Відповідно до частини першої статті 52 Закону № 1402 суддею є громадянин України, який відповідно до Конституції України та цього Закону призначений суддею, займає штатну суддівську посаду в одному з судів України і здійснює правосуддя на професійній основі.
У частині першій статті 28 Закону № 1402 встановлено, що суддею апеляційного суду може бути особа, яка відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя в апеляційному суді, а також відповідає одній із таких вимог:
1) має стаж роботи на посаді судді не менше п`яти років;
2) має науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права щонайменше сім років;
3) має досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення щонайменше сім років;
4) має сукупний стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) відповідно до вимог, визначених пунктами 1-3 цієї частини, щонайменше сім років.
Частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з частиною другою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінка доводів учасників справи та висновки Верховного Суду
Суд, вивчивши доводи позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши їх належними і допустимими доказами, виходить із такого.
Згідно з інформацією, розміщеною на офіційному сайті Комісії, розгляд питання "Про допуск кандидатів до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року №94/зп-23" відбувся 04 березня 2024 року.