1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2024 року

м. Київ

cправа № 924/262/23

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Губенко Н.М. - головуючий, Кондратова І.Д., Кролевець О.А.,

за участю секретаря судового засідання - Долгополової Ю.А.,

представників учасників справи:

позивача (відповідача за зустрічним позовом) - Мазаєв С.О.,

відповідача (позивача за зустрічним позовом) - Керницька І.Р.,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Приватного підприємства "ГВМ-АГРО"

на рішення Господарського суду Хмельницької області

у складі судді Грамчука І.В.

від 30.10.2023 та

на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду

у складі колегії суддів: Коломис В.В., Миханюк М.В., Саврій В.А.

від 25.01.2024

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БЕСТ ЛІЗИНГ"

до Приватного підприємства "ГВМ-АГРО"

про стягнення заборгованості та штрафних санкцій в сумі 1 981 255,72 грн

та за зустрічним позовом Приватного підприємства "ГВМ-АГРО"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "БЕСТ ЛІЗИНГ"

про визнання недійсними положень договору фінансового лізингу.

Розпорядженням заступника керівника апарату - керівника секретаріату Касаційного господарського суду № 32.2-01/1014 від 12.06.2024 призначено проведення повторного автоматизованого розподілу справи № 924/262/23 у зв`язку з відпусткою судді Вронської Г.О. для догляду за дитиною.

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.06.2024 для розгляду справи № 924/262/23 визначено колегію суддів Касаційного господарського суду у наступному складі: головуючий - Губенко Н.М., судді: Баранець О.М., Кондратова І.Д.

Розпорядженням заступника керівника апарату - керівника секретаріату Касаційного господарського суду № 32.2-01/1049 від 14.06.2024 призначено проведення повторного автоматизованого розподілу справи № 924/262/23 у зв`язку із запланованою відпусткою судді Баранця О.М.

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.06.2024 для розгляду справи № 924/262/23 визначено колегію суддів Касаційного господарського суду у наступному складі: головуючий - Губенко Н.М., судді: Кондратова І.Д., Кролевець О.А.

ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Короткий зміст позовних вимог

Товариство з обмеженою відповідальністю "БЕСТ ЛІЗИНГ" звернулося до Господарського суду Хмельницької області з позовом до Приватного підприємства "ГВМ-АГРО" про стягнення 1 439 877,06 грн простроченої заборгованості за лізинговими платежами, 201 887,69 грн пені, 96 905,50 грн 24% річних, 21 820,77 грн інфляційних втрат, 120 764,70 грн штрафу за неподання відомостей про стан та місцезнаходження майна, 100 000,00 грн штрафу за неповернення об`єкта лізингу, 29 718,84 грн витрат по сплаті судового збору.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за договором фінансового лізингу № 210826-2/ФЛ-Ю-А від 26.08.2021, зокрема, щодо сплати лізингових платежів, повідомлення лізингодавця про стан та місцезнаходження об`єкта лізингу, повернення об`єкта лізингу.

Приватне підприємство "ГВМ-АГРО" звернулося до Господарського суду Хмельницької області з зустрічним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "БЕСТ ЛІЗИНГ" про визнання недійсними пунктів 2.7, 6.1, 7.1 (7.1.1, 7.1.2, 7.1.3) договору фінансового лізингу № 210826-2/ФЛ-Ю-А від 26.08.2021, укладеного між сторонами.

Зустрічні позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірні умови договору фінансового лізингу № 210826-2/ФЛ-Ю-А від 26.08.2021 суперечать вимогам законодавства та містять ознаки несправедливості, відповідно до пунктів 2, 3, 5, 6, 14, 16, частини 3 статті 18 Закону України "Про захист прав споживачів", внаслідок спірних умов договору існує явний, істотний дисбаланс договірних прав та обов`язків, що несуть шкоду споживачеві.

2. Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій

26 серпня 2021 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "БЕСТ ЛІЗИНГ" (надалі - Лізингодавець) та Приватним підприємством "ГВМ-АГРО" (надалі - Лізингоодержувач) був укладений договір фінансового лізингу № 210826-2/ФЛ-Ю-А (надалі - Договір).

