ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2024 року
м. Київ
справа № 336/4490/23
провадження № 51-7395 км 23
Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого суддівОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,за участю: секретаря судового засідання прокурора ОСОБА_4, ОСОБА_5,розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу захисника ОСОБА_6 на ухвалу Запорізького апеляційного суду від 31 серпня 2023 року у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 12 квітня 2023 року за № 12023087080000149, за обвинуваченням
ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця с. Значкового Запорізької області, жителя АДРЕСА_1 ), раніше судимого за вироком Василівського районного суду Запорізької області від 30 березня 2021 року за ч. 2 ст. 186 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років, звільненого на підставі ст. 75 КК України від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком 3 роки,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України.
Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
Вироком Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 22 травня 2023 року ОСОБА_7 засуджено за ч. 4 ст. 358 КК України до покарання у виді арешту на строк 1 місяць.
На підставі ч. 1 ст. 71 КК України з урахуванням ч. 1 ст. 72 цього Кодексу, до покарання, призначеного за цим вироком, частково приєднано невідбуту частину покарання за вироком Василівського районного суду Запорізької області від 30 березня 2021 року і остаточно призначено ОСОБА_7 покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років 1 день.
Ухвалою Запорізького апеляційного суду від 31 серпня 2023 року відмовлено у відкритті провадження за апеляційною скаргою обвинуваченого ОСОБА_7 на вказаний вирок місцевого суду на підставі ч. 4 ст. 399 КПК України.
Рішення апеляційного суду мотивовано тим, що вирок суду першої інстанції, ухвалений за результатами спрощеного провадження у порядку, передбаченому статтями 381, 382 КПК України, не може бути оскаржений в апеляційному порядку з підстав розгляду провадження за відсутності учасників судового провадження.
З огляду на це, суд зробив висновок, що обвинувачений оскаржив судове рішення виключно з підстав, з яких воно не може бути оскаржене згідно з положеннями ст. 394 КПК України, та на підставі ч. 4 ст. 399 КПК України відмовив у відкритті провадження за апеляційною скаргою.
Вимоги касаційної скарги та доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі захисник ОСОБА_6 просить скасувати ухвалу апеляційного суду та призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.
Зазначає, що апеляційний суд дійшов передчасного висновку про те, що обвинувачений оскаржив вирок з підстав, з яких він не може бути оскаржений, та необґрунтовано відмовив у відкритті апеляційного провадження.
Вказує, що в апеляційній скарзі йшлося про допущене місцевим судом істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, яке полягає, зокрема, у незалученні захисника, з яким було укладено договір про надання правничої допомоги, до розгляду провадження у суді першої інстанції, що є порушенням права на захист.
За таких обставин, висновки апеляційного суду, викладені в оскаржуваній ухвалі, суперечать доводам апеляційної скарги та не узгоджуються з положеннями ст. 394 КПК України.
Позиції інших учасників судового провадження
На касаційну скаргу від прокурора у кримінальному провадженні ОСОБА_8, надійшли заперечення у яких він, посилаючись на безпідставність викладених стороною захисту доводів, просить залишити скаргу без задоволення.
Аналогічну позицію висловила прокурор ОСОБА_5 у суді касаційної інстанції.
Межі розгляду матеріалів кримінального провадження у касаційному суді
За змістом ст. 433 КПК України Суд перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати й визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Відповідно до вимог ст. 438 цього Кодексу підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення й особі засудженого.
При вирішенні питання про наявність зазначених у ч. 1 ст. 438 КПК України підстав суд касаційної інстанції має керуватися статтями 412-414 цього Кодексу.
Мотиви Суду
Статтею 370 КПК України передбачено, що судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом.