ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2024 року
м. Київ
справа № 120/1803/21-а
адміністративне провадження № К/9901/33325/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Жука А.В.,
суддів: Мартинюк Н.М., Мельник-Томенко Ж.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу №120/1803/21-а за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов`язання вчинити дії, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 07 червня 2021 року (головуючий суддя Воробйова І.А.) та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 05 серпня 2021 року (колегія суддів у складі головуючого судді Матохнюка Д.Б., суддів - Боровицького О. А. Шидловського В.Б.),
УСТАНОВИВ:
І. Історія справи
1. У березні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1, у якому просив:
- визнати протиправними дії та бездіяльність відповідача щодо невстановлення січня 2008 року, як місяця за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) та невиплати у повному обсязі індексації у період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року;
- визнати протиправними дії та бездіяльність відповідача щодо неврахування абзаців 4-6 пункту 5 Порядку №1078 при нарахуванні індексації у період з 01 березня 2018 року по 30 грудня 2020 року;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок, доплату та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 30 грудня 2020 року в сумі 215 512 грн 36 коп. із застосуванням січня 2008 року, як місяця за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) у період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року, а у період з 01 березня 2018 року по 30 грудня 2020 року із застосуванням березня 2018 року, як місяця за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) з урахуванням абзаців 4- 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (далі - Порядок №1078).
2. Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначав, що з відомостей наданих Військовою частиною НОМЕР_1 позивачу стало відомо, що:
- у період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року йому протиправно не у повному розмірі нараховувалась та виплачувалась індексація грошового забезпечення, зокрема, без застосування січня 2008 року як базового місяця;
- у період з 01 березня 2018 року по 30 грудня 2020 року відповідач протиправно не ураховував абзаци 4-6 пункту 5 Порядку №1078.
3. Зазначав, що індексація є однією із основних державний гарантій щодо оплати праці і її проведення, у зв`язку із зростанням споживчих цін, є обов`язковим для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи, а тому такі дії/бездіяльність відповідача є протиправними.
Короткий зміст судових рішень першої та апеляційної інстанцій
4. Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 07 червня 2021 року, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 05 серпня 2021 року, позовні вимоги задоволено частково:
- визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з січня 2016 року по лютий 2018 року;
- зобов`язано Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 у індексацію грошового забезпечення за період з січня 2016 року по лютий 2018 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
5. Суди попередніх інстанцій зазначили, що виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування, жодним чином, не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення, що є предметом спору у цій справі.
6. Установили, що відповідачем не виплачувалась індексація грошового забезпечення у період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року.
7. З огляду на викладене, суди констатували протиправність бездіяльності Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року та зобов`язали виплатити таку.
8. Водночас зазначили, що визначення розміру індексації грошового забезпечення, який підлягає виплаті на користь позивача належить до компетенції відповідача і суд не має повноважень здійснювати її розрахунок до моменту його проведення відповідачем.
9. Указали, що базовий місяць визначається виходячи з останнього підвищення окладу позивача, а не в цілому. Установили, що станом на травень 2014 року оклад становив 605 грн, з серпня 2014 року оклад становив 720 грн, з травня 2017 року оклад становив 800 грн. Констатували, що оклад позивача зазнавав змін у сторону збільшення починаючи з травня 2014 року, що також впливає на визначення базового місяця.
10. Дійшли висновку про те, що установлення базового місяця під час обрахунку індексації є повноваженням відповідача (роботодавця).
11. Зауважили, що згідно матеріалів справи позивача зараховано до списків особового складу військової частини у січні 2014 року, доказів, що останній перебував у даної військової частини на службі до січня 2014 року, суду не надано.
12. Установили, що позивачу нараховано та виплачено індексацію за період грудень 2015 року, та з 01 січня 2019 по 30 грудня 2020 року відповідно до Порядку №1078.