Відповідно до пункту 4 Договору об`єктом лізингу є автомобіль Меrcedes-Benz GLE, загальна вартість якого з ПДВ становить 3 019 117,56 грн, детальний опис визначений у додатку "Специфікація".

Згідно з пунктом 5 Договору строк лізингу становить 28 місяців; максимальний термін передачі, з урахування положень додатку "Загальні умови": 30.09.2021; місце передачі: м. Хмельницький, просп. Миру, буд. 102; мінімальний строк для дострокового придбання (з дати передачі): 17 місяців; адреса базування: Хмельниька обл., Ярмолинецький р-н, с. Іванівка, вул.Шевченка, буд.62.

В Договорі сторонами також передбачено, що всі додатки та додаткові угоди до Договору є невід`ємними його частинами.

Одночасно з укладенням Договору, сторонами складено та підписано додатки до нього, а саме: "Загальні умови договору" (надалі - Загальні умови), "Графік сплати лізингових платежів" (надалі - Графік сплати), "Специфікація", "Страхування", "Технічний асістанс", "Довідка (типова форма) про стан об`єкта лізингу та фактичну адресу базування (зберігання)", "Акт звірки взаєморозрахунків та переходу права власності на об`єкт лізингу (зразок)", "Поняття нормального зносу".

Відповідно до пункту 1.1 Загальних умов Лізингодавець набуває у свою власність і передає на умовах фінансового лізингу у платне володіння та користування вживаний об`єкт лізингу (надалі - Об`єкт лізингу), найменування, марка, модель, комплектація, рік випуску, ціна одиниці, кількість, вартість і загальна вартість якого на момент укладення Договору наведені в додатку "Специфікація" (надалі - "Специфікація"), a Лізингоодержувач зобов`язується прийняти предмет лізингу та сплачувати лізингові платежі на умовах Договору. По закінченню строку лізингу, до Лізингоодержувача переходить право власності на Об`єкт лізингу згідно з умовами Договору (за виключенням випадків, передбачених Договором та/або законодавством). Найменування фінансової операції: фінансовий лізинг.

Згідно з пунктом 1.2 Загальних умов строк користування Лізингоодержувачем предметом лізингу (строк лізингу) складається з періодів (місяців) лізингу, зазначених в додатку "Графік сплати лізингових платежів" (надалі - "Графік"), та починається з дати підписання сторонами акта приймання-передачі предмета лізингу, але в будь-якому випадку не може бути менше одного року.

Відповідно до пункту 1.3 Загальних умов, якщо в Договорі визначено продавця (постачальника) Об`єкта лізингу (надалі - продавець), сторони погодили, а Лізингоодержувач також і підтверджує, що він самостійно та на власний ризик обрав Об`єкт лізингу та продавця (постачальника) Об`єкта лізингу, зазначеного в Договорі. Об`єкт лізингу є власністю Лізингодавця протягом строку дії Договору. В разі переходу права власності на Об`єкт лізингу від Лізингодавця до Лізингоодержувача згідно з умовами Договору, Об`єкт лізингу по закінченню строку лізингу Лізингоодержувачем не повертається, а повертається Лізингоодержувачу у власність, за виключенням випадків, передбачених Договором чи обумовлених угодою сторін.

Згідно з пунктом 2.1.5 Загальних умов остаточною загальною вартістю предмета лізингу є вартість вказана в акті приймання-передачі (надалі - Акт) або останньому по даті акті коригування вартості предмета лізингу, направленого Лізингодавцем Лізингоодержувачу.

Пунктом 2.1.7 Загальних умов визначено, що число сплати - це число (порядковий номер дня у відповідному календарному місяці) сплати чергових лізингових платежів кожного календарного місяця, яке визначається сторонами згідно з пунктом 2.1.7.1 Загальних умов.

