ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2024 року
м. Київ
справа № 240/26509/23
адміністративне провадження № К/990/19425/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Ханової Р. Ф.(суддя-доповідач),
суддів: Бившевої Л. І., Хохуляка В. В.,
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Державного підприємства "Коростишівський спиртовий комбінат"
на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2024 року (судді: Матохнюк Д. Б., Біла Л. М., Гонтарук В. М.)
у справі № 240/26509/23
за адміністративним позовом Державного підприємства "Коростишівський спиртовий комбінат"
до Головного управління ДПС у Житомирській області,
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрохолдинг "Хортиця" та Регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях,
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -
УСТАНОВИВ:
Рух справи
У вересні 2023 року Державне підприємство "Коростишівський спиртовий комбінат" (далі - ДП "Коростишівський спиртовий комбінат", Підприємство, платник податків, позивач у справі) звернулось в суд з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Житомирській області (далі - податковий орган, відповідач у справі), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрохолдинг "Хортиця" та Регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях, про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у Житомирській області №2 від 30 вересня 2022 року про поновлення раніше списаного безнадійного податкового боргу на суму 18 100 088,66 грн та рішення Головного управління ДПС у Житомирській області № 1 від 30 вересня 2022 року про поновлення раніше списаного безнадійного податкового боргу на суму 2 132 863,80 грн.
30 листопада 2023 року Житомирський окружний адміністративний суд прийняв рішення про задоволення адміністративного позову. Суд першої інстанції дійшов висновку, що посадові особи Головного управління ДПС у Житомирській області, приймаючи рішення про поновлення раніше списаного безнадійного податкового боргу, діяли у спосіб реалізації владних управлінських функцій, що не передбачений законодавством та всупереч наданим повноваженням.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2024 року апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Житомирській області задоволено, рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2023 року скасовано, прийнято нову постанову, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Суд апеляційної інстанції відмовив у позові з мотивів того, що поновлений податковий борг (який був списаний) Підприємства підтверджений в судовому порядку і підлягав стягненню на підставі рішень Житомирського окружного адміністративного суду (від 11 грудня 2012 року №0670/4608/12 на суму 8932,3 тис. грн; від 04 серпня 2014 року №806/3196/14 на суму 965,2 тис. грн; від 19 грудня 2016 року №806/2459/16 на суму 797,4 тис. грн; від 15 серпня 2018 року №0640/3416/18 на суму 1114,0 тис. грн; від 18 грудня 2018 року №240/5044/18 на суму 125,2 тис. грн; від 21 вересня 2021 року №240/10630/21 на суму 15920,0 тис. грн). Такий податковий борг стягується до його повного погашення.
20 травня 2024 року до Верховного Суду надійшла касаційна скарга позивача на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2024 року у справі №240/26509/23, провадження за якою відкрито ухвалою Верховного Суду від 22 травня 2024 року на підставі пункту 3 частини четвертої статті 328 КАС України.
06 червня 2024 року справа №240/26509/23 надійшла до Верховного Суду.
Доводи касаційної скарги
В касаційній скарзі позивач зазначає, що суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2023 року прийшов до висновку, що: "у разі коли контролюючий орган ініціював до стягнення податковий борг до закінчення цього строку давності, цей податковий борг не підпадає під визначення "безнадійного" у розумінні підпункту 101.2.3 пункту 101.2 статті 101 ПК України (податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом), тому у разі його стягнення за рішенням суду, яке набрало законної сили та є обов`язковим до виконання, строк його стягнення може встановлюватись тільки до повного погашення заборгованості або до визнання його безнадійним тільки у випадках, передбачених підпунктами 101.2.1, 101.2.2, 101.2.4, 101.2.5 пункту 101.2 статті 101 ПК України". При цьому суд, в обґрунтування власного висновку, робить посилання на статтю 101 ПК України в контексті визначення безнадійності податкового боргу.
На переконання позивача помилка суду апеляційної інстанції полягає в тому, що суд, процитувавши зміст статей 101, 102 ПК України, дійшов помилкового висновку, що дані норми дають право контролюючому органу вчиняти дії з поновлення списаного безнадійного податкового боргу у зручний для контролюючого органу момент.
