ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2024 року
м. Київ
справа №580/3104/20
адміністративне провадження № К/9901/15122/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючий - Стародуб О.П.,
судді - Єзеров А.А., Кравчук В.М.,
розглянув в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної служби геології та надр України на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 25.11.2020 (суддя - Руденко А.В.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.03.2021 (судді - Мєзєнцев Є.І., Земляна Г.В., Файдюк В.В.)
у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Катеринопільський елеватор" до Державної служби геології та надр України про скасування припису та наказу, визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії.
КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
Товариство з обмеженою відповідальністю "Катеринопільський елеватор" звернулось до суду з позовом, в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати припис №153-14/06 від 05.02.2020, складений Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України;
- визнати протиправним та скасувати наказ від 24.04.2020 №136 "Про поновлення дії, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів" в частині пункту 4 Додатку №2 Наказу №136, яким було зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами №6101 від 04.03.2016;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невчинення дій з поновлення дії спеціального дозволу на користування надрами №6101 від 04.03.2016 та зобов`язати Державну службу геології та надр України поновити дію спеціального дозволу на користування надрами №6101 від 04.03.2016, виданого позивачу.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДАМИ ПОПЕРЕДНІХ ІНСТАНЦІЙ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 04.03.2016 Державною службою геології та надр України видано Товариству з обмеженою відповідальністю "Катеринопільський елеватор" спеціальний дозвіл №6101 на користування надрами. Мета користування надрами: видобування питних підземних вод для господарського-питного водопостачання за умови здійснення водопідготовки та виробничих потреб. Назва родовища: ділянка "Катеринопільський елеватор" Звенигородсько-Катеринопільського родовища (свердловини №№490, 6/3393, 8/63, 8/83, 253).
08.01.2020 відповідачем прийнято наказ №6, яким наказано провести планові перевірки діяльності надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватись державний геологічний контроль у лютому 2020 року.
У пункті 7 Переліку надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватись державний геологічний контроль у лютому 2020 року, який є додатком наказу №6 від 08.01.2020 зазначений позивач та предмет перевірки: дотримання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення надр та раціонального і ефективного використання надр України (видобування підземних вод, лікувальних грязей, ропи та розсолів).
За результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр був складений акт №06-02/27/2020-08/п(27) від 05.02.2020 та видано припис №153-14/06 від 05.02.2020.
З припису №153-14/06 від 05.02.2020 вбачається, що згідно акту №06-02/27/2020-08/п(27) від 05.02.2020 були виявлені наступні порушення вимог законодавства у сфері надрокористування:
- проект розробки (технологічна схема) ділянки "Катеринопільський елеватор" Звенигородсько-Катеринопільського родовища питних підземних вод не погоджений з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, в частині додержання вимог законодавства про надра, чим не виконано пункт 4 особливої умови спеціального дозволу на користування надрами №6101 від 04.03.2016 (виконання умов Держгірпромнагляду України №4089/0/3.1-12/б/14 від 27.05.2014) в частині погодження проекту (технологічної схеми) розробки родовища з органами Держгірпромнагляду та пункт 3 Програми робіт (строк проведення 3-4 кв. 2016 року) (стаття 51 Кодексу України про надра, абзац 1 пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України №615);
- не оформлено документи, що посвідчують право користування (власності) земельною ділянкою для потреб, пов`язаних з користуванням надрами, де розміщені свердловини №№490, 6/3393, 8/63, 8/83, 253 (частина 2 статті 18 Кодексу України про надра, абзац 5 частини 2 статті 16 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення");
- зони санітарної охорони водозабору ТОВ "Катеринопільський елеватор" не встановлені місцевими радами на їх території та не погоджені з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, обласною адміністрацією з питань охорони навколишнього природного середовища, чим не виконано пункт 2 Програми робіт видобування питних підземних вод Звенигородсько-Катеринопільського родовища ділянки "Катеринопільський елеватор", що є Додатком №2 до Угоди про умови користування надрами від 04.03.2016 №6101, термін виконання 2-3 кв. 2016 року (абзац 1 пункту постанови Кабінету Міністрів України №615, частина 2 статті 93 Водного кодексу України);