Відповідно до пункту 2.1.7.1 Загальних умов у випадку, якщо авансовий платіж, визначений у графіку сплати лізингових платежів (додаток до Договору) становить менше, або дорівнює 20% від загальної вартості Об`єкта лізингу, визначеного в пункті 4.2 Договору, то числом сплати лізингового платежу 1-го періоду лізингу є порядковий номер дня у відповідному календарному місяці дати, яка визначається шляхом додавання чотирьох календарних днів до дати підписання Акта (наприклад: дата підписання сторонами акта - 04 лютого 2021 року. Черговий лізинговий платіж 1-го періоду лізингу сплачується 08 лютого 2021 року. Наступні чергові лізингові платежі - кожного 08 числа календарного місяця протягом усього строку лізингу). У разі відсутності такого числа у відповідному календарному місяці (наприклад, якщо числом сплати є 31 число, а у календарному місяці 30 днів), платіж сплачується в останній робочий день відповідного календарного місяця. У випадку, якщо авансовий платіж, визначений у графіку сплати лізингових платежів (додаток до Договору) становить більше ніж 20% від загальної вартості Об`єкта лізингу, визначеного в пункті 4.2 Договору, то числом сплати лізингового платежу 1-го періоду лізингу є порядковий номер дня у відповідному календарному місяці дати, яка визначається шляхом додавання 20 календарних днів до дати підписання Акта. (Наприклад, якщо дата підписання сторонами акта - 04 лютого 2021 року, то черговий лізинговий платіж 1-го періоду лізингу сплачується 24 лютого 2021 року, а наступні чергові лізингові платежі - кожного 24 числа календарного місяця протягом усього строку лізингу). У разі відсутності такого числа у відповідному календарному місяці (наприклад, якщо числом сплати є 31 число, а у календарному місяці 30 днів), платіж сплачується в останній робочий день відповідного календарного місяця.

Відповідно до пункту 2.2 Загальних умов усі платежі за Договором Лізингоодержувач зобов`язаний здійснювати у число сплати, в національній валюті України (гривні) відповідно до Графіку та Загальних умов, а також інших положень Договору та/або чинного законодавства шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Лізингодавця. Лізингові платежі включають платежі по відшкодуванню (компенсації) частини вартості Об`єкта лізингу (з врахуванням коригування, вказаного в пунктах 2.5, 2.6 Загальних умов): винагороду (комісію) Лізингодавцю за отриманий у лізинг Об`єкт лізингу з врахуванням коригування, вказаного в пунктах 2.7-2.9, 3.5 Загальних умов (надалі - "винагорода"). При цьому сторони погодили, що такі лізингові платежі за Договором не містять покупної ціни, передбаченої Договором і, у сукупності, є платою за користування Об`єктом лізингу.

За умовами пункту 2.3 Загальних умов авансовий платіж, визначений у графіку сплати лізингових платежів (додаток до Договору), з урахування пункту 2.6 Загальних умов, Лізингоодержувач зобов`язаний сплатити протягом трьох банківських днів з моменту відправлення рахунку Лізингодавцем, але не пізніше ніж в дату, зазначену сторонами в пункті 5.6 Договору та в сумі авансового лізингового платежу, визначеному в графіку плати лізингових платежів незалежно від отримання рахунку.

У пункті 2.4 Загальних умов визначено, що якщо строк сплати будь-якого лізингового платежу припадає на неробочий (вихідний, святковий або ін.) день, Лізингоодержувач зобов`язаний сплатити такий платіж не пізніше останнього робочого дня, який передує вихідному (святковому та ін.) дню.

Пунктом 2.7 Загальних умов визначено, що у разі, якщо Лізингоодержувач прострочить сплату лізингових платежів, на підставі статті 625 Цивільного кодексу України, сторони погодили, що Лізингодавець має право нарахувати, а Лізингоодержувач зобов`язується сплачувати 24% річних від простроченої суми, протягом всього періоду існування простроченої заборгованості. Сторони домовились, що такі проценти в бухгалтерському обліку відносяться на винагороду (комісію) Лізингодавцю за отриманий в лізинг Об`єкт лізингу, у зв`язку з чим розмір винагороди (комісії) Лізингодавцю за отриманий в лізинг Об`єкт лізингу збільшується на суму таких сплачених процентів.