13. З огляду на викладене вирішили, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій/бездіяльності щодо неврахування абзаців 4,6 пункту 5 Порядку №1078 при нарахуванні індексації за період з 01 березня 2018 року по 30 грудня 2020 року та зобов`язання здійснити перерахунок, доплату та виплату за період грудень 2015 року, та з 01 січня 2019 року по 30 грудня 2020 року, не підлягають задоволенню.
14. Окремо зауважили, що з березня 2018 року по грудень 2018 року, поріг індексації не перевищував 103 відсотка, відповідно вирішили, що відсутні підстави для нарахування індексації за указаний період.
Короткий зміст касаційної скарги
15. Не погоджуючись із такими судовими рішеннями, у вересні 2021 року ОСОБА_1 подано касаційну скаргу, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.
16. Як на підставу касаційного оскарження судового рішення у цій справі указує на пункт 3 частини четвертої статті 328 КАС України.
17. Обґрунтовуючи посилання на пункт 3 частини четвертої статті 328 КАС України зазначає про відсутність висновків Верховного Суду щодо застосування абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 щодо визначення місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця); та щодо суми індексації у місяці підвищення грошових доходів, а також виплати визначеної суми індексації до чергового підвищення тарифних ставок (окладів).
18. Щодо періоду з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року указує, що базовим місяцем для розрахунку індексації є січень 2008 року.
19. Щодо періоду з 01 березня 2018 року по 30 грудня 2020 року зазначає, що індексацію було виплачено не у повному обсязі, без урахування абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078.
20. Зазначає, що для вирішення питання про розмір індексації в указаному періоді слід установити чи перевищив розмір підвищення грошового доходу у березні 2018 року розмір індексації, який припадав на цей місяць.
21. З огляду на викладене вважає, що наявні підстави для скасування судових рішень у цій справі.
Позиція інших учасників справи
22. 11 жовтня 2021 року від Військової частини НОМЕР_1 надійшов відзиву на касаційну скаргу позивача, у якому заперечує проти задоволення касаційної скарги та просить залишити оскаржувані судові рішення без змін.
Рух адміністративної справи в суді касаційної інстанції
23. 06 вересня 2021 року до касаційного суду надійшла скарга ОСОБА_1 .
24. Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07 вересня 2021 року для розгляду справи №120/1803/21-а визначено колегію суддів у складі: головуючого судді - Жука А.В., суддів - Мартинюк Н.М., Мельник-Томенко Ж.М.
25. Ухвалою Верховного Суду від 24 вересня 2021 року відкрито касаційне провадження за скаргою ОСОБА_1 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 07 червня 2021 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 05 серпня 2021 року у справі №120/1803/21-а на підставі пункту 3 частини четвертої статті 328 КАС України.
26. Ухвалою Верховного Суду від 12 червня 2024 року закінчено підготовчі дії у цій справі; справу №120/1803/21-а призначено до касаційного розгляду у порядку письмового провадження у суді касаційної інстанції за наявними у справі матеріалами.
ІІ. Установлені судами фактичні обставини справи
27. Судами установлено, що ОСОБА_1 проходив службу у Військовій частині НОМЕР_1 .
28. Наказом тво командира Військової частини НОМЕР_1 №9 від 30 грудня 2020 року ОСОБА_1 виключено із списків особового складу та знято з усіх видів забезпечення.
29. Проте, на думку позивача, на день виключення зі списків особового складу він не отримав у повному обсязі належні йому кошти, а саме індексацію грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року до 30 грудня 2020 року.
30. Вважаючи протиправними такі дії/бездіяльність відповідача, ОСОБА_1, звернувся з цим позовом до суду.
Позиція Верховного Суду
31. Відповідно до частини першої статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
32. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (частина друга статті 341 КАС України).
33. Одночасно з цим, суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги (частина третя статті 341 КАС України).
34. Згідно з ухвалою Верховного Суду від 24 вересня 2021 року касаційне провадження у справі відкрито з метою перевірки доводів скарги, яка подана на підставі пункту 3 частини четвертої статті 328 КАС України.
