ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2024 року
м. Київ
справа № 754/5228/22
провадження № 61-12418св23
Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:
судді-доповідача Литвиненко І. В.,
суддів Грушицького А. І., Петрова Є. В., Пророка В. В., Ситнік О. М.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Комунальне некомерційне підприємство "Консультативно-діагностичний центр Дніпровського району м. Києва",
третя особа - директор Комунального некомерційного підприємства "Консультативно-діагностичний центр Дніпровського району м. Києва" ОСОБА_2,
розглянув в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Деснянського районного суду міста Києва від 28 листопада 2022 року у складі судді Грегуля О. В. та постанову Київського апеляційного суду від 27 червня 2023 року у складі колегії суддів: Слюсар Т. А., Білич І. М., Березовенка Р. В.
у справі за позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства "Консультативно-діагностичний центр Дніпровського району м. Києва", третя особа - директор Комунального некомерційного підприємства "Консультативно-діагностичний центр Дніпровського району м. Києва" ОСОБА_2, про визнання незаконним наказу про переведення, його скасування, стягнення середнього заробітку та моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 у липні 2022 року звернулася до суду з вищевказаним позовом, який уточнила у процесі розгляду справи, і остаточно просила:
- визнати незаконним та скасувати наказ відповідача від 29 квітня 2022 року № 177-К "По особовому складу" "Про переведення", яким її переведено з посади начальника відділу кадрової роботи на посаду інспектора відділу кадрової роботи Комунального некомерційного підприємства "Консультативно-діагностичний центр Дніпровського району м. Києва" (далі - КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва");
- поновити її на роботі на посаді начальника відділу кадрової роботи КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва";
-стягнути з відповідача на її користь різницю в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи за період з 03 травня 2022 року до 28 листопада 2022 року в розмірі 67 531,91 грн;
- стягнути з відповідача на її користь моральну шкоду в розмірі 50 000 грн.
На обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилалася на те, що вона з 2001 року працює в сфері охорони здоров`я Дніпровського району міста Києва, а з 2011 року - в Центральній районній поліклініці Дніпровського району міста Києва, яку в 2012 році було реорганізовано в КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва".
У період з 26 вересня 2019 року до 30 квітня 2022 року вона працювала на посаді начальника відділу з кадрової роботи КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва", а 29 квітня 2022 року наказом директора КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва" ОСОБА_2 № 177-К "По особовому складу" "Про переведення" її з 02 травня 2022 року переведено з посади начальника відділу з кадрової роботи на 1,0 посади інспектора відділу з кадрової роботи КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва" з оплатою праці, визначеною колективним договором.
Вважає вищевказаний наказ таким, що грубо порушує норми трудового законодавства, а також її права як працівника, оскільки наказ видано без жодних фактичних підстав, які є необхідними передумовами для її застосування.
Однією з підстав для її переведення на нижчу посаду в наказі зазначено доповідну записку начальника адміністративно-господарської служби ОСОБА_3 від 18 квітня 2022 року, в якій вказано, що починаючи з 24 квітня 2022 року вона не вийшла на роботу та не повідомила про своє місцезнаходження, однак це була неділя (Великдень) і починаючи з 25 квітня 2022 року працювала на роботі відповідно до встановленого трудового розпорядку.
Розмір виплаченої їй заробітної плати за травень-червень 2022 року є значно нижчим ніж її середня заробітна плата за попередньою роботою, що є грубим порушенням її прав, у зв`язку з чим з відповідача має бути стягнута різниця в заробітку за час виконання позивачем нижчеоплачуваної роботи внаслідок незаконного переведення.
Також незаконними діями відповідача їй було завдано моральної шкоди, яка виражається в погіршенні стану здоров`я, моральних стражданнях, перебуванні в стані нервового напруження, розпачу, зневіри, хвилювання, необхідності витрачати сили на доведеність незаконності дій відповідача, що вимагає додаткових зусиль для організації життя.
Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Деснянський районний суд міста Києва рішенням від 28 листопада 2022 року відмовив у задоволенні позову.
Рішення місцевий суд мотивував тим, що позивач не позбавлена права на працю та з роботи не звільнена, а переведення із займаної посади на іншу посаду з оплатою праці, визначеною колективним договором в умовах воєнного стану, є правомірним.
Київський апеляційний суд постановою від 27 червня 2023 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишив без задоволення, а рішення Деснянського районного суду міста Києва від 28 листопада 2022 року залишив без змін.