Згідно з пунктом 5.2.1 Загальних умов Лізингоодержувач зобов`язаний щоквартально (не пізніше 10 календарних днів з моменту закінчення відповідного звітного кварталу) письмово інформувати Лізингодавця про стан та адресу базування Об`єкта лізингу шляхом направлення Лізингодавцю звіту у формі встановленою в додатку "Довідка" до Договору.

В пункті 6.1 Загальних умов визначено, що Лізингодавець має право в односторонньому порядку змінити умови Договору у визначених сторонами випадках, зокрема, несплати Лізингоодержувачем лізингових платежів (частково або в повному обсязі) та прострочення сплати становить більше 60 календарних днів з дня настання строку платежу, встановленого в Договорі (пункт 6.1.1).

Згідно з пунктом 6.6 Загальних умов у будь-якому випадку, незважаючи на те, вирішить Лізингоодержувач скористатися можливістю здійснити викупний платіж, або не вирішить, Лізингодавець має право у односторонньому порядку відмовитись від Договору (розірвати Договір) та вилучити Об`єкт лізингу у випадках, передбачених пунктами 6.1.1 - 6.1.4, 6.1.8 Загальних умов.

Підпунктом 6.6.1 Загальних умов передбачено, що Лізингодавець надсилає Лізингоодержувачу повідомлення про відмову від Договору (його розірвання) та вилучення Об`єкта лізингу із зазначенням строку та місця його передачі Лізингодавцю в межах України. Якщо інше не встановлено у такому повідомленні, місцем виконання Договору (зобов`язань за Договором) щодо повернення Лізингоодержувачем Об`єкта лізингу є місцезнаходження Лізингодавця. Лізингоодержувач зобов`язаний за свій рахунок, протягом строку встановленому в повідомленні про вилучення Об`єкта лізингу, повернути Об`єкт лізингу Лізингодавцю. Незалежно від цього Лізингодавець має право самостійно вилучити Об`єкт лізингу з місця зберігання (знаходження, експлуатації, ремонту тощо) Об`єкта лізингу без будь-яких погоджень або дозволів Лізингоодержувача або будь-яких інших осіб, з покладенням на Лізингоодержувача понесених при цьому витрат.

Згідно з пунктом 6.6.4 Загальних умов вилучення Об`єкта лізингу, припинення або розірвання Договору не звільняє Лізингоодержувача від сплати всіх нарахованих та несплачених платежів, передбачених Договором, крім випадків, коли одностороння відмова від Договору або його розірвання здійснюються до моменту передачі Об`єкта лізингу Лізингоодержувачу.

У пункті 6.7 Загальних умов сторони погодили, що Лізингодавець має право стягнути з Лізингоодержувача заборгованість зі сплати лізингових платежів на дату розірвання Договору, а також збитки, неустойку (штраф, пеню), інші витрати, у тому числі понесені Лізингодавцем у зв`язку з вчиненням виконавчого напису нотаріусом (якщо такий здійснювався).

Згідно з пунктом 7.1.1 Загальних умов за порушення обов`язку з своєчасної сплати платежів передбачених Договором та/або чинним законодавством України Лізингоодержувач сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період прострочки, від простроченої заборгованості за платежами за кожен день прострочки, та відшкодовує всі збитки, завдані цим Лізингодавцеві, понад вказану пеню. Сторони домовились, що нарахування даної пені за прострочення сплати платежів, передбачених Договором та/або чинним законодавством України, припиняється через дванадцять місяців, від дня коли сплата мала відбутися.

