ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2024 року
м. Київ
справа № 160/21596/23
провадження № К/990/12304/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів Бучик А.Ю., Стеценка С.Г., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, третя особа - Державна установа "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області", про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у складі судді Ніколайчук С.В. від 28 листопада 2023 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Бишевської Н.А., Добродняк І.Ю., Семененка Я.В. від 29 лютого 2024 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, третя особа - Державна установа "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області", про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, в якому просив:
- визнати протиправним відмову Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у відповідності до вимог пункту 5 частини першої статті 97 Закону України "Про Національну поліцію", в порядку і розмірах, встановлених Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4, оформлену листом від 09 серпня 2023 року № К-861;
- зобов`язати Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу відповідно до вимог пункту 5 частини першої статті 97 Закону України "Про Національну поліції", в порядку і розмірах, встановлених Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4, згідно з вимогами пункту 5 частини першої статті 99 Закону України "Про Національну поліції" у розмірі 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2023 року, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року, позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено.
Визнано протиправною відмову Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у відповідності до вимог пункту 5 частини першої статті 97 Закону України "Про Національну поліцію", в порядку і розмірах, встановлених Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4, оформлену листом від 09 серпня 2023 року № К-861.
Зобов`язано Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу відповідно до вимог пункту 5 частини першої статті 97 Закону України "Про Національну поліції", в порядку і розмірах, встановлених Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4, згідно з вимогами пункту 5 частини першої статті 99 Закону України "Про Національну поліції" у розмірі 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
3. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відповідач не навів обґрунтовані підстави відмови у виплаті такої з посиланням на положення статті 101 Закону України "Про Національну поліції". Наведена відповідачем підстава для відмови в призначенні одноразової грошової допомоги не кореспондується із законодавчими приписами.
4. За своєю суттю такі підстави, як отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності, і підстава визначена у постанові Медичної (військово-лікарської) комісії Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області" від 14 червня 2023 року № 189 "травма отримана під час виконання службових обов`язків у період дії воєнного стану під час безпосередньої участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів" є тотожними. Відмінність їх вербального викладу не може превалювати над суттю цих понять, яку законодавець заклав у цій нормі.
5. Наявними у справі документами підтверджено факт отримання позивачем травми під час виконання службових обов`язків, пов`язаних із здійсненням повноважень та основних завдань поліції, наслідком якої є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних із виконанням повноважень та основних завдань поліції, що в свою чергу є підставою для призначення позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 5 частини першої статті 97 Закону України "Про Національну поліції", у розмірі, передбаченому пунктом 5 частини першої статті 99 Закону України "Про Національну поліції".
Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України звернувся із касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2023 року і постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року, та ухвалити нове рішення, яким відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Судами попередніх інстанцій установлено, що ОСОБА_1 з 11 листопада 2015 року проходив службу в органах Національної поліції України.
8. Наказом Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 10 липня 2023 року № 397 о/с ОСОБА_1 на підставі пунктом 7 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліції" з 11 липня 2023 року звільнений зі служби в поліції (за власним бажанням) з виплатою компенсації за 15 діб щорічної основної оплачуваної відпустки та 05 діб додаткової оплачуваної відпустки за фактично відпрацьований час у 2023 році.
9. У період несення служби 10 березня 2022 року ОСОБА_1 отримав поранення (травму).
10. Управлінням стратегічних розслідувань Донецької області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України проведено службове розслідування нещасного випадку та складено акт форми Н-1/ПВ від 02 липня 2022 року № 16 спеціального розслідування нещасного випадку, який стався 10 березня 2022 року, за висновком якого ОСОБА_1 отримав тілесні ушкодження під час виконання завдань та повноважень поліції, визначених Законом України "Про Національну поліцію", порушень службової дисципліни в його діях не виявлено. Комісія з розслідування нещасного випадку кваліфікувала, що ОСОБА_1 отримав поранення (травму) у період дії воєнного стану під час забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, в період проходження служби під час виконання службових обов`язків (підпункт 1 пункту 7 розділу ІІІ Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом МВС України від 05 жовтня 2020 року № 705.
11. Постановою Медичної (військово-лікарської) комісії Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області" від 14 червня 2023 року № 189 встановлено причинний зв`язок захворювання, (поранення, контузії, травми, каліцтва), а саме: травма, отримана під час виконання службових обов`язків у період дії воєнного стану під час безпосередньої участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
12. Згідно з довідкою МСЕК від 06 липня 2022 року серії 12ААА № 054865 ступінь втрати професійної працездатності ОСОБА_1 становить 25%. Травма отримана під час виконання службових обов`язків у період дії воєнного стану під час безпосередньої участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
13. 15 липня 2023 позивач подав заяву (рапорт) до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з втратою працездатності. До заяви додав довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках) МСЕК від 06 липня 2022 року серії 12ААА № 054865, постанову Медичної (військово-лікарської) комісії Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області" від 14 жовтня 2023 року № 189, копію акта розслідування нещасного випадку № 16, копію паспорта громадянина України, копію ідентифікаційного номера.
14. Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України, за наслідками розгляду заяви позивача про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з втратою працездатності, листом від 09 серпня 2023 року № К-861 повідомив позивача про відсутність правових підстав для призначення та виплати одноразової грошової допомоги з огляду на викладену в довідці медико-соціальної експертної комісії підставу втрати працездатності у відсотках. Пакет документів, наданих для призначення одноразової грошової допомоги було повернуто ОСОБА_1 без виконання.
15. Не погодившись з діями Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України щодо відмови у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
16. Касаційна скарга обґрунтована відсутністю висновків Верховного Суду у подібних правовідносинах щодо застосування пункту 5 частини першої статті 97 і частини першої статті 101 Закону України "Про Національну поліцію".
17. Скаржник зазначає, що зазначений у постанові Медичної (військово-лікарської) комісії Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області" від 14 червня 2023 року № 189 причинний зв`язок поранення ОСОБА_1 отриманого під час виконання службових обов`язків у період дії воєнного стану, не кореспондується із жодною підставою для виплати одноразової грошової допомоги, передбаченою статтею 97 Закону, тобто у Законі України "Про Національну поліцію" відсутня така підстава для виплати одноразової грошової допомоги як травма, отримана під час виконання службових обов`язків у період дії воєнного стану під час безпосередньої участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
18. Відзиву на касаційну скаргу Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2023 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду 29 лютого 2024 року ОСОБА_1 та Державною установою "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області" не подано.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Релевантні джерела права
19. Правові засади організації та діяльності Національної поліції України (далі - поліція), статус поліцейських, порядок проходження служби в поліції визначені Законом України "Про Національну поліцію".
20. Відповідно до статті 1 Закону України "Про Національну поліцію" поліція - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
21. Згідно зі статтею 2 Закону України "Про Національну поліцію" завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах:
1) забезпечення публічної безпеки і порядку;
2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави;
3) протидії злочинності;
4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.
22. Поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (частина перша статті 8 Закону України "Про Національну поліцію").
23. Відповідно до частини першої статті 18 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейський зобов`язаний:
1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського;
2) професійно виконувати свої службові обов`язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов`язків, наказів керівництва;
3) поважати і не порушувати прав і свобод людини;
4) надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров`я;