Постанову апеляційний суд мотивував тим, що рішення керівництва КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва" про об`єднання відділу документообігу та діловодства та відділу з кадрових питань було прийнято з міркувань необхідності належної організації роботи закладу в умовах воєнного стану, тому вимоги позивача про поновлення її на посаді начальника відділу кадрової роботи, з огляду на обставини справи та її відсутність після зміни штатної структури підприємства, є необґрунтованими; не підлягають до задоволенню й похідні вимоги про стягнення середнього заробітку та моральної шкоди, оскільки відсутні порушення роботодавцем умов праці.
Короткий зміст та узагальнені доводи касаційної скарги
Від ОСОБА_1 у серпні 2023 року до Верховного Суду надійшла касаційна скарга на рішення Деснянського районного суду міста Києва від 28 листопада 2022 року та постанову Київського апеляційного суду від 27 червня 2023 року, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення і ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
У касаційній скарзі як на підставу оскарження судового рішення заявник посилається на пункти 1, 3 частини другої статті 389 ЦПК України та, зокрема вказує, що суди в оскаржуваних судових рішеннях застосували норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постановах Верховного Суду від 11 вересня 2019 року у справі № 235/3148/17-ц, від 23 січня 2019 року у справі № 520/211/16-ц, від 22 липня 2020 року у справі № 554/9493/17.
Також посилається на відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування статті 3 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану".
Суди першої та апеляційної інстанцій повинні були надати правову оцінку наявності чи відсутності її порушеного права з огляду на застосоване до неї роботодавцем переведення - чи були для цього законні підстави; чи додержано роботодавцем встановлений законом порядок; чи зазнало її право на працю на посаді начальника відділу кадрів, на яку вона погодилася, протиправного впливу з боку роботодавця.
Суди фактично самоусунулися від з`ясування усіх вищевказаних обставин; відповідачем не доведено законності своїх дій щодо наявності будь-яких підстав (фактичних чи юридичних) для її переведення на іншу посаду та не додержано порядку такого переведення, встановленого нормами чинного законодавства України, які регулюють спірні правовідносини.
Також суди не звернули уваги на те, що відповідно до статті 3 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" переведення працівника на іншу роботу у період дії воєнного стану можливе виключно лише для відвернення або ліквідації наслідків бойових дій, а також інших обставин, що становлять або можуть становити загрозу життю чи нормальним життєвим умовам людей, з оплатою праці за виконану роботу не нижче середньої заробітної плати за попередньою роботою. Зазначених обставин суд першої інстанції не встановив, тому її переведення, згоди на яке вона не давала, є незаконним.
Узагальнений виклад позиції інших учасників справи
Від КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва" у жовтні 2023 року до Верховного Суду надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому заявник просить відмовити в її задоволенні, посилаючись на те, що позивач до початку війни займала посаду керівника відділу кадрів, а на початку повномасштабного вторгнення (24 лютого 2022 року) на робоче місце не з`явилася та на зв`язок не виходила.
Позивач була ознайомлена із наказом про її переведення на іншу посаду, жодних зауважень не висловила, більш того, особисто зробила запис до своєї трудової книжки про переведення на нову посаду та приступила до виконання посадових обов`язків.
Згідно з частиною другою статті 3 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, у період воєнного стану норми частини третьої статті 32 КЗпП України та інших Законів України щодо повідомлення працівника про зміну істотних умов праці не застосовуються.
Після початку повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України з 24 лютого 2022 року КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва", як заклад охорони здоров`я, не припиняло своєї роботи та працювало в екстремальних умовах. Позивач з 24 лютого до 22 квітня 2022 року на робочому місці була відсутня, її посадові обов`язки виконували інші особи.
Рух касаційної скарги в суді касаційної інстанції
Верховний Суд ухвалою від 08 вересня 2023 року відкрив провадження у цій справі та витребував її матеріали із Деснянського районного суду міста Києва.
Справа № 754/5228/22 надійшла до Верховного Суду 03 жовтня 2023 року.
Верховний Суд ухвалою від 11 квітня 2024 року справу призначив до судового розгляду Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду в кількості п`яти суддів у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Фактичні обставини справи, з`ясовані судами
Наказом КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва" від 27 грудня 2019 року № 270 ОСОБА_1 призначено на посаду начальника відділу кадрів КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва", який з 04 січня 2022 року перейменовано на відділ з кадрової роботи.