- не виконується пункт 5 Програми робіт видобування питних підземних вод Звенигородсько-Катеринопільського родовища ділянки "Катеринопільський елеватор", що є Додатком №2 до Угоди про умови користування надрами №6101 від 04.03.2016, в частині затвердження запасів підземних вод в ДКЗ України, термін виконання 1 кв. 2019 року (абзац 1 пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України №615);
- не отримано висновок з оцінки впливу на довкілля (відсутня державна екологічна експертиза) діяльності з видобування корисних копалин ділянки "Катеринопільський елеватор" Звенигородсько-Катеринопільського родовища питних підземних вод (свердловини №№490, 6/3393, 8/63, 8/83, 253) (стаття 151 Кодексу України про надра, пункт 5 частини 2 статті 3, пункт 15 частини 2 статті 3, абзац перший пункт 3 частини 3 статті 3, абзац 10 пункту 3 частини 3 статті 3, пункт 6 частини 1 статті 15, частина 3 статті 17 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля");
- щорічно не подаються до Держгеонадр копії паспортів артезіанських свердловин (абзац 2 пункту 3 постанова Кабінету Міністрів України №963);
- суб`єкт господарювання в тримісячний строк з дати отримання спеціального дозволу на користування надрами не подав заяву до Державної служби геології та надр України про надання доступу до автоматизованої системи обліку (пункт 9 наказу №110);
- звітність за формою 7-гр (підземні води) за 2019 рік складено не за встановленими вимогами (пункт 3 частини 1 статті 53 Кодексу України про надра, пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України №75, наказ №97);
- не представлено паспорти контрольно-вимірювальних приладів (засобів вимірювання) та відсутня інформація про здійснення періодичної державної метрологічної повірки контрольно-вимірювальних приладів (засобів вимірювання).
Приписом №153-14/06 від 05.02.2020 позивача зобов`язано у строк до 09.03.2020 усунути порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.
Відповідач наказом №136 від 24.04.2020 зупинив дію спеціального дозволу на користування надрами №6101 від 04.03.2016 та позивачу надано 30 календарних днів для усунення порушень.
Позивач звернувся до відповідача з листом №498 від 17.07.2020 щодо поновлення дії спеціального дозволу на користування надрами №6101 від 04.03.2016. В обґрунтування підстав для поновлення дії спеціального дозволу зазначив, що ним було усунуто порушення, визначені приписом №153-14/06 від 05.02.2020.
Відповідач листом №10967/01/07-5-20 від 22.07.2020 відмовив позивачу у поновленні дії спеціального дозволу у зв`язку з не усуненням позивачем одного порушення, а саме: відсутній висновок з оцінки впливу на довкілля (відсутня державна екологічна експертиза).
Вважаючи припис про усунення порушень №153-14/06 від 05.02.2020, наказ від 24.04.2020 №136 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №6101 від 04.03.2016 та бездіяльність щодо поновлення дії вказаного спеціального дозволу користування надрами протиправними, позивач звернувся до суду.
ЗМІСТ РІШЕНЬ СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 25.11.2020, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.03.2021, позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано припис №153-14/06 від 05.02.2020, складений Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України, в частині зобов`язання товариства з обмеженою відповідальністю "Катеринопільський елеватор" отримати висновок з оцінки впливу на довкілля (відсутня державна екологічна експертиза) діяльності з видобування корисних копалин ділянки "Катеринопільський елеватор" Звенигородсько-Катеринопільського родовища питних підземних вод (свердловини №№490, 6/3393, 8/63, 8/83, 253).
Визнано протиправним та скасовано наказ Державної служби геології та надр України від 24.04.2020 №136 "Про поновлення дії, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів" в частині зупинення дії спеціального дозволу №6101 від 04.03.2016, виданого товариству з обмеженою відповідальністю "Катеринопільський елеватор".
В решті позовних вимог відмовлено.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що на час видачі позивачу спеціального дозволу №6101 від 04.03.2016 Кодекс України про надра не містив приписів щодо надання надр у користування з урахуванням результатів оцінки впливу на довкілля. В подальшому Кодекс було доповнено статтею 15-1 згідно із Законом України "Про оцінку впливу на довкілля" №2059-VIII від 23.05.2017 (який набрав чинності 18.06.2017), якою визначено, якщо користування надрами пов`язане з провадженням діяльності, визначеної Законом України "Про оцінку впливу на довкілля", надання їх у користування здійснюється з урахуванням результатів оцінки впливу на довкілля.
Здійснивши аналіз положень Закону №2059-VIII, суди дійшли висновки, що його дія поширюється на надрокористувачів, які отримали спеціальні дозволи до набрання ним чинності, у разі проведення ними планованої діяльності, передбаченої пунктом 22 частини 2 та пунктом 14 частини 3 статті 3 Закону №2059.