Позивач вважає, що положення статті 101 ПК України можуть бути застосовані контролюючим органом та судом виключно з дотриманням статей 6, 19 Конституції України. Процедура списання безнадійного податкового боргу в контексті статті 101 ПК України та Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10 жовтня 2013 року № 577 (що був діючим на момент такого списання) є законодавчо обмеженою у своєму регулюванні і таких дій як поновлення раніше списаного безнадійного податкового боргу - не передбачає. У зв`язку з цим, суду апеляційної інстанції потрібно було вказати причинно-наслідковий зв`язок між висновком про право контролюючого органу на свій розсуд поновлювати раніше списані борги платника податків і положеннями статті 101 ПК України та Порядку № 577, які є взаємовиключними.
Крім того, суду апеляційної інстанції слід було вказати конкретну норму, яка б дозволяла контролюючому органу вчиняти таку дію як "поновлення" раніше списаного безнадійного податкового боргу.
Скаржник просить скасувати постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2024 року та залишити в силі рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2023 року.
03 червня 2024 року відповідач подав відзив на касаційну скаргу позивача, в якому зазначає, що рішення судів першої та апеляційної інстанції відповідають всім вимогам закону, прийняті з урахуванням норм процесуального та матеріального права, просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій - без змін.
03 червня 2024 року позивач подав до суду відповідь на відзив відповідача.
10 червня 2024 року відповідач подав відповідь на заперечення на відзив.
Згідно з частиною третьою статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Верховний Суд, переглянувши рішення судів попередніх інстанцій в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, вбачає підстави для задоволення касаційної скарги.
Обставини справи
Суди першої та апеляційної інстанцій установили, що Державне підприємство "Коростишівський спиртовий завод", код ЄДРПОУ - 00374634, зареєстровано як суб`єкт господарювання.
У зв`язку з тим, що даний платник податків тривалий час не здійснював господарську діяльність, не звітував до податкового органу, податковий борг мав давній термін виникнення, неможливістю використати описане майно, як джерело погашення податкового боргу та інші заходи стягнення не дали значних результатів, на розгляд робочої групи щодо питань списання безнадійного податкового боргу Головного управління ДПС у Житомирській області було винесено питання щодо можливості списання даного боргу ДП "Коростишівський спиртовий завод" як безнадійного.
Рішенням Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області від 24 листопада 2020 року № 22372-13, на підставі статті 101 Податкового кодексу України, вирішено списати безнадійний податковий борг ДП "Коростишівський спиртовий завод" у сумі 18 100 088,66 грн.
Також, головою комісії з ліквідації Головного управління ДПС у Житомирській області рішенням від 26 листопада 2020 року було вирішено списати безнадійний податковий борг ДП "Коростишівський спиртовий завод" у сумі 2 123 863, 80 грн.
30 вересня 2022 року начальником Управління по роботі з податковим боргом Головного управління ДПС у Житомирській області на ім`я в.о. начальника Головного управління ДПС у Житомирській області скеровано доповідну записку за № 1420/06-30-13-01-14 із пропозицією відновити у АІ "Податковий блок" суму списаного податкового боргу по ДП "Коростишівський спиртовий завод" згідно рішень від 24 листопада 2020 року № 22372-13 на суму 18 100 088, 66 грн та від 26 листопада 2020 року № 89 на суму 2 132 863,80 грн.
Підставою для скерування вказаної доповідної записки слугувало те, що наказом Фонду державного майна України від 18 лютого 2021 року № 219 прийнято рішення про приватизацію єдиного майнового комплексу ДП "Коростишівський спиртовий завод". Відтак, зазначено про перспективу погашення податкового боргу внаслідок реалізації вказаного майна, застосовуючи процедуру приватизації.
30 вересня 2022 року Головним управління ДПС у Житомирській області, на підставі Податкового кодексу України та доповідної записки управління по роботі з податковим боргом від 30 вересня 2022 року № 1420/06-30-13-01-14, прийнято рішення № 1 про поновлення раніше списаного безнадійного податкового боргу ДП "Коростишівський спиртовий завод", який списаний станом на 26 листопада 2020 року у сумі 2 132 863,80 грн, а також рішення № 2 про поновлення раніше списаного безнадійного податкового боргу ДП "Коростишівський спиртовий завод", який списаний станом на 24 листопада 2020 року у сумі 18 100 088,66 грн.
Правове регулювання та висновки Верховного Суду
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.