У період з 24 лютого до 28 лютого 2022 року ОСОБА_1, обіймаючи посаду начальника відділу кадрів медичного закладу, робота якого у період дії воєнного стану не була зупинена, була відсутня на робочому місці й не виконувала посадові обов`язки. У подальшому тривалий час не інформувала адміністрацію про місцезнаходження й лише 25 березня 2022 року повідомила про місцеперебування й за наслідками встановлених обставин було відкориговано табель обліку робочого часу.
Зазначене свідчить про те, що відбулося самовільне відсторонення позивача від виконання своїх посадових обов`язків, посада якої належить до професійної групи "Керівники", що призвело до виникнення ускладнень в кадровій роботі підприємства.
Також судами встановлено, що за лютий 2022 року у КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва" не було опрацьовано заяви про відпустки працівників підприємства, а також графіки роботи працівників та табелі обліку робочого часу, що спричинило несприятливі наслідки для закладу, а також постійно виникали проблеми з виконанням розпоряджень Департаменту охорони здоров`я Київської міської державної адміністрації та Міністерства охорони здоров`я України.
Аналогічна ситуація почала складатися в питаннях кадрової роботи і в березні 2022 року.
У подальшому питання роботи кадрів було покладено на начальника адміністративно-господарської служби ОСОБА_3 .
Згідно з доповідною, складеною 11 квітня 2022 року начальником адміністративно-господарської служби ОСОБА_3 на ім`я директора КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва" про стан діяльності адміністративно-господарської служби підприємства в умовах збройної агресії, службою не вдалося належним чином виконати обов`язки у зв`язку з відсутністю всього складу відділу з кадрових питань починаючи з 25 лютого 2022 року, що призвело до кадрової аварії - програмні комплекси, в яких працюють інспектори з кадрів та бухгалтерія, не містять актуальної інформації з кадрових питань, що може негативно вплинути на роботу закладу та допущення помилок під час нарахування та виплати заробітної плати працівникам, їх розрахунку при звільненні. До програмного комплексу "Медичні кадри" з 25 лютого 2022 року жодних записів не було внесено у зв`язку з чим закладом може бути надана до контролюючих органів не точна інформація, що стосується працівників закладу.
Згідно з наказом Департаменту охорони здоров`я Київської міської державної адміністрації від 24 лютого 2022 року № 121/1 "Про створення оперативного штабу" керівникам закладів охорони здоров`я наказано, зокрема забезпечити безперебійність роботи підпорядкованих закладів в цілодобовому режимі в умовах воєнного стану.
На виконання вказаного наказу протоколом доручень від 28 лютого 2022 року, напрацьованим на нараді у директора КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва", необхідно було забезпечити роботу підпорядкованих підрозділів згідно з встановленим режимом роботи та надати графіки роботи на період з 28 лютого 2022 року до 04 березня 2022 року при зміні режиму роботи працівників надавати коригувальні графіки; надати пропозиції щодо персонального складу працівників щодо порядку надання медичної допомоги (дистанційно, амбулаторно). Також керівникам структурних підрозділів щодня до 10-00 год надавати на електронну пошту закладу списки працівників, які вийшли на роботу.
Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 04 березня 2022 року № 414 "Про облік та табелювання медичних працівників, які надають медичну допомогу поза основним місцем роботи в період воєнного стану на території України" надано рекомендації щодо організації роботи медичного закладу в умовах воєнного стану й установлену інформацію щотижня передавати до Департаменту охорони здоров`я Київської міської державної адміністрації.
Наказом від 28 лютого 2022 року № 68 директора КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва" "Про особливий режим роботи закладу в умовах воєнного стану", затверджено списки працівників, які тимчасово виконують посадові обов`язки дистанційно згідно з додатком № 1, серед яких прізвище ОСОБА_1 відсутнє, а також прийнято інші рішення, серед яких пунктом 4 передбачено, що на період, зазначений у пункті 1 даного наказу (з 01 березня до 11 березня 2022 року) покладено обов`язки начальника відділу з кадрової роботи на начальника адміністративно-господарської служби на ОСОБА_3 .
Наказом директора КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва" від 14 березня 2022 року № 78 внесено зміни до наказу від 28 лютого 2022 року № 68, яким встановлено на період з 01 березня до 31 березня 2022 року особливий графік роботи закладу охорони здоров`я; працівників, які не мають можливості дістатися на робочі місця вважати такими, що знаходяться у вимушеному простої та встановлено оплату праці в цей період, а також оновлено список осіб, що працюють дистанційно, серед яких позивач відсутня.