35. З огляду на доводи й вимоги касаційної скарги та висновки суду апеляційної інстанції, ключові питання спору стосуються:
- визначення січня 2008 року місяцем, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базовим місяцем) для проведення індексації грошового забезпечення за період із 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року, та наявності/відсутності у відповідача дискреційних повноважень у цьому питанні;
- наявності/відсутності підстав для задоволення позовних вимог щодо нарахування й виплати позивачу так званої індексації-різниці за період із 01 березня 2018 року по 30 грудня 2020 року.
36. Судами попередніх інстанцій установлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 .
37. Згідно досліджених судами документів, а саме довідок, які містяться у матеріалах справи установлено, що позивачу нараховано та виплачено індексацію за грудень 2015 року, та за період з 01 січня 2019 року по 30 грудня 2020 року.
38. Так, відповідно до абзацу 1 частини першої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
39. Частиною другою статті 9 цього Закону установлено, що до складу грошового забезпечення входять:
- посадовий оклад, оклад за військовим званням;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
- одноразові додаткові види грошового забезпечення.
40. Абзац 2 частини третьої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачає, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
41. Індексація грошових доходів населення - це установлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (стаття 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").
42. У вказаній нормі законодавець навів визначення й інших понять, зокрема:
- індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання;
- поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
43. Перелік об`єктів індексації установлений частиною першою статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", згідно з якою індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру.
44. До таких об`єктів індексації в силу абзацу 4 частини першої статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" належить оплата праці (грошове забезпечення).
45. Межі індексації визначені частиною шостою статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", згідно з якою індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, установленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
46. Статтею 3 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" передбачено, що індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
47. Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
48. У первинній редакції частина перша статті 4 цього Закону передбачала, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
49. Пізніше до цієї норми були внесені зміни Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24 грудня 2015 року, який набрав законної сили 01 січня 2016 року.
50. Тож з 01 січня 2016 року за правилами частини першої статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
51. Інші положення статті 4 цього Закону з 2005 року й дотепер залишилися незмінними.
52. Зокрема, частина друга статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" передбачає, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
53. Згідно з частиною третьою статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
54. Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
55. Порядок проведення індексації грошових доходів населення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (далі - Порядок №1078).
56. Згідно з пунктом 1 Порядку цей акт визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
57. Пункт 1-1 Порядку №1078 загалом дублює приписи статей 3, 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", деталізуючи відповіді на питання про те, коли проводиться індексація.
58. Так, пунктом 1-1 Порядку №1078 установлено, що підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
59. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (застосовується з 01 січня 2016 року).
60. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
61. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
62. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
63. За змістом абзацу 5 пункту 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема грошове забезпечення військовослужбовців.
64. Абзаци 2, 4 пункту 4 Порядку №1078 деталізують межі індексації, які законодавець обумовив в частині шостій статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
65. Так, абзац 2 пункту 4 Порядку №1078 визначає, що оплата праці, у тому числі працюючим пенсіонерам, грошове забезпечення, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю, що надається залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії індексуються у межах прожиткового мінімуму, установленого для працездатних осіб.
66. Натомість абзац 4 пункту 4 Порядку №1078 установлює, що частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
67. Питання про те, як саме визначається сума індексації, регулювалося абзацом 6 пункту 4 Порядку №1078, а з 15 березня 2018 року врегульоване абзацом 5 цього ж пункту, норми яких є тотожними і передбачають, що сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
68. Пункт 5 Порядку №1078 застосовується з 01 грудня 2015 року у новій редакції на підставі постанови Уряду №1013 від 09 грудня 2015 року.