Відповідно до пункту 7.1.2 Загальних умов, якщо Лізингоодержувач та/або інші особи, яким Об`єкт лізингу може бути надано Лізингоодержувачем у тимчасове користування, не повернули Об`єкт лізингу або повернули його невчасно, зокрема, у випадках вилучення Об`єкта лізингу у відповідності до Договору або чинного законодавства України, Лізингоодержувач сплачує на вибір Лізингодавця неустойку у розмірі подвійної суми лізингового платежу, який необхідно було сплатити Лізингоодержувачу в останньому періоді лізингу, який передує періоду невиконання Лізингоодержувачем обов`язку по поверненню Об`єкта лізингу, в розрахунку за кожен день такого невиконання - за весь час невиконання, або Лізингоодержувач сплачує Лізингодавцю договірну санкцію (неустойку) у розмірі 1 відсоток остаточної загальної вартості Об`єкта лізингу, за кожен день прострочення повернення Об`єкта лізингу.

Згідно з пунктом 7.1.3 Загальних умов Лізингоодержувач за порушення пункту 5.2 Загальних умов сплачує договірну санкцію (штраф) у розмірі 1 відсоток остаточної загальної вартості Об`єкта лізингу за кожен та будь-який випадок зазначеного порушення. Сторони погодили, що даний штраф є визначеною грошовою сумою, яка не змінюється (після встановлення остаточної загальної вартості Об`єкта лізингу) протягом строку дії Договору, та для зручності сторін визначається як 1 відсоток від розміру остаточної загальної вартості Об`єкта лізингу.

Відповідно до пункту 10.11.4 Загальних умов, до моменту укладення Договору Лізингоодержувачу була надана вся інформація, визначена Законом України "Про захист прав споживачів" від 12 травня 1991 року А1023-ХІІ (зі змінами та доповненнями), Лізингоодержувача було ознайомлено зі змістом статті 18 цього закону, а також, Лізингоодержувач підтвердив, що умови Договору йому зрозумілі, відповідають зазначеним вимогам і жодних заперечень з цього приводу у Лізингоодержувача немає.

Відповідно до Специфікації, найменування, марка Об`єкта лізингу: автомобіль Меrcedes-Benz; модель, комплектація: (PKW) GLE-Class V167 400 d 4MATIC 2,925 куб. см, 330 к.с.; 2021 року випуску; в кількості 1 штука загальною вартістю без ПДВ - 2 515 931,30 грн; загальна вартість Об`єкта лізингу на момент укладення Договору складає 3 019 117,56 грн з ПДВ.

Згідно з Графіком сплати лізингових платежів Лізингоодержувач зобов`язався сплатити на користь Лізингодавця авансовий платіж у розмірі 629 281,83 грн, а також щомісячно погашати лізингові платежі за 28 черговими періодами; відшкодування (компенсація) часини вартості Об`єкта лізингу, в т.ч. ПДВ складає 3 019 117,56 грн; винагорода (комісія) Лізингодавцю за отриманий в лізинг Об`єкт лізингу, без ПДВ складає 1 467 997,05 грн; загальний лізинговий платіж - 4 487 114,61 грн з ПДВ.

На виконання умов Договору між сторонами підписано акт прийому-передачі Об`єкта лізингу в користування, згідно з пунктом 1 якого Лізингодавець передав Об`єкт лізингу, а саме: новий легковий автомобіль Меrcedes-Benz GLE 3.0, 2021 року випуску, номер кузова (шасі, рами, заводський) НОМЕР_1, а Лізингоодержувач прийняв вищевказаний Об`єкт лізингу в користування (фінансовий лізинг). Вартість Об`єкта лізингу на момент передачі становить 3 019 117,56 грн, в т.ч. ПДВ (пункт 4 Акта).

Лізингоодержувач у порушення умов Договору, зобов`язання щодо сплати щомісячних лізингових платежів виконував не в повному обсязі, з огляду на що в період з 21 жовтня 2022 року по 04 січня 2023 року у нього утворилась заборгованість, яка склала 1 439 877,06 грн.

Лізингоодержувач у порушення умов Договору, а саме, пункту 5.2.1 Загальних умов жодного разу не повідомляв Лізингодавця про стан та місцезнаходження Об`єкта лізингу.