Крім того, з метою налагодження роботи відділів КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва" ОСОБА_3, як безпосереднім начальником ОСОБА_1, було складено 18 квітня 2022 року доповідну, в якій запропоновано об`єднати відділ з кадрових питань та відділ документообігу і діловодства, призначити начальником новоствореного відділу ОСОБА_4, яка частково виконувала обов`язки позивача під час її відсутності.
Наказом КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва" від 27 квітня 2022 року № 96 "Про затвердження штатної структури адміністративно-господарської служби КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва"" у зв`язку із самовідстороненням в умовах дії правового режиму воєнного стану відділом з кадрової роботи в повному складі від виконання завдань та обов`язків, передбачених Положенням про відділ з кадрової роботи, затвердженим наказом КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва" № 1 від 04 січня 2022 року та фактичним припиненням функціонування відділу, викликане неналежним виконанням обов`язків начальником відділу з кадрової роботи ОСОБА_1, беручи до уваги доповідну начальника адміністративно-господарської служби ОСОБА_3 та з метою організації ефективної роботи підприємства в частині кадрової роботи, керуючись статтею 64 ГК України, пунктами 3.9, 5.3.- 5.5 Статуту підприємства, Законом України "Про організацію трудових відносин в мовах воєнного стану", затверджено штатну структуру адміністративно-господарської служби КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва".
27 квітня 2022 року нова штатна структура адміністративно-господарської служби відповідача була затверджена і погоджена з Дніпровською районною в місті Києві державною адміністрацією, згідно з якою займана ОСОБА_1 посада ліквідована. Вказана штатна структура вводиться в дію з 01 травня 2022 року.
Того ж дня, доповідною начальника адміністративно-господарської служби ОСОБА_3 запропоновано директору КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва" ОСОБА_2 перевести ОСОБА_1 із займаної посади на 1,0 посади інспектора з кадрів.
Згідно з листом від 29 квітня 2022 року № 6 Первинної профспілкової організації КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва" остання вказала, що якщо адміністрація закладу вважає за доцільне замість звільнення працівника, перевести такого працівника на іншу посаду, що не протипоказана працівникові за станом здоров`я, тим більше що, у зв`язку із веденням бойових дій на території міста Києва в закладі зупинилась робота відділу з кадрових питань, слід терміново виправити наслідки, як для самого підприємства, так і для працівників, в частині належного обліку стажу роботи, наявних відпусток, у зв`язку з чим не вбачає протиправних дій адміністрації КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва" щодо переведення начальника відділу з кадрової роботи ОСОБА_1 на посаду інспектора з кадрів.
Наказом КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва" від 29 квітня 2022 року № 177-К переведено начальника відділу з кадрової роботи КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва" ОСОБА_1 з 02 травня 2022 року із займаної посади на 1,0 посади інспектора відділу з кадрової роботи КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва" з оплатою праці, визначеною колективним договором. З указаним наказом позивач ознайомилася 03 травня 2022 року та заперечень не висловила.
Листом від 08 червня 2022 року № 103-Т- 3324,3324/1-2024 Дніпровська районна в місті Києві державна адміністрація повідомила ОСОБА_1, що не вбачає порушень вимог трудового законодавства при введенні в дію структури та штатної чисельності КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва", а також зміни істотних умов праці в частині переведення на нижчу посаду; після ознайомлення 03 травня 2022 року з наказом № 177 від 29 квітня 2022 року ОСОБА_1 заперечень щодо переведення не надала, а в умовах воєнного стану зміна істотних умов праці, зокрема переведення на нижчу посаду допускається у разі продовження роботи за тією ж спеціальністю чи кваліфікацією і не потребує завчасного повідомлення працівника за два місяці.
Після підписання штатної структури адміністративно-господарської служби КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва" її було передано на погодження до органу управління, оскільки відповідно до пункту 3.9 Статуту КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва" підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, чисельність працівників і штатний розпис. Структуру та штатний розпис підприємства затверджує його директор за погодженням з уповноваженим органом Дніпровською районною в місті Києві державною адміністрацією.
Погоджену штатну структуру адміністративно-господарської служби КНП "КДЦ Дніпровського району м. Києва" було повернуто від органу управління.
Позиція Верховного Суду
Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Частиною другою статті 389 ЦПК України передбачено, що підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; 2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; 4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу.
Підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 2, 3 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим (частина перша статті 263 ЦПК України).
Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими (частина перша статті 400 ЦПК України).
Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Мотиви, якими керується Верховний Суд, та застосовані норми права