69. Абзац 1 пункту 5 Порядку №1078 в указаній редакції передбачав, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, у якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
70. Цей же абзац діяв з 15 березня 2018 року до 01 квітня 2021 року у редакції постанови Уряду №141 від 28 лютого 2018 року і установлював, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, у якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
71. Абзац 2 пункту 5 Порядку №1078 застосовується з 01 грудня 2015 року дотепер у редакції постанови Уряду №1013 від 09 грудня 2015 року і передбачає, що обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
72. Абзац 3 пункту 5 Порядку №1078 застосовувався з 01 грудня 2015 року у редакції постанови Уряду №1013 від 09 грудня 2015 року і передбачав, що сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
73. Цей же абзац з 15 березня 2018 року дотепер діє у редакції постанови Уряду №141 від 28 лютого 2018 року та передбачає, що сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
74. Абзац 4 пункту 5 Порядку №1078 застосовується з 01 грудня 2015 року дотепер у редакції постанови Уряду №1013 від 09 грудня 2015 року і установлює таке правило: якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
75. Абзац 5 пункту 5 Порядку №1078 застосовувався з 01 грудня 2015 року до 01 квітня 2021 року у редакції постанови Уряду №1013 від 09 грудня 2015 року і передбачав, що у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
76. Абзац 6 пункту 5 Порядку №1078 діяв з 01 грудня 2015 року у редакції постанови Уряду №1013 від 09 грудня 2015 року і передбачав, що до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
77. Цей же абзац з 15 березня 2018 року до 01 квітня 2021 року діяв у редакції постанови Уряду №141 від 28 лютого 2018 року і передбачав, що до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
78. Пункт 10-2 Порядку №1078 був викладений у новій редакції на підставі постанови Уряду №1013 від 09 грудня 2015 року.
79. У цій редакції пункт 10-2 Порядку №1078 застосовувався з 01 грудня 2015 року до 01 квітня 2021 року та передбачав, що для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
80. Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам затверджений наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року №260 (далі - Порядок №260) та набрав чинності 20 липня 2018 року.
81. Пункт 2 розділу І Порядку №260 у первинній редакції передбачав, що грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До щомісячних основних видів грошового забезпечення належали: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.
До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належали: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія.
До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належали: винагороди; допомоги.
82. На підставі наказу Міністерства оборони України від 01 червня 2020 року №180 "Про затвердження Змін до Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам" були внесені зміни до переліку щомісячних додаткових та щомісячних одноразових видів грошового забезпечення.
83. Цей наказ набрав чинності 30 червня 2020 року. Відтоді пунктом 2 розділу І Порядку №260 установлено, що до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов`язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; премія.
84. Стосовно одноразових додаткових видів грошового забезпечення, то пункт 2 розділу І Порядку №260 саме у зазначеній редакції передбачав, що до них належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов`язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту); допомоги.
85. Підсумовуючи викладене колегія суддів зазначає, що грошове забезпечення військовослужбовця ОСОБА_1 підлягає індексації відповідно до закону і саме на відповідача, Військову частину НОМЕР_1, покладено обов`язок її нарахування та виплати, згідно Порядку №1078.
Щодо періоду з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року
86. Судами установлено, що з 01 по 31 грудня 2015 року позивачу виплачено індексацію грошового забезпечення, однак, у тексті касаційної скарги позивач зазначає, що таке нарахування та виплата здійснені без урахування змін, внесених до Порядку №1078, які мали застосовуватись з 01 грудня 2015 року.
87. З`ясовано, що підставою для невиплати індексації грошового забезпечення позивачу за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року року є відсутність фінансового ресурсу у Міністерстві оборони України, у зв`язку з чим відповідач індексацію грошового забезпечення не проводив.
88. З цього приводу суди попередніх інстанцій слушно зауважили, що посилання відповідача на відсутність фінансових ресурсів для нарахування та виплати індексацій, що передбачено пунктом 6 статті 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та пунктом 6 Порядку №1078, є безпідставними, оскільки відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для непроведення індексації грошового забезпечення.