23 грудня 2022 року Лізингодавець звернувся до Лізингоодержувача з вимогою № 3325, в якій просив сплатити штраф за неподання звітності за 4 квартал 2021 року, 1 квартал 2022 року, 2 квартал 2022 року, 3 квартал 2022 року на загальну суму 120 764,70 грн.

Також 23.12.2022 Лізингодавець звернувся до Лізингоодержувача з повідомленням № 3326, в якому посилаючись на прострочену заборгованість (несплату лізингових платежів) більше 60 днів, повідомив про розірвання (відмову від) Договору, та вимагав у строк до 03.01.2023 включно повернути Лізингодавцю за адресою: 03038, м. Київ, вул. Лінійна, 17, отримане за Договором майно - Об`єкт лізингу з усіма приналежностями (в т.ч. свідоцтво про державну реєстрацію Об`єкта лізингу, комплект ключів, комплект державних реєстраційних номерів, сервісна книжка, інструкція по експлуатації), а також підписати акт повернення Об`єкта лізингу та видати зареєстровану в ЄРПН податкову накладну. Вказані вимога та повідомлення залишені Лізингоодержувачем без відповіді та належного реагування.

24 січня 2023 року Лізингодавцем було вилучено у Лізингоодержувача Об`єкт лізингу на підставі пункту 6.6.1 Загальних умов, що підтверджується актом прийому-передачі предмета лізингу за Договором.

3. Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції

Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 30.10.2023 у справі № 924/262/23, залишеним без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 25.01.2024, первісний позов задоволено. Стягнуто з Приватного підприємства "ГВМ-АГРО" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "БЕСТ ЛІЗИНГ" 1 439 877,06 грн простроченої заборгованості за лізинговими платежами, 201 887,69 грн пені, 96 905,50 грн 24% річних, 21 820,77 грн інфляційних втрат, 120 764,70 грн штрафу за неподання відомостей про стан та місцезнаходження майна, 100 000,00 грн штрафу за неповернення об`єкта лізингу, 29 718,84 грн витрат по сплаті судового збору. У задоволенні зустрічного позову відмовлено.

Рішення суду першої інстанції та постанова суду апеляційної інстанцій мотивовано тим, що:

- Лізингодавець належним чином виконав взяті на себе зобов`язання та передав в користування Лізингоодержувачу Об`єкт лізингу на підставі підписаного 31 серпня 2021 року сторонами акта прийому-передачі майна. Натомість, Лізингоодержувач, у порушення умов Договору, зобов`язання щодо сплати щомісячних лізингових платежів виконав частково, внаслідок чого у останнього в період з 21 жовтня 2022 року по 03 січня 2023 року виникла заборгованість в розмірі 1 439 877,06 грн;

- Лізингоодержувач, всупереч пункту 5.2.1 Загальних умов жодного разу не повідомляв Лізингодавця про стан та місцезнаходження Об`єкта лізингу, чим порушив взяті на себе зобов`язання за Договором;

- 23 грудня 2022 року Лізингодавець звернувся до Лізингоодержувача з повідомленням № 3326, в якому повідомив про розірвання (відмову від) Договору, та вимагав в строк до 03.01.2023 включно повернути Об`єкт лізингу. Однак всупереч приписам Закону України "Про фінансовий лізинг" та пункту 6.6.1 Загальних умов Об`єкт лізингу у визначений в повідомленні строк до 03.01.2023 повернутий не був;

- оскільки матеріалами справи підтверджено неналежне виконання Лізингоодержувачем умов Договору, первісні позовні вимоги підлягають задоволенню;

- відповідачем за первісним позовом не надано суду будь-яких доказів на підтвердження обставин, які б слугували підставою для зменшення розміру штрафних санкцій;

- при укладанні Договору сторонами не було порушено приписів статей 203, 215 Цивільного кодексу України, такий правочин відповідає вимогам чинного законодавства України, був укладений сторонами внаслідок повного розуміння правової природи правовідносин та вільного волевиявлення сторін; у подальшому виконання умов такого Договору було схвалено Лізингоодержувачем шляхом його підписання та скріплення печаткою без будь-яких зауважень та заперечень, прийняття відповідних прав та зобов`язань за укладеним правочином, і їх подальшої реалізації понад 1 рік 10 місяців, та користування предметом лізингу без претензій до січня 2023 року, користування супутніми послугами обслуговування визначеними "Технічний асистанс", а тому відсутні підстави для визнання визначених позивачем за зустрічним позовом окремих пунктів такого правочину недійсними.

