1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


постанова

ІМЕНЕМ УКРАЇНи

13 червня 2024 року

м. Київ

справа № 757/28152/18к

провадження № 51-4780км23

Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

з участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

захисника ОСОБА_5,

особи,

провадження щодо якої закрито ОСОБА_6,

прокурора ОСОБА_7,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу прокурора на ухвалу Печерського районного суду м. Києва від 18 січня 2023 року та ухвалу Київського апеляційного суду від 07 червня 2023 року у кримінальному провадженні № 12018100060001707 за обвинуваченням

ОСОБА_6,ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця та мешканця м. Києва,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України (далі - КК).

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами обставини

Печерський районний суд м. Києва ухвалою від 18 січня 2023 року у підготовчому судовому засіданні задовольнив клопотання захисника ОСОБА_5 та закрив кримінальне провадження на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК).

Переглянувши рішення за апеляційною скаргою прокурора Київський апеляційний суд ухвалою від 07 червня 2023 року залишив його без змін.

Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі процесуальний керівник у кримінальному провадженні прокурор ОСОБА_8 просить скасувати оскаржувані судові рішення через істотне порушення вимог кримінального процесуального закону та призначити новий розгляд у суді першої інстанції.

На думку прокурора, суд першої інстанції дійшов хибного висновку про закінчення строку досудового розслідування у кримінальному провадженні та безпідставно прийняв рішення про закриття кримінального провадження на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК. Стверджує, що оцінка судом першої інстанції під час підготовчого судового провадження законності та обґрунтованості прийнятих у ході досудового розслідування рішень слідчого/прокурора виключно на підставі доказів, наданих однією зі стороні, порушує принцип змагальності, згідно з яким сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів та інших доказів враховуючи, що такі відсутні в розпорядженні суду на цій стадії. Таким чином, викладені факти та обставини не можуть бути предметом дослідження судом під час підготовчого судового провадження.

Зазначає, що при розгляді клопотання захисника про закриття кримінального провадження на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК суд у підготовчому судовому засіданні не досліджував жодних доказів, а тому не зрозуміло на підставі чого місцевий суд дійшов висновку про закінчення строку досудового розслідування у кримінальному провадженні після повідомлення особі про підозру.

Вказує, що при перегляді рішення місцевого суду за його апеляційною скаргою суд апеляційної інстанції не дав умотивованих відповідей на викладені в ній доводи.

З урахуванням цього прокурор вважає, що оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанцій ухвалені без додержання вимог статей 370, 372 та 419 КПК, що перешкодило цим судам ухвалити законні рішення у справі.

Позиція учасників в суді касаційної інстанції

У судовому засіданні прокурор підтримала касаційну скаргу.

ОСОБА_6 та захисник ОСОБА_5 просили відмовити у задоволенні касаційної скарги і залишити судові рішення без зміни.

Мотиви Суду

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді, пояснення сторін, перевіривши матеріали судового провадження та доводи, наведені в касаційній скарзі, дійшла висновку про таке.

За правилами ст. 433 КПК суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правову оцінку обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати й визнавати доведеними обставини, яких не було встановлено в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Відповідно до положень ст. 438 КПК підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.

Згідно з ч. 1 ст. 412 КПК істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону є таке порушення вимог цього Кодексу, яке перешкодило чи могло перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 3 КПК досудове розслідування - це стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.

У зв`язку з цим початок строк досудового розслідування у кримінальному провадженні передбачений у ст. 219 КПК обчислюється з моменту вчинення першої зазначеної процесуальної дії та до виконання однієї з перелічених альтернативних процесуальних дій. У частині другій цієї норми встановлено строки досудового розслідування починаючи з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР і до дня повідомлення особі про підозру залежно від ступеня тяжкості злочину, а у частині третій - строки закінчення досудового розслідування після повідомлення особі про підозру.

Відповідно до ст. 283 КПК прокурор зобов`язаний у найкоротший строк після повідомлення особі про підозру здійснити одну з таких дій: 1) закрити кримінальне провадження; 2) звернутися до суду з клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності; 3) звернутися до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру.

Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" ч. 1 ст. 284 КПК було доповнено п. 10, згідно з яким кримінальне провадження закривається в разі, якщо після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування визначений ст. 219 цього Кодексу, крім випадку повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров`я особи.


................
Перейти до повного тексту