4. Короткий зміст вимог касаційної скарги. Узагальнені доводи касаційної скарги. Доводи інших учасників справи

У касаційній скарзі скаржник просить скасувати рішення Господарського суду Хмельницької області від 30.10.2023 та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 25.01.2024 у даній справі та прийняти нове рішення, яким у задоволенні первісного позову відмовити, а зустрічний позов задовольнити.

Підставою касаційного оскарження скаржником зазначено пункти 1, 3 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України, а саме:

- суди застосували статті 18, 19 Закону України "Про захист прав споживачів" без урахування висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 11.05.2016 у справі № 6-3020цс15; статтю 233 Господарського кодексу України та частину 3 статті 551 Цивільного кодексу України без урахування висновку, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 у справі № 902/417/18, постановах Верховного Суду від 26.01.2021 у справі № 922/4294/19, від 16.03.2021 у справі № 922/266/20;

- відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування статті 3 Цивільного кодексу України (принцип справедливості та розумності), частини 1 статті 629, статей 653, 785 Цивільного кодексу України, статей 14, 16, 17 Закону України "Про фінансовий лізинг", статей 18, 19 Закону України "Про захист прав споживачів", статті 1 Закону України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні" у випадку вилучення об`єкта лізингу та одночасного стягнення з підприємства лізингових платежів; щодо питання застосування статті 233 Господарського кодексу України та частини 3 статті 551 Цивільного кодексу України у випадку стягнення надмірних штрафних санкцій у відносинах фінансового лізингу.

Позивач (відповідач за зустрічним позовом) подав відзив на касаційну скаргу, в якому просив залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення залишити без змін.

5. Позиція Верховного Суду

Імперативними приписами частини 2 статті 300 Господарського процесуального кодексу України чітко встановлено межі перегляду справи судом касаційної інстанції, а саме: суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Водночас Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, передбачені пунктами 1, 3, 4, 8 частини першої статті 310, частиною другою статті 313 цього Кодексу, а також у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги (частина 4 статті 300 Господарського процесуального кодексу України).

Здійснюючи касаційне провадження у даній справі, Суд зазначає таке.

Відповідно до частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (частина 2 статті 626 Цивільного кодексу України).

Згідно з частиною 1 статті 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (частина 1 статті 174 Господарського кодексу України).

Згідно з частиною 1 статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За приписами частини 1 статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до частин 1, 7 статті 292 Господарського кодексу України лізинг - це господарська діяльність, спрямована на інвестування власних чи залучених фінансових коштів, яка полягає в наданні за договором лізингу однією стороною (лізингодавцем) у виключне володіння та користування другій стороні (лізингоодержувачу) на визначений строк майна, що належить лізингодавцю або набувається ним у власність (господарське відання) за дорученням чи погодженням лізингоодержувача у відповідного постачальника (продавця) майна, за умови сплати лізингоодержувачем періодичних лізингових платежів. Правове регулювання лізингу здійснюється відповідно до цього Кодексу та інших законів.

Частинами 1, 2 статті 806 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором лізингу одна сторона (лізингодавець) передає або зобов`язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) у володіння та користування майно, що належить лізингодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг), або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі). До договору лізингу застосовуються загальні положення про найм (оренду) з урахуванням особливостей, встановлених параграфом 6 глави 58 ЦК України та законом. До відносин, пов`язаних з лізингом, застосовуються загальні положення про купівлю-продаж та положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом.


................
Перейти до повного тексту